Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Προβλημα με αντιστρεπτικες σε Ε36

  1. #1
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    Αχαρναι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    486
    Thanked
    649
    Rides
    1

    Exclamation Προβλημα με αντιστρεπτικες σε Ε36

    Καλησπερα !
    Παρελαβα τις raceland την προηγουμενη βδομαδα κ πηγα στον Poupaki η αλλιως Doctor εδω στο Μενιδι να τις περασω .
    Το προβλημα ηταν οτι η δικια μου μπεμπα Ε36 4door 316i μοντελο 10/'91 ηταν πανω στην αλλαγη της στηριξης των αντιστρεπτικων κ η ζαμφορ κουμπωνε πανω στην αναρτηση ενω η καινουργια αναρτηση δεν εφερνε βασεις να στηριχθουν επανω τα μπρατσακια της ζαμφορ(υπολογιζομενου απο αυτους προφανως οτι η ζαμφορ στηριζεται στα ψαλιδια).

    Το ερωτημα ειναι το εξης κ χρειαζεται αμεσες απαντησεις μιας κ πρεπει αυριο-μεθαυριο να προβω σε κινησεις .....
    1) Να αγορασω τα μπρατσακια κ τις βασεις του ψαλιδιου κ να στηριξω τη δικια μου εκει ?

    2) Εχω βρει ζαμφορ απο 325 κουπε με μπρατσακια απλα λειπει η μια "φωλια" στο ψαλιδι(την οποια κ αγοραζω,δεν τιθεται θεμα.) Ο Poupakis μου προτεινε ανεπιφυλακτα να βαλω απο 325 σε συνδυασμο και με το οτι η raceland ειναι μαλακη θα βοηθησει πολυ περισσοτερο .
    3) Για πισω τι προτεινετε? Νομιζω δεν εχει πισω ζαμφορ. Απο τι μοντελο να βαλω? Απο 325 ?

    Παρακαλω την γνωμη σας .....

  2. #2

    Προεπιλογή

    Θα σου πρότεινα να βαλεις ζαμφορ απο 25αρι μπρος πισω! Ειναι μια πολυ καλη επενδυση στην αναρτηση οι παχυτερες αντιστρεπτικες.(Δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο δεν ειναι τοσο διαδεδομενη... κοστος? ή μηπως χαμηλωνουμε για το ματι και οχι για επιδοσεις...)
    Να βαλεις λοιπον ζαμφορ... αλλα θα σε συμβουλευα επειδη εχουν κυκλοφορησει πολλες για 36αρι (μαμα) να παρεις ενα παχυμετρο να βεβαιωθεις ως προς το παχος τους! Αναλογα με την ημερομηνια κατασκευης, με το αν φορουσε μ-πακ και και και διαφερουν ...
    Για μπροστα ας πουμε εχουμε 22.5 ,23, 24, 25, 25.5 χιλ για το 25αρι... οταν το ταπεινο Μ40 εβγαινε και με 27χιλ!!!!! (καλα εβγαινε και με 19...)
    Για πισω επισης πολλες λυσεις... 15, 17,18, 19 χιλ...Για αυτο σου λεω παχυμετρο.... για εισαι σιγουρος οτι θα κανεις ουσιαστικη αναβαθμιση!

    Βαλε μπρος πισω ενα ωραιο παντρεμα και δεν θα το μετανοιωσεις! Υπερβολη στον εμπροσθιο αξονα, χωρις ταυτοχρονη αλλαγη και στον πισω, θα οδηγησει σε υποστροφικη συμπεριφορα στο οριο! (Δεν ισχυει για ολα τα οχηματα αυτο...παιζει ρολο και η κατανομη βαρους.Π.χ στα κακοζυγισμενα audi βλεπουμε πολυ παχυες εμπροσθιες αντιστρεπτικες!)

  3. The Following 2 Users Say Thank You to m-power_01 For This Useful Post:

    BILL007 (13-10-10), Ptboul (21-07-10)

  4. #3
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παιδια μιας και εχουμε εδω το θεμα με τις αντιστρεπτικες, θυμαται κανεις να μας πει σιγουρα σε ποιες χρονολογιες στα Ε36 στηριζοταν η μπροστα στην αναρτηση, και σε ποιες στο ψαλιδι ?

    Επισης, δοκιμασμενους συνδυασμους σε νουμερα παχους μπρος-πισω για 4-κυλινδρα και 6-κυλινδρα εχουμε?
    Ή παιζει βασικο ρολο ο τροπος οδηγησης απο καθε οδηγο?

    π.χ, στην περιπτωση μου, εχω 4-πορτο αμαξωμα απο τα πρωτα 318 Μ40, με αλλο, 6-κυλ. μοτερ (2.0). Επισης ελατηρια 40/15 H&R με Bilstein κιτρινα (αν θυμαμαι καλα τα "χοντρομπουκαλα"). Συχνα μου φαινεται οτι γερνει παραπανω απο οτι θα'θελα. Προχθες μετρησα τη μπροστινη στα 26mm (μου φανηκε). Εχει ιδια διατομη σε ολο το μηκος της ? Στηριζεται στο ψαλιδι (αμαξωμα 07/'91).
    Μεχρι τι απαιτησεις μας "φτανουν" οι εργοστασιακες λυσεις ?
    φχαριστω!

    (δε θελω να κανω καμμια μλκια και δεν οδηγιεται (που λεει ο λογος) το αυτοκινητο στο δρομο...)

    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP