Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Barόμετρο/Δείκτης στάθμης βενζίνης

  1. #11
    Εγγραφή
    01-02-10
    Μηνύματα
    161
    Thanked
    43
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ναι ειναι ο καλος θεος οπως παρουσιαζεται στο ε90ποστ γιατι εντελως τυχαια ειναι δικο του και οποιος αλλος γραψει κατι κακο γι αυτον εντελως τυχαια σβηνεται. ελα ρε στρατο να σοβαρευτουμε λιγο κοιτα το αμαξι σου να πηγαινει και να δουλευει οσο καλυτερα μπορει κι ασε τους φανατισμους.
    αμα διαβαζεις κι αλλα φορουμ θα καταλαβεις δεν ειναι τυχαιο που μονο αυτος εχει κοντρα με ολους τους αλλους tuner. οπως λες και εσυ βγαζει update τσαμπα και παει προς τα πισω αντι για μπροστα. εχει βγαλει 100 χαρτες για το v4 και ακομη δεν εχει ξεπερασει την προηγουμενη εκδοση του το v3.να λεμε και την αληθεια μερικες φορες
    τωρα για τα μπαρομετρακια και μαλκιες δεν τα χρειαζεται κανεις βαζεις κατι αλλο

  2. #12
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δημήτρη αυτό κάνω. Για αυτό ήρθα σε επιοινωνία με τον ίδιο για custom tune για το αυτοκίνητο μου.

    Το τι κάνουν στα ξένα φόρουμ δεν είναι δική μας δουλειά. Εχει τύχει ποτέ να διαβάσεις το n54tech να δείς τι γίνεται? O Χαμburger μοτορσπορτ κάνει την δουλειά του. Λες στο ε90ποστ να τους τα "χωνει" ο βίσνου και να τον προβάλουν? Δεν είδα πουθενά να μην προβάλεται κάποια λύση και να μην παίρνει μέρος ο Σιβ να λέει πόσο καλή η κακή είναι.

    Τι πάει να πεί πάει πίσω και όχι μπροστά? Είναι καλό το tune που πατάς λίγο γκάζι και σηκώνει τέρμα πίεση και κακό αυτό που ρυθμίζει το ignition advance και το boost control ανάλογα με τις βενζίνες, την θερμοκρασία και τα περιφεριακά? Ε μην τρελαθούμε και τελείως.

    Τα μπαρομετράκια και οι λοιπές μλκς για εσένα εμένα μου γλυτώνουν 300-400 euro. Και χαίρομαι που κάποιος εκμεταλεύεται αυτές τις δυνατότητες για να φτιάξει κάτι σοβαρό και καλό.

    Και για πες μας ρε Δημήτρη επειδή όλο πρόβλημα έχεις με τον κάθε vishnu που δεν πάνε τα αυτοκίνητα του ποιός είναι ο πιο καλός εγκέφαλος? Αυτός που κάνεις πλήρες tune απο τον κάθε άσχετο η σχετικό? Η αυτός που προσφέρει ευελιξία ανάλογα με τα περιφεριακά και τις βενζίνες, που δεν χρειάζεται αν είσαι πολύ σχετικός να ρυθμίσεις και το σημαντικότερο, δεν πληρώνεις για να κάνεις την παραμικρή αναβάθμιση?

  3. #13
    Εγγραφή
    15-06-10
    Μηνύματα
    34
    Thanked
    12
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι καλό το tune που πατάς λίγο γκάζι και σηκώνει τέρμα πίεση και κακό αυτό που ρυθμίζει το ignition advance και το boost control ανάλογα με τις βενζίνες, την θερμοκρασία και τα περιφεριακά? Ε μην τρελαθούμε και τελείως.
    Το να ανεβασεις πιεση σε τουρμπινα, (ειδικα σε μικρη) κατευθειαν σε οτι target θες, ειναι το πιο ευκολο απο εποχης που βγηκαν οι τουρμπινες... αν δεν το γνωριζει αυτο καποιος, ειναι τουλαχιστο ασχετος με το χομπυ και καλο ειναι να παρει μερικα μαθηματα ποσο απλα το επιτυγχανει κανεις αυτο ωστε να μην αφηνει τους αλλους με ενα χαμογελο λυπησης προς το προσωπο του... κοινως να γελαει και το παρδαλο κατσικι με αυτα που πεταει ανα καιρους... Για να μην πω τους απιστευτους τουνεραδες/περιοδικαριους ελληνες που δεν ξερουν ουτε τι 100αρα βενζινη εχουμε και γινονται παγκοσμιως ρεζιλι αλλα εδω ειναι ΘΕΟΙ...
    Αλλα, το να εχεις απολυτο ελεγχο και ασφαλεια στο τι target πρεπει να εχεις αναλογα τα φορτια, την βενζινη, θερμοκρασια και την ταχυτητα ειναι το δυσκολο... Ειδικα οταν δουλευεις πανω απο διπλες "μαμα" πιεσεις...
    Αλλα αντε να το βαλεις αυτο στο κεφαλι του καθε ελληναρα που το μονο που γνωριζει ειναι τι θα φυγει απο το πορτοφολι του και πως θα περασει τον διπλα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Papajim : 20-07-10 στις 09:58

  4. #14
    Εγγραφή
    01-02-10
    Μηνύματα
    161
    Thanked
    43
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη αυτό κάνω. Για αυτό ήρθα σε επιοινωνία με τον ίδιο για custom tune για το αυτοκίνητο μου.

    Το τι κάνουν στα ξένα φόρουμ δεν είναι δική μας δουλειά. Εχει τύχει ποτέ να διαβάσεις το n54tech να δείς τι γίνεται? O Χαμburger μοτορσπορτ κάνει την δουλειά του. Λες στο ε90ποστ να τους τα "χωνει" ο βίσνου και να τον προβάλουν? Δεν είδα πουθενά να μην προβάλεται κάποια λύση και να μην παίρνει μέρος ο Σιβ να λέει πόσο καλή η κακή είναι.

    Τι πάει να πεί πάει πίσω και όχι μπροστά? Είναι καλό το tune που πατάς λίγο γκάζι και σηκώνει τέρμα πίεση και κακό αυτό που ρυθμίζει το ignition advance και το boost control ανάλογα με τις βενζίνες, την θερμοκρασία και τα περιφεριακά? Ε μην τρελαθούμε και τελείως.

    Τα μπαρομετράκια και οι λοιπές μλκς για εσένα εμένα μου γλυτώνουν 300-400 euro. Και χαίρομαι που κάποιος εκμεταλεύεται αυτές τις δυνατότητες για να φτιάξει κάτι σοβαρό και καλό.

    Και για πες μας ρε Δημήτρη επειδή όλο πρόβλημα έχεις με τον κάθε vishnu που δεν πάνε τα αυτοκίνητα του ποιός είναι ο πιο καλός εγκέφαλος? Αυτός που κάνεις πλήρες tune απο τον κάθε άσχετο η σχετικό? Η αυτός που προσφέρει ευελιξία ανάλογα με τα περιφεριακά και τις βενζίνες, που δεν χρειάζεται αν είσαι πολύ σχετικός να ρυθμίσεις και το σημαντικότερο, δεν πληρώνεις για να κάνεις την παραμικρή αναβάθμιση?

    στρατο σε πληροφορω το jb3 ειναι παρα πολυ καλο απο διαφορα λογκαρισμτα που ανεβαζουν ειναι καλυτερο σε ρυθμιση απο το vishnu.τωρα αμα παρακολουθεις 3-4 φορουμ θα καταλαβεις τι παιζει.

    στρατο επειδη εχω φτιαξει αρκετα αυτοκινητα κι εχω αλλαξει πολλα πραγματα και πολλους εγκεφαλους εχω δει και εχω αλλαξει γνωμη πολλες φορες. επειδη εισαι μικρος και νεος στο αθλημα εντελως φιλικα ψαξε το καλυτερο για το αυτοκινητο σου και μην κολας με κατι. εγω θεωρω καλυτερο οτι δουλευει καλυτερα στο αυτοκινητο μου. να γαμαει στο δρομο να μην παθαινει τιποτα(μετα απο τοσα πατηματα) ουτε διακοπες ουτε save mode δηλαδη με πραξεις και οχι με θεωριες

    υ.γ. μερικοι πηρανε ενα τουρμπατο αμαξι που ετυχε να ειναι bmw απο τα ποδηλατα που ειχανε και ξαφνικα γινανε tuner και τα ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ολα .τα αποτελεσματα τα εχουμε δει και δεν με ενδιαφερουν αλλα μην μας τα ζαλιζουνε κιολας

  5. #15
    Εγγραφή
    15-06-10
    Μηνύματα
    34
    Thanked
    12
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το JB3 ειδικα, (επειδη διαβαζω 4 διαφορετικα forum) ειναι αρκετες γενιες πισω απο τα αλλα tunes και απλα ειναι απαγορευτικο σε τετοιο εγγεφαλο να του στελνεις "πειραγμενα" data για να επιτυχεις καλυτερη αποδοση... Δεν ζουμε τις εποχες του starlet gt και nissan 300zx... αλλα τι να λεω... η επομενη γενια του JB απλα θα με επιβεβαιωσει...
    Οσο για τα safe mode... ας τον μαθει κανεις οτι δεν ειναι του αμαξιου... ειναι εσωτερικη προστασια του παραλληλου οταν εχεις κανει κακη ρυθμηση και δει οτι εχεις ξεπερασει καποια ορια knock, ignition, boost κλπ, κατι που το JB3 δεν εχει και απλα εισαι στο ελεος της ανοχης των οποιων μεταλλων... αλλα τι να λεω, οταν σε εναν ανθρωπο "κολλησει η βελονα" με τα safe mode... δυσκολα οι νευρωνες ξαναλειτουργουν...

    Στρατο πετα το και βαλε jb3 χαχαχαχαχαχαχα... τι ειπε το ατομο!!!

  6. #16
    Εγγραφή
    01-02-10
    Μηνύματα
    161
    Thanked
    43
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    energy εχουμε ενα φιλο με το πρωτογονο jb3 . μηπως θες να σε κανει σουβλακι?????
    για να καταλαβεις κι εσυ τι εννοουμε. το παιδι ειναι διαθεσιμο οποτε θελεις

  7. #17
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καταρχήν λίγη ηρεμία. Με προσβολές δεν καταφέρνουμε κάτι εκτός απο το να δημιουργούμε άσχημη εικόνα σαν άνθρωποι σε εκείνους που δεν μας ξερουν προσωπικά. Οπότε αν συνεχίσουμε να γίνει σε χαμηλότερο τόνο παρακαλώ.

    Δημήτρη νομίζω οτι έχεις άδικο λίγο και στο λέω φιλικά όπως θα στο έλεγα και απο κοντά. Το να πηγαίνεις τέρμα πίεση και να κινδηνεύει το μοτέρ δεν σημαίνει οτι το συγκεκριμένο tune είναι καλό. Καλό δεν σημαίνει οτι περνάω τους πάντες.

    ΟΚ, κάνουμε τα πατήματα μεταξύ μας για να δούμε πιο πάει καλήτερα αλλά ώς εκεί. Αλίμονο να σφαζόμαστε συνέχεια ποιός είναι πρώτος σε μία κόντρα. Δεν μας κάνει καλήτερους αυτούς ούτε αυξάνει πουθενά το μέγεθος άλλων προσώντων. Ο καθένας έχει κάνει τις επιλογές του και υποστηρίζει για διαφορετιούς λόγους κάποιες εταιρίες, κυρίως γιατί είναι ευχαριστημένος.

    Εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος με το αμάξι μου και ας μην μπορώ να περάσω τον X και τον Ψ.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to stratos For This Useful Post:

    gant (20-07-10), Kostas_1 (20-07-10)

  9. #18
    Εγγραφή
    01-02-10
    Μηνύματα
    161
    Thanked
    43
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    στρατο δεν δουλευει κανεις τερμα πιεση ολοι περιπου στην ιδια πιεση ειμαστε.
    εγω θα πω οτι δεν υπαρχει πιο εξελιγμενος εγκεφαλος απο της bmw και κριμα γιατι δεν θα αφησει ποτε το αμαξι να παθει κατι για να δουνε μερικοι τις ******* που κανουν
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos : 21-07-10 στις 17:02 Αιτία: Κακές λέξεις

  10. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    εγω που ειμαι ασχετος με το ολο θεμα και απλα παρακολουθω για ενημερωση, μπορω να ρωτησω για ποιο λογο καθε θεμα για διπλοτουρμπινο καταληγει σε αντιπαραθεση για το ποια ειναι η καλυτερη βελτιωτικη λυση και το ποιος περασε ποιον?

    αντι σε καθε θεμα να γινεται αυτο και να χανεται η ουσια, γιατι δεν ανοιγετε ενα νεο θρεντ με αυτο το θεμα, ωστε να τα πειτε εκει ολα και να καταθεσει ο καθενας την εμπειρια του?

    και να γραψετε και ποιος περασε ποιον, σε τι συνθηκες, ποιες ηταν οι διαφορες, τι καυσιμα ειχατε, τι θερμοκρασιες, τις παραμετρους τελος παντων, ωστε να καταλαβουμε κι εμεις που δεν ειμαστε ειδικοι, ποια λυση πλεονεκτει και που.

    παντως για να λεμε και μερικα πραγματα με το ονομα τους, ενα αυτοκινητο σε μια κοντρα αποδεικνυει την ταχυτητα του.
    η αξιοπιστια ειναι ενας αλλος παραγοντας, σαφως δυσκολοτερα μετρησιμος και οπωσδηποτε δεν ειναι κατι που μπορει να φανει μετα απο μερικα πατηματα (εκτος αν μιλαμε για βελτιωσεις κατηγοριας top fuel, που παλευουν να βγαλουν 2-3 φορες τα 400 μετρα και αν δεν σπασουν θεωρειται επιτυχια...)

    αν μιλαμε ομως για καθημερινο αυτοκινητο με οχι ακραιες λυσεις οπως ειναι τα δικα σας, η αξιοπιστια ειναι πολυ δυσκολο να αξιολογηθει, ακομα και σε βαθος χρονου.
    εκτος αν κανετε καμια πολυ χονδροειδεστατη πατατα, τοσο χονδροειδη που δεν θα τη σωσει ουτε ο πολυ εξελιγμενος εγκεφαλος του Ν54, οπως ειπε ο ντιμ.

    αρα για μενα τι μενει? αυτος που ειναι αποδεδειγμενα πιο γρηγορος στην πραξη (στο δρομο δηλαδη) και οχι στη θεωρια, νομιμοποιείται να φερει τον τιτλο του καλυτερου βελτιωτη ή της καλυτερης λυσης...

    εως οτου να βρεθει καποιος αλλος να τον περασει φυσικα, ή εως οτου σπασει...

    μεχρι ομως να γινει αυτο, ολα τα αλλα -εγω ο μη ειδικος επαναλαμβανω- αδυνατω να τα κατανοησω ετσι οπως τα παρουσιαζετε, αποσπασματικα, με μισολογα, με μπηχτες που καταλαβαινετε μονο εσεις οι ιδιοι και οχι με μια σειρα και συνεχεια...
    ή οπως λενε και οι φιλοι μας οι εγγλεζοι: "all this it's greek to me"...

  11. #20
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή Barόμετρο/Δείκτης στάθμης βενζίνης

    Ήθελα να γράψω χτές πρίν το Στάθη αλλά είμαι εκτός... Λοιπόν, ο Σταθης έχει απόλυτο δίκιο. Είστε τρεις, εάν μου ξεφεύγει κανείς, σορρυ, ήπια πάρα πολύ χτές βράδυ, που έχετε αποκτήσει σημαντική εμπειρία στο τουρμπο και αυτά που έχετε να πείτε ενδιαφέρουν εάν όχι όλους, τους περισσότερους. Αφού όλοι σε τουρμπο θα καταλήξουμε...το 2020 το quota για τα co2 είναι 95. Προσπαθήστε να μην φορτίζετε συναισθηματικά τόσο πολύ τα ποστς σας για να περνά η ουσία.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP