Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Επιλογή μηχανής

  1. #1
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    256
    Thanked
    140
    Rides
    0

    Προεπιλογή Επιλογή μηχανής

    Λοιπόν έχω έναν αδελφό (33) που θέλει πολύ να αγοράσει μηχανή. Το δίπλωμα του θα το πάρει στη Γερμανία και τη μηχανή θα την οδηγεί στη γερμανία. Το θέμα είναι ότι θέλει να πάει κατευθείαν σε 1000 κυβικά και εγώ ως φαν του έλικα του έδειξα την καινουργεια S1000 RR. Από τότε έχει χάσει τον ύπνο του. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:
    1) Γίνεται να πάει κανείς σε μια τόσο γρήγορη μηχανή κατευθείαν (τα τεστ του διπλώματος γίνονται σε 600 και είναι πολύ αυστηρά)? Μήπως πρέπει να πάει σε μια σχολή ασφαλούς οδήγησης που θα οδηγήσει τόσο δυνατές μηχανές?
    2) έχετε να προτείνεται κάποιες άλλες μάρκες με μηχανές της κατηγορίας του S1000 RR, που είναι καλύτερες από το συγκεκριμένο μοντέλο ?
    3) Του έχω εξηγήσει με τις λίγες μου γνώσεις ότι τέτοιου είδους μηχανή δεν θα είναι και πολύ άνετη για ταξίδια. Έχω μήπως άδικο ?

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    φανταζομαι οτι αφου θα παρει το διπλωμα τωρα ...δεν ηταν φαν της μοτο αρα δεν εχει εμπειρια απο μοτοσυκλετες!
    εφοσον θα παρει το διπλωμα του εκει δεν μπορω να γνωριζουμε αν ειναι αυστηρα τα τεστ διπλωματος εκει
    αν ημουν στην θεση του κ ζουσα στην Γερμανια , σαφως κ θα στρεφομουν σε Γερμανικο προιον....θεωρω οτι η συγκεκριμενη επιλογη ειναι απο τις καλυτερες!
    οι δρομοι της Γερμανιας ειναι οι καλυτερο για να ταξιδεψεις...ωστοσο στις δικες μου επιθυμιες δεν θα ηταν μια street μοτο αλλα μια on/off (βεβαια αυτο εξαρταται απο τις επιθυμιες κ τα γουστα του καθενος)
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  3. The Following User Says Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    liakos (14-07-10)

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν γνώστες εδώ μέσα που θα σου απαντήσουν επ'ακριβώς για το RR και όχι μόνο. Ε, κύριε μάγε?

    Η συνηθισμένη μοτοσυκλετική πορεία είναι 50cc, 125cc και μετά ανεβαίνεις.

    Εφόσον δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία σε μεγάλα κυβικά χρειάζεται προσοχή.

    Το γεγονός βέβαια ότι η κτήση και χρήση διπλώματος/μηχανής θα γίνει σε μια χώρα με αυστηρές προδιαγραφές αλλάζει λίγο τα πράγματα.

    Όσων αφορά την επιλογή μηχανής, αυτή εξαρτάται από το γούστο κ το είδος χρήσης του αναβάτη. Για Ελλάδα τα ον-οφ αρκετά δημοφιλή, για Γερμανία όπου η ποιότητα των δρόμων είναι εξαιρετική το στρεετ είναι μια πολύ καλή επιλογή.


    ps: καλά Βασίλη τα ίδια σκεφτόμαστε?? χαχχαχα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ptboul : 14-07-10 στις 11:17 Αιτία: προσθήκη
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    liakos (14-07-10), Vasilis (14-07-10)

  6. #4
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    256
    Thanked
    140
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μπααα πάντα ήθελε μηχανή αλλά επeιδη οι γονείς μου δεν τον άφηναν δεν το κυνήγησε ποτέ. Τώρα όμως που μπορεί θέλει ακόμα περισσότερο.
    μια ακόμη ερώτηση αν είσαι γυμνασμένος ή όχι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην επιλογή μηχανής?

  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Γίνεται να πάει κανείς σε μια τόσο γρήγορη μηχανή κατευθείαν (τα τεστ του διπλώματος γίνονται σε 600 και είναι πολύ αυστηρά)? Μήπως πρέπει να πάει σε μια σχολή ασφαλούς οδήγησης που θα οδηγήσει τόσο δυνατές μηχανές?
    Η μηχανή αυτή σε συνθήκες 1980 θα ήταν διαστημόπλοιο, ή επιπέδου GP σε θέμα δύναμης.
    Για εμένα δεν τίθεται ΚΑΝ θέμα να πας σε 1.000 κυβικά με το καλημέρα.
    Δεν είναι σωστό.
    Λίγο παραπάνω γκάζι να ανοίξεις στην ευθεία, ιδέα δεν έχεις τι πρέπει να κάνεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) έχετε να προτείνεται κάποιες άλλες μάρκες με μηχανές της κατηγορίας του S1000 RR, που είναι καλύτερες από το συγκεκριμένο μοντέλο ?
    Να μην σκέφτεται ΚΑΝ την κατηγορία RR.
    Ας πάρει ένα CBF ή ένα CBR 600 για να φάει την κρυάδα και μετά το σκέφτεται ως προς το τι πρέπει να έχει και πόσο θέλει ακόμα να το τεντώσει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) Του έχω εξηγήσει με τις λίγες μου γνώσεις ότι τέτοιου είδους μηχανή δεν θα είναι και πολύ άνετη για ταξίδια. Έχω μήπως άδικο ?
    Κάνει και ταξίδια, κάνει και πίστες κάνει και καφετέρια.
    Ολα τα κάνει.
    Με R1 ανεβαίνουν Σέρρες και νοιώθουν και ξεκούραστοι.
    Αν όμως το θέμα του είναι τα ταξίδια και η συμβίωση της κάθε μέρας χρειάζεται
    ABS
    Ψηλά το τιμόνι
    Στοιχειώδη προφύλαξη απο τη φύση (ενα φαίρινγκ, μια ζελατίνα και μια βαλίτσα να βάζει αδιάβροχα, γάντια κτλ).

    Στη Γερμανία ένα Funduro ή ένα Scarver κάνει γύρω στα 2-3 χιλιάρικα.
    Ενα CBF-R απο 3 μέχρι 4 και πουλιούνται όσο τα πήρες.

    ΑΥτή είναι η συμβουλή μου.

  8. The Following 3 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    liakos (14-07-10), Ptboul (14-07-10), Vasilis (14-07-10)

  9. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    η αληθεια ειναι οτι οσο καλυτερη φυσικη κατασταση εχεις βοηθαει κ οχι μονο στην οδηγηση αλλα γενικοτερα!

    κατα την ταπεινη μου αποψη (μιας κ ειμαι ψιλοχλαπατσακος) δεν νομιζω οτι παιζει σημαντικο ρολο...
    ωστοσο εμμενω οτι για τα ελληνικα δεδομενα εισαι πιο ξεκουραστος σε μια On/Off ,με οτι αυτο συνεπαγεται...!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    liakos (14-07-10), Ptboul (14-07-10)

  11. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπααα πάντα ήθελε μηχανή αλλά επeιδη οι γονείς μου δεν τον άφηναν δεν το κυνήγησε ποτέ. Τώρα όμως που μπορεί θέλει ακόμα περισσότερο.
    μια ακόμη ερώτηση αν είσαι γυμνασμένος ή όχι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην επιλογή μηχανής?
    Το να είσαι γυμνασμένος (τύπου καλή φυσική κατάσταση - και όχι Body Builder) σου δίνει ένα 20% όταν σε γωνία 40άρα και αφού έχεις μαζέψει το γόνατο απο την εσωτερική σηκώνεις ίσια φρενάρεις και ρίχνεις αμέσως ανάποδα για να μπείς με φόρα στο Apex και να ξαναγκαζώσεις στη μία ρόδα για την επόμενη που θα κλείσεις γκάζι για να βγάλεις πόδι και να πατήσεις με το απέναντι ποδάρι το μαρσιπιέ να δώσεις ετοιμότητα για την επόμενη.

    Στα καθημερινά δες πόσοι χλέμπουρες καβαλάνε (όχι οδηγάνε).

  12. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    liakos (14-07-10)

  13. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    η αληθεια ειναι οτι οσο καλυτερη φυσικη κατασταση εχεις βοηθαει κ οχι μονο στην οδηγηση αλλα γενικοτερα!

    κατα την ταπεινη μου αποψη (μιας κ ειμαι ψιλοχλαπατσακος) δεν νομιζω οτι παιζει σημαντικο ρολο...
    ωστοσο εμμενω οτι για τα ελληνικα δεδομενα εισαι πιο ξεκουραστος σε μια On/Off ,με οτι αυτο συνεπαγεται...!

    γράφαμε παράλληλα.

    προσοχή μη γίνει παρεξήγηση. Δεν αναφέρομαι σε εσένα με τη λέξη χλέμπουρας.

    Εσύ είπαμε, χλαπατσάκος....

  14. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Vasilis (14-07-10)

  15. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    γράφαμε παράλληλα.

    προσοχή μη γίνει παρεξήγηση. Δεν αναφέρομαι σε εσένα με τη λέξη χλέμπουρας.

    Εσύ είπαμε, χλαπατσάκος....
    ενα ταπεινο σκουτερ 250αρι εχω ρε σινουπακο μου....

    στα νειατα μας μεχρι 650 καβαλησαμε...ποτε δεν ημουν φαν των μοτο!

    δεν υπαρχει παρεξηγηση ....χλεμπουρακο μου
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  16. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις του Σνούπυ και να συμπληρώσω ότι τα κυβικά δεν έχουν τόση σημασία όσο ο τύπος της μηχανής. Πχ. άλλο ένα μονοκύλινρο ον-οφφ 600 και άλλο ένα στρεετ 600 (πχ cbr.. )

    Προσωπικά θα ξεκινούσα με μηχανάκι 'σχολείο' εφόσον ήθελα στρεετ, πχ ένα Νίντζα 250R

    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  17. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    liakos (14-07-10)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP