Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 89

Θέμα: Παροχή υπηρεσιών στην...εξωτική Βάρκιζα

  1. #11
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου τα 30-40 ευρω μας φαινονται πολλα!!! γιατι λοιπον δεν παιρνουμε τα κουβαδακια μας ,,την ομπρελιτσα μας και την καρεκλιτσα μας ....και βουρ ,για αλλη παραλια???? εγω προσωπικα...δεν παω σε κλειστες παραλιες...νομιμοποιωντας την καταπατηση δημοσιας περιουσιας και λαικου αγαθου...
    Δεν έχεις καθόλου άδικο.

    Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω ένα λογικό αντίτιμο για τη ξαπλώστρα και τη ομπρέλα που μου παρέχουν και δεν θα χρειαστεί να κουβαλήσω επ όμου, όμως παντού υπάρχουν και όρια...

    Αλλά όχι ΚΑΙ είσοδο ΚΑΙ ξαπλώστρα ΚΑΙ εξωφρενικές τιμές στα ποτά / φαγητά. Τι να κάνουμε, θα κοιτάξουμε να γλυτώσουμε απ όπου μπορούμε...

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eμ που πατε κυριε στις οργανωμενες παραλιες.........


    https://www.astir-beach.com/index.ph...=register&en=0

    Για εδω ειμαστε ολοι!!!!!
    Eγω θελω την Putf8um ....δεν το διαπραγματευομαι....
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  3. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγω θελω την Putf8um ....δεν το διαπραγματευομαι....
    εισαι παιδι της πολυτελειας...
    δεν κρυβεται αυτο!

  4. #14
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    θα μπορουσες να πας και στο μαυρο λυθαρι!
    νομιζω 2.5 ευρω για τις ξαπλωστρες!
    ημουν εκει πσκ

  5. #15
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις καθόλου άδικο.

    Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω ένα λογικό αντίτιμο για τη ξαπλώστρα και τη ομπρέλα που μου παρέχουν και δεν θα χρειαστεί να κουβαλήσω επ όμου, όμως παντού υπάρχουν και όρια...

    Αλλά όχι ΚΑΙ είσοδο ΚΑΙ ξαπλώστρα ΚΑΙ εξωφρενικές τιμές στα ποτά / φαγητά. Τι να κάνουμε, θα κοιτάξουμε να γλυτώσουμε απ όπου μπορούμε...
    το να πληρωσω ενα ''λογικο'' ποσο για ξαπλωστρα-ομπρελα...το δεχομαι...με την προυποθεση ομως οτι δεν ειναι κλειστη παραλια! δεν δεχομαι ομως ..να πληρωνω για εισοδο, σε δηθεν δημοσιες ή ιδιωτικες επιχειρησεις....για κατι που ανηκει στην πατριδα μου και κατ επεκταση σε μενα...εφοσον πληρωνω υπερογκα ποσα ολον τον χρονο..για να ειμαι πολιτης αυτης της χωρας!!

  6. The Following 4 Users Say Thank You to paganis For This Useful Post:

    Akis 330Ci (13-07-10), joseph (12-07-10), sierra (13-07-10), zarkosbmwturbo (12-07-10)

  7. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εισαι παιδι της πολυτελειας...
    δεν κρυβεται αυτο!
    μωρε ελα στην Λευκαδουλα μου να δεις πολυτελειες.....!

    η θαλασσα ειναι η πολυτελεια κ οχι μονο η αμμουδια...!!!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  8. #17
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μωρε ελα στην Λευκαδουλα μου να δεις πολυτελειες.....!

    η θαλασσα ειναι η πολυτελεια κ οχι μονο η αμμουδια...!!!
    να μαστε καλα Βασιλη...μεσα αυγουστου, θα χαιρομαι..τις ομορφιες του τοπου σου...

  9. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    δεν υπαρχουν ουτε δηθεν δημοσιες, ουτε δηθεν ιδιωτικες επιχειρησεις.

    υπαρχουν παραλιες που τις εκμεταλευονται οι τοπικες ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ αρχες, ή ο ΕΟΤ συμφωνα με τους νομους της χωρας.

    κανεις δεν μπορει να "ιδιωτικοποιησει" μια παραλια και να ζητησει εισοδο. ουτε εχω δει να γινεται πουθενα αυτο.
    η προσβαση σε ολες τις ακτες ειναι ελευθερη.

    εκτος απο αυτες που προανεφερα, τα εσοδα των οποιων καταληγουν στο δημοσιο, ειτε απ΄ευθειας αν τις λειτουργουν δημοτικες επιχειρησεις ή ο ΕΟΤ, ειτε δινονται καθε χρονο σε ιδιωτες μεσω πλειοδοτικου διαγωνισμου.

    μονο σε αυτες τις ειδικα οργανωμενες πλαζ (αλιμος, βουλα, γλυφαδα, βαρκιζα, βουλιαγμενη και στις αλλες που υπαρχουν) δεν επιτρεπεται η εισοδος χωρις αντιτιμο.

    απο εκει και μετα μια οργανωμενη πλαζ, εχει ενα κοστος λειτουργιας, συντηρησης κλπ.

    δεν μπορει να προσφερεται δωρεαν. δυστυχως.
    επισης καποιες υπηρεσιες, οπως παροχη προστασιας απο τον ηλιο (ομπρελα), ξαπλωστρα, εστιατοριο, καντινα, κλπ, εχουν κι αυτα κοστος διοτι αποτελουν ανεσεις και ειναι ευλογο να χρεωνονται.
    οχι βεβαιως να υπερ-χρεωνονται οπως σωστα λεει ο κωστας...

    πριν οχι πολλα χρονια, πηγαιναμε για μπανιο με τα μηχανακια, στις ωραιες παραλιες της αττικης, εχοντας ενα θερμος μαζι, κανενα φιεστα-φραπε, ψαθα και ομπρελα.
    δεν μας υποχρεωνε κανεις να παμε στον αστερα ή το ξενια στο λαγονησι...

    και η ακριβως διπλα παραλια, ειναι εξισου ομορφη με την ιδια καθαρη (ή λιγοτερο καθαρη) θαλασσα...

    αυτο οποιος θελει μπορει και τωρα να το κανει, μειωνοντας το κοστος του.

    τωρα ολα τα αλλα, με τις γιαγιαδες εμπρος απο τις καμερες να απαιτουν να μπαινουν δωρεαν στις οργανωμενες παραλιες, να χρησιμοποιουν τις εγκαταστασεις δωρεαν και οσους εχουν παρομοια λογικη, τους θεωρω γραφικους και εκτος πραγματικοτητας...

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    Monsta (12-07-10), stratos (13-07-10)

  11. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρυσι στο Yabanaki έχουμε πετύχει 2 φορές ζευγάρια Γερμανών τουριστών που μόλις καθίσανε στις ξαπλώστρες τους (αφού πληρώσανε 16 ευρώ είσοδο), τους έρχεται ο πιτσιρικάς να εισπράξει ΚΑΙ 'τέλος' ξαπλώστρας...άλλα 10 ευρώ. Το τι έγινε μετά....το έλα να δεις.....ορκιστήκανε να μη ξαναπατήσουνε ΠΟΤΕ στη χώρα μας, ενώ από τη ξενέρα που φάγανε, φύγανε μετά από μόλις 1 ωρίτσα. Άλλη φορά πάλι στον ίδιο χώρο δεν αφήνανε κάτι άλλα παλικάρια να μπούνε μέσα με τους δικούς τους καφέδες, μέχρι που μία πιο 'λογική' υπάλληλος είπε στους συναδέλφους της.....'ρε παιδιά δεν μπορούμε να τους απαγορεύσουμε την είσοδο, οι άνθρωποι πληρώσανε κανονικά....'

    Η κατάσταση γενικά είναι εκτός ελέγχου. Ο καθένας κάνει ότι του κατέβει. Χρεώσει όσο θέλει. Λέει ότι θέλει. Ο κοσμάκης δεν γνωρίζει τα δικαιώματά του και δυστυχώς ακούει το κάθε καραγκιόζη... Αντί να ζητήσουν να τους μειώσουν τα ενοίκια για να κατεβάσουν και εκείνοι τις τιμές τους, συνεχίζουν τα ίδια και τα ίδια με το σκεπτικό ότι ο Έλληνας πλερώνει και θα τα σκάσει για να κάνει ένα μπάνιο τη βδομάδα και 2 βδομάδες διακοπές το χρόνο.

    Αμ δε !!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις καθόλου άδικο.

    Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω ένα λογικό αντίτιμο για τη ξαπλώστρα και τη ομπρέλα που μου παρέχουν και δεν θα χρειαστεί να κουβαλήσω επ όμου, όμως παντού υπάρχουν και όρια...

    Αλλά όχι ΚΑΙ είσοδο ΚΑΙ ξαπλώστρα ΚΑΙ εξωφρενικές τιμές στα ποτά / φαγητά. Τι να κάνουμε, θα κοιτάξουμε να γλυτώσουμε απ όπου μπορούμε...


    ...γι' αυτό πάω στο Λαύριο για μπάνιο τα τελευταία χρόνια ..αν και άρχισε να γίνεται πανικός κι εκεί...

    Αρε Ελλαδάρα!! Είμαστε ακριβή χώρα ..έχουμε μια αξία όπως και να το κάνεις, είπαμε να γίνουμε Ευρώπη ...αλλά από τη φόρα που πήραμε ξεπεράσαμε και τις Σεϊχέλες

    Σε όλη τη Δυτική Ελλάδα οι ξαπλώστρες και η ομπρέλα μπροστά από μαγαζιά που σερβίρουν καφέ είναι δωρεάν ..γιατί υποκαθιστούν τις καρέκλες και τα τραπέζια μιας καφετέριας χρησιμοποιώντας δημόσια έκταση. ..όπως κάνουν και οι καφετέριες που βάζουν τραπεζοκαθίσματα σε μια πλατεία.
    Με την εκμετάλλευση που υπάρχει.... σε λίγο καιρό θα χρεώνουν και οι καφετέριες τραπέζι και καρέκλα για να κάτσεις... (τα χρεώνουν ήδη στην τιμή του καφέ...)

    Οι Γερμανοί έμαθαν και δεν θα ξαναπατήσουν. Οί Έλληνες όμως!! Δεν καταλαβαίνουν!!! και 150 ευρώ να στοίχιζε υπάρχουν Μ@λ@κες που θα πάνε. Ίσως τότε να έχει και περισσότερο κόσμο.... Έτσι από πείσμα και επίδειξη άνεσης!! Δεν θα χαλάσουν το Σ/Κ τους για 150 ευρώ.

    Δεν είναι τόσο θέμα κόστους για τους ξένους όσο είναι θέμα κοροϊδίας ...και σ' αυτό οι Έλληνες είμαστε πρωταθλητές... κάποιον θα κοροϊδέψουμε και μεις στην επόμενη φάση και θα βγει η χασούρα...

    Οι Κρητικοί πάντως άρχισαν να το πιάνουν το νόημα ..οι ξένοι δεν ξαναπατάνε όπου χρεώνουν ξαπλώστρες... https://cretalive.gr/posts/printme/2355

  12. The Following 2 Users Say Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    bill_m3 (13-07-10), Monsta (12-07-10)

  13. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν μου χωράει στο μυαλό,πως γίνεται κάποιος έξυπνος να περιφράσει την δικιά μας παραλία και στη συνέχεια να μας τη νοικιάζει ;;;;.
    Και μετά να έρχεται ενας άλλος έξυπνος να γκρεμίζει κατι εγκαταστάσεις παλιές εγκαταλελημένες και να μας λέει οτι έκανε "φτου ξελευτερία" σε όλα τα παράλια του Αργοσαρωνικού!!!
    Ρε πίσα και πούπουλα που θέλουν όλοι!!!

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP