Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 34

Θέμα: Χ3 2,5

  1. #21
    Εγγραφή
    16-01-10
    Μηνύματα
    690
    Thanked
    318
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ηχους απο το διαφορικο δεν εχω παρατηρησει,

    καμια φορα στο πατημα του συμπλεκτη με 1η, αν γινει δυνατα το πατημα, ακουγεται ενας θορυβος σαν να παιζει κατι απο κατω.
    Ακουγονται δηλαδη 3-4 τακ τακ. Και το 46αρι το ιδιο κανει ομως αν πατηθει με δυναμη.

    γενικα η χ3 ειναι πολυ αξιοπιστο αυτοκινητο,

    εμας μια καμμενη ασφαλεια μας εχει βγαλει (αυτες που κοστιζουν μερικα cents) , μαλλον απο κινεζικο φορτιστη.
    και το ξεφλουδισμα στο τιμονι που το εφτιαξαν και δεν εχει ξεφτισει τπτ ακομα.

    αλλωστε σε μια λιστα της adac ηταν στην πρωτη 3αδα αξιοπιστιας αν θυμαμαι καλα.

    το μονο μειων για μενα ειναι η καταναλωση, και οτι πρεπει να εισαι 100% σιγουρος οτι θες τετοιο αμαξι, γιατι πολλοι απο αυτους που εχουν χ3 θα εκαναν την ιδια δουλεια και με μια 4κινητη 5αρα. θα εκαιγε λιγοτερο και θα κατεβαζε την 5η στο κοφτη.
    στο χ3 δεν κατεβαζει την 5η στον κοφτη λογω αεροδυναμικης :-(
    και φαινεται αυτο γιατι μεχρι τα 170-180 ανεβαζει πολυ καλα.. μετα τρωει σκαλωμα.. λιγη ροπη παραπανω να ειχε :-p
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos90 : 16-07-10 στις 08:32

  2. #22
    Εγγραφή
    16-01-10
    Μηνύματα
    690
    Thanked
    318
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε Forester 2.5XT χειροκίνητο μέσα στη πόλη και μετά θα καταλάβεις τι εστί κούραση. Το Χ3 σε χειροκίνητο είναι Seicento μπροστά του.
    ενας τροπος "που εχω βρει" ωστε να μην εχει σκαμπανεβασματα το αυτοκινητο οταν το οδηγαω ειναι:
    στις αλλαγες 1η 2α 3η να κραταω λιγο πατημενο γκαζι κατα την διαρκεια της αλλαγης, γινεται βουτηρο η αλλαγη ετσι.
    αλλιως τις αλλαζεις 2-2 και τελειωνει η υποθεση.

    ο πατερας μου την ειχε ξεκινησει σε φαναρι με τριτη και το πηρε χαμπαρι οταν πηγε να βαλει 2α :-p
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos90 : 16-07-10 στις 08:42

  3. #23
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενας τροπος "που εχω βρει" ωστε να μην εχει σκαμπανεβασματα το αυτοκινητο οταν το οδηγαω ειναι:
    στις αλλαγες 1η 2α 3η να κραταω λιγο πατημενο γκαζι κατα την διαρκεια της αλλαγης, γινεται βουτηρο η αλλαγη ετσι.
    αλλιως τις αλλαζεις 2-2 και τελειωνει η υποθεση.

    ο πατερας μου την ειχε ξεκινησει σε φαναρι με τριτη και το πηρε χαμπαρι οταν πηγε να βαλει 2α :-p
    Εννοώ βάρος συμπλέκτη από άλλο πλανήτη. Όχι σκαμπανεβάσματα. Και μία αλλαγή με Forester είναι αρκετή για να το παρατήσεις στη μέση του δρόμου σε μποτιλιάρισμα και να γυρίσεις με ταξί.

  4. #24
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    το χ3 2.0 diesel εχει ιση ή και λιγο μεγαλυτερη ροπη απο το χ3 3.0...
    δεν φτανει να εχει μεγαλη ροπη πρεπει και να στροφαρει το αμαξι!!!
    Στο διλιτρο τωρα που αναφερεσαι το προβλημα ειναι οτι ο Ν46 ειναι οριακα αξιοπρεπης για τον ογκο και το βαρος του αυτοκινητου.
    Για αυτο το 2.5 που ειναι και το θεμα μας ειναι αλλο αμαξι καμια σχεση!!!!

    υγ. αυτο το αλλαζεις δυο δυο πως το εννοεις?

  5. #25
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων

    υγ. αυτο το αλλαζεις δυο δυο πως το εννοεις?
    Έλα ρε Γιάννη και συ από 1η πάει σε 3η και από 2α σε 4η. ΑΚόμα καλύτερα όμως από 3η σε 5η και από 4η σε 6η (δε ζορίζεται και το μοτέρ αν πηγαίνεις χαλαρά).

  6. #26
    Εγγραφή
    16-01-10
    Μηνύματα
    690
    Thanked
    318
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο διλιτρο τωρα που αναφερεσαι το προβλημα ειναι οτι ο Ν46 ειναι οριακα αξιοπρεπης για τον ογκο και το βαρος του αυτοκινητου.
    Για αυτο το 2.5 που ειναι και το θεμα μας ειναι αλλο αμαξι καμια σχεση!!!!
    οτι ανεφερα ισχυει για το 3.0si, με διαφορετικες μηχανες δεν ξερω, δεν εχω οδηγησει.

    θεωρω οτι το 2.5si με το 3.0si ειναι πανω κατω τα ιδια,
    αν σκεφτει κανεις οτι ειναι και τα δυο εξακυλινδρα, ιδιος ηχος, ιδια συμπεριφορα, ιδια εσωτερικα (facelift μοντελα)..
    απλα το 3.0si εχει καμποσο γκαζι παραπανω. (500cc και 50 αλογα η διαφορα τους)

    για το 2-2 ναι εννοω αυτο που ειπε ο monsta :-p

  7. The Following User Says Thank You to panos90 For This Useful Post:

    Nino (16-07-10)

  8. #27
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα ρε Γιάννη και συ από 1η πάει σε 3η και από 2α σε 4η. ΑΚόμα καλύτερα όμως από 3η σε 5η και από 4η σε 6η (δε ζορίζεται και το μοτέρ αν πηγαίνεις χαλαρά).
    Ενταξει αυτο καταλαβα και εγω προς τα πανω.. δεν πειραζει, προς τα κατω ομως....

  9. #28
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι ανεφερα ισχυει για το 3.0si, με διαφορετικες μηχανες δεν ξερω, δεν εχω οδηγησει.

    θεωρω οτι το 2.5si με το 3.0si ειναι πανω κατω τα ιδια,
    αν σκεφτει κανεις οτι ειναι και τα δυο εξακυλινδρα, ιδιος ηχος, ιδια συμπεριφορα, ιδια εσωτερικα (facelift μοντελα)..
    απλα το 3.0si εχει καμποσο γκαζι παραπανω. (500cc και 50 αλογα η διαφορα τους)

    για το 2-2 ναι εννοω αυτο που ειπε ο monsta :-p
    το τριλιτρο ειναι κορυφαιο!!!!

  10. #29
    Εγγραφή
    16-01-10
    Μηνύματα
    690
    Thanked
    318
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει αυτο καταλαβα και εγω προς τα πανω.. δεν πειραζει, προς τα κατω ομως....
    λιγο περιττο σχολιο..
    σε βολτα με το 3.0si, απο 6η σε 3η στα 130 χιλιομετρα και αφημα συμπλεκτη λες και σε τσιμπησε σφιγγα στην πατουσα....
    για τα δικα μου δεδομενα ηταν πολυ μα πολυ αποτομο.. με κολλησε στο καθισμα και τα ειδα ολα..

    απορω με τα m3-m5-m6 που οδηγειτε τι αισθηση δινουν...
    σαν ελευθερη πτωση μου κανει απλα καθεσαι..

  11. #30
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λιγο περιττο σχολιο..
    σε βολτα με το 3.0si, απο 6η σε 3η στα 130 χιλιομετρα και αφημα συμπλεκτη λες και σε τσιμπησε σφιγγα στην πατουσα....
    για τα δικα μου δεδομενα ηταν πολυ μα πολυ αποτομο.. με κολλησε στο καθισμα και τα ειδα ολα..

    απορω με τα m3-m5-m6 που οδηγειτε τι αισθηση δινουν...
    σαν ελευθερη πτωση μου κανει απλα καθεσαι..
    Ε αν δεν έκανες rev matching, λογικό δεν είναι ? Αλλά και από 6η σε 3η μου ακούγεται υπερβολικό, εκτός κι αν έπρεπε να τσαρουχώσεις το φρένο για κάποιο έκτακτο λόγο.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP