Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ρύθμιση χειρόφρενου

  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή Ρύθμιση χειρόφρενου

    Ερωτησούλα έχω:

    Πρόσφατα ρύθμισα το χειρόφρενο στο Μ3 γιατί έπιανε κάπου στη 5η σκάλα και ήταν ενοχλητικό. Πλέον πιάνει καλά από τη 1η-2η σκάλα.

    Έκτοτε όμως παρατήρησα ένα μικρό θόρυβο από τα φρένα με λίγα χλμ και το παράθυρο κατεβασμένο. Αμέσως σκέφτηκα ότι από το πολύ σφήξιμο τα τακάκια του χειρόφρενου ακουμπάνε πάνω στο δίσκο. Σε ερώτηση στο μηχανικό μου, μού είπε ότι μετά από λίγα χλμ θα 'φαγωθεί' όσο πρέπει και δεν θα ακούγεται πια. Έχω κάνει περίπου 200χλμ από τότε και μάλιστα σε χαμηλές ταχύτητες σταματάω σιγά σιγά τραβώντας το χειρόφρενο για να φαγωθεί πιο γρήγορα. Ο θόρυβος έχει μειωθεί λίγο αλλά όχι εντελώς.

    Τι να κάνω? Να περιμένω λίγο ακόμα να φαγωθούν μόνα τους ή να το πάω για νέα ρύθμιση?


  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κωστα νομιζω οτι το παρακανες!
    Λυσε λιγακι.
    Αν εχεις τη δυνατοτητα σηκωσε λιγακι με ενα γρυλλο το πισω μερος και ρυθμισε μεχρι η δευτερη με τριτη σκαλα να "γλυφει".
    Για μενα μην το αφηνεις ετσι...ποιος ο λογος να "πατανε" οι σιαγωνες (αν ειναι οπως το δικο μου) η τα τακακια ?
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  3. The Following User Says Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    Monsta (09-07-10)

  4. #3
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Περίμενα να έχουν φαγωθεί Δημήτρη, αλλά σήμερα παρατήρησα πόσο δύσκολο είναι να σπρώξω το αυτοκίνητο με τα χέρια (βαριόμουν να το βάλω μπρος για 5 μέτρα), ενώ πριν τσουλούσε πολύ πολύ εύκολα...

    Αν το αφήσω τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί ?

    Μου κόβει και τις επιδόσεις ρε γμτ μέχρι να το φτιάξω

  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν εχει σιαγωνες μεσα στη δισκοπλακα θα στις μελανιασει και θα ειναι αχρηστες.
    Αν απο την αλλη το χειροφρενο επενεργει μεσω των δαγκανων τοτε τα πραγματα ειναι λιγακι πιο επιπονα.Θα "καψεις" τα τακακια σου και πιθανον να στραβωσεις και τις δισκοπλακες.Για ριξε μια ματια αυριο πρωι-πρωι...

    Υ.Γ πρεπει να χεις σπρωξει και συ χιλιομετρα ολοκληρα μεσα στο μαγαζι....κανουμε και γαμπες ρε!!!χαχαχα
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  6. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχει σιαγωνες μεσα στη δισκοπλακα θα στις μελανιασει και θα ειναι αχρηστες.
    Αν απο την αλλη το χειροφρενο επενεργει μεσω των δαγκανων τοτε τα πραγματα ειναι λιγακι πιο επιπονα.Θα "καψεις" τα τακακια σου και πιθανον να στραβωσεις και τις δισκοπλακες.Για ριξε μια ματια αυριο πρωι-πρωι...

    Υ.Γ πρεπει να χεις σπρωξει και συ χιλιομετρα ολοκληρα μεσα στο μαγαζι....κανουμε και γαμπες ρε!!!χαχαχα
    Ναι Δημήτρη είναι με σιαγόνες

    γιατί Κώστα??? κρίμα είναι... και δεν θα φαγωθούν όσο εύκολα νομίζεις ...το ταλαιπωρείς!

  7. #6
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ! Θα το ρυθμίσω από βδομάδα!

  8. #7
    Εγγραφή
    28-05-10
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    377
    Thanked
    567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    η στανταρ ρυθμιση φιλε μου ειναι να πιανει στην 3η σκαλα και οταν το αμαξι ειναι σηκωμενο σε ραμπα. αμα το σηκωσης το αμαξι μια μια ροδα δε θα μπορεσεις να κανεις τιποτα λογο μπλοκε. θα το ρυθμισεις στην 3η σκαλα αλλα οταν το λυσεις να μην φερνει καμια αντισταση στο γυρισμα του τροχου.

  9. #8
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτησούλα έχω:

    Πρόσφατα ρύθμισα το χειρόφρενο στο Μ3 γιατί έπιανε κάπου στη 5η σκάλα και ήταν ενοχλητικό. Πλέον πιάνει καλά από τη 1η-2η σκάλα.

    Έκτοτε όμως παρατήρησα ένα μικρό θόρυβο από τα φρένα με λίγα χλμ και το παράθυρο κατεβασμένο. Αμέσως σκέφτηκα ότι από το πολύ σφήξιμο τα τακάκια του χειρόφρενου ακουμπάνε πάνω στο δίσκο. Σε ερώτηση στο μηχανικό μου, μού είπε ότι μετά από λίγα χλμ θα 'φαγωθεί' όσο πρέπει και δεν θα ακούγεται πια. Έχω κάνει περίπου 200χλμ από τότε και μάλιστα σε χαμηλές ταχύτητες σταματάω σιγά σιγά τραβώντας το χειρόφρενο για να φαγωθεί πιο γρήγορα. Ο θόρυβος έχει μειωθεί λίγο αλλά όχι εντελώς.

    Τι να κάνω? Να περιμένω λίγο ακόμα να φαγωθούν μόνα τους ή να το πάω για νέα ρύθμιση?

    Ρυθμισε το τα ελευθερωνει πληρως οταν ειναι κατω. Σε καθε αλλη περιπτωση παντα θα "γλυφει" εστω και λιγο.
    Εαν μετα απο μια τετοια ρυθμιση θελει πανω απο 3 σκαλες για μπλοκαρει το αυτοκινητο, μαλλον χρειαζονται καινουριες σιαγωνες.
    Κατι παρομοιο ειχα κανει κ εγω, γιατι για να πιασει το σηκωνα στον ουρανο. Και ειμαι 3.000 χιλιομετρα τωρα που περιμενω να σταματησει να γλυφει. Και εχω κανει αρκετη αποσταση σηκωμενος στην πρωτη σκαλα μπας και πεσει, αλλα δεν...
    Την τριτη βαζω καινουριες σιαγωνες και ρυθμιζω εκ νεου, δεν παει αλλο.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP