Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: [E46] αλλαγη κινητηρα;

  1. #21
    Εγγραφή
    13-05-10
    Περιοχή
    Kozani
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    233
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    φιλε ενα λιτρο τα 1000 ειναι αρκετο, πριν κανεις οτιδηποτε πηγαινε στον μηχανικο σου να σου ριξει ενα υγρο καθαρισμου μηχανης, αν δεν εχει αυτος παρε απο ενα μαγαζι που εχει λαδια κλπ, προσοχη στις οδηγιες γιατι διαφορετικα θα εχεις προβλημα, αυτο να το κανεις πριν κανεις αλλαγη λαδιων γιατι αν βαλεις το υγρο τα λαδια μετα θελουν πεταμα, το υγρο αυτο το ριχνεις μεσα στα λαδια αφηνεις το κινητηρα περιπου για 10 λεπτα να δουλεψει και μετα τα πετας τα λαδια, υπαρχουν 2-3 διαφορετικα υγρα και το καθενα εχει τα δικα του οσο αφορα το χρονο που το αφηνεις στον κινητηρα, γι αυτο προσοχη στις οδηγιες, με αυτον τον τροπο ισως να καθαρισουν οι βαλβιδες τις μαυριλες που εχουν πανω, αν δεν γινει η δουλεια σου μετα κατα 95% εισαι για τσιμουχακια βαλβιδων

  2. #22
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά γράφετε πως 1 λίτρο λάδι στα 3000χλμ πως είναι φυσιολογικό;
    Εγώ αλλάζω λάδι κάπου στα 20000, μέχρι τώρα 4 φορές αν βάλεις και την πρώτη αλλαγή στα 2000, και η ένδειξη στην βέργα είναι πάντα 2-3 χιλιοστά κάτω απ την επάνω γραμμή.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  3. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stavros67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω παιδια. το λαδι που βαζω ειναι μονο απο την bmw ...ι.
    Να μαθεις τι ακριβως λαδι βαζεις. Εχουν δει πολλα τα ματια μας.....Εκτος κι αν το αγοραζεις μονος σου...

  4. #24
    Εγγραφή
    04-06-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    62
    Thanked
    17
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το λάδι που βάζω είναι της castrol αυτο που συνιστά η bmw και ο μηχανικός της bmw ειναι και παιδικός μου φίλος. Θα δοκιμάσω και το υγρό, και βλέπουμε.

  5. #25
    Εγγραφή
    04-06-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    62
    Thanked
    17
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα παιδιά. Τελικά έχω στεναχωρεθεί πολύ με το αμάξι, και τελικά αποφάσισα να το αλλάξω. Ευτυχώς από εκεί που το πήρα μου το αλλάζουν και μου δίνουν και εγγύηση 2 χρόνια. Τι λέτε για το 318 2000; πιο καινούριο μοντέλο και πολύ προσεγμένο. Θα ήθελα να ρωτήσω για τα τέλη κυκλοφορίας του, Πόσο περίπου; Ευχαριστώ.

  6. #26
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stavros67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά. Τελικά έχω στεναχωρεθεί πολύ με το αμάξι, και τελικά αποφάσισα να το αλλάξω. Ευτυχώς από εκεί που το πήρα μου το αλλάζουν και μου δίνουν και εγγύηση 2 χρόνια. Τι λέτε για το 318 2000; πιο καινούριο μοντέλο και πολύ προσεγμένο. Θα ήθελα να ρωτήσω για τα τέλη κυκλοφορίας του, Πόσο περίπου; Ευχαριστώ.
    του 2003 το δικο σου ειναι facelift?
    τι σου δινουν ανταλλαγη μαθε αναλυτικα ,ζητα το πλαισιο να δεις μοτερ κλπ

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  7. #27
    Εγγραφή
    04-06-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    62
    Thanked
    17
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φυσικά και ζητήσω πλαίσιο και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί. Δεν τη ξαναπατάω θα το ψάξω το αμάξι από όλες τις πλευρές

  8. #28
    Εγγραφή
    31-12-09
    Μηνύματα
    634
    Thanked
    268
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stavros67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά. Τελικά έχω στεναχωρεθεί πολύ με το αμάξι, και τελικά αποφάσισα να το αλλάξω. Ευτυχώς από εκεί που το πήρα μου το αλλάζουν και μου δίνουν και εγγύηση 2 χρόνια. Τι λέτε για το 318 2000; πιο καινούριο μοντέλο και πολύ προσεγμένο. Θα ήθελα να ρωτήσω για τα τέλη κυκλοφορίας του, Πόσο περίπου; Ευχαριστώ.
    γεμισε το τεποζιτο σου κατοσταρα απο bp, εκο η shell και βαλε μεσα στο τεποζιτο καθαραστικο για βαλβιδες. βγες εθνικη και κανε μια μεγαλη λογικη αποσταση με 5η και υψηλες στροφες(πηγαινε ας πουμε αθηνα κορινθο και γυρνα). μετα απο 300 περιπου με 400 χιλιομετρα το αμαξι θα στρωσει. συνεχισε να του βαζεις κατοσταρα για 2-3 τεποζιτα και πιστευω οτι δεν θα χρειαστει να αλλαξεις αμαξι. απο οτι καταλαβα το αμαξι σου δεν το "κακομεταχειριζοσουν" για αυτο και τσιμπαει λαδακια.. ενα μοτερ οταν δουλευει συνεχεια χαμηλες στροφες μαζευει καταλοιπα στις βαλβιδες αλλα και στον χωρο καυσης. το αποτελεσμα ειναι οι βαλβιδες να μην πατανε σωστα και να περνα λαδι απο την κεφαλη στον χωρο καυσης. οι κατοσταρες εχουν μεσα ειδικα καθαριστικα για την συντηρηση του μοτερ και ειναι ποιοτικα πιο καλη βενζινη αν ειναι ατοφια και οχι φτιαχτη κατοσταρα με προσθετα.το καθαριστικο για τις βαλβιδες θα μαλακωσει την μακα που εχουν μαζεψει και θα την αποβαλει απο την πατουρα των εδρανων

  9. #29
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο patriNOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεμισε το τεποζιτο σου κατοσταρα απο bp, εκο η shell και βαλε μεσα στο τεποζιτο καθαραστικο για βαλβιδες. βγες εθνικη και κανε μια μεγαλη λογικη αποσταση με 5η και υψηλες στροφες(πηγαινε ας πουμε αθηνα κορινθο και γυρνα). μετα απο 300 περιπου με 400 χιλιομετρα το αμαξι θα στρωσει. συνεχισε να του βαζεις κατοσταρα για 2-3 τεποζιτα και πιστευω οτι δεν θα χρειαστει να αλλαξεις αμαξι. απο οτι καταλαβα το αμαξι σου δεν το "κακομεταχειριζοσουν" για αυτο και τσιμπαει λαδακια.. ενα μοτερ οταν δουλευει συνεχεια χαμηλες στροφες μαζευει καταλοιπα στις βαλβιδες αλλα και στον χωρο καυσης. το αποτελεσμα ειναι οι βαλβιδες να μην πατανε σωστα και να περνα λαδι απο την κεφαλη στον χωρο καυσης. οι κατοσταρες εχουν μεσα ειδικα καθαριστικα για την συντηρηση του μοτερ και ειναι ποιοτικα πιο καλη βενζινη αν ειναι ατοφια και οχι φτιαχτη κατοσταρα με προσθετα.το καθαριστικο για τις βαλβιδες θα μαλακωσει την μακα που εχουν μαζεψει και θα την αποβαλει απο την πατουρα των εδρανων
    αφου διαβασα ολο το φορουμ σχετικα με το προβλημα που ξεκινησε περσυ μαζι με τα μπεκ και συνεχιστηκε με τις καλοκαιρινες μου περιπετειες,ειπα να μην το ποσταρω εκει αλλα εδω,μιλαω για την ξαφνικη καταναλωση λαδιου που εχω.
    το διαλεξα και το βαζω εδω γιατι σαν πρωτη λυση,αντιμετωπιση πολλοι απο εγχωρια και ξενα φορουμ μου προτειναν πρωτα να κανω αυτο που λεει ο πατρινος πιο πανω και αν δεν πιασει παμε για μετρηση συμπιεσης.

    1λτ σε σχεδον 2000χλ. εχει παει η καταναλωση εντελως ξαφνικα και ταυτοχρονα μαζι με το θεμα με τα μπεκ που χαλασαν εδω και 1 χρονο.πριν ειχα τοσο σε 10-12.000 χιλ.αποτομη πτωση!

    η πρωτη πιθανη αιτια,ειναι τσιμουχακια βαλβιδων σε πρωτη φαση και μετα ελατηρια.υπαρχει ενα θεμα περιπου ιδιας ημερομηνιας με αυτο που ειχα διαβασει,οπου και εσεις ενας-ενας τοτε ανακαλυπτατε ρωτωντας ο ενας τον αλλο την ηλιθιοτητα κατασκευης των νεων μοτερ και αυτου του προβληματος και πηγαινατε στην σειρα να κανετε επισκευη.
    αυτο που ηθελα να ρωτησω ,με την συμπιεση μετρωντας μπορουμε να ξερουμε αν ειναι μονο τσιμουχακια ? δλδ. αν ειναι τελικα απο ελατηρια μπορουμε να το ξερουμε με καποιο τροπο,ωστε να μην περασουμε τζαμπα τσιμουχακια η΄αν φτασουμε εκει τα αλλαζουμε ολα ετσι κιαλλιως?

    οσον αφορα τα τσιμουχακια,ρωτησα τιμες..απο 350-400 μεχρι 700-1000.προφανως οι ακριβοτεροι οπως μου ειπαν δεν εχουν τα εργαλεια.ομως και αυτοι που τα εχουν ενω τα τσιμουχακια ειναι πολυ φθηνα σαν ανταλλακτικα ,αντε και τα λαδια φιλτρα μαζι,δικαιολογειται τοσα πολλα εργατικα 400 ευρω επειδη εχουν τα εργαλεια?

    ειχα διαβασει οτι καποιο μελος στην επαρχια το εκανε με 250 ευρω συνολικα.

    αν τωρα ειναι ελατηρια,ποιο ειναι το ποσο επιδιορθωσης.που εκει ειναι μεγαλο καθως ανοιγεις τα παντα?
    αυτην την μεθοδο παντως πολυ/πολλοι την εξυμνουν για τον καθαρισμο των ελατηριων,εαν ειναι μονο βρωμικα και δεν εχουν αλοιωθει τελειως.καποια απο τα καθαριστικα που κανουν δουλεια αλλα οχι με μια φορα ειναι τα:

    LM pro engine flush

    berrymans

    HPL engine cleaner αυτο ειναι αμερικανικο δυσκολο να βρεθει ομως ευρωπη.λενε οτι ειναι το καλυτερο ομως.


    την γνωμη σας.

  10. #30
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ο μαστορας που επελεξα , μου ειπε ξηγημενα τα εξης:

    αυτα τα μοτερ εχουν αυτο προβλημα.

    ξεκινας απο τσιμουχακια και ρισκαρεις ενα ποσο.αν δεν σιαξει τοτε πας για ελατηρια.φυσικα πριν θα γινει ελεγχος και μετρησεις αλλα επειδη το εχει συναντησει σαν προβλημα πολλες φορες εκει καταληγει.κοστος επιδιορθωσης σαυτον κοντα στα 400 ευρω.
    το ρισκαρεις το λεει γιατι μαλλον δεν μπορει να ξερει αν ειναι ελατηρια .

    ενας αλλος ,ο πρωτος που πηγα,που φτιαχνει κυριως πορσε αλλα και ολα τα γερμανικα , μου ειπε οτι εχω μπλεξει με το χειροτερο σεναριο,εννοωντας τα ελατηρια.φυσικα και αυτος ηθελε πρωτα να κανει μετρησεις να σιγουρευτει. απλα ετεινε προς εκει.

    ο ενας απο τις ενδιεξεις των λαδιων που τους ελεγα ειπε το χειροτερο ο αλλος αρχιζει απο τσιμουχακια πρωτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 06-01-24 στις 13:27

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP