Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: [E46] αλλαγη κινητηρα;

  1. #11
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν καπνιζει λιγο μονο οταν παιρνει μπροστα θα σου προτεινα να μην ασχοληθεις. Πολλες μηχανες το κανουν και συνεχιζουν να δουλευουν για πολλα χιλιομετρα ακομα. Αν χρισημοποιεις λαδι 5-40, δοκιμασε με ενα 10-40 μηπως ελαττωθει. Γενικοτερα ανεβα ενα κλικ στον πρωτο δεικτη ιξωδους. Απο εκει και περα τσεκαρε τη συμπιεση σου και την πιεση λαδιου σου. Αν ειναι σε καλα επιπεδα, τρεναρε οσο μπορεις το ανοιγμα της μηχανης γιατι θα κοστισει. Προσπαθησε να χρησιμοποιεις επωνυμα λαδια 100% συνθετικα και μην τα κρατας αν γινεται πανω απο 10.000 χλμ. Αν το λαδι γινει νερο και η ταχυτητα των φθορων αυξανεται και το τσιμπαει το μοτερ.

  2. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    m-power_01 (06-07-10)

  3. #12
    Εγγραφή
    31-12-09
    Μηνύματα
    634
    Thanked
    268
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stavros67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια γεια σας. Εχω ενα προβληματακι και δεν ξερω τι να κανω. Οταν βαζω μπροστα το αμαξι (οχι ομως παντα) μου βγαζει λιγο καπνο, αλλα μετα σταματαει.(μαλλον καιει λαδακι) τι να κανω να τον αλλαξω ή γινεται επισκευη;αν χρειαζεται αλλαγη ξερει καποιος για μεταχειρισμενη αλλα καλή; bmw 316 e 46 2003. Ευχαριστω.

    μαλλον ειναι υδρατμοι επειδη ειναι κρυο το μοτερ και για αυτο στα βγαζει μερικες φορες και οταν ειναι κρυο.... το λαδι που καει ειναι λογικο και ειναι απο κατασκευης ετσι το μοτερ σου...δεν χρειαζετε ουτε επισκευη ουτε τιποτα.. καινουριο να το παρεις παλι θα καει λιγο λαδι..

  4. The Following User Says Thank You to patriNOS For This Useful Post:

    NickE60 (05-07-10)

  5. #13
    Εγγραφή
    04-06-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    62
    Thanked
    17
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ευχαριστω παιδια. το λαδι που βαζω ειναι μονο απο την bmw και δεν το κραταω ουτε στα 10000 χλμ. περιπου στα 8000 το αλλαζω.θα κοιταξω και την συμπιεση, και βλεπουμε. αν δω οτι συνεχιζει το προβλημα και μεγαλωνει περισσοτερο, θα προτιμουσα να βαλω καινουρια μηχανη απο αντιπρωσοπεια, και να τελειωσει το πανηγυρι.

  6. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μην αγχώνεσαι, να δεις που θα είναι η ιδέα σου... καταλαβαίνω πως είσαι τελειομανής και μπαίνεις εύκολα σε υποψίες... πιστεύω (και εύχομαι) πως δεν θα έχεις πρόβλημα τελικά

    Υπό ορισμένες συνθήκες (πολύ θερμό κλίμα/ζωηρό στυλ οδήγησης) η κατανάλωση 1 λίτρου λαδιων ανά 3000χλμ για την εταιρία θεωρείται απόλυτα φυσιολογική

    Θα σου έλεγα να κάνεις ένα οπτικό έλεγχο στα μπουζί κι αν είναι όλα στην ίδια απόχρωση, ξέχασέ το και απόλαυσε το αυτοκίνητό σου..

  7. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    Γιωργος 250 (04-05-13)

  8. #15
    Εγγραφή
    04-06-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    62
    Thanked
    17
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου για τα καλα σου λογια. Μου εδωσες πολλες ελπιδες, και ευχομαι τελικα να μην ειναι τιποτε το σοβαρο. Θα το τσεκαρω και τα μπουζι οπως μου λες. Ευχαριστω.

  9. #16
    Εγγραφή
    04-06-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    62
    Thanked
    17
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδια γεια χαρα και παλι. Προχθες πηγα συνεργειο για να τσεκαρω τα λαδια και τον λιγο καπνο που βγαζει πότε-πότε. Στα 1000 χλμ επρεπε να συμπληρωσω σχεδον ενα λιτρο περιπου λάδι. Τα μπουζι ήταν ολα μια χαρα χωρις κανενα απολυτως προβλημα, καθως και η συμπιεση. Το κοιταξε γενικως ολο το αμαξι γιατι το περασα και ΚΤΕΟ χωρις απολύτως κανενα προβλημα. Ομως το ενα λιτρο λάδι με ανησυχει εσεις τι λετε γι αυτο; Ευχαριστώ

  10. #17
    Εγγραφή
    04-06-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    62
    Thanked
    17
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ξεχασα να πω οτι εκει στο συνεργειο μου ειπε να το παταω λιγακι παραπανω δηλ. να του ανεβαζω τις στροφες 5-6-7 χιλ. για τι μαλλον ειναι μπουκομενο. ισχύει αυτό;

  11. #18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stavros67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχασα να πω οτι εκει στο συνεργειο μου ειπε να το παταω λιγακι παραπανω δηλ. να του ανεβαζω τις στροφες 5-6-7 χιλ. για τι μαλλον ειναι μπουκομενο. ισχύει αυτό;
    Ναι υπο συνθηκες πιανουν μια μακα οι βαλβιδες και δεν στεγανοποιουν 100% με λιγο τακτικο ''ξεκαπνισμα'' ομως πολλες φορες φτιαχνει το πραγμα.
    Ξεκαπνισμα εννοω να το πιεσεις το αμαξι... και οχι μια φορα...αλλα καπως τακτικα!

  12. #19
    Εγγραφή
    04-06-10
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    62
    Thanked
    17
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ήδη έχω αρχίσει και το πατάω.Πιστεύω να γίνει κάτι. Ευχαριστώ. Σε περίπτωση που δεν γίνει κάτι υπάρχει περίπτωση να ανοιχτεί ο κινητήρας;

  13. #20
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stavros67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήδη έχω αρχίσει και το πατάω.Πιστεύω να γίνει κάτι. Ευχαριστώ. Σε περίπτωση που δεν γίνει κάτι υπάρχει περίπτωση να ανοιχτεί ο κινητήρας;
    Πόσα χλμ έχει κάνει ο κινητήρας σου ?

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP