Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 72

Θέμα: Την έκανα την πατάτα μου...

  1. #31
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μόλις γύρησα απο 3ήμερο και δεν είχα την ευκαιρία να πάω και για αυτό άργησα να απαντησω. Αύριο θα πάρω με την σειρά τα μαγαζιά να δώ τι γίνεται με το θέμα αυτό. Προσωπικά δεν κρίνω απο την τιμή αλλά απο την πρώτη επαφή και την εντύπωση που μου δίνει το κατάστημα. Φυσικά οι γνώμες σας και εμπειρίες σας μετράνε πάνω απο όλα.

    Όταν είναι να γίνει η επισκευή θα σας βγάλω φωτογραφίες πρίν και μετά για να δούμε το αποτέλσμα.

    Σας ευχαριστώ όλους για τις τόσο γρήγορες απαντήσεις σας

  2. #32
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zinant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διεύθυνση είναι:

    Νίκου Καρελλά 44
    Χαλάνδρι 15233
    210 6856808
    www.microrepairs.gr

    αυτον λες Σταθη?
    Γιατί μου κάνετε διαφήμιση ρε παιδιά?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monsta : 06-01-10 στις 18:06

  3. #33
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.120
    Thanked
    12697
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί μου κάνετε διαφήμιση ρε παιδιά?
    Κοίτα Κώστα, ένα απο τα καλά των forums είναι οτι γνωρίζεις ανθρώπους που ενδεχομένως, σε κάποια φάση της ζωής του καθενός μπορεί να φανούν χρήσιμοι.
    Το θέμα είναι να έχουμε την δυνατότητα να γνωρίζουμε που και πώς μπορεί να μας φανεί χρήσιμος ο συμφορουμίτης μας. Απο κεί και πέρα, μπορούμε να έχουμε και την ωριμότητα να καταλαβαίνουμε οτι κάποια πράγματα δεν είναι απλά διαφήμιση.

    Την δική σου "δουλειά" στο ινστιτούτο ομορφιάς (χιχι) που διατηρείς, κάποια άτομα είχαμε την τύχη να την γνωρίσουμε.
    Δε νομίζω οτι είναι τυχαίο ή σύμπτωση οτι όλοι αυτοί είμαστε ευχαριστημένοι.
    Οπότε γιατί να μην ειπωθεί και να διευκρινιστεί ?

    Θέλω να πιστευω οτι κι εσύ απ'την πλευρά σου θα έχεις την διάθεση να αντιμετωπίσεις τους συμφορουμίτες σου και με καλύτερες τιμές (όπου και όσο υπάρχει το περιθώριο).

    Αυτή είναι η άποψή μου.

  4. #34
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα. Προτιμώ να στηρίξω έναν δικό μας άνθρωπο που θα με προσέξει και υπάρχουν 3-4 θετικά σχόλια παρά να πάω κάπου που θα με αντιμετωπίσουν σαν πορτοφόλι...

  5. #35
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σ ευχαριστώ Βαγγέλη και sorry για το off-topic, αλλά αφού το θέτεις έτσι να μιλήσω και γω ανοιχτά.

    Μέσα στα τελευταία πέντε χρόνια που έχω ιδρύσει τη Microrepairs, θέλω να πιστεύω ότι έχουμε κάνει τη διαφορά σε αυτό που λέγεται 'ποιότητα'. Και αυτό δυστηχώς μπορεί να μη γίνεται αντιληπτό στο πελάτη τη στιγμή που του λες 'μια τιμή', (τις περισσότερες φορές λίγο ακριβότερη από τον 'ανταγωνισμό', σαφώς φθηνότερα όμως από αντιπροσωπεία), όμως σίγουρα κερδίζεται μακρο-χρόνια.

    Ίσως κάποιος αναρωτηθεί γιατί δεν έχει εξαπλωθεί η Microrepairs στο βαθμό 'άλλων' εταιρειών? Γιατί να έχουμε μόνο 2 καταστήματα (+ 3 υπο-κατασκευή) και πάλι όμως μικρός αριθμός σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Ο λόγος είναι απλός: Πολλοί ενδιαφερόμενοι από κάθε κλάδο, θέλουν κατά καιρούς να κάνουν ένα κατάστημα με τη μέθοδο franchise. Γιατί όμως εγώ να δώσω το όνομα της εταιρείας μου σε κάποιον για να κονομίσω απλά ένα Χ ποσό αρχικά, όταν ξέρω (ή έχω την υποψία) ότι μακροχρόνια μπορεί να μου κάνει ζημιά. Γιατί να τραβιέμαι στα δικαστήρια ας πούμε? Όπως δηλαδή γίνεται στις άλλες εταιρείες - ονόματα δε λέμε - του χώρου. Καλώς ή κακώς στο χώρο μας ΔΕΝ μετράει η ποσότητα (αυτό παραπλανεί) αλλά η ποιότητα.

    Κάνω πολύ αυστηρή επιλογή των συνεργατών μου και πιστεύω ότι έτσι είναι καλύτερα, διότι όπως έχω πει και σε συνεντεύξεις σε περιοδικά, είμαι ΚΑΘΕΤΟΣ ότι τα μαγαζιά αυτά, δεν είναι περίπτερα, ούτε και καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών / κινητής τηλεφωνίας. Πουλάμε μία υπηρεσία, πολύ εξειδικευμένη, στο επίπεδο του καλλωπισμού θεωρώ ότι είναι είδος πολυτελείας, στην επισκευή είναι ανάγκη, ΑΛΛΑ πρέπει να προσφέρουμε το κάτι παραπάνω από τους υπόλοιπους και σε αυτό πατάμε.

    Ας πούμε, δεν θέλω να περιαυτολογήσω, αλλά το γεγονός ότι ο διευθυντής συνεργείου στη BMW Σφακιανάκης (τη στιγμή που ήδη έχουν φανοποιοίο), όταν ΔΕ γνωρίζω καν τον άνθρωπο, ούτε και εκείνος εμένα, να μου στέλνει κόσμο επειδή έχει δει δείγματα της δουλειάς μας στο βάψιμο και δεν μπορεί να βρει ούτε ο ίδιος που ήταν πριν η ζημιά, νομίζω λέει κάτι. Ή η Genesis (Ferrari), η ΕΚΚΑ (όλα τα κάθετα συνεργεία της), η ΜΟΤΙΟΝ & STYLE, η LEXUS και πολλές άλλες που μας εμπιστεύονται, πιστεύω λέει πολλά παραπάνω, εκτός από την εκλεκτή πελατεία λιανικής μας με πολλούς επώνυμους και μη.

    Το μυστικό εν ολίγης είναι να ΑΓΑΠΑΣ αυτό που κάνεις, αλλιώς κάνε κάτι άλλο. Γιατί θα μπορούσα να πω σε κάποιον από τους βοηθούς μου να κάνει εκείνος το γυάλισμα σε ένα δύσκολο και ταλαιπωρημένο χρώμα, αλλά προτιμώ να πιάσω εγώ τον αλοιφαδόρο ακόμα και σήμερα και εκείνος απλά να ....σκουπίζει τις αλοιφές. Ή θα μπορούσα να αγοράζω ελληνικά ΒΕΡΝΙΚΙΑ, αστάρια & στόκους (του κwλου), για οικονομία και όχι τα πανάκριβα και κορυφαία γερμανικά της PPG & της DUPONT. Ή να βιαζόμαστε να παραδώσουμε αυθημερόν 2-3 αυτοκίνητα για να βγάλω σαφώς περισσότερα χρήματα / ημέρα και τα αυτοκίνητα να φεύγουν μισο-στεγνά από το βάψιμο, τα σβησίματα να είναι και αυτά του κwλου, να αρχίζουν τα ξεφλουδίσματα κτλ κτλ.

    Για να τελειώνω λοιπόν και να μη σας ζαλίζω άλλο με τα προσωπικά μου, θα μπορούσα να είχα μείνει senior product manager στη πληροφορική που ήμουν πριν κάνω τη microrepairs και να είχα αξιοποιήσει και το τίτλο σπουδών μου, βγάζοντας ένα καλό μεροκάματο. Όμως προτίμησα να ξεκινήσω από το 0 κάτι το οποίο πραγματικά αγαπούσα από μικρό παιδί, την ενασχόληση με το αυτοκίνητο, διότι πίστευα ότι αν μπορέσω να μεταδώσω τις γνώσεις και την αγάπη μου για αυτό, θα πάω μπροστά. Διαβάζω περιοδικά αυτοκινήτου ας πούμε από το '81 (4Τ), πριν ο Καββαθάς άρχισε να με κουράζει...

    Τεσπά γράφτηκα και σε αυτό το φόρουμ διότι βλέπω κάποια αξιόλογα άτομα / μέλη που προσωπικά εκτιμώ. Όποτε έχω χρόνο, προσπαθώ να προσφέρω τις γνώσεις μου (κι ας φωνάζει η ...κυρά 'όλο στο laptop είσαι') και όχι να κάνω διαφήμιση, δεν το έχω ανάγκη άλλωστε. Το κάνω επειδή πραγματικά αγαπώ το αυτοκίνητο, πόσο μάλλον τη BMW...

    Για εμένα εκείνη η λευκή Ε30 Μ3 στις ΗΠΑ το '88, ήταν η πρώτη μου αγάπη και με έχει σημαδέψει μια για πάντα!!!

    Να είστε σίγουροι ότι θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ και σε επίπεδο τιμών για τα μέλη του forum!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Monsta : 06-01-10 στις 19:54

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    BILL007 (13-01-10), gant (02-02-10)

  7. #36
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ απόλυτα. Προτιμώ να στηρίξω έναν δικό μας άνθρωπο που θα με προσέξει και υπάρχουν 3-4 θετικά σχόλια παρά να πάω κάπου που θα με αντιμετωπίσουν σαν πορτοφόλι...
    ειναι εγγυηση ο κωστας και τον ευχαριστουμε...

    διαφημιση του καθενος ειναι η δουλεια του.
    εμεις απλα ενημερωνουμε...

  8. #37
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επαναφέρω το θέμα για να σας δείξω την ζημιά που έκανα όπως και μερικές ακόμη που θέλουν επιδιόρθωση. Ο λόγος που δεν έχω προσωρήσει ακόμα στο φτιάξιμο είναι οτι δεν με ενοχλούν στο μάτι, ειδικά το βούλιαγμα μπροστά απο τον πίσω δεξί θόλο. Πολλοί είδαν το αυτοκίνητο, λίγοι το παρατήρησαν. Πιο πολύ με ενοχλεί η άσχημη γρατζουνιά στον μπροστινό προφυλακτήρα που θέλω να φτιάξω:

    Εχουμε και λέμε:

    Το βούλιαγμα καθώς έστριβα έγινε πάνω σε άλλο αυτοκίνητο που δεν έπαθε τίποτα γιατί βρήκα στο προστατευτικό πλαστικό του προφυλακτήρα του



    Αριστερά φαίνεται με το Νο. 1 το κυρίως βούλιαγμα, δεξιά στο Νο. 2 το γδάρσιμο πριν απο την πόρτα και στο Νο. 3 που έχει φύγει η μπογιά απο το μαρσιπιέ

    Εδώ το Νο. 1:





    Εδώ το Νο: 2



    Και στο Νο. 3 το γδάρσιμο στο μαρσιπιέ:




    Αρα πως θα επενέβαινε ο Γιακούμπ σε αυτή τη ζημιά? Θα τρύπαγε απο πίσω τον θόλο για να το σφυρηλατήσει ή απο κάτω αφού αφαιρούσε το μαρσιπιέ?



    Πιο πολύ καιγομαι να φτιάξω τον προφυλακτήρα.

    Εδώ το κυρίως γδάρσιμο που έγινε στο πεζοδρόμιο του Ζάχου. Τα άλλα μαυράκια είναι χτυπήματα απο πέτρες που ξήλωσαν το χρώμα:



    Ολος, μα όλος ο προφυλακτήρας έχει σφυρηλατηθεί απο πετραδάκια ενώ στο μπροστινό αριστερό τμήμα έχει πολλά σημαδάκια επειδή κάποιος έστριψε πάνω στον δικό μου προφυλακτήρα. Επίσης υπάρχουν σημαντικά γδαρσίματα στο κάτω μέρος που βλέπει το δρόμο κάτω απο το intercooler που και να το φτιάξω σίγουρα θα ξαναγίνει:



    Το καπό έχει κάποια χτυπηματάκια απο πέτρες:



    Οπως και στην πόρτα απο κάποια πέτρα:



    Επίσης υπάρχει κάποιο γδάρσιμο απο τακούνι στο μαρσιπιέ:







    Ελεγα μηπως ο προφυλακτήρας έβγαινε όλος για βάψιμο γιατί έχει παντού ζημιές και αφού επισκευαζόταν να του περνούσα μια διάφανη μεμβράνη.

    Ακούω τις γνώμες σας

  9. #38
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    817
    Thanked
    420
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναφέρω το θέμα για να σας δείξω την ζημιά που έκανα όπως και μερικές ακόμη που θέλουν επιδιόρθωση. Ο λόγος που δεν έχω προσωρήσει ακόμα στο φτιάξιμο είναι οτι δεν με ενοχλούν στο μάτι, ειδικά το βούλιαγμα μπροστά απο τον πίσω δεξί θόλο. Πολλοί είδαν το αυτοκίνητο, λίγοι το παρατήρησαν. Πιο πολύ με ενοχλεί η άσχημη γρατζουνιά στον μπροστινό προφυλακτήρα που θέλω να φτιάξω:

    Εχουμε και λέμε:

    Το βούλιαγμα καθώς έστριβα έγινε πάνω σε άλλο αυτοκίνητο που δεν έπαθε τίποτα γιατί βρήκα στο προστατευτικό πλαστικό του προφυλακτήρα του



    Αριστερά φαίνεται με το Νο. 1 το κυρίως βούλιαγμα, δεξιά στο Νο. 2 το γδάρσιμο πριν απο την πόρτα και στο Νο. 3 που έχει φύγει η μπογιά απο το μαρσιπιέ

    Εδώ το Νο. 1:





    Εδώ το Νο: 2



    Και στο Νο. 3 το γδάρσιμο στο μαρσιπιέ:




    Αρα πως θα επενέβαινε ο Γιακούμπ σε αυτή τη ζημιά? Θα τρύπαγε απο πίσω τον θόλο για να το σφυρηλατήσει ή απο κάτω αφού αφαιρούσε το μαρσιπιέ?



    Πιο πολύ καιγομαι να φτιάξω τον προφυλακτήρα.

    Εδώ το κυρίως γδάρσιμο που έγινε στο πεζοδρόμιο του Ζάχου. Τα άλλα μαυράκια είναι χτυπήματα απο πέτρες που ξήλωσαν το χρώμα:



    Ολος, μα όλος ο προφυλακτήρας έχει σφυρηλατηθεί απο πετραδάκια ενώ στο μπροστινό αριστερό τμήμα έχει πολλά σημαδάκια επειδή κάποιος έστριψε πάνω στον δικό μου προφυλακτήρα. Επίσης υπάρχουν σημαντικά γδαρσίματα στο κάτω μέρος που βλέπει το δρόμο κάτω απο το intercooler που και να το φτιάξω σίγουρα θα ξαναγίνει:



    Το καπό έχει κάποια χτυπηματάκια απο πέτρες:



    Οπως και στην πόρτα απο κάποια πέτρα:



    Επίσης υπάρχει κάποιο γδάρσιμο απο τακούνι στο μαρσιπιέ:







    Ελεγα μηπως ο προφυλακτήρας έβγαινε όλος για βάψιμο γιατί έχει παντού ζημιές και αφού επισκευαζόταν να του περνούσα μια διάφανη μεμβράνη.

    Ακούω τις γνώμες σας
    τα πετραδακια ειναι οτι χειροτερο..πραγματικα με αρρωσταινουν αλλα τι να κανεις...βαλε μεμβρανη......

  10. #39
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PATSIMINI Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα πετραδακια ειναι οτι χειροτερο..πραγματικα με αρρωσταινουν αλλα τι να κανεις...βαλε μεμβρανη......
    Μόλις το επισκευασω θα μπεί στον προφυλακτήρα και στο καπώ.

    Ελπίζω με κάποιο τρόπο να επισκευάζονται και τα μπροστά φώτα που έχουν τα αντίστοιχα χτυπηματάκια και να βάλω και εκεί μεμβράνη

  11. #40
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στράτο:

    Όπως πολύ σωστά είπες ο προφυλακτήρας πάει όλος για βάψιμο.

    Το μασπιέ σώζεται τοπικά.

    Το καπώ πάλι πάει όλο για βάψιμο ή για touch up.

    Τα φώτα δεν επισκεύαζονται από πετραδάκια παρά μόνο από θάμπωμα.

    Μεμβράνη στο χρώμα θα βάλεις 1 μήνα μετά από οποιοδήποτε βάψιμο.

    Μακάρι βέβαια να μπορέσεις να σώσεις το φτερό χωρίς βάψιμο, διότι το κόβω χλωμό δεδομένου το σημείο και το σχήμα της λακούβας.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    BILL007 (22-04-11), stratos (22-04-11)

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP