Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 35

Θέμα: [E46] Dyno results...

  1. #21
    Εγγραφή
    01-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    378
    Thanked
    359
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λένε "ανοίγουν" εννοούν ότι μεγαλώνουν την εσωτερική διάμετρο για μερικά (2-3) mm
    4mm για την ακρίβεια (στο δικό μου)

    Η ουσία είναι οτι τελικά όσα και να έχεις απο κάποια στιγμή και μετά "δεν φτάνουν"....
    Μου φαίνεται οτι σε κάτι μήνες θα ακολουθήσω κι εγώ τα ένδοξα χνάρια του Βασίλη, του vanvic και του deepblue :S
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 330Ci : 02-01-10 στις 01:32

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    με το τσιγκελι στα βγαζουμε...

    δεν κανεις καμια παρουσιαση του αυτοκινητου, να βαλεις και καμια φωτο να ξερουμε γιατι μιλαμε?

    σιγουρα η υπερτροφοδοτηση ειναι αποδοτικοτερη απο αλλες μετατροπες....

  3. #23
    Εγγραφή
    01-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    378
    Thanked
    359
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομως μια χαρα εισαι.
    Σου ειχα πει κατι στη συναντηση..αν θυμασαι.
    Παρε χαρτι και μολυβι και δες ποσα επιπλεον εδωσες (εκτος του μοτερ για την αγορα και τοποθετηση του) που εβαλες για να ανεβασεις την αποδοση του μοτερ για 25 αλογα.
    Ετσι και αλλιως το αμαξι τωρα ειναι πολυ καλυτερο να το χαρεις οπως εσυ θες !!!!
    Τα επιπλέον 1500 για πεταλούδα και εκκεντροφόρους δεν ήταν και τόσο πολλά. Η εξάτμιση δεν μπήκε τόσο για λόγους βελτίωσης, όσο για ήχο και οικονομία υλικών (αλλαγή καζανιών) και σε κάθε περίπτωση, ό,τι και να κάνεις στο μοτέρ, αυτή θα μείνει.
    Οικονομία για 6.000 γιούρια τώρα...

  4. #24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    είχε δείξει 225 τροχό με κόφτη στις 7000.
    Αν ο κόφτης ήταν ψηλότερα θα έδειχνε ακόμα περισσότερα
    Μην εισαι τοσο σιγουρος ...Ναι μεν οι αγριοι εκκεντροφοροι αποδιδουν ψηλα, αλλα πρεπει να υποστηριζουν και τα ελατηρια των βαλβιδων! Δεν ξερω που ειναι τα ορια τους ,αλλα δεν ειναι και σταθερα ,αφου γερνανε με το περας των χιλιομετρων. Επισης τα κινουμενα μερη ενος κινητηρα ειναι ζυγισμενα και ζυγοσταθμισμενα για το ευρος στροφων λειτουργιας του + ενα περιθωριο ασφαλειας! Μην το εξαντλησουμε...οι κραδασμοι και οι ταλαντωσεις θα προκαλεσουν ζημιες με το περασμα του χρονου

  5. #25
    shido Guest

    Προεπιλογή

    Σωστος εξαλου φαινεται στην δυναμομετρηση οτι μετα τις 7100 εχει πτωτικη πορεια η καμπυλη

  6. #26
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην εισαι τοσο σιγουρος ...Ναι μεν οι αγριοι εκκεντροφοροι αποδιδουν ψηλα, αλλα πρεπει να υποστηριζουν και τα ελατηρια των βαλβιδων! Δεν ξερω που ειναι τα ορια τους ,αλλα δεν ειναι και σταθερα ,αφου γερνανε με το περας των χιλιομετρων. Επισης τα κινουμενα μερη ενος κινητηρα ειναι ζυγισμενα και ζυγοσταθμισμενα για το ευρος στροφων λειτουργιας του + ενα περιθωριο ασφαλειας! Μην το εξαντλησουμε...οι κραδασμοι και οι ταλαντωσεις θα προκαλεσουν ζημιες με το περασμα του χρονου
    Σπύρο το ξέρω αυτό που λές για τα ελαττήρια των βαλβίδων (δες τί έχω γράψει πιο πρίν).
    Μου έκανε εντύπωση που μιλούσε για κόφτη στροφών στις 7600 (μετά το διόρθωσε).
    Εγώ ξέρω οτι στην δική μου τότε δυναμομέτρηση, στις 7000 που είχα κόφτη, η καμπύλη μέχρι και εκεί δεν είχε ακόμα πτώση. Υποθέτω θα τραβούσε λίγο ακόμα.

  7. #27
    shido Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπύρο το ξέρω αυτό που λές για τα ελαττήρια των βαλβίδων (δες τί έχω γράψει πιο πρίν).
    Μου έκανε εντύπωση που μιλούσε για κόφτη στροφών στις 7600 (μετά το διόρθωσε).
    Εγώ ξέρω οτι στην δική μου τότε δυναμομέτρηση, στις 7000 που είχα κόφτη, η καμπύλη μέχρι και εκεί δεν είχε ακόμα πτώση. Υποθέτω θα τραβούσε λίγο ακόμα.
    μεχρι 7200 τραβαει καλα..γιαυτο και ειναι 1 σταδιο,,για πιο πολυ στοαφρσιμα εχει και αλλους αλλα εκει αλλαζει και στις μεσαιες η συμπεριφορα,

  8. #28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο shido Εμφάνιση μηνυμάτων
    μεχρι 7200 τραβαει καλα..γιαυτο και ειναι 1 σταδιο,,για πιο πολυ στοαφρσιμα εχει και αλλους αλλα εκει αλλαζει και στις μεσαιες η συμπεριφορα,
    Ναι Γιαννη αλλα μετα για να εκμεταλευτεις το υψηλο οριο περιστροφης θελεις ελαφρωμα στο βολαν, βασικα αλλαγη με αλλο μονης μαζας, δισκο με ελατηρια...Αλλαζοντας τον χαρακτηρα του αυτοκινητου σε πιο κοντραδικο στυλ!
    Μην σου πω οτι αμα το παρακανεις με τον κοφτη πρεπει να κοντυνεις και ενα κλικ το διαφορικο σου!

  9. #29
    shido Guest

    Προεπιλογή

    τα εκανα και τα τρια μαζι αχαχαχαχχα σωστος

    Φοραω μονης μαζας αλουμινενιο ,δισκο με ελατηρια και απο 2,93 φορεσα του καμπριο 3,07 βημα με 45% μπλοκε

  10. #30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπύρο το ξέρω αυτό που λές για τα ελαττήρια των βαλβίδων (δες τί έχω γράψει πιο πρίν).
    Μου έκανε εντύπωση που μιλούσε για κόφτη στροφών στις 7600 (μετά το διόρθωσε).
    Εγώ ξέρω οτι στην δική μου τότε δυναμομέτρηση, στις 7000 που είχα κόφτη, η καμπύλη μέχρι και εκεί δεν είχε ακόμα πτώση. Υποθέτω θα τραβούσε λίγο ακόμα.
    Βαγγελη ναι, δεν διαφωνουμε πουθενα, εγω ειπα απλα την θεωρια.Εσυ και ο Γιαννης τα εχετε δει στην πραξη στο συγκεκριμενο μοτερ...εχετε εναν λογο παραπανω!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP