Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Power technique 135i

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωραίες "δουλειές".
    Μπράβο στον ιδιοκτήτη !

    Ωωερε μπρίζες πάλι...

  2. #12
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίες "δουλειές".
    Μπράβο στον ιδιοκτήτη !

    Ωωερε μπρίζες πάλι...
    Ελα σε καμιά συνάντηση να ξεσκάσουμε λίγο.

    Δημήτρη πολύ καλό το αυτοκίνητο σου και στο έχω πει απο κοντά. Μια απορεία μόνο: οι μετρήσεις έγιναν με 2 άτομα μέσα? Θύμισε μου το συνολικό βάρος του αυτοκινήτου.

  3. #13
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα σε καμιά συνάντηση να ξεσκάσουμε λίγο.

    Δημήτρη πολύ καλό το αυτοκίνητο σου και στο έχω πει απο κοντά. Μια απορεία μόνο: οι μετρήσεις έγιναν με 2 άτομα μέσα? Θύμισε μου το συνολικό βάρος του αυτοκινήτου.
    Αν έκανε τις μετρήσεις με τον Δανιήλ Μ. του περιοδικού, σίγουρα θα έγιναν με 2 άτομα όπως όταν έιχαν μετρήσει κι εμένα.

  4. #14
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έκανε τις μετρήσεις με τον Δανιήλ Μ. του περιοδικού, σίγουρα θα έγιναν με 2 άτομα όπως όταν έιχαν μετρήσει κι εμένα.
    Ελπίζω να είναι έτσι μιας και οι μετρήσεις των επιδώσεων (εκτός απο το 0-100 που ανταποκρίνεται στο βάρος του αυτοκινήτου) δεν είναι αντιπροσωπευτικές της ιπποδύναμης.

    Επίσης, η καμπύλη ροπής είναι πολύ γεμάτη στις ψηλές στροφές, εκεί που παίζει ρόλο η ρύθμιση του αβάνς και όχι της πίεσης.

    Τέλος, μου προκαλεί ενδιαφέρον η σχετικά άδεια καμπύλη που υπάρχει στις χαμηλές στροφές. Αν υπήρχαν μεγαλήτερα τούρμπο θα έλεγα εντάξει αλλά με τα εργοστασιακά τούρμπο που φοράει το αυτοκίνητο δεν μπορώ να πώ οτι είναι σωστή η καμπύλη.

  5. #15
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τί επιδόσεις "έγραψε" ?

  6. #16
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απο αυτά που μπορώ να ελέξω άμεσα με τα δικά μου είναι:

    0-100: 4.98 (άψογο για δικάβαλο)

    80 - 110 (με τρίτη): 2.05 με ερωτηματικά

    60 - 160: 7.11 επίσης με ερωτηματικά

    Όχι οτι είναι άσχημες επιδόσεις αλλά τα ρεμπρίζ είναι λίγο χαμηλά για την ιπποδύναμη και το βάρος του αυτοκινήτου.

  7. #17
    Εγγραφή
    01-02-10
    Μηνύματα
    161
    Thanked
    43
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να είναι έτσι μιας και οι μετρήσεις των επιδώσεων (εκτός απο το 0-100 που ανταποκρίνεται στο βάρος του αυτοκινήτου) δεν είναι αντιπροσωπευτικές της ιπποδύναμης.

    Επίσης, η καμπύλη ροπής είναι πολύ γεμάτη στις ψηλές στροφές, εκεί που παίζει ρόλο η ρύθμιση του αβάνς και όχι της πίεσης.

    Τέλος, μου προκαλεί ενδιαφέρον η σχετικά άδεια καμπύλη που υπάρχει στις χαμηλές στροφές. Αν υπήρχαν μεγαλήτερα τούρμπο θα έλεγα εντάξει αλλά με τα εργοστασιακά τούρμπο που φοράει το αυτοκίνητο δεν μπορώ να πώ οτι είναι σωστή η καμπύλη.
    δεν νομιζω οτι ειναι αδεια η καμπυλη απλα το εχουμε ρυθμισει ετσι για να παταει το αυτοκινητο στο δρομο. οσο το πιεσαμε χαμηλα νομιζες οτι κερδιζες δυναμη αλλα μονο σπινιαριζε οποτε δεν ειχε νοημα(εχουνε γινει απειρες δοκιμες). αντιθετως η καμπυλη πεφτει ψηλα λογω της αδρανειας του δυναμομετρου το οποιο στο δρομο δεν γινεται το αμαξι τραβαει δυνατα μεχρι τον κοφτη. στρατο αμα φοραγα τουρμπινες για 440 αλογα θα το θεωρουσα μεγαλη αποτυχια

    το αυτοκινητο ζυγιζει 1500κιλα με 1/4 βενζινη μετρημενο. οι μετρησεις εγιναν με 2 ατομα +200 κιλα περιπου αλλα οπως και να χει το vbox δεν εγραψε κατι τρελο. ομολογω οτι δεν ειμαι εντυπωσιασμενος απο χρονους αλλα οπως εχω ξαναπει δεν πολυασχολουμαι με νουμερα γιατι ξερω τι κανει το αυτοκινητο στο δρομο σε σχεση με αλλα

  8. #18
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dim135 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομιζω οτι ειναι αδεια η καμπυλη απλα το εχουμε ρυθμισει ετσι για να παταει το αυτοκινητο στο δρομο. οσο το πιεσαμε χαμηλα νομιζες οτι κερδιζες δυναμη αλλα μονο σπινιαριζε οποτε δεν ειχε νοημα(εχουνε γινει απειρες δοκιμες). αντιθετως η καμπυλη πεφτει ψηλα λογω της αδρανειας του δυναμομετρου το οποιο στο δρομο δεν γινεται το αμαξι τραβαει δυνατα μεχρι τον κοφτη. στρατο αμα φοραγα τουρμπινες για 440 αλογα θα το θεωρουσα μεγαλη αποτυχια

    το αυτοκινητο ζυγιζει 1500κιλα με 1/4 βενζινη μετρημενο. οι μετρησεις εγιναν με 2 ατομα +200 κιλα περιπου αλλα οπως και να χει το vbox δεν εγραψε κατι τρελο. ομολογω οτι δεν ειμαι εντυπωσιασμενος απο χρονους αλλα οπως εχω ξαναπει δεν πολυασχολουμαι με νουμερα γιατι ξερω τι κανει το αυτοκινητο στο δρομο σε σχεση με αλλα
    Χεχε δεν είπα οτι φοράς τουρμπίνες, αυτά τα λένε οι κακές γλώσσες και μόνο Είπα οτι το διάγραμμα απλά μοιάζει σαν να έχεις μεγαλήτερες τουρμπίνες.

    Το οτι δεν πατάει κάτω το αυτοκίνητο εμένα μου αφήνει κάποια ερωτηματικά ακόμα. Ξέρω οτι δεν το πατάς ποτέ απο πρώτες και μόνο απο δευτέρες και πάνω. Τουλάχιστον σε καλό οδόστρομα όπως της Α.Ο. η δευτέρα δεν έχει πρόβλημα. Μάλιστα, είναι πολύ χειρότερα να "φουσκώνει" ξαφνικά μιας και οι πιθανότητες να σπάσει η πρόσφυση είναι μεγαλήτερες.

    Με 1500 κιλά (για το 335 δίνει 1620 στο ίντερνετ άδειο και χωρίς όλα τα extra) και για φορτίο 2 ατόμων οι επιδώσεις δεν είναι αυτές που θα έπρεπε και ξέρεις οτι στο λέω φιλικά. Επίσης 2 άτομα δεν είναι 200 κιλά, μιας και δεν σε κόβω πάνω απο 80 κιλα χαχαχαχα. Αλλά και πάλι είσαι 1500 και 200 = 1700 κιλά. Το δικό μου παίζει 1650 κιλά και 112 εγώ= 1762+ και οι μετρήσεις έχουν κάποιες διαφορές.

  9. The Following User Says Thank You to stratos For This Useful Post:

    BILL007 (03-07-10)

  10. #19
    Εγγραφή
    01-02-10
    Μηνύματα
    161
    Thanked
    43
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    1ες παταω αλλα οχι απο σταση για να μην ταλαιπωρω το αυτοκινητο. πηγαινε ζυγισε το το δικο σου και μετα ξαναπες μου τα κιλα γιατι και το δικο μου το δινει 1560 χωρις οροφη
    εχει ζυγιστει και μ3 και 335 και ξερω τι κιλα παιζουν απλα οποτε μπορεσεις ζυγισε το να δεις εισαι πολυ ελαφρυτερος απο οσο φανταζεσαι

    σου ειχα πει οτι αμα μετρησουμε 2 αυτοκινητα με ιδιες συνθηκες στο ιδιο μερος θα μπορεσουμε να συγκρινουμε. εκεινη την μερα λογω δουλειας δεν οδηγησα εγω το αμαξι αλλα ο φιλος μου ο θοδωρης που ειναι 100 και ο ψηλος απο το power αρκετα πανω απο 100κιλα

    εσυ ξερεις τι διαφορες εχουμε εμεις περιπου στο δρομο και πως παει το αμαξι μου γι αυτο μην κολας στα νουμερα
    οποτε βρεθουμε κανουμε και μαζι μια δοκιμη και 1ες και 2ες και 3ες να δεις κι εσυ που βρισκεται το αμαξι σου

  11. #20
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dim135 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ες παταω αλλα οχι απο σταση για να μην ταλαιπωρω το αυτοκινητο. πηγαινε ζυγισε το το δικο σου και μετα ξαναπες μου τα κιλα γιατι και το δικο μου το δινει 1560 χωρις οροφη
    εχει ζυγιστει και μ3 και 335 και ξερω τι κιλα παιζουν απλα οποτε μπορεσεις ζυγισε το να δεις εισαι πολυ ελαφρυτερος απο οσο φανταζεσαι

    σου ειχα πει οτι αμα μετρησουμε 2 αυτοκινητα με ιδιες συνθηκες στο ιδιο μερος θα μπορεσουμε να συγκρινουμε. εκεινη την μερα λογω δουλειας δεν οδηγησα εγω το αμαξι αλλα ο φιλος μου ο θοδωρης που ειναι 100 και ο ψηλος απο το power αρκετα πανω απο 100κιλα

    εσυ ξερεις τι διαφορες εχουμε εμεις περιπου στο δρομο και πως παει το αμαξι μου γι αυτο μην κολας στα νουμερα
    οποτε βρεθουμε κανουμε και μαζι μια δοκιμη και 1ες και 2ες και 3ες να δεις κι εσυ που βρισκεται το αμαξι σου
    Τα νούμερα κρύβουν πολλά και μερικές φορές και την αλήθεια. Δεν είπα σε καμία περίπτωση οτι δεν πάει καλά, το οτι δικαιολογεις τα 200 παραπάνω κιλά εγώ πάω πάσο.

    Η δοκιμή φυσικά και θα γίνει, αφού μετρήσω και εγώ το βάρος μου και έχουμε κάποια σχετική ένδειξη να δούμε τι γίνεται. Δεν μου έρχεται κάποια πλάστιγγα στο μυαλό αν και έχω κατα νού κάποιας βιομηχανίας που δεν ξέρω σε τι ακρίβεια μετράει (μάλλον έχει ακρίβεια 50 κιλών μιας και μετράει νταλίκες με σίδερα).

    Το πατηματάκι (φιλικό πάντα) θα γίνει. Ξέρεις οτι δεν με πειράζει ποιος είναι πιο δυνατός και πιο γρήγορος, αλλά για να είναι δίκαιο θα πάμε με λαμπάκι και 50 γέμισμα

    Και πάλι, συγχαρητήρια για το αυτοκίνητο σου που είναι ίσως το γρηγορότερο 135 που κυκλοφορεί.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP