Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Γιώργος Κατσίνης: Η ελληνική ελπίδα

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή Γιώργος Κατσίνης: Η ελληνική ελπίδα

    Τους τελευταίους δεκαοκτώ μήνες ο 19χρονος Γιώργος Κατσίνης είναι η πιο σοβαρή ελπίδα που είχε ποτέ η Ελλάδα στους αγώνες πίστας του ευρωπαϊκού motorsport.

    Πρώτα, δείχνει να έχει μπει στο σωστό κανάλι, να βαδίζει στη διαδρομή που θα έπρεπε να βαδίζει και να μην παρεκκλίνει από αυτή, με τη συμμετοχή του σε ένα από τα σπουδαιότερα "φυτώρια" των ευρωπαϊκών αγώνων - το πρωτάθλημα Formula BMW Ευρώπης.

    Έπειτα, δείχνει να έχει απορροφήσει, υιοθετήσει έναν επαγγελματικό τρόπο σκέψης και μια ωριμότητα πρωτόγνωρη, απαλλαγμένη από κάθε είδους έπαρση που θα μπορούσε να τον είχε ποτίσει η νεοελληνική νοοτροπία.

    Αν και πλέον δεν αγωνίζεται με την υποτροφία της BMW, όπως στο πρώτο του έτος το 2009, με τη νέα του ομάδα (Fortec) είναι φέτος ένας από τους έξι πρωταγωνιστές του πρωταθλήματος, ένας από τους έξι που είναι ικανοί για τη νίκη σε κάθε αγώνα του θεσμού και ικανοί για την διεκδίκηση του τίτλου.

    Είναι μια υπέρβαση πρωτόγνωρη για τα ελληνικά δεδομένα, όπως άλλωστε και η νοοτροπία και ο τρόπος δουλειάς του Γιώργου Κατσίνη. Στα 19 του, ξέκλεψε δύο μέρες σε ένα κενό των πυρετωδών δοκιμών του στο Hungaroring της Βουδαπέστης και ήρθε για λίγο στην Αθήνα, πριν φύγει ξανά, για δύο ακόμα εβδομάδες, για τις επόμενες δοκιμές, για τους επόμενους αγώνες.

    Ακούγεται πολύ απαιτητικό το πρόγραμμα που ακολουθείς...

    Είναι εξαντλητικό. Το έχουν παραδεχθεί όλοι ότι η ζωή στους αγώνες αυτοκινήτου μοιάζει με τη ζωή στο τσίρκο. Φτάνεις στην πίστα, στήνεις την τέντα σου, κάνεις τον αγώνα σου, τα μαζεύεις και φεύγεις για την επόμενη πίστα. Όμως συνηθίζεις, είναι κάτι που σε προσελκύει, δεν το κάνεις με το ζόρι.

    Σε βοηθά, ψυχολογικά, η ομάδα να ανταποκριθείς;

    Βοηθούν πολλοί παράγοντες. Η οικογένεια, οι φίλοι σου, το περιβάλλον. Σημασία έχει να έχεις γύρω σου ανθρώπους που ενδιαφέρονται να σε βοηθήσουν. Οι φίλοι μου και η οικογένειά μου με υποστηρίζουν σε ό,τι κάνω και αυτό είναι κάτι που μου αρέσει. Αν ασχολείσαι επαγγελματικά με αυτό το αντικείμενο δεν μπορείς να έχεις στο νου σου ότι έχεις ΅κρεμάσειΆ κάποιους ανθρώπους, πρέπει να είσαι 100% αφοσιωμένος.

    Πέρσι, στην πρώτη σου χρονιά στη Formula BMW, αγωνιζόσουν στο δεύτερο μισό της κατάταξης, περίπου στην 15η θέση, ενώ φέτος είσαι ένας από τους πρωταγωνιστές. Αυτή η μετάβαση ήταν μόνο θέμα αλλαγής ομάδας;

    Η πρώτη μου χρονιά στη Formula BMW ήταν ένα έτος προετοιμασίας. Το κακό είναι ότι στην Ελλάδα δεν έχουμε τη δυνατότητα να προετοιμαστούμε πριν κάνουμε την πρώτη μας χρονιά στο εξωτερικό. Χρειάζεται να έχεις δικό σου αυτοκίνητο για να προετοιμαστείς, όμως δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα ούτε η υποδομή για κάτι τέτοιο.

    Το περσινό ήταν για μένα έτος εκμάθησης και συλλογής εμπειριών, με ορισμένα διάσπαρτα δείγματα ταχύτητας. Με την αλλαγή της ομάδας, με τη χειμερινή προετοιμασία –που ήταν πολλή- και με τη βελτίωση της φυσικής μου κατάστασης, κατάφερα να ανέβω ένα σκαλοπάτι πιο πάνω.

    Πόσο διαφορετικό είναι να μάχεσαι στην κορυφή, σε σχέση με τις πιο πίσω θέσεις; Πόσο μεγαλύτερη είναι η πίεση;

    Είναι αρκετά μεγαλύτερη διότι μειώνεται το περιθώριο λάθους που έχεις. Δηλαδή, αν είσαι 18ος και κάνεις ένα λάθος, δεν έγινε τίποτα. Αλλά αν είσαι πρώτος και με ένα λάθος πέσεις στην 6η θέση, είναι σημαντικό. Η πίεση είναι πολύ περισσότερη, αλλά πρέπει να διασφαλίσεις ότι η πίεση δεν θα σε οδηγήσει στο λάθος.

    Η ομάδα σου ασκεί περισσότερη πίεση;

    Όχι, από την ομάδα δεν αυξάνεται η πίεση. Η ομάδα προσπαθεί να έχει το μονοθέσιο όσο το δυνατόν καλύτερα προετοιμασμένο και παράλληλα να σε ηρεμεί, να σου φτιάχνει την ψυχολογία και να σε προετοιμάζει καλά για τον αγώνα.

    Παρεμπιπτόντως, πόσο διαφορετική είναι η νέα σου ομάδα, Fortec;

    Δίνει πολύ μεγαλύτερη βάση στο data engineering σε σχέση με την περσινή μου ομάδα, η οποία ήταν λίγο πίσω σε αυτό τον τομέα και περίμενε να πάρει τα δεδομένα από τον οδηγό για να βελτιώσει τη ρύθμιση του μονοθεσίου. Όμως, σήμερα τα συστήματα τηλεμετρίας έχουν προχωρήσει τόσο πολύ που δείχνουν περισσότερα από όσα μπορεί να πει ένας οδηγός στους μηχανικούς του. Η Fortec συλλέγει όλα τα δεδομένα και από τον οδηγό παίρνει τις τελευταίες εντυπώσεις και λεπτομέρειες. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο σήμερα υπάρχουν περισσότεροι υποψήφιοι οδηγοί για τη Formula 1.

    Μετά το περσινό έτος εκμάθησης, λοιπόν, ποιες είναι οι φετινές προκλήσεις που αντιμετωπίζεις και ποιοι είναι οι στόχοι σου;

    Ήδη έχουμε αποδείξει πως διαθέτουμε την ταχύτητα να πρωταγωνιστήσουμε, αλλά δεν μπορούμε να τα θέλουμε όλα. Νομίζω ότι οι τερματισμοί στο βάθρο είναι καλά αποτελέσματα. Θα έλεγα ότι τα έξι πρώτα μονοθέσια (σ.σ.: ένα εκ των οποίων είναι και του Γιώργου) είναι πολύ κοντά μεταξύ τους και τα υπόλοιπα έχουν μείνει λίγο πίσω – εννοώ στο βαθμολογικό πίνακα, στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

    Η πρώτη σου νίκη είναι κοντά;

    Αν τερματίζεις στην 5η ή στην 6η θέση, βλέπεις τον πρώτο στα διακόσια μέτρα μπροστά σου – δεν είναι σαν τη Formula 1 που συνήθως υπάρχουν διαφορές πολλών δευτερολέπτων του νικητή από τους υπόλοιπους. Κατά συνέπεια, αν στον τερματισμό των αγώνων της Formula BMW υπάρχουν πέντε ή έξι μονοθέσια σε απόσταση λίγων μέτρων, λες ότι μπορείς να κερδίσεις ανά πάσα στιγμή. Από τους έξι πρώτους δεν ξεχωρίζει κανείς. Είναι φυσικά και θέμα τύχης – η τύχη είναι πάντα σημαντική στους αγώνες.

    Για πρώτη φορά βλέπουμε έναν Έλληνα, από πολύ μικρή ηλικία, να έχει μπει στο κανάλι που ακολουθούν και τα άλλα ταλέντα της Ευρώπης. Πιστεύεις ότι είσαι στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή;

    Ναι. Νομίζω ότι κάναμε τις κατάλληλες επιλογές από το ξεκίνημα της καριέρας μου και ότι βρίσκομαι στο σωστό δρόμο. Δεν πιστεύω, εξάλλου, ότι υπάρχουν παρακλάδια στο δρόμο προς την κορυφή.

    Ξεκινάς από τα Καρτ, που φυσικά είναι ο κανόνας που ακολουθούν πλέον όλοι οι οδηγοί. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως περιθώριο να μην ξεκινήσεις από πολύ μικρή ηλικία στα Καρτ, διότι τα πράγματα είναι πλέον υπερβολικά εξειδικευμένα. Χρειάζεσαι πάρα πολλή εξειδίκευση για να ξεχωρίσεις και την κερδίζεις από τα έτη της εμπειρίας σου. Η εμπειρία από τα Καρτ μπορεί να σε συνοδεύει και να σε ωφελεί ακόμα και στη Formula 1.

    Μετά τα Καρτ, λοιπόν, ακολουθείς ένα πρωτάθλημα σαν τη Formula BMW ή το World Series by Renault, αλλά προσωπικά προτιμώ το πρώτο διότι σου δίνει την ευκαιρία να αγωνίζεσαι στο πλαίσιο των Grands Prix της Formula 1. Μετά μπορείς να πας στη Formula 3, όπου με δύο καλές χρονιές μπορείς να φτάσεις ακόμα και στη Formula 1, παρακάμπτοντας το GP2. Θεωρητικά μπορείς να αποφύγεις το GP2, τουλάχιστον μπορούσες παλιότερα, διότι το κόστος στο GP2 είναι πολύ μεγάλο.

    Βέβαια, όλα αυτά χρόνο με το χρόνο αλλάζουν και επιπλέον υπάρχουν απολύτως εξειδικευμένοι οδηγοί, που δεν πηγαίνουν ούτε καν στο σχολείο και ασχολούνται μόνο με τους αγώνες. Ή υπάρχουν οδηγοί που βρίσκονται υπό την "ομπρέλα" της Red Bull ή της BMW, οι οποίες έχουν σχολείο μέσα στο εργοστάσιό τους.

    Εσύ σε τι είδους υποστήριξη μπορείς να ελπίζεις στο μέλλον;

    Στις υπόλοιπες χώρες βοηθάει πολύ το κράτος. Για παράδειγμα βλέπουμε οδηγούς από τη Ρωσία -όχι μόνο τον Vitaly Petrov (σ.σ.: οδηγό της Renault F1) αλλά και μικρότερους στην κατηγορία μου-, η οποία δεν είχε εμπλοκή στους αγώνες και ξαφνικά αρχίζει να αναδεικνύει οδηγούς. Για να είμαι ειλικρινής, όμως, δεν περιμένω βοήθεια από το κράτος - πόσο μάλλον τώρα που η οικονομική κατάσταση είναι πιο δύσκολη από ποτέ.

    Συνεπώς, σε αυτό τον τομέα μειονεκτούμε σε σχέση με τους ξένους. Θα ήταν ωραία να είχα ένα κράτος που να με βοηθούσε. Ίσως έπεσα και σε λάθος εποχή, δεν ξέρω... Η μόνη εταιρεία που μας βοηθά αυτή τη στιγμή είναι η βιομηχανία αναψυκτικών Λουξ. Είναι πολύ σημαντική η βοήθεια που μας προσφέρει και στον τομέα της ψυχολογίας - είναι σημαντικό να ξέρεις ότι υπάρχει κάποιος που πιστεύει σε σένα και μπορεί να σε βοηθήσει.

    Σχετικά με το ενδεχόμενο να μπεις στην "ομπρέλα" μιας αγωνιστικής ομάδας;

    Αυτό συνέβαινε πολύ στο παρελθόν και σε ένα βαθμό ισχύει μέχρι σήμερα. Όμως οι ομάδες βάζουν πλέον στην ομπρέλα τους συγκεκριμένους οδηγούς, από τα πρώτα χρόνια της καριέρας τους. Πρόκειται για μια πολυετή διαδικασία που ετοιμάζει έναν συγκεκριμένο οδηγό, όπως έκανε η McLaren με τον Lewis Hamilton. Η Red Bull, για παράδειγμα, δεν θα ενέκρινε πακέτο χορηγίας για έναν οδηγό που ξεφύτρωσε τώρα.

    Πέρσι εγώ είχα την υποστήριξη της BMW, αλλά και πάλι η BMW βοηθά ελάχιστους οδηγούς - ειδικά τώρα που δεν διαθέτει πλέον ομάδα στη Formula 1. Το πρόγραμμα της BMW στο οποίο άνηκα πέρσι είχε βάλει επτά ή οκτώ οδηγούς στην τροχιά της Formula 1 και τους προετοίμαζε καλύτερα. Δυστυχώς δεν ανήκω πια στο πρόγραμμα της BMW, αλλά η εμπειρία με βοήθησε πολύ και έχω αποκομίσει πολλά στοιχεία.

    Ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά να είσαι Έλληνας σε ένα σπορ στο οποίο η Ελλάδα είναι ανυπόληπτη;

    Τα θετικά είναι ταυτόχρονα και αρνητικά, κατά κάποιο τρόπο. Να εξηγήσω με ένα παράδειγμα τι εννοώ: Συζητούσα με έναν Αγγλο οδηγό και μου εξηγούσε ότι η χώρα του έχει εκείνον κι άλλους έξι οδηγούς στη Formula BMW – συνεπώς αν υπάρχει μια αγγλική εταιρεία που επιθυμεί να κάνει μια χορηγία, ο συγκεκριμένος οδηγός πρέπει να ανταγωνιστεί άλλους έξι συμπατριώτες του για να κερδίσει τη χορηγία. Μου είπε ότι εγώ είμαι τυχερός, διότι είμαι ο μοναδικός από την Ελλάδα και συνεπώς μου είναι πιο εύκολο να πάρω τη χορηγία.

    Έλα όμως που δεν γίνεται! Ίσως αν είχαμε περισσότερους Έλληνες οδηγούς στη Formula BMW να ήταν μεγαλύτερο και το ενδιαφέρον και να υπήρχαν και περισσότερες χορηγίες. Κατά τα άλλα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στον τρόπο που με αντιμετωπίζουν. Ορισμένοι είναι ενθουσιασμένοι που υπάρχει ένας Ελληνας, που δεν έχουν ξαναδεί, με προσεγγίζουν, με ρωτούν – δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

    Πόσο δύσκολη είναι η πτυχή των ρυθμίσεων, πόσο σημαντική για να φτάσεις στην επιτυχία;

    Πέρσι, επειδή ήξερα ότι το πρωτάθλημα είναι Ενιαίο και διεξάγεται με πανομοιότυπα μονοθέσια, είχα την εντύπωση ότι δεν υπάρχουν διαφορές. Όμως στις δοκιμές διαπίστωσα ότι δεν είναι έτσι. Η ρύθμιση του μονοθεσίου κάνει πολύ μεγάλη διαφορά στους χρόνους σου και στον τρόπο που οδηγείς. Ενίοτε βλέπεις έναν οδηγό να πασχίζει να κρατήσει ένα μονοθέσιο στην πίστα, αλλά δεν υπάρχει οδηγός που να μην μπορεί να το καταφέρει, σε αυτό το επίπεδο. Συνεπώς, είναι θέμα ρυθμίσεων. Πέρσι δεν γνώριζα πόσο μεγάλες είναι αυτές οι διαφορές και οδηγούσα ένα κακό, όπως αποδείχθηκε, μονοθέσιο - κι έτσι είχα την τάση να κατηγορώ τον εαυτό μου. Όμως αυτό δεν ήταν σωστό. Με βοήθησε πάντως στη συλλογή εμπειριών και έχω κρατήσει τα καλά από όλα αυτά.

    Κατάλαβα ότι είναι πολύ σημαντικό να είσαι ευέλικτος, να προσαρμόζεσαι στα ελαττώματα του μονοθεσίου και να το οδηγείς όσο το δυνατόν καλύτερα με τα ελαττώματά του. Σε ένα αγωνιστικό τριήμερο από τις ελεύθερες δοκιμές της Παρασκευής μέχρι τις δοκιμές κατάταξης έχουν μπει στην πίστα πολλά ακόμα αυτοκίνητα από πολλά άλλα πρωταθλήματα και οι συνθήκες της πίστας και της ασφάλτου έχουν αλλάξει. Είναι πολύ δύσκολο για μια ομάδα να τις προβλέψει. Εκεί είναι που πρέπει ο οδηγός να έχει ευελιξία και να προσαρμόζεται.


    auto.in.gr


















    Ποιος είναι:
    Πριν κλείσει τα εννιά του χρόνια ξεκίνησε ο Γιώργος Κατσίνης να αγωνίζεται στα Καρτ. Γεννημένος τον Ιούνιο του 1991 στην Αθήνα, μπήκε για πρώτη φορά στην κατηγορία Μίνι του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Καρτ το 2000 και τελείωσε το πρωτάθλημα στην έβδομη θέση. Τον επόμενο χρόνο ανέβηκε στην 4η, τον μεθεπόμενο στη 2η και τελικά το 2003 κατέκτησε το πρωτάθλημα στη Μίνι και προχώρησε στην κατηγορία ICA Junior για το 2004. Εκεί χρειάστηκε μόλις δύο χρόνια για να γίνει πρωταθλητής, το 2005, ενώ την αμέσως επόμενη αγωνιστική χρονιά, 2006, κατέκτησε αμέσως το πρωτάθλημα στην κατηγορία Rotax Junior του Πανελληνίου Πρωταθλήματος και παράλληλα έγινε πρωταθλητής Νοτιοανατολικής Eυρώπης στην κατηγορία ICA Junior! Το τελευταίο επίτευγμα επανέλαβε και το 2007 και, συνοδεύοντας την επιτυχία του με ένα ακόμα πρωτάθλημα Ελλάδας στην κατηγορία ΚΖ2 προσέλκυσε το ενδιαφέρον της BMW, που του χάρισε την υποτροφία για το πρωτάθλημα Formula BMW Ευρώπης. Εκεί, στην πρώτη του χρονιά το 2009, τερμάτισε 21ος, ενώ στον πρώτο διπλό αγώνα του 2010 στη Βαρκελώνη κέρδισε μια 5η και μια 7η θέση.

    FORMULA BMW ΕΥΡΩΠΗΣ 2010
    7-9 Μαΐου Ισπανία Βαρκελώνη
    4-6 Ιουνίου Ολλανδία Ζάντβουρτ
    25-27 Ιουνίου Ισπανία Βαλένθια
    9-11 Ιουλίου Βρετανία Σίλβερστοουν
    23-25 Ιουλίου Γερμανία Χόκενχαϊμ
    30/7-1 Αυγούστου Ουγγαρία Βουδαπέστη
    27-29 Αυγούστου Βέλγιο Σπα
    10-12 Σεπτεμβρίου Ιταλία Μόντσα

    https://www.katsinisracing.gr/

  2. The Following User Says Thank You to Stathis For This Useful Post:

    merlin (29-06-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Πλησίασε το βάθρο ο Γιώργος Κατσίνης στη Βαλένθια


    Ο Γιώργος Κατσίνης άφησε πίσω του τη διπλή εγκατάλειψη στο Ζάντβουρντ της Ολλανδίας και επέστρεψε με μια 5η και μια 7η θέση στους δύο αγώνες της τρίτης φετινής συνάντησης του πρωταθλήματος Formula BMW Ευρώπης, στο πλαίσιο της F1 στη Βαλένθια της Ισπανίας.

    Στο μεσογειακό λιμάνι ο 18χρονος ξεκίνησε το τριήμερο με τον έκτο χρόνο στις ελεύθερες δοκιμές και μέχρι το μέσον των δοκιμών κατάταξης είχε τον πρώτο χρόνο, με το πρώτο σετ ελαστικών.

    Αργότερα, με το δεύτερο σετ και με την πίστα να βελτιώνεται σε πρόσφυση, ο Γιώργος μείωσε κατά δύο δέκατα τον καλύτερο χρόνο του – αλλά ένα μικρό οδηγικό σφάλμα μετά τη γέφυρα του σιρκουί του κόστισε τρία δέκατα και τον άφησε στην όγδοη θέση της εκκίνησης.

    Χαρακτηριστικό του πολύ σκηρού συναγωνισμού του πρωταθλήματος είναι ότι οι πρώτοι οκτώ στις δοκιμές κατάταξης "στριμώχτηκαν" σε μισό δευτερόλεπτο, σε ένα σιρκουί που τα συγκεκριμένα μονοθέσια γυρίζουν σε δύο λεπτά και δεκαπέντε δευτερόλεπτα!

    Στο εκκίνηση του δεύτερου αγώνα, που καταρτίζεται με βάση τον δεύτερο ταχύτερο γύρο κάθε οδηγού, ο Γιώργος Κατσίνης θα στηθεί μια θέση πιο μπροστά - αφού οι επιδόσεις του ήταν πιο σταθερές από αυτές του πρωτοεμφανιζόμενου Carlos Sainz Jr., με τον οποίο και θα μοιραζόταν την τέταρτη σειρά.

    Στον πρώτο αγώνα στο ισπανικό λιμάνι ο Ελληνας οδηγός ξεκίνησε εξαιρετικά, αφού μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου είχε προσπεράσει τον Come Ledogar και τον Carlos Sainz Jr. και είχε ανέβει στην 6η θέση. Αργότερα προσέγγισε και κατάφερε, με δυσκολία, να περάσει και τον Facu Regalia και να τερματίσει πέμπτος.

    Στον τελευταίο γύρο, μάλιστα, το μονοθέσιο με την γαλανόλευκη σημαία -παρά τα φθαρμένα ελαστικά- κινήθηκε σε ρυθμό καλύτερο από αυτό των πρωτοπόρων, γεμίζοντας τον οδηγό του με αυτοπεποίθηση – την ώρα που τον αγώνα κέρδιζε ο Jack Harvey.

    Στη δεύτερη συνάντηση της Βαλένθια ο Γιώργος Κατσίνης έφτασε μια ανάσα από το βάθρο, αλλά τελικά η καρό σημαία τον βρήκε στην έβδομη θέση. Εκκίνησε έκτος και σύντομα μπήκε στο τρενάκι της πρώτης πεντάδας, που απομακρύνθηκε από τους υπόλοιπους.

    Μονομάχησε πάλι με τον F. Regalia, όμως τρεις γύρους πριν το τέλος ο Έλληνας οδηγός αντιμετώπισε προβλήματα με τα μπροστινά ελαστικά του – αφού, όπως φάνηκε και από τον έτερο οδηγό της ομάδας, J. Harvey, οι μηχανικοί της Fortec δεν είχαν κάνει τις καλύτερες επιλογές στο στήσιμο για τις πρωινές θερμοκρασίες.

    Ο Γιώργος είχε μια μικρή έξοδο, με αποτέλεσμα να τον φτάσουν οι Tarancon και Sainz Jr. και στο τέλος να εκμεταλλευτούν τα φθαρμένα ελαστικά του και να τον περάσουν, στον τελευταίο γύρο.

    Πάντως, η εμφάνιση της Βαλένθια ήταν ενθαρρυντική, όπως παραδέχθηκε και ο ίδιος ο 19χρονος οδηγός: "Για πρώτη φορά σήμερα ήμουν στην μάχη του βάθρου και παρά το ότι το φινάλε δεν ήταν όπως θα ήθελα, δεν μπορώ να είμαι δυσαρεστημένος", τόνισε.

    "Συνολικά οι δυο τερματισμοί και οι αρκετοί βαθμοί που μάζεψα είναι θετικός απολογισμός γα το πρωτάθλημα. Από εκεί και πέρα έχουμε την ταχύτητα και είμαι σίγουρος ότι στους επόμενους αγώνες με λίγη τύχη παραπάνω θα τα καταφέρουμε καλύτερα".

    auto.in.gr


  4. The Following 2 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    merlin (29-06-10), PANOS-E60 (29-06-10)

  5. #3
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τον έχουμε επενειλημμένα παρακολουθήσει τηλεοπτικά σαν καλεσμένο του Πουρναράκη σε σχολιασμό αγώνων F1. Εξαιρετικά ώριμος και αφοσιωμένος στο στόχο του. Πραγματικά μεγάλη ελπίδα γιά τη χώρα να διακριθεί διεθνώς στο χώρο.

  6. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    το Bmwfans ειναι διπλα στο γιωργο και ευχεται καλη επιτυχια στην προσπαθεια του!

  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πολύ καλός και ταλαντούχος οδηγός, με αγάπη για το άθλημα, ενθουσιασμό αλλά και σοβαρότητα.
    Ομως, για να σε διαλέξουν μεγάλες αγωνιστικές ομάδες (στη συνέχεια) και να σου προτείνουν συνεργασία, πρέπει να κουβαλάς και σοβαρό πακέτο χορηγών
    που για τους Ελληνες οδηγούς, δυστυχώς αυτό είναι ανύπαρκτο.

  8. #6
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Athens-Τrikala
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.345
    Thanked
    2466
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλός και ταλαντούχος οδηγός, με αγάπη για το άθλημα, ενθουσιασμό αλλά και σοβαρότητα.
    Ομως, για να σε διαλέξουν μεγάλες αγωνιστικές ομάδες (στη συνέχεια) και να σου προτείνουν συνεργασία, πρέπει να κουβαλάς και σοβαρό πακέτο χορηγών
    που για τους Ελληνες οδηγούς, δυστυχώς αυτό είναι ανύπαρκτο.
    Ακριβως αυτο!!!
    Πολλοι θα θελαμε να ειχαμε ακολουθησει τον δρομο του,ειμαι σιγουρος γι'αυτο!!!
    Ι donut understeer...

  9. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Melissia / N. Penteli
    Μηνύματα
    1.849
    Thanked
    2461
    Rides
    1

    Exclamation Formula BMW Europe Valencia: Στους βαθμούς παρά τις δυσκολίες ο Κατσίνης

    Τον εφιάλτη που έζησε στον προηγούμενο γύρο στο Zandvoort έβαλε πίσω του ο Γιώργος Κατσίνης κατακτώντας μια 5η και μια 7η θέση στους δρόμους του λιμανιού της Valencia.

    Παρών στην μάχη των πρώτων θέσεων δήλωσε ο Γιώργος Κατσίνης σε ένα τριήμερο γεμάτο μάχες και συγκινήσεις στη Valencia. Ο 3ος γύρος του Formula BMW Europe επανέφερε τους νεαρούς οδηγούς σε ρυθμούς Formula 1, στο ιδανικό περιβάλλον για να εντυπωσιάσουν με το ταλέντο τους, τους πιο σημαντικούς ανθρώπους του μηχανοκίνητου αθλητισμού. Ο Κατσίνης ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το πρωί της Παρασκευής σημειώνοντας τον 6ο χρόνο στις ελεύθερες δοκιμές και συνέχισε πιο δυνατά στις κατατακτήριες κρατώντας την pole position στο πρώτο μισό της περιόδου έχοντας σημειώσει τον καλύτερο χρόνο με το πρώτο σετ ελαστικών. Με την πίστα να γίνεται πιο γρήγορη γύρο με τον γύρο, τα τελευταία λεπτά του 25λέπτου στα οποία όλοι φόρεσαν το δεύτερο σετ τους αποδείχθηκαν καθοριστικά. Εκεί ο συμπατριώτης μας βελτίωσε μεν τον χρόνο του κατά δυο δέκατα, όμως ένα λάθος στην έξοδο της στροφής που ακολουθεί την εντυπωσιακή γέφυρα της πίστας του στοίχισε τρία δέκατα και τον έστειλε στην 8η θέση του grid του πρώτου αγώνα και στην 7η του δεύτερου.

    Με το που έσβησαν τα κόκκινα φώτα το πρωί του Σαββάτου ο Κατσίνης έδειξε πόσο αποφασισμένος ήταν να επανορθώσει κερδίζοντας μια θέση στο σπριντ της πρώτης στροφής από τον Come Ledogar και άλλη μια στη φουρκέτα από τον Carlos Sainz Jr. Στην ολοκλήρωση του πρώτου γύρου το μονοθέσιο της Fortec Motorsport ήταν ήδη το τρίτο βαγόνι στο τρενάκι που έδινε την μάχη της 4ης θέσης. Με τον μηχανοδηγό Facu Regalia να αντιμετωπίζει όλο και περισσότερα προβλήματα με τα ελαστικά του, ο Robin Frijns και ο Κατσίνης έψαχναν την ιδανική ευκαιρία να περάσουν και να κυνηγήσουν τον Javier Tarancon για μια θέση στο βάθρο. Τελικά ο Ολλανδός της Josef Kaufmann Racing τα κατάφερε και αποσπάστηκε από την μάχη τη στιγμή που ο Regalia αμυνόταν λυσσαλέα στις επιθέσεις του Κατσίνη. Ευτυχώς όμως η επιμονή του Έλληνα οδηγού ανταμείφθηκε ένα γύρο πριν την καρό σημαία με ένα εκπληκτικό προσπέρασμα στα φρένα της τελευταίας στροφής που του χάρισε την 5η θέση.

    Την Κυριακή ο Κατσίνης στήθηκε στο grid γνωρίζοντας ότι είχε την ταχύτητα να φθάσει μέχρι το βάθρο αν κατάφερνε να ξεμπερδέψει πιο γρήγορα από τους οδηγούς που τον ταλαιπώρησαν μια μέρα πριν. Έτσι ξεκίνησε και πάλι επιθετικά κερδίζοντας τον Ledogar στα φρένα της πρώτης στροφής όμως ο Γάλλος αυτή τη φορά δεν αντέδρασε με τον καλύτερο τρόπο στέλνοντας το μονοθέσιο με την γαλανόλευκη στον τοίχο. Ο Κατσίνης συνέχισε τον αγώνα του, όμως με το μπροστινό φτερό σπασμένο και το sidepod πληγωμένο είχε να παλέψει όχι μόνο με τους αντιπάλους αλλά και με την υποστροφή και την μειωμένη δύναμη του κινητήρα εξαιτίας της ελλιπής ψύξης. Ο στόχος πλέον για τον 18χρονο ήταν να φτάσει μέχρι την καρό σημαία περιορίζοντας κατά το δυνατό τις απώλειές του και χάρη στο πείσμα του τα κατάφερε εξαιρετικά αφού έχασε μόνο μια θέση από τον Timmy Hansen τερματίζοντας 7ος. Το επόμενο ραντεβού για το Formula BMW Europe είναι προγραμματισμένο για το Βρετανικό GP σε δυο εβδομάδες στην ανανεωμένη πίστα του Silverstone.

    Την προσπάθεια του Γιώργου Κατσίνη στηρίζουν η βιομηχανία αναψυκτικών και χυμών Λουξ, η Aldom building automation and aluminium systems και το ms|free.gr.


    --rally.gr--

  10. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    5ος στον δεύτερο αγώνα ο Κατσίνης
    Τα χθεσινά προβλήματα έδωσαν τη θέση τους σε μια πολύ καλή εμφάνιση



    Ο Γιώργος Κατσίνης αυτή τη φορά απέφυγε τα απρόοπτα των πρώτων γύρων που του χάλασαν τον χθεσινό αγώνα και κατάφερε να τερματίσει στην αγαπημένη του για φέτος 5η θέση. Ο οδηγός της Fortec δεν εκκίνησε καλά από την 8η θέση του grid με αποτέλεσμα ο rookie Petri Suvanto να τον περάσει στην Copse. Τουλάχιστον αυτή ήταν η μοναδική αρνητική στιγμή στον αγώνα του συμπατριώτη μας που κατάφερε από τον πρώτο γύρο να ξεπεράσει τους Marc Coleselli και Come Ledogar ανεβαίνοντας 7ος. Στον δεύτερο γύρο ένα λάθος του Hansen χάρισε ακόμη μια θέση στον Κατσίνη που στο μεταξύ είχε φτάσει στο κιβώτιο του Suvanto. Ο νεαρός Φιλανδός δεν είχε την ταχύτητα να αντισταθεί σοβαρά και έτσι το μονοθέσιο με τη γαλανόλευκη σκαρφάλωσε 5ο. Όμως η διαφορά του Κατσίνη με τον 4ο Facundo Regalia ήταν ήδη στα 6 δευτερόλεπτα και ήταν αδύνατο να ανατραπεί στους λιγοστούς γύρους μέχρι την καρό σημαία. Έτσι ο συμπατριώτης μας έκανε αγώνα τακτικής και κατάφερε να διατηρήσει τα κεκτημένα παίρνοντας ταυτόχρονα και μια σημαντική βαθμολογική ανάσα. Ο επόμενος γύρος του Fomrula BMW Europe είναι στο Γερμανικό GP στην πίστα του Hockenheim σε δυο εβδομάδες.

    https://www.msfree.gr/ms.php?id=14940

  11. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Σημαντική επιτυχία για τον Γιώργο Κατσίνη!


    Στην 3η θέση έφερε το μονοθέσιό του ο Έλληνας οδηγός σημειώνοντας το πρώτο βάθρο στο πρωτάθλημα BMW


    Χρειάστηκε να φτάσουμε στο Ουγγρικό GP, ένα από τα στενότερα και πιο δύσκολα GP της χρονιάς, για να καταφέρει ο Γιώργος Κατσίνης να αποδείξει την ταχύτητά του φέτος. Ο νεαρός οδηγός με τα αυτοκόλλητα του ms|free στους καθρέφτες από την αρχή της χρονιάς είναι ταχύτατος και σημειώνει ανάλογους χρόνους με αυτούς του ομόσταβλού του, που διεκδικεί το πρωτάθλημα φέτος. Μέχρι σήμερα μια σειρά από αναποδιές και κάποια λάθη στις κατατακτήριες του είχαν στερήσει την δυνατότητα να δείξει στους Έλληνες φίλους του μηχανοκίνητου αθλητισμού την πραγματική του ταχύτητα αλλά στο Ουγγρικό GP η τύχη δεν του γύρισε την πλάτη.

    Την Παρασκευή στις κατατακτήριες ο Γιώργος ήταν συγκεντρωμένος και με τις σωστές επιλογές του κατάφερε να γράψει τον 4ο χρόνο. Σε ένα τόσο στενό GP αυτό ήταν ό,τι χρειαζόταν για να ξεκινήσει τη μάχη του βάθρου.

    Όταν τα φώτα έσβησαν στον σημερινό αγώνα ο Γιώργος δεν έκανε την καλύτερη δυνατή εκκίνηση αλλά παρά την επίθεση που δέχτηκε από δύο οδηγούς, στη 2η στροφή «καθάρισε» τη θέση του και άρχισε να ακολουθεί τους 3 πρωτοπόρους. Frijns, Harvey και Sainz ήταν μπροστά από τον Κατσίνη ενώ το τρενάκι παρακολουθούσε και ο Ρώσος Daniil Kvyat. Ο Γιώργος άρχισε να πιέζει τον Sainz περίπου στα μέσα στου αγώνα δίνοντας έτσι χρόνο στον ομόσταβλό του, Jack Harvey, να αποσπαστεί και να εξασφαλίσει τη 2η θέση του βάθρου ενώ εκείνη τη στιγμή και ο Ρώσος άρχισε να χάνει την επαφή του με τους πρωτοπόρους.

    Ο μικρός Sainz (που μάλιστα έχει προβληθεί περισσότερο στην Ελλάδα από τον Έλληνα οδηγό αποδεικνύοντας το σημείο που βρίσκεται ο ελληνικός μηχανοκίνητος αθλητισμός και τα μέσα που τον εξυπηρετούν) άρχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα υποστροφής, κάτι που δεν πέρασε απαρατήρητο από τον Έλληνα πιλότο, που ενέτεινε τις προσπάθειές του να ανέβει στο βάθρο για πρώτη φορά. Ο Γιώργος επέδειξε ωριμότητα έμπειρου πιλότου και περίμενε μέχρι την τελευταία στιγμή ώστε το πρόβλημα του Ισπανού να μεγιστοποιηθεί και πίεσε λίγο πριν τελειώσει ο αγώνας, καταφέρνοντας τελικά να περάσει στην 3η θέση στη στροφή 2.

    Από τη στιγμή που προσπέρασε και στους ελάχιστους γύρους που απέμειναν ο Έλληνας πιλότος δημιούργησε εύκολα διαφορά 2 δευτερολέπτων και τερμάτισε χωρίς άγχος στην καλύτερη θέση της καριέρας του.





    https://www.msfree.gr/ms.php?id=15378

  12. #10
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Mπραβο!!!
    Αξιος!!!
    Αυτα ειναι!!!η Ελλαδα εχει ταλεντα σε καθε μορφη αθληματων παρολο που δεν δινει την καταληλη υποστηριξη!

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP