Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: Respect - στον Ιαπωνα!!!

  1. #11
    Εγγραφή
    27-04-10
    Μηνύματα
    1.286
    Thanked
    1229
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Βασιλη την ιδια διαδρομη εκανα περυσι το καλοκαιρι και συγκεκριμμενα,με το Polo 16v του '00 που εχω,φουλαρα μεχρι να ξεχυλισει κυριολεκτικα σε φιλου πρατηριο,πηγα Τριπολη-Πατρα-οχι απο εθνικη ομως απο παλια εθνικη οδο που περιλαμβανει πολυ στροφη αναβαση σε βουνα καταβαση κτλ(175χλμ απο Τριπολη μεχρι Πατρα),μετα περναω την γεφυρα φτανω Αγρινιο,μπαινω στο νεο κομματι που ειναι φοβερο,ειναι 35 χλμ αν θυμαμαι καλα και το περασα ολο με 140-180+,μετα μπαινω Λευκαδα και ο δεικτης ειχε πεσει μια γραμμη μονο.Ειληκρινα δεν ειχε καψει τιποτα για τοσα χλμ,μιλαμε για κατω απο 6λιτρα στα 100.Θυμαμαι οτι εκανα 850+ χλμ μεχρι να αδειασει τελειως και ολα τα εκανα στην Λευκαδα.Βεβαια παιζει μεγαλο ρολο στο πως οδηγαει κανεις για να μην καψει,εγω μονο στον καινουριο κομματι του Αγρινιου το πατησα πολυ.Πολυ καλο το πολακι και εχει και επιδοσεις πολυ καλες εκτος απο οικονομια καυσιμου..

  2. #12
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Προσωπικά πιστεύω ότι στην εθνική, οι μπέμπες μας (κυρίως οι δίλιτρες που κινούν σχετικά άνετα το αμάξωμα σε σχέση με τις 1600ρες αλλά δεν έχουν και την κατανάλωση των τρίλιτρων και πάνω, ιδίως των μη ατμοσφαιρικών) καίνε το ίδιο και μπορεί και λιγότερο από "μικρά" γύρω στα 1400 κυβικά.
    Και αυτό διότι καταβάλλουν λιγότερη προσπάθεια (λόγω κυβισμού-ροπής και ιπποδύναμης) για να φτάσουν και να διατηρήσουν ωριαίες ταχύτητες 120-160 χιλιομέτρων χωρίς ο κινητήρας να ζορίζεται ώστε να καίει περισσότερο καύσιμο.

    Για παράδειγμα, σε ταξίδι Αθήνα-Ριο Αντίρριο έχω δει με την 320 κατανάλωση από 7,6 (με πολύ συνετή οδήγηση) μέχρι 10 περίπου (με αρκετό σκίσιμο κυρίως μέχρι Κόρινθο). Στο 1.4 16v 207 μου πάλι, για την ίδια διαδρομή και ίδιες ταχύτητες, έχω δει από 8.5 μέχρι λίγο κάτω από 11 (με πολύ πίεση βέβαια, παρόμοια όμως της bmw), ενώ όταν ανάβω κι a/c η κατάσταση είναι απελπιστική.
    Υπάρχουν βέβαια πολύ πιο οικονομικά και ελαφριά 1400άρια από το 207, αλλά και πάλι οι διαφορές σε δρόμους υψηλών ταχυτήτων σε σχέση με μεγαλύτερου κυβισμού (μέχρι ενός σημείου βέβαια γιατί του Βασίλη εκτός από τρίλιτρο έχει και τον κομπρέσσορα οπότε η κατανάλωση θα είναι αρκετά υψηλή αν το πόδι είναι βαρύ) αυτοκίνητα είναι ελάχιστες και σίγουρα το ταξίδι δεν είναι το ίδιο απολαυστικό.

    Στην πόλη όμως, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, τα μικρά αυτοκίνητα κερδίζουν κατά κράτος σε όλους τους τομείς.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  3. #13
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εχω πετυχει 7.2/100 με το ε46 με ταχυτητα μεχρι 140.ταξιδι πυλος-αθηνα=320 χλμ.και πιστεψτε με ο δρομος σε αρκετα σημεια ειναι ανηφορικος και ειδικα μεχρι τριπολη με μπολικες στροφες.2 ατομα και φορτωμενο καργα με προμηθειες απο χωριο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dark knight : 26-06-10 στις 23:45

  4. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά πιστεύω ότι στην εθνική, οι μπέμπες μας (κυρίως οι δίλιτρες που κινούν σχετικά άνετα το αμάξωμα σε σχέση με τις 1600ρες αλλά δεν έχουν και την κατανάλωση των τρίλιτρων και πάνω, ιδίως των μη ατμοσφαιρικών) καίνε το ίδιο και μπορεί και λιγότερο από "μικρά" γύρω στα 1400 κυβικά.
    Και αυτό διότι καταβάλλουν λιγότερη προσπάθεια (λόγω κυβισμού-ροπής και ιπποδύναμης) για να φτάσουν και να διατηρήσουν ωριαίες ταχύτητες 120-160 χιλιομέτρων χωρίς ο κινητήρας να ζορίζεται ώστε να καίει περισσότερο καύσιμο.

    Για παράδειγμα, σε ταξίδι Αθήνα-Ριο Αντίρριο έχω δει με την 320 κατανάλωση από 7,6 (με πολύ συνετή οδήγηση) μέχρι 10 περίπου (με αρκετό σκίσιμο κυρίως μέχρι Κόρινθο). Στο 1.4 16v 207 μου πάλι, για την ίδια διαδρομή και ίδιες ταχύτητες, έχω δει από 8.5 μέχρι λίγο κάτω από 11 (με πολύ πίεση βέβαια, παρόμοια όμως της bmw), ενώ όταν ανάβω κι a/c η κατάσταση είναι απελπιστική.
    Υπάρχουν βέβαια πολύ πιο οικονομικά και ελαφριά 1400άρια από το 207, αλλά και πάλι οι διαφορές σε δρόμους υψηλών ταχυτήτων σε σχέση με μεγαλύτερου κυβισμού (μέχρι ενός σημείου βέβαια γιατί του Βασίλη εκτός από τρίλιτρο έχει και τον κομπρέσσορα οπότε η κατανάλωση θα είναι αρκετά υψηλή αν το πόδι είναι βαρύ) αυτοκίνητα είναι ελάχιστες και σίγουρα το ταξίδι δεν είναι το ίδιο απολαυστικό.

    Στην πόλη όμως, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, τα μικρά αυτοκίνητα κερδίζουν κατά κράτος σε όλους τους τομείς.
    ...και τα 3λιτρα αν αντέξεις να ταξιδεύεις με 130-140 (145-150 = 6η 3000rpm) και σε καμία περίπτωση πάνω από τα 150, γύρω στο 8.5 το φέρνουν ...δύσκολο όμως να το καταφέρεις

  5. #15
    Εγγραφή
    27-04-10
    Μηνύματα
    1.286
    Thanked
    1229
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και τα 3λιτρα αν αντέξεις να ταξιδεύεις με 130-140 (145-150 = 6η 3000rpm) και σε καμία περίπτωση πάνω από τα 150, γύρω στο 8.5 το φέρνουν ...δύσκολο όμως να το καταφέρεις
    Τι να καταφερεις Νικολα μα μην ξεπερασεις το 8.5 ηηηηη τα 150?? Μαλλον το δευτερο εεεεε??

  6. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E60_Arkadia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να καταφερεις Νικολα μα μην ξεπερασεις το 8.5 ηηηηη τα 150?? Μαλλον το δευτερο εεεεε??
    Σε ανοιχτό δρόμο με 6η αν καταφέρεις να μην ξεπεράσεις (ποτέ όμως) τα 150 με μέσο όρο τα 130-140, δύσκολα θα περάσεις τα 8.5 ...ακόμα και με 4 άτομα και φουλ μπαγκάζια ..άντε να φτάσεις τα 9.0

    ..το έχω καταφέρει! (όταν μου έσκασε λάστιχο και πήγαινα με τη ρεζέρβα.... )

  7. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    E60_Arkadia (27-06-10)

  8. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HULK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως εγω Βασιλη εχω καταληξει στο γεγονος οτι και 50 ευρω να χρειαζομουν επιπλεον εαν επαιρνα την bmw,θα τα εδινα.Πιστευω οτι ολο το προβλημα ειναι στην καθημερινη χρηση του αυτοκινητου μεσα στην πολη οπου εκει τα μικρου κυβισμου αυτοκινητα δεν παιζονται ενω κυκλοφορει και πολυ γουρουνα.Αλλα η Bmw θα ηταν μονοδρομος στο θεμα ταξιδι.Παντως σε βλεπω εχεις γινει μεγαλος ρεπορτερ στην ανακαλυψη θεματων μηπως πρεπει να στειλεις κανενα βιογραφικο στην espresso?
    Μητσο μου...θα φορτωνες στην μπεμπαρα σου μια σχαρα ποδηλατου μαζι με το ποδηλατο?....μπα...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!
    Σαφως δεν συγκρινετε με τιποτα το ταξιδι με τις μπεμπες μας...αν κ αν θυμαστε μετα το τελευταιο ταξιδι μου το Πασχα στην Λευκαδα...ειχα γκρινια λογω θορυβου (καταλυτες-χταποδια)
    Πλεον η μπεμπα αρχισε να γινεται καθαρα προσωπικο μου αυτοκινητο....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς !! Εκεί είναι το πλεονέκτημα του μικρού αυτοκινήτου.

    Σε ταξίδι έχω παρόμοια κατανάλωση με το Bravo που με τα 150 αλογάκια και τα 23.5 ροπή, δεν μασάει να κάνει και τη προσπέρασή του. Βέβαια στη πόλη δε βλέπω ποτέ κάτω από 12.

    Αλήθεια Βασίλη, τι κατανάλωση έχεις στη πόλη με το Γιάπωνα ??
    μες την πολη δεν ξεπερναω την προαναφερομενη καταναλωση,μιας κ δεν το οδηγαω φορτωμενο τιγκα...κ φυσικα ουτε με χαλασμενο συντελεστη αεροδυναμικης λογω ποδηλατου!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Libanner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eμένα πάλι μου φαίνεται οτι πολύ έκαψε.
    Οταν με την bmw σε αντίστοιχη διαδρομή Αθήνα-Αρτα γύρω στα 350 χιλ πάλι, έχω 7,7 μέση κατανάλωση με 4 άτομα και φουλ αποσκευές.
    Με το saxo που είχα την διαδρομή την έκανα με μέση κατανάλωση κοντά στα 5,5 με 6 λίτρα.
    Λιμπανερακο μου...μια χαρα εκαψε!
    Σβελτη οδηγηση μεχρι 130+ με 1200αρακι τιγκα στο βαρος , επιβαρυνση στην αεροδυναμικη λογω ποδηλατου κ με φουλ αιρ κον σε ολη την διαδρομη που ξεχασα να το αναφερω!Ποσο επρεπε να καψει δλδ?
    Αν ειναι να του βαλω στουπι κ να το καψω
    Ωστοσο αν δεις στην φωτο που εχω κανει 200+ χλμ μεχρι Πατρα εχει καψει πολυ λιγοτερο (ξεχασα να βγαλω φωτο την μεση καταναλωση) μιας κ η διαδρομη ειναι ''ευθεια'' σε σχεση με τις στροφες κ τις ανηφορες μετα το Ριο!
    Ε...εκει τι να κανει το κακομοιρο...ζοριστηκε..δεν εχει κ κομπρεσσερακι βλεπεις
    Επαναλαμβανω οτι το ποδαρακι μου δεν ειναι κ ελαφρυ (βλεπε βαρος μου 112 παραμενω)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και τα 3λιτρα αν αντέξεις να ταξιδεύεις με 130-140 (145-150 = 6η 3000rpm) και σε καμία περίπτωση πάνω από τα 150, γύρω στο 8.5 το φέρνουν ...δύσκολο όμως να το καταφέρεις
    αστο νικολα μου...πονεμενη ιστορια!!!


    σημ.ευχαριστω ολους τους φιλους για την συμμετοχη στην κουβεντα...

    ηταν κατι που μου κανε εντυπωση γιατι δεν στερηθηκα να παταω το γκαζι οπως συμβαινει με την μπουμπου μετα την τοποθετηση του κομπρεσσερ!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  9. #18
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λιμπανερακο μου...μια χαρα εκαψε!
    Σβελτη οδηγηση μεχρι 130+ με 1200αρακι τιγκα στο βαρος , επιβαρυνση στην αεροδυναμικη λογω ποδηλατου κ με φουλ αιρ κον σε ολη την διαδρομη που ξεχασα να το αναφερω!Ποσο επρεπε να καψει δλδ?
    Αν ειναι να του βαλω στουπι κ να το καψω
    Ωστοσο αν δεις στην φωτο που εχω κανει 200+ χλμ μεχρι Πατρα εχει καψει πολυ λιγοτερο (ξεχασα να βγαλω φωτο την μεση καταναλωση) μιας κ η διαδρομη ειναι ''ευθεια'' σε σχεση με τις στροφες κ τις ανηφορες μετα το Ριο!
    Ε...εκει τι να κανει το κακομοιρο...ζοριστηκε..δεν εχει κ κομπρεσσερακι βλεπεις
    Επαναλαμβανω οτι το ποδαρακι μου δεν ειναι κ ελαφρυ (βλεπε βαρος μου 112 παραμενω)
    Το αναμμένο κλιματιστικό και το ποδήλατο στη σχάρα ανέβασαν σίγουρα την κατανάλωση.Αλλιώς θα έβλεπες χαμηλότερη κατανάλωση.Και μένα οι καταναλώσεις που σου έγραψα δεν ήταν με οδήγηση συνταξιούχου...

    Υ.Γ Είσαι σίγουρος οτι το colt είναι 1200 γιατί νομίζω οτι 1100,1300 και 1500 turbo βγαίνει!

  10. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Libanner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αναμμένο κλιματιστικό και το ποδήλατο στη σχάρα ανέβασαν σίγουρα την κατανάλωση.Αλλιώς θα έβλεπες χαμηλότερη κατανάλωση.Και μένα οι καταναλώσεις που σου έγραψα δεν ήταν με οδήγηση συνταξιούχου...

    Υ.Γ Είσαι σίγουρος οτι το colt είναι 1200 γιατί νομίζω οτι 1100,1300 και 1500 turbo βγαίνει!
    ...σαν να χεις δικιο...η αδεια αν θυμαμαι καλα γραφει 12++ γι αυτο εχω κολλησει με το 1200!

    θα ξαναδω αυριο την αδεια κυκλοφοριας κ θα το ποσταρω.....

    (ωραιος...ουτε τι οδηγαω δεν ξερω.....)
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  11. #20
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Libanner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αναμμένο κλιματιστικό και το ποδήλατο στη σχάρα ανέβασαν σίγουρα την κατανάλωση.Αλλιώς θα έβλεπες χαμηλότερη κατανάλωση.Και μένα οι καταναλώσεις που σου έγραψα δεν ήταν με οδήγηση συνταξιούχου...

    Υ.Γ Είσαι σίγουρος οτι το colt είναι 1200 γιατί νομίζω οτι 1100,1300 και 1500 turbo βγαίνει!
    οσον αφορα το ποδηλατο...

    προσφατα πηγε ο αδερφος μου κ εβαλε μπαρες οροφης στο RAV 4 που εχει...

    ο τοποθετης μηχανικος της τογιοτα του ειπε οτι στο ταξιδι θα δει 1 λιτρο καταναλωση παραπανω λογω επιβυρανσης της αεροδυναμικης με την τοποθετηση αυτων των μπαρων....παιζει μεγαλο ρολο τελικα!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP