Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: Λαδια

  1. #1
    Εγγραφή
    21-05-10
    Περιοχή
    Γέρακας
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή Λαδια

    Λοιπον θα ηθελα την γνωμη σας για ενα θεμα που πιστευω οτι ολοι θα πρεπει να χρησιμοποιουμε κατι καλο!
    Θελω να αλλαξω λαδια στο αμαξι μου (Ε36 2λιτρο και λιγο τουρμπατο) και θα ηθελα κατι καλο γιατι πιστευω οτι το λαδι ειναι πολυ σημαντικο
    στην αντοχη του μοτερ! Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα το Motorkote 10/40(εχω βαλει και το αντιτριβικο) το οποιο πριν καιρο εγινε Super Dynamic
    και μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος και απο θορυβους και απο την υφη που εχει σε καθε αλλαγη! Θα ηθελα ομως και την γνωμη σας
    για το τι λαδι χρησιμοποιηται και τη πυκνοτητα μηπως υπαρχει κατι καλυτερο! Ειμαι αναμεσα σε ΕΝΕΟS και RED LINE που απο οτι
    ακουσα ειναι απο τα καλυτερα! Περιμενω τα φωτα σας! Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω το χειμωνα χρησιμοποιω motul 5-40. Καλοκαιρι αναλογα με το τι χρηση σκοπευω να κανω παιζω με 10-40 παλι σε motul η αν με τρωει και στριφογυρναω με το γκαζι στο πατωμα, aral 5-50.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Στο δικό μου τουρμπίδη ή Valvoline Racing 10-60 ή Castrol edge 10-60 πάλι βάζω.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zarkosbmwturbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον θα ηθελα την γνωμη σας για ενα θεμα που πιστευω οτι ολοι θα πρεπει να χρησιμοποιουμε κατι καλο!
    Θελω να αλλαξω λαδια στο αμαξι μου (Ε36 2λιτρο και λιγο τουρμπατο) και θα ηθελα κατι καλο γιατι πιστευω οτι το λαδι ειναι πολυ σημαντικο
    στην αντοχη του μοτερ! Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα το Motorkote 10/40(εχω βαλει και το αντιτριβικο) το οποιο πριν καιρο εγινε Super Dynamic
    και μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος και απο θορυβους και απο την υφη που εχει σε καθε αλλαγη! Θα ηθελα ομως και την γνωμη σας
    για το τι λαδι χρησιμοποιηται και τη πυκνοτητα μηπως υπαρχει κατι καλυτερο! Ειμαι αναμεσα σε ΕΝΕΟS και RED LINE που απο οτι
    ακουσα ειναι απο τα καλυτερα! Περιμενω τα φωτα σας! Ευχαριστω
    μια σημειωση...το σουπερ νταιναμικ....καμια σχεση με το προηγουμενο! ο πρωην αντιπροσωπος ...πλεον παραγει ενα δικο του, κατα την γνωμη του βελτιωτικο...με σηματακι παραπλησιο...! σαν συνθεση...ή ιδιοτητες...αγνωστο αν ειναι καλο....και σιγουρα διαφορετικο απο το προηγουμενο...

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Libanner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δικό μου τουρμπίδη ή Valvoline Racing 10-60 ή Castrol edge 10-60 πάλι βάζω.
    Κι εγώ πιστεύω ότι τα edge 10-60 θα είναι ό,τι πρέπει λόγω της τουρμπίνας.
    Αν ήταν ατμόσφαιρα θα έλεγα τα 0-40 ή 5-30.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  6. #6
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ πιστεύω ότι τα edge 10-60 θα είναι ό,τι πρέπει λόγω της τουρμπίνας.
    Αν ήταν ατμόσφαιρα θα έλεγα τα 0-40 ή 5-30.
    εγω παιδια θα διαφονησω..ειμαι τουρμπατος και εγω 3χρονια τωρα...
    ακομα και στα μεγαρα το βαζω και και και.....καλοκαιρι παιζω με 0-40
    το πολυ οπως φετος 5-40μοτουλ λογο πολυ καλης τιμης που το βρικα,,
    και καλης ποιοτητας...παντα 0-40μομπιλ1 και στις 5.000χιλ 300μλ συμπληρωμα.
    8.000αλλαγη...και τον χειμωνα εχω δουλεψει και τα τορκο 5-30..
    αρκετα καλα το μονο μειονεκτημα ειναι οτι καθε 3.000χιλ συμπληρωνα 400-500μλ...και αρκετα τσουχτερα στην τιμη τους.....
    εγω θα προτεινα τουλαχιστον για χειμωνα ενα πιο ψιλο λαδακι
    απο 0-50 η 10-60

  7. #7
    Εγγραφή
    21-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    231
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    φιλε μου και εγω τουρμπατος ειμαι και εχω ψαχτει πολυ με τα λαδια.
    Μιλαμε πολυ διαβασμα στο νετ. Υπαρχει καποιος miltelas στα φορουμς που πειθει οτι την εχει ψαξει πολυ με τα λαδια,,,,
    Λοιπον απο αποψη αποδοσης δεν βλεπω διαφορες ως προς τα κορυφαια.
    Αποψη προσωπικη, οταν μιλαμε για κορυφαια θεωρω τα

    mobil 1 0w-40 μονο
    motul 300v ολα τα ιξωδη
    redline
    amsoil
    Λαδια 100% συνθετικα group v\iv

    Λοιπον επι 8 συναπτα ετη χρησιμοποιουσα μονο τα 300v competition με αλλαγες αυστηρα στα 4500-6500 χλμ .
    Η θερμοκρασιες ηταν χαμηλες με αποδοση πολυ καλη αλλα αυτο που δεν μου αρεσε οταν ελυσα μοτερ ηταν οτι ενω τα μεταλλα ηταν σαν ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ εντουτοις βρηκα σκουριες στα ωστηρια των βαλβιδων.Τις απεδωσα στο λαδι γιαυτο το αντικατεστησα με amsoil amo. H ευστροφια λιγο καλυτερη τα υπολοιπα με την παροδο του χρονου χρησης.
    Το motorkote 100 ποτε δεν υπηρξε motorkote .Ειναι πατεντα του Λάγια εισαγωντας πρωτες υλες απο Γαλλια.Tωρα το βαφτισε super dynamic.
    Παντως την επαθα και εγω και το δοκιμασα . Στα πρωτα 600χλμ ειδα διαφορα στην ευστροφια μετα τζιφος.Παντως το γνησιο που ειναι και πολυυυ φθηνοτερο θεωρειται κορυφαιο σαν αντιτριβικο μεταλλων και ενα κλικ υποδιαιστερο απο το αντιστοιχο x1-r.

  8. The Following User Says Thank You to bmw316turbo For This Useful Post:

    z3outofmind (26-06-10)

  9. #8
    Εγγραφή
    12-06-10
    Μηνύματα
    131
    Thanked
    174
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μη σε προβληματιζει και τοσο πολυ...ειτε βαλεις το Castrol 5-30 που προτεινει η Βmw, η' Aral, η' Mobil, ολα μια χαρα ειναι.
    Τσεκαρε ομως και προδιαγραφες παραλληλα. Με 5-30 εισαι υπερκαλυμενος, αντε το πολυ 5-40, κι αυτο μια χαρα !!!

    Εγω παλιοτερα που ειχα ενα Audi S3 1.8Τ 280 αλογα εβαζα τα Aral 5-40 με ενα καλο αντιτριβικο και τελος.Αλλαγη ομως καθε 5000 χλμ... Να προσθεσω πως ολο το vw-audi group εβαζε στα τουρμπο Aral 5-30. Αυτο για να κανεις τη συγκριση σου...

  10. The Following User Says Thank You to NikoZ3 For This Useful Post:

    z3outofmind (26-06-10)

  11. #9
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου και εγω τουρμπατος ειμαι και εχω ψαχτει πολυ με τα λαδια.
    Μιλαμε πολυ διαβασμα στο νετ. Υπαρχει καποιος miltelas στα φορουμς που πειθει οτι την εχει ψαξει πολυ με τα λαδια,,,,
    Λοιπον απο αποψη αποδοσης δεν βλεπω διαφορες ως προς τα κορυφαια.
    Αποψη προσωπικη, οταν μιλαμε για κορυφαια θεωρω τα

    mobil 1 0w-40 μονο
    motul 300v ολα τα ιξωδη
    redline
    amsoil
    Λαδια 100% συνθετικα group v\iv

    Λοιπον επι 8 συναπτα ετη χρησιμοποιουσα μονο τα 300v competition με αλλαγες αυστηρα στα 4500-6500 χλμ .
    Η θερμοκρασιες ηταν χαμηλες με αποδοση πολυ καλη αλλα αυτο που δεν μου αρεσε οταν ελυσα μοτερ ηταν οτι ενω τα μεταλλα ηταν σαν ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ εντουτοις βρηκα σκουριες στα ωστηρια των βαλβιδων.Τις απεδωσα στο λαδι γιαυτο το αντικατεστησα με amsoil amo. H ευστροφια λιγο καλυτερη τα υπολοιπα με την παροδο του χρονου χρησης.
    Το motorkote 100 ποτε δεν υπηρξε motorkote .Ειναι πατεντα του Λάγια εισαγωντας πρωτες υλες απο Γαλλια.Tωρα το βαφτισε super dynamic.
    Παντως την επαθα και εγω και το δοκιμασα . Στα πρωτα 600χλμ ειδα διαφορα στην ευστροφια μετα τζιφος.Παντως το γνησιο που ειναι και πολυυυ φθηνοτερο θεωρειται κορυφαιο σαν αντιτριβικο μεταλλων και ενα κλικ υποδιαιστερο απο το αντιστοιχο x1-r.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NikoZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη σε προβληματιζει και τοσο πολυ...ειτε βαλεις το Castrol 5-30 που προτεινει η Βmw, η' Aral, η' Mobil, ολα μια χαρα ειναι.
    Τσεκαρε ομως και προδιαγραφες παραλληλα. Με 5-30 εισαι υπερκαλυμενος, αντε το πολυ 5-40, κι αυτο μια χαρα !!!

    Εγω παλιοτερα που ειχα ενα Audi S3 1.8Τ 280 αλογα εβαζα τα Aral 5-40 με ενα καλο αντιτριβικο και τελος.Αλλαγη ομως καθε 5000 χλμ... Να προσθεσω πως ολο το vw-audi group εβαζε στα τουρμπο Aral 5-30. Αυτο για να κανεις τη συγκριση σου...
    το εκλεψα γιατι πιστευω οτι θα μας φανει πολυ χρησιμο...
    https://www.prcclub.gr/Topics/Lubric...00C-40C-4C.pdf

    και αυτο..[https://www.prcclub.gr/Topics/Lubricants/Lubricants.htm

  12. #10
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Eγω μια απορια εχω ελπιζω να μην ειμαι εκτος τοπικ..Αν το λαδι ειναι 10-40 εχει σημασια αν θα εινα ιτο eldon's η bp?Δηλαδη γιατι να δωσω 60 ευρω σε bp και να μην παρω με τα 30?Για να πληρωσω το σημα της?Εχω μαθει οτι τα λαδια ιδια ειναι πανω κατω σε ολες τις εταιρειες..ΑΛηθεια η μπα?
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP