Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 98

Θέμα: Ζαντες ρεπλικα

  1. #21
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω οτι εισαι Θεσ/νίκη.....περιμενε να δεί το thread ο Χρήστος 330 και πιστευω να σε βοηθήσει (το εχει κάνει πολλές φορές......)

    Κανε ταυτόχρονα και ενα search στο car.........https://www.car.gr/752466
    Εβαλα το link για παραδειγμα.....(φυσικά και είναι πανάκριβες...!!!)

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ξεχασα να αναφερω οτι το αυτοκινητο μαμα φορουσε 225/45/17-255/40/17

    αμεσως περασα στην γνωστη διασταση των 225/40/18-255/35/18.......

    δεν μπορω να πω οτι ειδα διαφορα.τωρα αν φορουσα 16αρες και εβαζα 18αρες σιγουρα θα εβλεπα διαφορα....αλλα μπρος στα κάλοι τι ειναι ο πονος!!!!!!!!

  3. The Following User Says Thank You to scania124 For This Useful Post:

    ΦΑΝΗΣ (18-07-10)

  4. #23
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γνησια μονο μια απο τις 4 oz bbs hamman snitzer.
    Και οτιδηποτε αλλο εχει στα 2500e χωρις λαστοιχο.
    Εγω εβαλα καποτε σε 1600αρι(16v) E46 γνησια snitzer 18αρα.
    Το αυτοκινητο ηταν που ηταν αργο... και γονατισε στη κυριολεξια. Βεβαια το γονατισμα δε το παραδεχομουν απο εγωισμο και μονο, οπως και αρκετοι αλλοι παθοντες.

    Κατι που δεν ανεφεραν οι προηγουμενοι: ειναι και η καταναλωση.Θα ανεβει αισθητα με τη 18, με δεδομενο οτι το οπισθιο πελμα θα γινει 225 εως 255.

    Γνωμη μου ειναι να μη δωσεις φραγκο. Αν ομως νοιωθεις εντονο κνισμο στις τσεπες και δε μπορεις να αποφυγεις τα εξοδα βαλε καινουργια ρεπλικα 17αρα.

    Ειτε ρεπλικα ειτε γνησια στραβωνουν ολες οταν ερθει η κακια στιγμη.
    Ετσι ειναι. Ολες θα στραβωσουν. Το μονο που μετραει ειναι το κραμα. Και τα κραματα που χρησιμοποιουν ειναι τα ιδια(alloy 7075) γνησιες και ρεπλικες.
    Εχω την εντυπωση οτι οι ζαντες της schnitzer ειναι oz. Και η hamman σε καποια επωνυμη της δινει αλλα δεν θυμαμαι που. bbs?

  5. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    GiannisRob (26-06-10)

  6. #24
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι ειναι. Ολες θα στραβωσουν. Το μονο που μετραει ειναι το κραμα. Και τα κραματα που χρησιμοποιουν ειναι τα ιδια(alloy 7075) γνησιες και ρεπλικες.
    Εχω την εντυπωση οτι οι ζαντες της schnitzer ειναι oz. Και η hamman σε καποια επωνυμη της δινει αλλα δεν θυμαμαι που. bbs?


    Μας τα μπέρδεψες κάπως, θέλεις να πεις ότι οι κινέζικες είναι ίδιας ποιότητας με τις υπόλοιπες;
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  7. #25
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας τα μπέρδεψες κάπως, θέλεις να πεις ότι οι κινέζικες είναι ίδιας ποιότητας με τις υπόλοιπες;
    Δεν ξερω σε ποια χωρα μπορει να φτιαχνεται η καθε ζαντα. Ξερω ομως οτι καποιες εταιρειες που φτιαχνουν ρεπλικες ανακοινωνουν το κραμα κατασκευης. Και τις περισσοτερες φορες ειναι ιδιο με του εργοστασιου. Την καλη του εργοστασιου, γιατι πολλες ζαντες μαμα ειναι απο κατωτερα λιγοτερο σκληρα κραματα.
    Οι ρεπλικες Ιταλιας, αν μπορειτε με καποιο τροπο να εξασφαλισετε οτι η ζαντα που θα παρετε ειναι Ιταλικη, εχει σιγουρα την ιδια η και μεγαλυτερη αντοχη απο τη γνησια. Εκτος αν μιλαμε για γνησια schnitzer η κατι τετοιο. Αυτες ειναι ΟΖ.

  8. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    GiannisRob (26-06-10)

  9. #26
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Προσωπικα οταν πηρα ζαντες ειδα τον καταλογο του ζαντα. Επανω αναφεροταν και το κραμα. Και ηταν ακριβως το ιδιο με αυτο που εδινε το εργοστασιο στη συγκεκριμενη ζαντα και καλυτερο απο αυτο της μαμα 16αρας που ειχα. Και στην πραξη αντεχουν περισσοτερο.
    Εμενα μου ειπαν οτι ειναι ιταλικες. Και το ονομα της βιοτεχνιας σε Ιταλια εφερνε. Ηταν πολυ τραγουδιστο! Τωρα εγω να πω την αληθεια δεν ξερω. Ευτυχως που δεν μπορω να δω τον κωλο μου γιατι παιζει να εχει κ αυτος καρτελακι made in china..

  10. #27
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μου φαίνεται πολύ δύσκολο, μια no name ιταλική ζάντα, να έχει ίδια η και ανώτερη ποιότητα απ τις ΟΕΜ, αυτήν την άποψη την ακούς από κάτι εξυπνάκηδες ανεύθυνους λαστιχάδες που θέλουν να πασσάρουν τασ προιόντα τους.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  11. #28
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο scania124 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξεχασα να αναφερω οτι το αυτοκινητο μαμα φορουσε 225/45/17-255/40/17

    αμεσως περασα στην γνωστη διασταση των 225/40/18-255/35/18.......

    δεν μπορω να πω οτι ειδα διαφορα.τωρα αν φορουσα 16αρες και εβαζα 18αρες σιγουρα θα εβλεπα διαφορα....αλλα μπρος στα κάλοι τι ειναι ο πονος!!!!!!!!
    Αμα μπορούσες να βάλεις τώρα τις 16άρες θα πάθαινες πλάκα.Μονο έτσι θα καταλάβεις τι διαφορά και είναι μεγάλη...


    Εγω φόραγα παλιά replica made in Italy.Η ποιότητα μπορώ να επιβεβαιώσω οτι ήταν πάρα πολύ καλή σε original επιπέδα (σε καμία περίτωση όμως καλύτερη απο την original αλλα αρκετά κοντα), λίγο στο βάρος μας τα χάλαγε.Τώρα κινεζικες και ταιβαν δεν θα πρότεινα σε κανέναν το μόνο καλό που έχουν είναι οτι είναι φτηνές.

    Και μια φώτο απο καταστροφή παράνομων αντιγραφών...
    Attached Images Attached Images
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Libanner : 20-06-10 στις 22:37

  12. #29
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται πολύ δύσκολο, μια no name ιταλική ζάντα, να έχει ίδια η και ανώτερη ποιότητα απ τις ΟΕΜ, αυτήν την άποψη την ακούς από κάτι εξυπνάκηδες ανεύθυνους λαστιχάδες που θέλουν να πασσάρουν τασ προιόντα τους.
    Το εγραφε ο καταλογος του δεν το ισχυριστηκε ετσι. Και η μαμα καμια φορα ιταλικες ειναι. Σε καλη περιπτωση θα πεσεις σε καμια ronal.

  13. #30
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    παντως γνησια bmw δεν υπαρχει. Η bmw ψωνιζε απο εργοστασιο της Αυστριας το οποιο εχει κλεισει εδω και χρονια.Ευρωπαικη ζαντα πλεον κατασκευαζεται μονο στην Ιταλια. Οι μαρκες που προανεφερα εκει κατασκευαζονται πλεον.

    Αν πας παρεις κανενα καινουργιο Ε90 το πιθανοτερο ειναι να φορα ταιβανεζικη εγκεκριμενου τυπου με ολες τις απαραιτητες προδιαγραφες.Βεβαια ο πωλητης θα λεει τα δικα του.

    Παντως μια γνησια απο μια ρεπλικα κατα κυριο λογο διαφερουν στο βαρος κι οχι στην αντοχη.Προ δεκαετιας και βαλε υπηρχε και θεμα αντοχης

    Σημερα δεν τιθεται θεμα αντοχης στη χωρα της Λακουβας.

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP