Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 72

Θέμα: BMW Z3 1.9 αναβάθμιση φρένων

  1. #11
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    159
    Thanked
    194
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    εφοσον δεν πας πιστα δεν χρειαζεσαι καποιο καλυτερο υγρο φρενων ,ουτε σκληρο τακακι.η επιθετικη οδηγηση δεν εχει καμμια σχεση με πιστα,δεν ειναι τιποτα,ουτε τα υγρα ουτε τα νορμαλ τακακια θα παθουν κατι..
    Συμφωνώ με το πρώτο μέρος, διαφωνώ με το δεύτερο, όταν μιλάμε για πραγματικά επιθετική οδήγηση. Προφανώς σε πίστα θες ότι καλύτερο (έχω φύγει ευθεία στην Κ1 στις Σέρρες επειδή έμεινα από φρένα και δεν ήταν καθόλου ωραία αίσθηση ) και τα φρένα πιέζονται περισσότερο, αλλά αντίστοιχα έχω πάθει και στο δρόμο, ειδικά σε κατάβαση (συνήθως κατεβαίνοντας από Τρίκαλα), όπου στο τέλος τα φρένα μυρίζουν, μουγγρίζουν, δεν φρενάρουν και νιώθουν σαν να πατάω σφουγγάρι πάνω από λάστιχο. Είμαι σίγουρος ότι σας έχει συμβεί οπότε καταλαβαίνετε την αίσθηση, εμένα μου προκαλεί μεγάλη ανησυχία το να μην ξέρω ότι μπορώ να φρενάρω συστηματικά, επανειλλημένα και επιτυχημένα όταν πιέζω....

  2. The Following 3 Users Say Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (24-03-24), nikos valvetronic (24-03-24), pilot (22-03-24)

  3. #12
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.725
    Thanked
    17896
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η σπογγώδης αίσθηση προέρχεται από τα υγρά και ένα μέρος από τα σωληνάκια. Όταν "τελειώνει" το τακακι έχεις μια "ξύλινη" αίσθηση στο πεντάλ, είναι σκληρό, πατάς τέρμα αλλά το αυτοκίνητο δεν σταματάει.

    Επίσης θα πρέπει να μας προσδιορίσει ο φίλος τί εννοεί επιθετική οδήγηση, γιατί και ο χολωμοντας πχ δεν είναι πίστα αλλά τα μαμά φρένα δεν βγάζουν ούτε τα 8 από τα 28 χλμ με αυτό που θεωρώ εγώ επιθετική οδήγηση!
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  4. #13
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εγω το ειπα γιατι ειδα τα αλογα και την μηχανη που εχει το μοντελλο και ας πουμε μαντεψα τι εννοει επιθετικη οδηγηση,που δεν νομιζω να εννοει αυτο που εσεις ξερετε και κανετε με τα ''οπλα'' σας. εχω πεσει πολλες φορες στην περιπτωση αυτη να αναφερω επιθετικη οδηγηση σε ξενα φορουμ και στην πραγματικοτητα εννοουσα νευρικη-γρηγορη οδηγηση που καμμια σχεση με την επιθετικη που εσεις περιγραφετε..αλλωστε με τοσα λιγα αλογα και βαρια αμαξωματα και να θελαμε δεν μπορουμε και ο φιλος και εγω.το οτι παω σιθωνια και γυρναω τις στροφες του δρομου με λιγο πιεση παραπανω σε επιταχυνσεις με νευρο και μετα δυνατα μεσα στα φρενα , δεν καταλαβαινουν τιποτα.αν ομως κανω καταβασεις πατημενος ,ε ναι εκει βραζεις μπροκολο,τα χρειαζεσαι.αλλα ας μας πει τι εννοει ο ιδιος αν κανει κατι διαφορετικο.

  5. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    pilot (23-03-24)

  6. #14
    Εγγραφή
    04-06-23
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    435
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ας πούμε ότι σίγουρα μια φορά την εβδομάδα κάνω ανάβαση και κατάβαση Κορυλοβου, θέλω να κατεβαίνω με μεγαλύτερη σιγουριά.



    https://youtu.be/9um901s1bx4?si=fkXZY9iIIKsHXKqR

    Επίσης σκέφτομαι σοβαρά την επιλογή Ζ3Μ φρένων μπροστά (315x28mm) μιας και τα βρήκα έτοιμα καθαρισμενα-βαμμενα και ανακατασκευασμένα έμβολα και τσιμουχες πακέτο με καινούργιους δίσκους και τακάκια ΑΤΕ, σε σούπερ τιμη

  7. #15
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    εφοσον δεν πας πιστα δεν χρειαζεσαι καποιο καλυτερο υγρο φρενων ,ουτε σκληρο τακακι.η επιθετικη οδηγηση δεν εχει καμμια σχεση με πιστα,δεν ειναι τιποτα,ουτε τα υγρα ουτε τα νορμαλ τακακια θα παθουν κατι.
    Σε γοργή κατάβαση βουνού, αγαπητέ, τα εργοστασιακά φρένα του Ε39 μου, με υγρά και δίσκους ΑΤΕ και εργοστασιακά τακάκια Textar, χρειάστηκαν δύο στάσεις για να κρυώσουν. Στις στάσεις αυτές, τίναξα και γω το παντελόνι μου να φύγουν τα σκ@τά, τα οποία έφτασαν στην κάλτσα από την απώλεια πέδης.

    Οπότε, βάλαμε μεταλλικά σωληνάκια, φρένα από 530, με δίσκους ΑΤΕ και τακάκια Textar και ζουμιά RBF600, και πάλι αν ζορίσεις τα φρένα χαρούμενος δε μένεις. Πάντως δε μένεις μπουκάλα, όπως έμενες πριν.

  8. The Following User Says Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    dark knight (28-03-24)

  9. #16
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μα καλά, άλλαξες φρένα και έβαλες ΠΑΛΙ δίσκους ΑΤΕ και τακάκια Textar;

    Για λέγε εντυπώσεις από τα 600. Πόσο καιρό τα έχεις; Πάνω από χρόνο;
    E30 318i

  10. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    dreamer (23-03-24)

  11. #17
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αν ομως κανω καταβασεις πατημενος ,ε ναι εκει βραζεις μπροκολο,τα χρειαζεσαι.αλλα ας μας πει τι εννοει ο ιδιος αν κανει κατι διαφορετικο.
    γιαννη δεν καταλαβαινω που διαφωνουμε,βλεπεις οτι το ιδιο ειπα και εγω.
    απλα ο φιλος δεν ειχε διευκρινισει ακομα αν κανει καταβαση η' πιστα και τι οριζει επιθετικη οδηγηση.

    αλλα ο πετρος εχει δικιο.ουσιαστικα απο πριν η μονη αλλαγη που εκανες σημαντικη ειναι τα μεταλλικα σωληνακια ,που δεν ειναι και λιγο αλλα αν ηθελες περισοτερη σιγουρια για τετοιες καταστασεις και τοσο βαρυ αμαξωμα,επρεπε να βαλεις τα κιτρινα ebc η' ferrodo racing κ.λ.π. και ισως εναν αεριζομενο .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 24-03-24 στις 12:58

  12. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    PetrosD (23-03-24)

  13. #18
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα καλά, άλλαξες φρένα και έβαλες ΠΑΛΙ δίσκους ΑΤΕ και τακάκια Textar;

    Για λέγε εντυπώσεις από τα 600. Πόσο καιρό τα έχεις; Πάνω από χρόνο;
    Δίσκους τι να βάλω; Τακάκια το σκεφτόμουν, να παίξω σε εργοστασιακό ή κάτι καλύτερο, έπαιξα σε εργοστασιακό, έχασα, και θα αναβαθμίσω σε Ferodo Racing άμεσα. Για τα κίτρινα EBC, ακούω μικτές εντυπώσεις. Άλλοι βρίζουν και άλλοι ορκίζονται σε αυτά.

    Τα 600 τα έβαλα μαζί με τα σωληνάκια πέρισυ, και έκτοτε τα έχω αλλάξει ήδη μια φορά. Οπότε, θα σε γελάσω για το πόση από τη διαφορά που είδα οφείλεται στα υγρά και πόση στα σωληνάκια, πάντως είναι γεγονός πως η αίσθηση του φρένου (όχι η αποτελεσματικότητα) έχει βελτιωθεί πάρα πολύ!

  14. #19
    Εγγραφή
    04-06-23
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    435
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Eχω κατά μπερδευτεί τελικά, ιδίως αν βάλουμε στην εξίσωση το extra βάρος το οποίο διαβάζω και κόβει σε απόδοση και σε άνεση. Είναι τόσο δραματικά τα πράγματα που διαβάζω ιδίως στο θέμα της άνεσης προσθέτοντας μη αναρτημένο βάρος? Μιλάμε ότι η διαφορά θα είναι :

    Από 286x12mm σε 286x22mm ~3.0kg
    σε 300x22mm ~4.5Kg
    σε 325x25mm ~9.5Kg

    Aν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία θα ήταν καλοδεχούμενη η άποψη του

  15. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τι αναρτωμενο συζητατε ρε παιδια;
    Τα αμορτισερ και τα ελατηρια, του ποτε ειναι και ποσα χιλιομετρα εχουν πανω τους;
    Αμα το αμαξι ειναι σωμιες απο αναρτηση, εχει νοημα να κουβεντιαζουμε για καλυτερη η χειροτερη συμπεριφορα;

  16. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Vassilis ///M (31-03-24)

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP