Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: Ε36 318is αναβαθμιση φρενων.

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ε36 318is αναβαθμιση φρενων.

    Παιδια καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

    Σε Ε36 318is θελω να τοποθετησω σωληνακια φρένων υψηλής και επειδή έχω και ενα σετάκι μπροστινά φρένα απο E46 330 σκέφτομαι να τα βάλω και αυτά.

    Τώρα τα ερωτήματα που μου δημιουργουνται ειναι τα εξής:
    1)Θα εχω πρόβλημα στην οδηγική συμπεριφορά στο φρενάρισμα? Αυτη τη στιγμή πέραν πιεστικής βουνισιας διαδρομης δεν έχω παράπονο απο την επιδοση των φρένων μου. Ισως επειδή ειναι σε πολυ κατασταση απο περιφερειακα, σωληνακια, υγρα, φρεσκα τακακια, δισκους κλπ δεν κουραζονται τοσο ευκολα οσο αλλα 36 που εχω οδηγησει και βουτυρωνουν πιο γρηγορα.
    2)Καθως ο καθε δισκος πλεον θα παει απο τα 6,5 στα 9 κιλα που αποτελει μη αναρτωμενη μαζα, συν το βαρος της δαγκανας, θα επηρεασει το αυτοκινητο απο αισθηση στριψιμο κλπ περαν του φρεναρισματος ?
    3)Τα μπροστινα σωληνακια των ε36 και ε46 ειναι διαφορετικα? Θελω να παραγγειλω απο τη goodridge σετακι για ε36 που ειναι 6 κομματια απλα δεν ξερω αν τα 2 μπροστινα θα με καλυψουν και για τα φρενα του ε46 330.

    Πισω δε θελω να πειραξω κατι στα φρενα γιατι δε θελω να ανεβασω αλλο το μη αναρτωμενο βαρος (σε συνδιασμο με 18ρες και 245 λαστιχο να κοψει κι αλλο). Ξερω βεβαια οτι η σωστη λυση θα ηταν να βαλω φρενα απο ε46 325/328 διαμετρου 294mm.

    Η αλήθεια είναι οτι το οφελος που κυνηγω ειναι κυριως αισθητικο, (και κυριως επειδη μου ''περισσευει'' ενα σετ μπροστινα φρενα 330) απλα δε θα ηθελα να χαλασω το αυτοκινητο συμπεριφορικα για να το πετυχω αυτο, καθως ειναι αυτοκινητο βολτας και η σπορ οδηγηση και σε στροφοδιαδρομες αποτελει συχνο φαινομενο.

    Θα ηθελα τις συμβουλες σας απο κατοχους που εχουν δοκιμασει κατι αντιστοιχο.
    Ευχαριστω!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλημερα, καλή χρονια!
    Ειχα κανει παρομοιο στο Ζ4. Νομζω το μονο που πρεπει να κοιταξει κανεις ειναι αν χωρανε
    1) θα δεις μικρη διαφορά προς το θετικό.
    2) Δεν ειχα κανενα θεμα
    3) Δεν ξερω.

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP