Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: MIATA IS ALWAYS THE ANSWER....I BOUGHT ONE!!!!!

  1. #1
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.296
    Thanked
    7247
    Rides
    4

    Προεπιλογή MIATA IS ALWAYS THE ANSWER....I BOUGHT ONE!!!!!

    αργησα αλλα το εκανα, πηρα ενα μιατααααα. η αληθεια ειναι το ελεγα χρονια, αλλα η ζωη δεν ειναι αυτο που θελουμε αλλα αυτο που εχουμε οποτε πρωτα εγινα μπαμπας και μετα κατοχος mx!!!Ναι ξερω συνηθως πανε αναποδα αυτα, αλλα ειδαμε και απο αυτους που τα κανουν σωστα που κατεληξαν!!!!Στο θεμα μας λοιπον και εχω κανει ηδη με το μπλε αυτοκινητακι 1000 χιλιομετρα, μαλλον τυχαιο που και το παλιο μου ε30 ηταν μπλε??δεν νομιζω...

    για να σας δωσω και λιγα ινφος το μχδακι μονο μαμα δεν ειναι, οπως ακριβως το ηθελα δηλαδη..φοραει ολα τα σωστα δεσιματα, bc αναρτηση, αντιστρεπτικες rx8, ψαλιδια ρχ8, μπλοκε ρχ8 και σωστο λαστιχακι οποτε ειναι ηδη ενα φοβερο καρτακι καθως εχει εξαλειφθει το επικο body roll, που εχει σωσει απειρους νεους απο λαθη απειριας!!!!αναγκαστικα με ολα τα παραπανω, επιβαλλεται δυναμη καθως ευκολα με το μικρο 18αρι μοτερ, ξεμενεις απο γκαζι και πας απεναντι πριν το καταλαβεις ακομα και αν εχεις πειρα..γενικα ειναι ενα νευρικο αμαξι το μιατακι..αυτο ή σου αρεσει ή επιλεγεις αλλο αμαξι ευθυς εξαρχης..μη ξεχναμε οτι ειναι ενα μικρο αμαξι χωρις ιδιαιτερο βαρος!

    Προσωπικα λοιπον η τριτη γενια μχ5 για μενα ειναι και η καλυτερη..καταρχην χωραω-οριακα ναι μεν αλλα πιστεψτε με στο mk1-2 προεξειχα απο το παρμπριζ...το τιμονι ειναι λιγο διαφορετικο απο bmw αλλα εξισου εθιστικο και παντα στο mx εχεις την αισθηση οτι το αμαξι θελει να στριψει με οσα παρα να κανει παντες..κατι που δεν ειναι ακριβως σωστο καθως αμα του δωσεις αλογα και απλα..μπορει να ξαπλωνει παντου..απλα οχι με τεραστιες γωνιες καθως ειναι και μικρουλι...να το πω κι αλλιως..αν το bmw θελει γενικα να στριψει οσο θελει να κανει και παντες εδω μιλαμε για 60-40..δεν ειναι τυχαιο εξαλλου που καλο μχφαιβ ακολουθει πολλα και σοβαρα αμαξια σε πιστα..γενικα οσα ιδιως εχουν και περισσεια κιλων ευκολα πεφτουν θυμα του μικρου ιαπωνα..

    στην καθημερινοτητα το αμαξι ειναι νεανικο, και με νεανικο εννοω οτι δεν μπορεις να εισαι χοντρος με τετοιο αμαξι..το μπες βγες ειναι δυσκολο αμα εισαι 100+ κιλα...και ειναι ενας απο τους λογους που πρεπει να σαι φιτ (και νεος) για να το ανεχτεις..μετα υπαρχουν και βλαμμενοι σα και μενα..που θα ανεχτουν τα παντα για μια επικη διαδρομη...και ναι το μιατα φτιαχτηκε για αυτο...κοροιδευα το μοτο της μαζντα που ελεγε για απολυτη συνδεση οδηγου-μηχανης οπως ο αναβατης με το αλογο..αλλα δε σας κρυβω οτι ειναι πολυ σωστη η περιγραφη τους!!!!το μιατακι σου κλεβει την καρδια ιδιως αμα το κανεις και λιγο πιο απολυτο..οχι οτι το χρειαζεται καθως και παραπανω θα κοπαναει και πιο αβολο θα ειναι..αλλα η αισθηση και η ακριβεια δεν μπορει να αποδοθει με λογια οσο και αν προσπαθησω..σιγουρα δεν κανει για ευθεια οσα αλογα και να χει..αλλα στη στροφη δεν εχει γενικα αντιπαλο αν δε το φοβασαι...δε σας κρυβω οτι τωρα που το ζω πιστευω πραγματικα οτι οι αγγλαρες κατι τετοιο θα ειχαν στο μυαλο τους οταν εφτιαξαν τα πρωτα ροουνστερ..που μετα η μαζντα αντεγραψε και βελτιωσε..και αυτη τη στιγμη εχουμε τετοια ρομαντικα αυτοκινητα...

    δε σας κρυβω οτι ειχα μεγαλη θλιψη οταν εδωσα πριν λιγο καιρο το ε30 μου μετα απο 12 χρονια συμβιωσης..ειχα κανει τα παντα με εκεινο το αμαξακι..πιστα, στριψιμο βολτες πολλα πολλα χιλιομετρα χαρουμενα..πιστευω οτι βρηκα εναν αξιο αντικαταστατη..ας ειναι και γιαπωνεζος..δε πειραζει..

  2. The Following 10 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    A8hnaios (25-11-23), dark knight (23-11-23), EVERGET (20-01-24), GiannisMRE (21-11-23), isou (21-11-23), jaws (21-11-23), PetrosD (21-11-23), skaros (24-11-23), VanVIC (23-11-23), wheelman (21-11-23)

  3. #2
    Εγγραφή
    27-11-14
    Μηνύματα
    58
    Thanked
    44
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλοταξιδο και καλες βολτες ωραια αμαξια

  4. The Following User Says Thank You to gerry For This Useful Post:

    nik200 (22-11-23)

  5. #3
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    159
    Thanked
    194
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλοτάξιδο! Έχω περάσει από πολλά Mazda αλλά όχι από Miata, το οποίο και εγώ σκέφτομαι κάποια στιγμή ως τριτοτέταρτο ακριβώς για τη βόλτα και την κ@#λα. Δυστυχώς επειδή και βάρη σηκώνω αλλά και το φαί μου το τρώω έχω το πρόβλημα που αναφέρεις, είμαι 1.87 και 110+ κιλά, οπότε δεν χωράω εύκολα (ίδιο θέμα έχω και με το S2K). Αυτό είναι και το μόνο που με κρατάει να τσιμπήσω ένα, οπότε και παλινδρομώ μεταξύ MX5-TT-SLK-Z3 χωρίς να μπορώ να αποφασίσω....

  6. The Following User Says Thank You to The Ace For This Useful Post:

    nik200 (22-11-23)

  7. #4
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Καλοτάξιδο Νίκο!
    E30 318i

  8. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    nik200 (22-11-23)

  9. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Ace Εμφάνιση μηνυμάτων
    … οπότε και παλινδρομώ μεταξύ MX5-TT-SLK-Z3 χωρίς να μπορώ να αποφασίσω....
    Δεν καταλαβαίνω για ποιο πράγμα δε μπορείς να αποφασίσεις ,αλλά οκ .
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  10. The Following User Says Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    nik200 (22-11-23)

  11. #6
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλορίζικο Νίκο! Το MX-5 είναι από τα λίγα ιαπωνικά που μπορούν να σε οδηγήσουν στη χρεωκοπία γρηγορότερα από ένα παλιό πενβέ. Μπράβο και πάλι!


  12. The Following User Says Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    nik200 (22-11-23)

  13. #7
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    159
    Thanked
    194
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deepBLUE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω για ποιο πράγμα δε μπορείς να αποφασίσεις ,αλλά οκ .
    Αν και είμαστε σε BMW forum νομίζω ότι το MX5 πληροί καλύτερα τα κριτήρια ενός roadster, δηλαδή καλοστημένο ανοιχτό μικρό drivers-car. Όπως είπα όμως, χωράω με το ζόρι (δηλαδή χώραγα πριν κάτι χρόνια, σήμερα δεν ξέρω ), ενώ στα τρία γερμανικά χωράω άνετα. Θα πρόσθετα και τέταρτο γερμανό που έχει τη μορφή μιας Boxster, αλλά πλέον αλλάζουμε πίστα (κυρίως χρηματικά) και ξεφεύγουμε από το "παιχνίδι"....

  14. The Following User Says Thank You to The Ace For This Useful Post:

    nik200 (22-11-23)

  15. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το μόνο κοινό που έχουν τα αμάξια που προανέφερες είναι το cabrio.
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  16. #9
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    159
    Thanked
    194
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όλα ανήκουν στην κατηγορία roadster, με το MX5, το Ζ3 και τη Boxster πιο κοντά στον ορισμό, αλλά και τα άλλα δύο πλησιάζουν αρκετά. Ίσως το SLK να είναι πιο μακρυά καθότι το λιγότερο drivers-car, αλλά ταυτόχρονα είναι και το πιο "καθημερινό", αν δουλεύει σωστά η οροφή. Αλλά όλα μου κάνουν click, για τον α ή β λόγο, εξ'ου και η αμφιταλάντευση....

    Αλλά μην χαλάμε το thread του ανθρώπου, που μπορούμε να τα μεταφέρουμε αυτά τα posts για να τα πούμε ?

  17. The Following User Says Thank You to The Ace For This Useful Post:

    nik200 (22-11-23)

  18. #10
    Εγγραφή
    11-12-21
    Μηνύματα
    48
    Thanked
    51
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ας χαλάσω εγώ το thread :P
    Εντελώς τυχαία έγραψα ένας τύπος έδωσε το BMW για MX-5 και σχεδίασε αυτό:

    _c424919c-cc91-4f45-b2a7-297bde0cf6a9.jpg

  19. The Following User Says Thank You to GiannisMRE For This Useful Post:

    nik200 (22-11-23)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP