Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: M42B18 συμπτωματα για δυνατους λυτες!

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Lightbulb M42B18 συμπτωματα για δυνατους λυτες!

    Καλησπέρα σε ολους!
    Εχω ενα προβλημα το οποιο δυστυχως μενει αλυτο εδω και αρκετο καιρο.
    Μπαινω κατευθειαν στο ψητο. Μιλαμε για m42b18 e36 95' και παρουσιαζει το εξης:
    Μεταξυ 4 και 5 χιλιαδων στροφων κανει εναν τραχυ θορυβο σαν να δουλευει ασχημα απο μειγμα / χρονισμο / τροφοδοσια, χωρις να ακουγονται πειρακια η να ρεταρει.
    Αυτο συμβαινει με το γκαζι πανω απο το 40% περιπου και πανω και οχι παντα. Μαζι με την τραχια αυτη λειτουργια υπαρχει και μια μικρη πτωση αποδοσης.
    Το προβλημα ειναι οτι εχω αλλαξει σχεδον ολα τα αναλωσιμα και ακρη δεν εχει βγει....σχεδον ολα τους βεβαια κατι προσεφεραν καθως υπηρχε αντιληπτη διαφορα κυριως στην ομαλοτητα λειτουργιας μετα απο καθε αλλαγη.
    Το πιο παραδοξο απο ολα ειναι οτι οταν κανω reset με τη μεθοδο του να βγαζω τους πολους για λιγη ωρα το αυτοκινητο πυροβολαει παντου και παντα μεχρι να περασει αρκετη ωρα και να αρχισει παλι να προσαρμοσει τους χαρτες του σε αυτα που διαβαζει και να αρχισει τα κακοδουλεματα σε αυτο το φασμα. Τουλαχιστον ετσι το ερμηνευω εγω.
    Εχουν αλλαχτει knock sensors (μια μικρη παρενθεση εδω γιατι δεν ξερω εαν υπαρχει καποια ειδικη τιμη σφιξιματος κλπ και διαβαζον λαθος?? και το αποκλειω σαν σεναριο ενω δεν πρεπει??).
    Επισης εχουν αλλαχτει ματια στροφαλου και εκκεντροφορου, φιλτρο βενζινης, ρυθμιστης πιεσης βενζινης, λαμδα, λουφτ με μεταχειρισμενο και δεν αλλαξε τιποτα, σωληνακια υποπιεσης τσεκαρισμενα, disa τσεκαρισμενη, βαρελακι ρελαντι τσεκαρισμενο πεντακαθαρο,τρομπα βενζινης αλλαγμενη πριν καμια 4ετια, μπουζι καινουρια, ο καταλυτης ειναι σε αριστη κατασταση που τον ειχα δει στον εξατμισα χωρις βουλωμενες κυψελες η σπασμενος κλπ...γενικα το μονο που μενει ειναι η βαλβιδα αναθυμιασεων που απο ελεγχο λειτουργιας φαινεται οκ, αισθητηρας θεσης πεταλουδας γκαζιου που ομως δε νομιζω να εχει θεμα γιατι το αυτοκινητο εχει τελεια αποκριση, πολλαπλασιαστης και ενας καθαρισμος μπεκ. (Εχω βαλει κατα διαστηματα και καθαριστικο στο ρεζερβουαρ αν αυτο κανει το οτιδηποτε).
    Σφαλμα στο διαγνωστικο δεν βγαζει.
    Βενζινη βαζω παντα 98αρα (συνηθως shell) και εχω δοκιμασει και απο bp και ακομα και με 100αρα κλπ χωρις να παρατηρησω αλλαγη. Το μονο που εχω προσεξει ειναι οτι οταν δοκιμασα να βαλω απλη 95αρα το εκανε συχνοτερα και εντονοτερα. Είναι λες και εχει ευαισθησια σε κακο καυσιμο
    Απλα δε μπορω να καταλαβω πως στρωνει μετα απο το reset που κανω καθε φορα ?? Δε βγαζει νοημα να θελει καποιο απ αυτα αλλαγη εφοσον δουλευει αψογα τουλαχιστον στην αρχη ετσι δεν ειναι??
    Το μοτερ εχει 200κ χλμ και ενδεικτικα μεσα ειναι ολοχρυσο και απο την κεφαλη τουλαχιστον φαινεται σαν να εχει μηδενικη φθορα, εγω το πηρα πριν 8 χρονια με 139κ χλμ.... εχει τελεια λειτουργια παντου εκτος απο το συγκεκριμενο σημειο οταν το πιασει...παει παρα πολυ καλα στο δρομο και συγκριτικα με ολα τα 318is αλλα στο συγκεκριμενο φασμα στροφων εχει αυτο το χαρακτηριστικο ενιοτε.
    Συγγνωμη για το σεντονακι αλλα γενικα οποιος εχει κατι στο μυαλο του ειναι ευπροσδεκτο γιατι με εχει κουρασει πολυ... ευχαριστω για τις ιδεες σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Διαγνωση ενω κινειται.
    Το ευρος που το εμφανιζει ειναι εκει που δουλευει η Disa.
    Χωρις να σημαινει πως φταιει αυτη, ξεκουμπωσε το φισακι της και δοκιμασε ξανα.
    Το reset που του κανεις και δουλευει δειχνει πως καποιος αισθητηρας δεν τα λεει καλα.
    Το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι καλος καποιος απο αυτους και ας ειναι και καινουργιοι.
    (Ειχα αλλαξει αισθητηρα εκκεντροφορου πχ και ειχα βαλει stark και το αμαξι ετρεμε σαν δονητης στο φουλ της λειτουργιας του).
    Εβαλα μεταχειρισμενο bosch και εστρωσε αμεσως.
    Θα εβαζα το διαγνωστικο να διαβαζει πιεση εισαγωγης, βολτ στο maf, ρευμα στα μπουζι και διοξειδιο και θα παρατηρουσα τι απο αυτα αλλαζει δραματικα οταν το κανει.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (29-10-23), skaros (26-10-23)

  4. #3
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Νομιζω πως σαν obd1 δεν υποστηριζω τετοια διαγνωση αν δεν απατωμαι.
    Η disa ανοιγει στις 4840 και κλεινει ξανα μολις πεσει κατω απο 4760 οποτε δεν ξερω κατα ποσο σχετιζεται...Επισης ειναι σιγουρο οτι εχει φυσακι στα 36? Δεν το γνωριζω με ακριβεια.
    Γενικα και απο την εμπειρια μου αλλα και απο απο αλλους κατοχους, αυτα τα μοτερ οτι κουσουρι εχουν θα το βγαλουν στις 4 με 5 χιλιαδες ειτε ειναι knock ειτε οτιδηποτε αλλο.
    Και γω καποιον αισθητηρα που υπολειτουργει θεωρουσα τοσο καιρο αλλα πλεον τα εχω αλλαξει ολα...το θεμα το ειχα και πριν αλλαξω τα ματια στροφαλου, εκκεντροφορου,τον λαμδα, το 2ο λουφτ, το φιλτρο βενζινης, και τον ρυθμιστη πιεσης. Κανω σεναρια για τους knock οι οποιοι ηταν bosch και γενικα οτι βαζω διαλεγω οτι καλυτερο μπορω και βαση του συνεργειου που θεωρητικα τα ξερει.
    Παντως στο παρελθον οι knock μου ηταν χαλασμενοι και το αυτοκινητο απ οσο θυμαμαι το 20΄που τους ειχα αλλαξει δεν παρουσιαζε το θεμα αυτο...απο το 21 και μετα ομως εχει κανει την παρουσια του και οσο περνα ο καιρος εντεινεται νομιζω.

  5. The Following User Says Thank You to ///Maniac For This Useful Post:

    BILL007 (29-10-23)

  6. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν μπορει να μην εχει φισακι η disa, τι στο καλο; Μονο πνευματικα δουλευει στο Μ42? Θα μου εκανε τρομερη ενττπωση.
    Εχω κεφαλη που διαβαζει obd1 απλα πρεπει να μου πεις τι ecu φορας γιατι μερικες δεν τις βλεπει καν. Δεν εχω δοκιμασει ποτε Μ42 αλλα εχει διαβασει 518 οποτε πρεπει να τη βλεπει.
    Edit - εδω λεει πως εχει.

    https://www.motortraders.net/article...nformation-e36
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stamatis : 25-10-23 στις 21:31

  7. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (29-10-23)

  8. #5
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Προσπαθω να ανεβασω φωτο του εγκεφαλου αλλα δε μπορω.
    Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα είναι bosch και τα νουμερα που γραφει πανω ειναι: 0 261 203 590 078 αλλιώς αν δεν βγαζει κατι γραφει αυτο: 1 743 250 001

  9. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    1247294 0261203280 ειναι της 518 και ειναι διαφορετικος. Τι να πω, μια δοκιμη θα δειξει.
    Πιθανον να μην τον διαβασει, δεν ξερω αν θα το κανει.

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP