Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πρόβλημα με δυναμό και ανακατασκευή (το επισκεύασα)

  1. #1
    Εγγραφή
    09-04-11
    Μηνύματα
    63
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Unhappy Πρόβλημα με δυναμό και ανακατασκευή (το επισκεύασα)

    Γεια σας

    Έχω ένα bmw e46 1995κεκ

    Χάλασε το δυναμό Bosch 150Α. Το πήγα για ανακατασκευή σε μια εταιρεία στη Φιλαδέλφεια Kalahar και με χρέωσαν 210€ γιατί άλλαξαν ρουλεμάν , αυτόματο καρβουνακια τροχαλία κλπ με γνήσια ανταλλακτικά. (Γενικά επιδιορθώνουν μόνο μίζες κ δυναμό)

    Μεταχειρισμένο κοστίζε το ίδιο 130€

    Μου είπαν ότι πάσχουν τα δυναμό στα ε46 γιατί πέφτει λάδι στο δυναμό και χαλάει ο αυτόματος κ τα καρβουνακια. Όταν τσεκαρε ο μηχανικός, λάδι δεν υπήρχε χυμένο σε εκείνη την περιοχή.

    Με την παράδοση του δυναμό, μου πρότεινε να πλύνω τον κινητήρα γιατί είχε πολύ πασαλιμενο λάδι και να βρω την αιτία που το χάνει γιατί με το βαντιλατερ ανεμιστήρα και τις μεγάλες θερμοκρασίες απλώνεται το λάδι παντού.

    Μου είπε να μην βραχεί με νερό το δυναμό στο πλύσιμο και δεν αναλαμβάνει εγγύηση.

    Αν δεν φτιαχτεί το πρόβλημα με το λάδι σε 1-2 μήνες πάλι εκεί θα είμαι είπε.

    Σας έχει τύχει να χαλάσει το δυναμό έτσι;
    Θέλει τόσο προσοχή στο πλύσιμο κινητήρα ;
    Υπάρχει περίπτωση να χαλάσουν τα άλλα καλώδια που έχει ο κινητήρας αν μπει ισχυρό καθαριστικό red fox κλπ;

    Σαν τιμή επισκευής καλή ήταν; Νομίζω με έγδαρε
    Σκέφτηκα να πάρω το μεταχειρισμένο ανταλλακτικο στα 130€ αλλά φοβήθηκα μην έχω το ίδιο θέμα αργότερα ή χαλάσει κάτι άλλο.

  2. The Following User Says Thank You to leonidasgr2003 For This Useful Post:

    BILL007 (03-09-23)

  3. #2
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Συνήθως οι ρυθμιστές τάσης είναι που χαλάνε. Έχω αλλάξει δύο δυναμό, και τα δύο Valeo ήταν. Τώρα έχω ένα Bosch πάνω. Την πρώτη φορά αγόρασα ένα μεταχειρισμένο με 150 ευρώ, δύο χρόνια έβγαλε. Το Bosch είναι ανακατασκευασμένο και λειτουργεί πολύ καλύτερα, για πρώτη φορά βλέπω τάση 13.9V.


    Μη φοβάσαι το πλύσιμο, αλίμονο αν αυτά χαλούσαν έτσι. Η διαρροή λιπαντικού από το δοχείο του υδραυλικού τιμονιού είναι σίγουρα ένας λόγος, ο άλλος είναι οι πεσμένες μπαταρίες.

    Η τιμή ακούγεται λογική για όσα έκαναν, μη το μετανιώνεις. Το μεταχειρισμένο είναι ρίσκο, το καινούργιο κοστίζει κοντά στα 600 ευρώ. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα στη θέση σου.

  4. The Following User Says Thank You to S8N For This Useful Post:

    nikos valvetronic (11-09-23)

  5. #3
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ, στους κύκλους των κατόχων Ε39 λογιζομαι ως τυχερός, καθώς έχω αλλάξει μόνο ένα δυναμο. Και σε μένα ο αυτόματος χάλασε, πιθανότατα επειδή ήταν Τετάρτη. Πάντως και εγώ τη λύση του μεταχειρισμένο- ρωσική ρουλέτα ακολούθησα και προς το παρόν δουλεύει.

    Δυναμο ανακατασκευασα, όπως και εσύ στο Κλιο που έχω, με κόστος γύρω στα 80 ευρώ, αλλά εδώ ειναι επαρχία, και το μόνο που έχουμε ακριβότερο σε σχέση με την πρωτεύουσα είναι η βενζίνη. Εκτός αν εννοούσες τη Φιλαδέλφεια των ΗΠΑ.

  6. #4
    Εγγραφή
    09-04-11
    Μηνύματα
    63
    Thanked
    11
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σχετικά με τον κινητήρα και τα λάδια; Τον έπλυνα σήμερα και ήταν πασαλιμενος ΠΑΝΤΟΥ. σε ένα μήνα θα πλύνω ξανά + πλύσιμο από κάτω αφαιρώντας την ποδιά η οποία ήταν σα να είχε χυθεί 1 λίτρο λάδι.
    Σας έχει τύχει να χάνει λάδι ο κινητήρας και να πασαλιφεται έτσι; 170,000 χλμ έχει
    Ουσιαστικά θέλω να δω με το πλύσιμο αν έχει κάπου διαρροή.. αλλιώς θέλει άνοιγμα κ στεγανοποίηση (1000€)

  7. #5
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οι διαρροές λαδιού είναι εργοστασιακός εξοπλισμός στα παλιά BMW.

  8. The Following 3 Users Say Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    BILL007 (10-09-23), dark knight (07-09-23), S8N (07-09-23)

  9. #6
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι διαρροές λαδιού είναι εργοστασιακός εξοπλισμός στα παλιά BMW.
    Όχι σε όλα...
    E30 318i

  10. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    nikos valvetronic (11-09-23)

  11. #7
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι σε όλα...
    Διαρροή λαδιού, Πέτρο μου, δεν έχει όταν πλέον δεν έχει μέσα άλλο λάδι να φτύσει. Αυτό φτύνει λάδια και εμείς φτύνουμε το γάλα της μάνας μας.


  12. The Following User Says Thank You to GiannisRob For This Useful Post:

    dark knight (07-09-23)

  13. #8
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ετσι ακριβως ειναι. στο 2.2 απαλλαχθηκα αλλα στοιχισε ο κουκος αηδονι. πριν απο την αποκατασταση των διαρροων οπου πηγαινα μαρκαριζα τον χωρο μου, σαν τα σκυλια που κατουρανε την πορτα του γειτονα. Κατα ενα περιεργο τροπο δεν εχω διαρροες στο Μ43 του ε30 μου. αλλα φροντιζει να με ανταμοιβει με κορυφαιες επιταγχυνσεις που συγκρινονται μονο με τρικυκλα ποδηλατα βρεφων χωρις αλυσιδα!

  14. The Following 2 Users Say Thank You to dark knight For This Useful Post:

    BILL007 (10-09-23), GiannisRob (07-09-23)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP