Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Gran Turismo 7. Άξιζε η αναμονή ?

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    20230911_160929.jpg
    20230911_160945.jpg
    20230912_212231.jpg
    IMG-20230917-WA0002.jpeg
    IMG-20230917-WA0006.jpeg
    IMG-20230917-WA0004.jpeg
    IMG-20230917-WA0004.jpeg
    IMG-cb63c0f3bdb386d14ea96405f74d5b83-V.jpg
    received_1485552355534781.jpeg
    IMG-128720b2aa66718dc1cc06a9ec5cae3e-V.jpg
    η σημερινή κατάσταση του rig (πλην του καθίσματος, γιατί το συγκεκριμένο εκτός του ότι ήταν στενό, είναι και δύσχρηστο λόγο του πλαϊνού head support στο μπες βγες, αλλά και στο κοιτάς τον περιβάλλοντα χώρο σου)...απολογισμός αρκετά ακριβός για παιχνίδι, αλλά μια ζωή την έχουμε και στη ηλικία που είμαστε πρέπει να κάνουμε πράγματα που μας ευχαριστούν, αλλά και που μας επιτρέπουν να αδειάζουμε το κεφάλι μας (πάντα μέχρι το σημείο που μας επιτρέπεται)...!

    στο δια ταύτα...αρχικά να πω πως ο εξοπλισμός είναι ένα μεγάλο + όσων αφορά την απόδοση στους χρόνους. σε σχέση με την 923, οι χρόνοι μου είναι πάνω από δευτερόλεπτο καλύτεροι σχεδόν σε όλες τις πίστες. βέβαια μεγάλο ρόλο παίζει και το γεγονός ότι πλέον παίζω σε pc και όχι στην κονσόλα, όπου στο acc φαίνεται πως έχουν κόψει πολλά πράγματα από θέμα physics για να μπορεί να τρέχει σωστά. gt7 δεν υπάρχει καν στον χάρτη πλέον. τα παιχνίδια που έχω καταλήξει μέχρι στιγμής είναι το acc και ams2...είδα και το iracing, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν με τα χρήματα που ζητάνε να έχουν τόσο μεγάλο comunity...για να έχετε μια εικόνα, κάθε αμάξι κοστίζει 12€, ενώ κάθε πίστα 15€ χώρια την μηνιαία συνδρομή η οποία ανέρχεται στα 10€ μηνιαίως...με διαφορά λοιπόν το acc θεωρώ πως είναι το καλύτερο παιχνίδι αυτή τη στιγμή, μιας και είναι το πιο ολοκληρωμένο...αν βάλουμε σαν κριτήρια physics / graphics / sound / multiplayer / gameplay, είναι το μόνο που τα έχει όλα σε παραπάνω από ικανοποιητικό επίπεδο...μπαίνεις και παίζεις κατευθείαν με ότι θες, όπου θες. πολλά lobby για online και αρκετά site που διοργανώνουν αγώνες...το καλύτερο όλων είναι to lfm, όπου για να μπορείς να είσαι member, πρέπει να πάρεις lisence. για να το πάρεις πρέπει να βγάλεις σε μία πίστα 7 έγκυρους γύρους, με συγκεκριμένο μέσο όρο χρόνου από τους 7...ναι παιδιά, το gt ήταν καλό για άλλες εποχές. πλέον ΔΕΝ. όπως και το forza.

    όσων αφορά τον εξοπλισμό και για να τα πάρω ένα ένα, ξεκινάω με το τιμόνι και την βάση...ο καλύτερος τρόπος για να το περιγράψω, είναι το ότι αισθάνεσαι τι γίνεται στους τροχούς και την πρόσφυση στο έδαφος...με σωστές ρυθμίσεις στο πρόγραμμα αλλά και ένα μικρό fine tuning in game, παίρνεις πάνω από 90% την αίσθηση στα χέρια σου. και αυτό χωρίς καμία μα καμία υπερβολή. μέχρι και όταν αλλάζεις ταχύτητα καταλαβαίνεις τον αποσυντονισμό που δημιουργεί η μετάδοση όταν πάει να ανέβει ή κατέβει ένα σκαλοπάτι. όσο πιο ακραίες οι συνθήκες, τόσο πιο ακραίο και το φαινόμενο.

    πεντάλ...εγώ πήγα κατευθείαν στα κορυφαία, μιας και τα πεντάλ είναι τα πιο σημαντικό, ιδιαίτερα το φρένο. το σετ που έχει είναι το p200r με 100kg load. στην αρχή πραγματικά απογοητεύτηκα μιας και συνηθισμένος από τα 923, δεν μπορούσα να ασκήσω την σωστή δύναμη σε κανένα σημείο. με τον καιρό δυνάμωσε το πόδι και φυσικό επακόλουθο να καλυτερεύσει και η απόδοση μου. συμβουλή για όποιον ενδιαφερόμενο...μην ξοδέψετε παραπάνω λεφτά για ένα πιο fancy τιμόνι. όλα την ίδια δουλειά κάνουν. δώστε βάση στα πεντάλ και πάρτε τα μια φορά από την αρχή. είναι χρήματα που στο τέλος θα τα ξοδέψετε.

    τέλος για να κλείνω και το σεντόνι, μελλοντικά *μπαξίματα* είναι τα haptic motors που μόλις έβγαλε η simagic, τα οποία βιδώνουν πίσω απο τα πεντάλ και κλωτσάνε όταν μπαίνει το abs και traction.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  2. The Following 6 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    isou (01-11-23), PetrosD (01-11-23), pilot (01-11-23), Stamatis (01-11-23), VanVIC (09-11-23), wheelman (03-11-23)

  3. #12
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) physics εντελώς μη ρεαλιστικά. σου δίνει την αίσθηση πως πηγαίνεις πάνω σε ράγες.

    Δε συμφωνώ με αυτά που λες. Οδηγώ αυτοκίνητα δρόμου με κανονικά λάστιχα και έχω διαφορετική άποψη, συγκρινόμενα με πραγματικά αυτοκίνητα.
    Το VR όντως απογειώνει την εμπειρία.
    E30 318i

  4. #13
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    πεντάλ...εγώ πήγα κατευθείαν στα κορυφαία, μιας και τα πεντάλ είναι τα πιο σημαντικό, ιδιαίτερα το φρένο. το σετ που έχει είναι το p200r με 100kg load. στην αρχή πραγματικά απογοητεύτηκα μιας και συνηθισμένος από τα 923, δεν μπορούσα να ασκήσω την σωστή δύναμη σε κανένα σημείο. με τον καιρό δυνάμωσε το πόδι και φυσικό επακόλουθο να καλυτερεύσει και η απόδοση μου. συμβουλή για όποιον ενδιαφερόμενο...μην ξοδέψετε παραπάνω λεφτά για ένα πιο fancy τιμόνι. όλα την ίδια δουλειά κάνουν. δώστε βάση στα πεντάλ και πάρτε τα μια φορά από την αρχή. είναι χρήματα που στο τέλος θα τα ξοδέψετε.

    τέλος για να κλείνω και το σεντόνι, μελλοντικά *μπαξίματα* είναι τα haptic motors που μόλις έβγαλε η simagic, τα οποία βιδώνουν πίσω απο τα πεντάλ και κλωτσάνε όταν μπαίνει το abs και traction.
    Πολύ ωραίο το setup, ειδικά αυτά που είπες για τα πετάλια με τα haptic motors πρέπει να είναι απόλαυση!
    E30 318i

  5. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε συμφωνώ με αυτά που λες. Οδηγώ αυτοκίνητα δρόμου με κανονικά λάστιχα και έχω διαφορετική άποψη, συγκρινόμενα με πραγματικά αυτοκίνητα.
    Το VR όντως απογειώνει την εμπειρία.
    το κράτημα που σου δίνει το παιχνίδι είναι πολύ μη ρεαλιστικό. ευχάριστο μεν επειδή σου συγχωρεί πολλά, but still not realistic. αυτός βέβαια είναι και ένας από τους πολύ βασικούς λόγους που δεν κατατάσσεται στην κατηγορία sim, αλλά arcade. μπορείς να κατεβάσεις το απλό asseto corsa είτε στο ps5 είτε στο ps4 και θα καταλάβεις κατευθείαν τη διαφορά και πόσο άψυχο είναι το gt...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  6. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραίο το setup, ειδικά αυτά που είπες για τα πετάλια με τα haptic motors πρέπει να είναι απόλαυση!
    ναι...μέχρι στιγμής τα εκθειάζουν αυτά που ήταν για τα p1000.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  7. #16
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Έχω οδηγήσει Ac και ACC στον υπολογιστή και η αίσθηση που μου άφησαν ήταν ότι ήταν πιο δύσκολα από την πραγματική οδήγηση. Επίσης ένα βασικό, δεν έχω εμπειρία οδήγησης στον εξομοιωτή με τα μοντέλα αυτοκινήτων του ACC και δεν έχει απλά αυτοκίνητα για να συγκρίνω. Αυτό που λες ότι το GT7 συγχωρεί το έχω δει και στην πραγματική οδήγηση και με το δικό μου BMW παντού και με ένα Honda Accord 2.0 που έκανα slalom σε κώνους. Ήταν ίδια δυσκολία με το GT7 και πιο εύκολα από το ACC. Δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα.
    E30 318i

  8. #17
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    159
    Thanked
    194
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μιας και εγώ ξεκίνησα το thread και φυσικά έχω όλα τα αναφερόμενα παιχνίδια, θα πω ότι το πιο κοντινό στην πραγματική οδήγηση είναι το GT, εξ'ου και η Polyphony επιμένει στο "The real driving simulator". Το Forza είναι το πιο "arcade" από τα τρία (λίγο λιγότερο τώρα πια στο 5), ενώ δεν έχει και την δυσκολία του progress που έχουν τα άλλα δύο (κυρίως το GT7). Το ACC είναι over-the-top με την ανάδραση και τις αντιδράσεις των οχημάτων, όσοι έχουμε οδηγήσει πραγματικά αυτοκίνητα σε πίστα μπορούμε να κάνουμε άμεση σύγκριση σε αυτές τις συνθήκες, αλλά και στους δρόμους η σύγκριση έχει ίδιο αποτέλεσμα. To GT έχει ρυθμίσεις από το -ας το πούμε- arcade (όλα on) μέχρι το -ας το πούμε- racing sim (όλα off) επίπεδο. Αλλά κυρίως νιώθεις πάντα ότι οδηγείς αυτοκίνητο, και όχι ότι κρατάς υπερκινητικό chihuahua που έχει πιει 4 τριπλά εσπρεσάκια

    Μετά από τόσα χρόνια με όλα αυτά, αν έχω κάποιο παράπονο από το GT7 -πέραν όσων ανέφερα αρχικά- είναι ότι (α) είπαν ένα μικροψεματάκι για τα γραφικά και κυρίως για το Dynamic Ray Tracing, και (β) συνεχίζουν να υπάρχουν μερικά "μπερδεμένα" οχήματα, κυρίως στο σετάρισμα της μετάδοσης και της 4κίνησης. Τα θέματα για την In-game οικονομία του παιχνιδιού τα ανέφερα αναλυτικά στην αρχή. Α, και ότι δεν μου αρέσει καθόλου το Rally mode, το μοναδικό επίτευγμα που δεν έχω στο GT είναι οι νίκες σε αγώνες rally.

    Πάντως αυτή τη στιγμή, το Forza το έχω μεταφέρει εκτός σκληρού, το ACC κάθεται εδώ και μήνες, ενώ ακόμα και το GT το τρέχω μόνο όταν βγάλουν καινούριο update, κανένα δηλαδή δεν με έχει κρατήσει πάνω από τις πρώτες 30-40 ώρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Ace : 02-11-23 στις 08:49

  9. #18
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μετά την προσθήκη του VR στο Playstation 5, απολαμβάνω να παίρνω αυτοκίνητα δρόμου, πάντα με τα απλά λάστιχα (όχι slicks) και να κάνω διαδρομές στις πίστες. Η αίσθηση είναι ότι όντως οδηγώ πραγματικό αυτοκίνητο. Πλάκα έχει αυτό το medical van που έδωσαν δώρο πριν κάνα μήνα.
    E30 318i

  10. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    διαφωνώ πλήρως...το the real driving simulator, σίγουρα δεν είναι λεζάντα για να την χρησιμοποιεί το gt...το ότι με το ίδιο αυτοκίνητο στο gt σε σχέση με το acc και στην ίδια πίστα είσαι 2 sec πιο γρήγορος, τα λέει όλα. το acc φαίνεται πιο δύσκολο, απλά γιατί δεν μπορείς να κάνεις αυτά που κάνεις στο gt. βέβαια όλα αυτά δεν κάνουν κακό παιχνίδι το gt, απλά θα έπρεπε κάπως να δώσουν και μεγαλύτερη προσοχή στην ρεαλιστικότητα. η κόρη μου πχ, πιάνει σχεδόν τους ίδιους χρόνους με εμένα στο gt, πράγμα αδύνατον για αυτήν στο acc...αλλά επαναλαμβάνω, δεν είναι αυτό το major πρόβλημα. το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το επικά χάλια multiplayer του και αυτός είναι και ο κύριος λόγος που το παράτησα εντελώς και ο μόνος λόγος που το κρατάω στον σκληρό είναι επειδή αρέσει στην μικρή να παίζει με τα vr...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  11. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    BILL007 (05-12-23)

  12. #20
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δεν παίζω multiplayer. Συμφωνούμε ότι το ACC είναι πιο δύσκολο από το GT7. Απλά με τη δικιά μου εμπειρία από πραγματικά αυτοκίνητα, το ACC είναι πιο δύσκολο και από την πραγματική ζωή.
    E30 318i

  13. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    BILL007 (05-12-23)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP