Σελίδα 1 από 23 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 223

Θέμα: Valentino Rossi

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή Valentino Rossi

    05.06.2010
    Τραυματίστηκε ο Valentino Rossi στο Mugello
    Στη δεύτερη περίοδο των δοκιμών, που πραγματοποιήθηκαν σήμερα Σάββατο στην πίστα του Mugello, ενόψει του αυριανού αγώνα του Πρωταθλήματος MotoGP, ο Valentino Rossi τραυματίστηκε στο πόδι.
    Για πρώτη φορά στην καριέρα του, ο 31χρονος πλέον Valentino θα μείνει εκτός ενεργούς δράσης για δύο σχεδόν μήνες, ....................
    πηγή,περισσότερα:https://www.4troxoi.gr/default.php?p...4&art_id=11411

  2. #2
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    O "Γιατρός", τώρα χρειάζεται γιατρούς!
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    δυστυχως ειναι σοβαρος ο τραυματισμος στο ποδι.

    αν και δεν τον συμπαθω ιδιαιτερα σαν χαρακτηρα, στεναχωρηθηκα με την ατυχια του.

    ευχομαι γρηγορη αναρωση.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αυτο Σταθη γιατι το λες ; Ανθρωπος ειναι κι αυτος.Κι εχει προσφερει τα μεγιστα στο αθλημα
    Προσωπικα του ευχομαι να επανελθει συντομα

  5. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    φυσικα ειναι ανθρωπος, και για αυτο στεναχωρηθηκα με την περιπετεια του.
    ουδεις αμφισβητει οτι προκειται για τεραστιο ταλεντο, ισως το μεγαλυτερο.

    απλα δεν μου αρεσει ο τροπος που χειριστηκε μαχες με εξισου ικανους και γρηγορους (τη δεδομενη χρονικη στιγμη) αντιπαλους.
    τζιμπερναου, μπιατζι, στονερ κλπ δεν αντιμετωπιστηκαν με τροπο αντιστοιχο του επιπεδου του ροσι και του θεσμου.

    δεν γινεται καποιος να κερδιζει παντα, και αν δεν μπορει, να στελνει αντιπαλους στις αμμοπαγιδες.
    αυτο ειναι περισσοτερο λογικη που αρμοζει σε αγωνες συγκρουομενων και οχι σε παγκοσμιους πρωταθλητες.

    π.χ., ενας χεϊλγουντ, ενας ρομπερτς, ενας λωσον, ενας ρεϊνι, ενας σβαντς (και αλλοι που για την οικονομια της κουβεντας δεν ανεφερω) ποτε δεν κατεφυγαν σε τετοιες αγωνιστικες συμπεριφορες.

    αυτο πιστευω ειναι το μονο μελανο σημειο στην κατα τα αλλα, υπερανω καθε κριτικης καριερα του βαλεντινο.
    δεν λεω περισσοτερα, διοτι με δεδομενο το ατυχημα, καποιος μπορει να παρεξηγησει τα λεγομενα μου.
    επαναλαμβανω οτι να χτυπανε ανθρωποι και ιδιαιτερα κορυφαιοι αθλητες, ειναι πραγμα πολυ λυπηρο και εκφραζω τις ευχες μου προς τον ροσι να βρεθει γερος και συντομα πανω στη σελα.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ειναι γεγονός οτι η διασημότητα φέρνει στους ανθρωπους ιδιορυθμίες,παραξενιές που κάνουν εμας τους υπόλοιπους να τους αντιπαθούμε.
    Εγώ για παράδειγμα δεν πάω τον Σουμάχερ.
    Ομως αναγνωρίζω οτι και και οι δύο είναι μεγάλοι αθλητές, που γράφουν την δική τους μεγάλη ιστορία στα αθλήματά τους.
    Και άν για τον Σουμάχερ έχω να θυμηθώ αρκέτα μεγάλα ονόματα της F1., για
    τις Μοτό, το μόνο όνομα ιδιου μεγέθους που έρχεται στο μυαλό μου, ειναι αυτό του τεράστιου κ. Τζιάκομο Αγκοστίνι.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Samaro For This Useful Post:

    Dimzan (06-07-10), z3 2.2 (30-06-10)

  8. #7
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικα ειναι ανθρωπος, και για αυτο στεναχωρηθηκα με την περιπετεια του.
    ουδεις αμφισβητει οτι προκειται για τεραστιο ταλεντο, ισως το μεγαλυτερο.

    απλα δεν μου αρεσει ο τροπος που χειριστηκε μαχες με εξισου ικανους και γρηγορους (τη δεδομενη χρονικη στιγμη) αντιπαλους.
    τζιμπερναου, μπιατζι, στονερ κλπ δεν αντιμετωπιστηκαν με τροπο αντιστοιχο του επιπεδου του ροσι και του θεσμου.

    δεν γινεται καποιος να κερδιζει παντα, και αν δεν μπορει, να στελνει αντιπαλους στις αμμοπαγιδες.
    αυτο ειναι περισσοτερο λογικη που αρμοζει σε αγωνες συγκρουομενων και οχι σε παγκοσμιους πρωταθλητες.

    π.χ., ενας χεϊλγουντ, ενας ρομπερτς, ενας λωσον, ενας ρεϊνι, ενας σβαντς (και αλλοι που για την οικονομια της κουβεντας δεν ανεφερω) ποτε δεν κατεφυγαν σε τετοιες αγωνιστικες συμπεριφορες.

    αυτο πιστευω ειναι το μονο μελανο σημειο στην κατα τα αλλα, υπερανω καθε κριτικης καριερα του βαλεντινο.
    δεν λεω περισσοτερα, διοτι με δεδομενο το ατυχημα, καποιος μπορει να παρεξηγησει τα λεγομενα μου.
    επαναλαμβανω οτι να χτυπανε ανθρωποι και ιδιαιτερα κορυφαιοι αθλητες, ειναι πραγμα πολυ λυπηρο και εκφραζω τις ευχες μου προς τον ροσι να βρεθει γερος και συντομα πανω στη σελα.
    ξεχασες το ντουχαν. κι αυτος πολυ μεγαλη κλαση

  9. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    γενικα δεν γινονται συγκρισεις διοτι οι εποχες ειναι διαφορετικες...

    για παραδειγμα προσωπικα θεωρω τον χεϊλγουντ μεγαλυτερο αναβατη απο τον αγκο.
    ο αριθμος των πρωταθληματων δεν ειναι το μονο κριτηριο για οσους παρακολουθουν και αναλυουν ολα τα στοιχεια. και πολυ περισσοτερο γι αυτους που εζησαν τις εποχες εκεινες.

    π.χ. ο mike the bike κερδισε κατα κρατος τον αγκο οσο ετρεχαν μαζι.
    μετα, με την αποχωρηση της χοντα απο τα gp (με την αλλαγη των κανονισμων και την απαγορευση των πολυκυλινδρων τετραχρονων στα τελη της δεκαετιας του '60), προσπαθησε να κανει καριερα στην F1.

    απο την αλλη στις δεκαετιες 80-90, δεν ξερουμε τι θα εκανε ο βαλεντινο απεναντι σε ρομπερτς, σπενσερ, λωσον, σβαντς, ρεϊνι, ντουχαν, γκαρντνερ, κοζινσκι...

    εκεινα τα χρονια, ηταν για μενα τα καλυτερα των gp διοτι συναντηθηκαν πολλες και μεγαλες αγωνιστικες προσωπικοτητες.

    επισης διαφορετικη ηταν και στο παρελθον η πορεια που ακολουθουσαν οι πρωταθλητες.
    οι αμερικανοι και αυστραλοι, ερχονταν στο παγκοσμιο αρκετα αργα, κοντα στα 30 τους, εχοντας ετσι μετρημενες καλες σαιζον.
    αυτο συνεβαινε, διοτι για να οδηγησεις 500αρι διχρονο, επρεπε να εχεις εκτος απο καποια χερια, και καποια εμπειρια.

    αντιθετα, τωρα οι μοτοσικλετες αλλαξαν στυλ, μπορουν πιο πολλοι να τις πανε γρηγορα, τα ηλεκτρονικα βοηθανε πιτσιρικαδες 20 ετων να ανοιγουν ολο το γκαζι.
    πλεον για να φθασει καποιος απο τα 125 στα motogp, χρειαζεται αν ειναι καλος 2-3 χρονια.
    παλιοτερα ηθελε τουλαχιστον 10 και δεν ηταν και σιγουρο οτι θα τα καταφερει.

    γι αυτο ειχαμε κλασσικους 125 αρηδες με πολλα πρωταθληματα (π.χ. ασπαρ) και 250 αρηδες (τονι μανγκ, καρλος λαβαντο κλπ) πηραν πρωταθληματα αλλα δεν ανεβηκαν κατηγοριες.

  10. #9
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    γενικα δεν γινονται συγκρισεις διοτι οι εποχες ειναι διαφορετικες...

    για παραδειγμα προσωπικα θεωρω τον χεϊλγουντ μεγαλυτερο αναβατη απο τον αγκο.
    ο αριθμος των πρωταθληματων δεν ειναι το μονο κριτηριο για οσους παρακολουθουν και αναλυουν ολα τα στοιχεια. και πολυ περισσοτερο γι αυτους που εζησαν τις εποχες εκεινες.

    π.χ. ο mike the bike κερδισε κατα κρατος τον αγκο οσο ετρεχαν μαζι.
    μετα, με την αποχωρηση της χοντα απο τα gp (με την αλλαγη των κανονισμων και την απαγορευση των πολυκυλινδρων τετραχρονων στα τελη της δεκαετιας του '60), προσπαθησε να κανει καριερα στην F1.

    απο την αλλη στις δεκαετιες 80-90, δεν ξερουμε τι θα εκανε ο βαλεντινο απεναντι σε ρομπερτς, σπενσερ, λωσον, σβαντς, ρεϊνι, ντουχαν, γκαρντνερ, κοζινσκι...

    εκεινα τα χρονια, ηταν για μενα τα καλυτερα των gp διοτι συναντηθηκαν πολλες και μεγαλες αγωνιστικες προσωπικοτητες.

    επισης διαφορετικη ηταν και στο παρελθον η πορεια που ακολουθουσαν οι πρωταθλητες.
    οι αμερικανοι και αυστραλοι, ερχονταν στο παγκοσμιο αρκετα αργα, κοντα στα 30 τους, εχοντας ετσι μετρημενες καλες σαιζον.
    αυτο συνεβαινε, διοτι για να οδηγησεις 500αρι διχρονο, επρεπε να εχεις εκτος απο καποια χερια, και καποια εμπειρια.

    αντιθετα, τωρα οι μοτοσικλετες αλλαξαν στυλ, μπορουν πιο πολλοι να τις πανε γρηγορα, τα ηλεκτρονικα βοηθανε πιτσιρικαδες 20 ετων να ανοιγουν ολο το γκαζι.
    πλεον για να φθασει καποιος απο τα 125 στα motogp, χρειαζεται αν ειναι καλος 2-3 χρονια.
    παλιοτερα ηθελε τουλαχιστον 10 και δεν ηταν και σιγουρο οτι θα τα καταφερει.

    γι αυτο ειχαμε κλασσικους 125 αρηδες με πολλα πρωταθληματα (π.χ. ασπαρ) και 250 αρηδες (τονι μανγκ, καρλος λαβαντο κλπ) πηραν πρωταθληματα αλλα δεν ανεβηκαν κατηγοριες.
    νομιζω οτι στονερ και ροσι θα μπορουσαν να χωρεσουν στη παρεα των 80's kai των 90's

  11. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    συμφωνω.

    το ατυχημα:
    https://www.motogp.com/en/videos/201...in+Mugello+FP2

    και οι δηλωσεις:

    Ο Lorenzo δήλωσε για τον ομόσταβλό του: «Πρώτον θέλω να πω πόσο στεναχωρημένος είμαι για τον Valentino. Γνωρίζω πόσο άσχημο είναι να τραυματίζεσαι, ιδιαίτερα στον αγώνα της πατρίδας σου και μου φάνηκε ότι πόναγε αρκετά. Ελπίζω να αναρρώσει γρήγορα διότι το πρωτάθλημα δεν θα είναι το ίδιο χωρίς αυτόν».

    Ο Wilco Zeelenberg, Αγωνιστικός Διευθυντής του Lorenzo είπε: «Λυπάμαι πάρα πολύ για τον Valentino. Όλοι θέλουν να τον κερδίσουν, αλλά μόνο μέσα στην πίστα. Όλοι οι άνθρωποι της ομάδας είναι στεναχωρημένοι που πονάει τόσο και για το ότι δεν μπορεί να αγωνιστεί».

    Ο Casey Stoner από τη μεριά του στήριξε τον Rossi σε αυτήν τη δύσκολη στιγμή. «Λυπάμαι για τον Valentino διότι και οι τρεις κορυφαίοι αναβάτες της πρώτης σειράς ξέρουν τι σημαίνει να είσαι τραυματίας. Θα είναι δύσκολο για εκείνον και τους θαυμαστές του και του εύχομαι καλή ανάρρωση».

    Ο Dani Pedrosa σχολίασε: «Δεν είδα την πτώση του Rossi, αλλά από αυτά που έχω ακούσει για τον τραυματισμό δεν είναι καλά τα πράγματα. Είναι κρίμα διότι οι αναβάτες γνωρίζουν τι σημαίνει να τραυματίζεσαι και απλά ελπίζω η εγχείρηση να πάει καλά διότι είναι πάντα η πιο σημαντική επέμβαση για τη συνέχεια».

    Ο Nicky Hayden είπε: «Είναι σκληρό για τον Valentino διότι είναι πολεμιστής στη συγκεκριμένη πίστα. Είναι καλός για το άθλημα, είναι καλός για το θέαμα και παρότι δεν κάνει εύκολη τη ζωή μας τον σεβόμαστε όλοι και κανείς δεν θέλει τον συνάδελφό του να πονάει. Λυπάμαι για εκείνον και τους θαυμαστές του και του εύχομαι να επιστρέψει σύντομα».

    Τέλος, ο Andrea Dovizioso δήλωσε: «Είναι κρίμα ο τραυματισμός του Valentino. Είναι πάντα άσχημο όταν ένας αναβάτης τραυματίζεται και λυπάμαι για εκείνον. Εύχομαι να αναρρώσει γρήγορα και του στέλνω τις καλύτερες ευχές μου».

    απο το καλο site msfree.gr

Σελίδα 1 από 23 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP