Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Έχω ενα E36 318is του 1997. Πάω να το βάλω μπροστά και ενώ δεν είχε παρουσιάσει κανένα πρόβλημα πιο πριν, τώρα δεν γυρνάει η μίζα καθόλου και μπορώ να πω δεν ακούγεται καθόλου θόρυβος. Αν κρατήσω το διακόπτη για 2-3 δευτερόλεπτα απλώς πέφτουν τα ηλεκτρικά, σβήνει το ραδιόφωνο κλπ.. και μόλις αφήσω το διακόπτη ξαναδουλέυουν κανονικά. Αυτό βέβαια συμβαίνει και με καλή μπαταρία τη στιγμή εκκίνησης. Με λίγα λόγια μου δινει τη διαίσθηση ή ότι δεν γυρνάει καθόλου η μίζα γιατί δεν μπορεί για κάποιο μηχανικό λόγο να γυρίσει, είτε κάποιο βραχυκύκλωμα; είτε σαν να μην φτάνει η τάση της μπαταρίας; (όμως όσες φορές στο παρελθόν και αν είχα πρόβλημα όπου ευθύνετόταν η μπαταρία.(π.χ. αποφόρτιση από κάποιο ξεχασμένο φως κλπ. ή φυσιολογική φθορά, ή ακόμα και αν είχα χαμηλή τάση.. μια προσπάθεια γινόταν και ακουγόταν θόρυβος μέχρι που έσβηνε τελείως το κοντέρ π.χ. ) Αυτή τη φορά δεν σβήνει.. Δεν είμαι ηλεκτρολόγος και σκέφτομαι υπάρχει περίπτωση μια μπαταρία με τον καιρό να είναι φορτισμένη πλήρως αλλά να έχει χαμηλότερη τάση που να μην φτάνει για τη μίζα;; Να σημειώσω ότι μόλις έπεσε η θερμοκρασία της περιοχής και κάπου διάβασα ότι και αυτό βοηθάει τη μπαταρία όταν φτάνει προς το τέλος της να χαλάει μονομιας. Δεν ξέρω τι συμβαίνει.. Το πρόβλημα είναι οτι το αυτοκίνητο πρέπει να πάρει μπροστά αλλιώς δεν μετακινείται. Μπορώ με καλώδια να διαπιστώσω αν φταίει η μπαταρία, ώστε να αγοράσω μια καινούρια;