Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: FORD FOCUS 2018 DIESEL 1.5LT 120ps AUTO (8speed) πρωτη επαφη...

  1. #1
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή FORD FOCUS 2018 DIESEL 1.5LT 120ps AUTO (8speed) πρωτη επαφη...

    καλα μας μπηκε ο μηνας..

    τεταρτη γενια focus λοιπον σε ασχετη εκδοση ναι μεν αλλα απο ποτε στα ford τα τελευταια χρονια χρειαζεται ενα μοτερ για να καταλαβεις αν στριβει καλα???γαλλους απο τα παλια χρονια θυμιζουν εντονα πλεον οι αμερικανοι....που ολη τους η γκαμα ειχε πλακα!!!πλεον ομως δεν ισχυει...sorry frenchies..

    και ξεκιναμε...απο τις φωτος το αμαξι πραγματικα μ εδειχνε ασχημο...πως γινεται να παρεις την μουρη της aston και να την χαλασεις...με ξεπερνα...ευτυχως απο κοντα το αμαξι δειχνει σαφως ομορφοτερο τουλαχιστον στην εκδοση st line που το ειχαμε εμεις..οχι οτι δρεπει δαφνες σχεδιασμου αλλα ολα πλεον καπως ετσι δειχνουν.....γκρρρρρρρ..πισω θυμιζει hyundai i30 και απο το πλαι ειναι αρκετα συμπαθητικο αλλα μεχρι εκει...

    στο εσωτερικο εχει γινει μεγαλη προσπαθεια αναβαθμισης..και φαινεται...ολα ειναι αρκετα ποιοτικα και σαφως καλυτερα απο το παρελθον...και προσεγγιζουν λιγο golf..που ειναι ο αμεσος ανταγωνιστης και οχι τα premium της κατηγοριας..βλεπε α3, α class, σειρα 1 bmw...τα πλαστικα ειναι αρκετα ******..και η συναρμογη τους φαινεται ανθεκτικη στο χρονο..ειπαμε...σχεδον golf...not bad at all δηλαδη...tip...εκει στην ford εχουν πλακα...εχουν παρει το μπλε τιρκουαζ της jag..στο φωτισμο σε ολα τα κουμπακια μεσα στην καμπινα....και πραγματικα εχει ενα ωραιο αερα ποιοτητας το βραδυ το αμαξι μεσα...επισης ειναι ψιλοminimal μεσα ο σχεδιασμος και τα κουμπακια δεν φαινεται πολλα να κουραζουν στο ματι...καλο αυτο!

    ολα λοιπον συμπαθητικα μεχρι τωρα...αλλα οχι focus δεν επαιρνες για ολα τα παραπανω...το focus ηταν παντα το αμαξι που εβαζε τα γυαλια σε ολους (στην κατηγορια τουλαχιστον) στο δρομο...και ναι εκει εχει πεσει πολυ χρημα και εξελιξη..και φαινεται...το αμαξι πραγματι με εξεπληξε δε σας κρυβω...ο τροπος που παταει και στριβει ειναι μοναδικος για τα δεδομενα της κατηγοριας..δεν θα ασχοληθω καθολου με μοτερ και σασμαν προς το παρον απλα για να σας μεταφερω την αισθηση...το τιμονι για αρχη ειναι εξαιρετικο για μπροστοκινητο και δινει σεμιναρια με την ακριβεια και αισθηση του στη θεση της ευθειας και με ελαφρα στριμμενους τροχους..πραγματικα μπορεις να βασιστεις πανω του και να στυψεις το αμαξι..απο κει και περα το αμαξι εχει revo knuckle μπροστα και αξονα πισω (η δικη μας εκδοση γιατι βγαινει στις πιο ισχυρες και με πολλαπλους παρακαλω....τοσο πολυ προσεχει η ford το κοινο της!!!)..το αποτελεσμα ολων αυτων...ξεχνας τα μουτρα...ναι καλα εγραψα...το αμαξι εχει 30 κιλα ροπης..αλλα μουτρα επ ουδενι δεν θελει να βγαλει ακομα και με τα τουριστικα λαστιχα που φοραγε...λοιπον με βοηθο το πολυ ζωντανο τιμονι σημαδευεις και το αμαξι απλα μπαινει..και γυριζει προκειμενου να μπει αν ξερεις στοιχειωδως να οδηγας...αν αρχισεις και τα παιχνιδια με αφηματα πανω στην στροφη...θα το δεις και να ξαπλωνει στο δρομο...πριν επεμβουν τα esp...ναι αφηνει αρκετο παιχνιδι αυτο το αμαξι....ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ ΑΚΟΥΝΕ?????για την ακριβεια μεσα στη στροφη νιωθεις συνεχεια να επεμβαινουν φρενα σε καθε τροχο ξεχωριστα προκειμενου να περασεις καλα!!!!το αμαξι ειναι τρομακτικα εξελιγμενο και οσες φορες και αν παλεψα να το κοροιδεψω..αυτο με κοροιδευε!!!!η αισθηση σε πολλα σημεια μπορει να δειχνει πλασματικη αμα δεν το χεις συνηθησει αλλα ειναι τουλαχιστον αποτελεσματικο και απολαυστικο ταυτοχρονα μολις το βρεις!!!απλα σκεφτομαι το focus rs πως θα ειναι αν θα βασιστει σε κατι τοσο καλο ηδη....????

    για το τελος αφηνω μοτερ σασμαν...το μοτερακι συμπαθητικο αν και ηταν παντελως αστρωτο (77χιλ ειχε το ταλαιπωρο)..κινουσε με ευκολια το αμαξωμα και για την πολη ειναι μια χαρα..αν αναλογιστεις καταναλωση στο 5.5-6..ασε που παει σαν καλο τουρμπατο 1.4lt βενζινα..απο την αλλη το σασμαν ηταν αρκετα καλο χωρις να ειναι φοβερα γρηγορο αλλα οπως ειπαμε..ειναι μια χαρα...κανει τη δουλεια του αξιοπρεπεστατα...και εχει και paddles για να ανεβοκατεβαζεις τις απειρες σχεσεις..μοδες θα μ πειτε...

    το focusaki λοιπον..πραγματι μ αφησε πολυ ωραιες αναμνησεις..ειναι ενα καλο αμαξι συνολικα και ενας πολυ δυσκολος αντιπαλος αν ψαχνεις και το κατι παραπανω σε στριψιμο ακομα και απο το καθημερινο σ αμαξι...θα σε παει παντου χαμογελωντας οπως κανενα αλλο στην κατηγορια..για τους ανησυχους μπαμπαδες που δεν κολανε σε μαρκες, και τα εχουν ξεπερασει αυτα, ειναι η πρωτη επιλογη...ολοι οι υπολοιποι ας παρουν group vag....i'm votting for henry (ford)



    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 12-09-18 στις 21:24

  2. The Following 9 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    A8hnaios (12-09-18), BILL007 (12-09-18), doctore (12-09-18), gant (12-09-18), GEO316 (17-09-18), isou (12-09-18), Koyotte (12-09-18), Leonidas_E39 (14-09-18), topmar (12-09-18)

  3. #2
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωραία - όπως μας έχεις συνηθίσει εξάλλου - η αναλυτική περιγραφή της εμπειρίας σου με το συγκεκριμένο όχημα.

    Άσχετο: Μιας κι έχεις πολύ-δοκιμάσει αρκετά οχήματα, μήπως - λέω μήπως - έχεις δοκιμάσει κάποιο άλλο Ford της τελευταίας 4ετιας, με το προηγούμενο αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων Ford Powershift, να μου πεις την εμπειρία σου; Διότι κλίνω επικίνδυνα προς τέτοιο....

    Redmi Note 5 via Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  4. The Following 2 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (12-09-18), nik200 (12-09-18)

  5. #3
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία - όπως μας έχεις συνηθίσει εξάλλου - η αναλυτική περιγραφή της εμπειρίας σου με το συγκεκριμένο όχημα.

    Άσχετο: Μιας κι έχεις πολύ-δοκιμάσει αρκετά οχήματα, μήπως - λέω μήπως - έχεις δοκιμάσει κάποιο άλλο Ford της τελευταίας 4ετιας, με το προηγούμενο αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων Ford Powershift, να μου πεις την εμπειρία σου; Διότι κλίνω επικίνδυνα προς τέτοιο....

    Redmi Note 5 via Tapatalk
    φιλε top mar εγω δεν εχω δοκιμασει powershift αλλα τα παιδια που δοκιμασαν μ λενε οτι ειναι καλο...και ελαχιστα πιο αργο απο dsg..τωρα για προβληματα ηταν ελαχιστα τα αμαξια που τα φοραγαν οποτε το δειγμα ειναι πολυ μικρο!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (12-09-18), topmar (12-09-18)

  7. #4
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου.... Ας ελπίσουμε ότι θα είναι έτσι όπως τα λες και περιέγραψαν οι φίλοι σου....

    Redmi Note 5 via Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  8. The Following User Says Thank You to topmar For This Useful Post:

    nik200 (12-09-18)

  9. #5
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου.... Ας ελπίσουμε ότι θα είναι έτσι όπως τα λες και περιέγραψαν οι φίλοι σου....

    Redmi Note 5 via Tapatalk
    οπωσδηποτε θα το οδηγησεις να δεις αμα σου ταιριαζει....γιατι οτι και να λενε οι αλλοι..μπορει εσενα να μη σου κανει...τοσο απλα!!

  10. #6
    Εγγραφή
    24-06-18
    Περιοχή
    λαρισα
    Μηνύματα
    10
    Thanked
    7
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το ντιζελαρισμα σε σχεση με το γκολφ πως ειναι? ποιοτητα υλικων, ανεση?

  11. #7
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S.F Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ντιζελαρισμα σε σχεση με το γκολφ πως ειναι? ποιοτητα υλικων, ανεση?
    Πραγματικα δεν ειμαι ο καταλληλος ανθρωπος να απαντησω για μοτερ ντιζελ...εχω οδηγησει 4 σε ολη μ τη ζωη!!!!και ολα μ φανηκαν τα ιδια...με ανοιχτα τα παραθυρα...το focus δεν ακουγεται πολυ..αλλα ναι ακουγεται (γκρρρρρ)

    Ποιοτητα πολυ καλη...αλλα μαλλον κατω απο golf..και ποιοτητα κυλισης...σφιχτουλι λογω st line...οριακα αποδεκτο για γονεις...ισως καποιοι να αποφυγουν αυτη την εκδοση...

    Υγ..21.100 και 22.300 βενζινες ecoboost 1.5lt...st line παντα...εξαιρετικη τιμη!!!!

  12. The Following 2 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    doctore (12-09-18), S.F (12-09-18)

  13. #8
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.443
    Thanked
    21234
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικα δεν ειμαι ο καταλληλος ανθρωπος να απαντησω για μοτερ ντιζελ…
    Ούτε εγώ nik ξέρω από ντίζελ, μόνο στον καυστήρα το χρησιμοποιώ

  14. The Following 2 Users Say Thank You to doctore For This Useful Post:

    BILL007 (12-09-18), nik200 (13-09-18)

  15. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο doctore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εγώ nik ξέρω από ντίζελ, μόνο στον καυστήρα το χρησιμοποιώ



  16. #10
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικα δεν ειμαι ο καταλληλος ανθρωπος να απαντησω για μοτερ ντιζελ...εχω οδηγησει 4 σε ολη μ τη ζωη!!!!και ολα μ φανηκαν τα ιδια...
    Εάν βρεθείς στα μέρη μου, έλα να δοκιμάσεις το δικό μου.... Βάζει κάτω πολλά βενζίνης....

    Redmi Note 5 via Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  17. The Following 2 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    I_MNL (21-09-18), nik200 (13-09-18)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP