Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Πρόβλημα στα φρένα σε e46

  1. #1
    Εγγραφή
    24-11-15
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    26
    Rides
    0

    Προεπιλογή Πρόβλημα στα φρένα σε e46

    Από χθες το φρένο ειναι σκληρό. Δεν μαλακώνει οταν βαλω μπροστα. Και για λειτουργούσαν τα φρένα θελει αρκετή δύναμη και πάλι δεν πιάνουν καλα. Υγρό φρένων έχει. Τι άλλο μπορεί να είναι;

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μάλλον το σερβό (τύμπανο) παίζει να έχει θέμα. Πρέπει να πας συνεργείο άμεσα!



  3. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Skraponi (23-08-18)

  4. #3
    Εγγραφή
    24-11-15
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    26
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θα πάω. Φυσικά. Έτσι δεν παίζει να πάω πουθενά. Ευχαριστώ πολυ

  5. The Following User Says Thank You to Skraponi For This Useful Post:

    BILL007 (23-08-18)

  6. #4
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όπως βλέπω έχεις N42b18 μοτέρ.Κατά πάσα πιθανότητα, όπως λέει και ο Βασίλης, θέλεις σεβρό. Το έχω πάθει και εγώ
    με ίδιο μοτέρ.Η αιτία είναι η αντλία vacuum που έχει ο valvetronic η οποία στέλνει υποπίεση στο σεβρό.Αυτή η
    αντλία λιπαίνεται από τον εκκεντροφόρο πάνω στον οποίο είναι κουμπωμένη.Κάποια στιγμή τα o-ring της φθείρονται
    και το λάδι περνάει στην σωλήνα που στέλνει την υποπίεση στο σεβρό με αποτέλεσμα να διαβρώνεται η μεμβράνη του σεβρό.
    Όπως κατάλαβες πρέπει να έχεις θέμα ΚΑΙ με την vacuum! Το σεβρό μτχ το είχα πάρει 120ε και την vacuum 200ε καινούργια LUK.
    Αν θες ενημέρωσε μας μόλις ξεμπερδέψεις.

  7. The Following 10 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    A8hnaios (25-08-18), BILL007 (25-08-18), Dimimav (25-08-18), georggge46 (26-08-18), Leonidas_E39 (30-08-18), mark e92 (26-08-18), pilot (26-08-18), Skraponi (26-08-18), tasos.kamv (27-08-18), Vassilis ///M (29-08-18)

  8. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως βλέπω έχεις N42b18 μοτέρ.Κατά πάσα πιθανότητα, όπως λέει και ο Βασίλης, θέλεις σεβρό. Το έχω πάθει και εγώ
    με ίδιο μοτέρ.Η αιτία είναι η αντλία vacuum που έχει ο valvetronic η οποία στέλνει υποπίεση στο σεβρό.Αυτή η
    αντλία λιπαίνεται από τον εκκεντροφόρο πάνω στον οποίο είναι κουμπωμένη.Κάποια στιγμή τα o-ring της φθείρονται
    και το λάδι περνάει στην σωλήνα που στέλνει την υποπίεση στο σεβρό με αποτέλεσμα να διαβρώνεται η μεμβράνη του σεβρό.
    Όπως κατάλαβες πρέπει να έχεις θέμα ΚΑΙ με την vacuum! Το σεβρό μτχ το είχα πάρει 120ε και την vacuum 200ε καινούργια LUK.
    Αν θες ενημέρωσε μας μόλις ξεμπερδέψεις.



  9. #6
    Εγγραφή
    24-11-15
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    26
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δευτέρα παω συνεργείο γιατι είναι Αύγουστος και είναι κλειστό. Θα ενημερώσω όταν ξεμπερδέψω

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Skraponi For This Useful Post:

    BILL007 (26-08-18), nikos valvetronic (30-08-18)

  11. #7
    Εγγραφή
    24-11-15
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    26
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχω νέα από συνεργείο. Σεβρο τελικά και είμαστε σε έρευνα για μτχ.

  12. The Following User Says Thank You to Skraponi For This Useful Post:

    nikos valvetronic (30-08-18)

  13. #8
    Εγγραφή
    24-11-15
    Περιοχή
    Ιλιον
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    26
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το αμάξι το πήρα και δουλεύει σωστά. Τελικα έγινε αλλαγή σεβρο και είχε θέμα και η αντλία κενού. Αρχικά δοκιμάσαμε επισκευή της αντλίας αλλα δεν δούλευε σωστά το φρένο. Την αλλαξε και αυτην τελικα . Να σημειώσω ότι στην αντλία κενού ειχε γινει επισκευή τελη 2016 γιατί είχε διαρροή και μύριζε λάδι καμμενο χωρίς όμως κάποια επίπτωση στα φρένα.

  14. The Following User Says Thank You to Skraponi For This Useful Post:

    BILL007 (07-09-18)

  15. #9
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δηλαδή αντί να σου αλλάξει ΠΡΩΤΑ την αντλία κενού που ΜΑΛΛΟΝ αυτή και μόνο έφταιγε για το πρόβλημα, σου άλλαξε σεβρό (που είτε χαλασμένο ήταν είτε όχι δεν θα έφτιαχνε το πρόβλημα, αν ήταν η αντλία) και ΜΕΤΑ σου άλλαξε και αντλία.
    Δηλαδή, κατά πάσα πιθανότητα σου άλλαξε σεβρό χωρίς να έχει πρόβλημα, άρα του έμεινε για να το βάλει σε κάναν άλλο...
    Συγνώμη, αλλά είμαι καχύποπτος με όλους τους μάστορες.
    E30 318i

  16. #10
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πέτρο μαζί σου για την καχυποψία.Άλλα επειδή και εγώ είχα προσπαθήσει να την επισκευάσω πριν την αλλάξω άκου τι παίζει.
    Επισκευή σημαίνει αλλαγή των δυο o-ring που έχει μέσα η αντλία. Αυτά τα o-ring δεν έχουν στρόγγυλο προφίλ, είναι λίγο
    μυστήρια. Εγώ πήρα απλά o-ring του εμπορίου και θεώρησα ότι θα στεγανοποιήσουν σωστά αλλά έπεσα έξω.
    Η αντλία δεν έκανε βάκουμ στο ρελαντί αλλά μετά τις 1000-1100rpm το φρένο δούλευε! Φυσικά και δεν βγαίνεις έτσι στον
    δρόμο...οπότε άλλαξα αντλία. Εν κατακλείδι η αντλία και διαρροή να έχει πάλι σηκώνει υποπίεση οπότε θεωρώ ότι ο
    skraponi δεν άλλαξε τζάμπα το σεβρό.

    σσ. η BMW έχει βγάλει πλέον κιτ επισκευής με αυτά τα περιβόητα o-ring με αστεία τιμή...

  17. The Following 2 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    A8hnaios (08-09-18), wheelman (08-10-18)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP