Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Ο ΤΑΚΗΣ..Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

  1. #1
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.292
    Thanked
    7235
    Rides
    4

    Προεπιλογή Ο ΤΑΚΗΣ..Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

    Εχω ενα προβλημα...οποτε παω σε συνεργειο..παντα ρωταω πως λενε αυτον που φτιαχνει το αμαξι μ...παντα ομως..και οταν τον λενε τακη συνηθως φευγω..εχω προκαταλειψη με αυτο το ονομα..αλλα δυστυχως η ιστορια μεχρι σημερα με δικαιωνει...παρακολουθηστε και θα καταλαβετε..

    Τα παλια τα χρονια που και γω δεν ηξερα πολλα απο αμαξια..ειχα λοιπον ενα a3...κατι οι κακες παρεες κατι η χαζομαρα που κουβαλαω αποφασιζω να το δωσω ,μετα απο καποια χρονια συμβιωσης, το αουντακι και να παρω ενα πισωκινητο..να μη τα πολυλογω λοιπον πραγματι το πουλαω σε ενα παιδι και ενω το αμαξι ηταν πρωτο σταδιο "δεν του εφτανε το γκαζι και θα πηγαινε στον ΤΑΚΗ να το κανει πιστολι"...ο τακης φυσικα ειναι ο γνωστος vagakias μαστορας που τα κανει πριονια....ελα που μετα απο 3 μηνες που του χω πουλησει το αμαξι μιλαμε και μαθαινω οτι το δυσμοιρο αουντακι εβγαλε καπακι στις 110.000χιλ-γενικα βγαζουνε αλλα στα πολλα χιλιομετρα, συνηθως μετα τις 150-160 -...και σημειωτεον οτι το αμαξι εγω το προσεχα ευλαβικα σε συντηρηση και λαδια...ας ειναι καλα ο τακης γιατι πιο πριν δεν ειχε κανει κιχ...ΗΞΕΡΕ Ο ΤΑΚΗΣ...

    δευτερο στορυ...


    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 18-07-18 στις 21:26

  2. The Following 7 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    A8hnaios (14-07-18), alexm (14-07-18), doctore (16-07-18), gant (14-07-18), mark e92 (13-07-18), topmar (13-07-18), zaharias (14-07-18)

  3. #2
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.292
    Thanked
    7235
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παραλληλα λοιπον με το καημενο audi...ειχα αγορασει και το opelaki...ναι εκεινο το παλιο kadett city με το διλιτρο c20ne (115ps omega μοτερ)...για παντες και καμια πιστουλα..μετα λοιπον κανα χρονο που το πηρα το μοτερακι επαψε να ναι και στα καλυτερα του(λιγο λαδακι τσιμπαγε απλα ηταν μια καλη δικαιολογια να βαλω λιγα αλογακια ακομα)....μετα απο τρομακτικο και ασυστολο ξυλο...οποτε ειχα λοιπον την φαεινη ιδεα να φτιαξουμε ενα αλλο..παω λοιπον στον μαστορα κυρ.κωστα αρα τακη και του λεω τι κανουμε εδω-οικονομικα και ασπαστα...???καπου λοιπον αυτος ο μαγκας ειχε κανει μια παλιας κοπης μετατροπη 18αρι καπακι σε διλιτρο μοτερ 8v με πιο μεγαλη πεταλουδα (gsi) και το μοτερακι πλεον εβγαζε γυρω στα 130-135 ps..χοντρικα παντα...πραγματι λοιπον του ακουμπαω ενα σεβαστο ποσο και σε 10 μερουλες ειχα παει να παραλαβω το καινουργιο μ μοτερακι.."κυρ κωστα το αμαξι θελει στρωσιμο?" "Καφτο πιες του το αιμα δεν νιωθει, δεν χρειαζεται να πατησει τιποτε"...φευγω λοιπον και γω και πραγματι το αμαξακι πηγαινε καλα...λιγο συνετα στην αρχη μη γινει κανα χαζο..και σε καμια βδομαδα πορτες παντου...εκεινη τη περιοδο το speedpark (ασπροπυργος) ειχε ανοιξει τις πορτες του και για αμαξια και ποια καλυτερη ευκαιρια να δοκιμασω το καινουργιο μοτορι???να μη τα πολυλογω...μπαινω πιστα το αμαξι κοψιματα-δε πηγαινε στο τερμα γκαζι..και σε κανα γυρο το βγαζω εξω...μη γινει και καμια ζημια...εεε στο γυρνα το μοτορι καρφωσε..αφηνοντας με εμενα και τη γυναικα συξιλους μεσα στην αττικη οδο..το φορτωνω λοιπον και το παω στον "τακη"..και ο τακης αναφωνει...εε τελικα επρεπε να το στρωσεις....αφου ακουσε κατι εξαψαλμα..και με αλλες 15 μερες αναμονη και καμια 500αρια χιλιομετρα στρωσιμο..ναι πλεον ξαναειχα ενα μοτερακι στο αμαξι μ...ας ειναι καλα ο τακης.....

  4. The Following 6 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    A8hnaios (14-07-18), alexm (14-07-18), doctore (16-07-18), mark e92 (13-07-18), topmar (14-07-18), wheelman (13-07-18)

  5. #3
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    950
    Thanked
    952
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Έλα, γράψε κι άλλα!!!
    E30 318i

  6. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    nik200 (14-07-18)

  7. #4
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωραίος ο Τάκης

  8. The Following 2 Users Say Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    nik200 (14-07-18), wheelman (13-07-18)

  9. #5
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.292
    Thanked
    7235
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    καποια χρονια μετα και αρκετα κοντα στο σημερα ο γραφων εχει πλεον το ε30 και αφου εχω σπασει το 3.2 μοτερ με το οποιο αγοραστηκε το αμαξι, απο υδραυλικη παρακαλω, εχουμε πλεον φορεσει το 3.5 και ολα κυλανε smooth as silk...ελα ομως που ο τακης για αλλη μια φορα παραμονευε εκει να μ χαλασει και αυτο μοτερ...

    εκεινη την εποχη κατι λιγο η δουλεια και οι σκοτουρες κατι που το κανονικο συνεργειο ηταν πολυ μακρυα αποφασιζει ο φιλος σας απο δω να εμπιστευτει το τακη σε μορφη δημητρη αυτη τη φορα (δημητρακης-τακης..κι αυτος)..νεο παιδι και φιλος λεω και εγω ποσο χαλια μπορει να τα κανει σε ενα μοτερ που εβγαινε απο το 67????ο τακης λοιπον αποφασιζει λοιπον απευθειας να βαλουμε λαδακια 10-60 (σαν τοy m3) απο 15-50 που φοραει κανονικα...m3-m30 ποσο μακρυα θα ναι θα σκεφτηκε το τζιμανι μας...δευτερη κινηση κλειδι..μπουζια ιριδιου..γιατι το 1967 μαλλον αυτα τους ελειπαν στο επικο μοτερ μ..και τριτον και κυριοτερον να κουρδισουμε λιγακι το luft "για να ξυπνησει λιγο το εργαλειο γιατι κοιμαται"..to make the long story short..το χειμωνα και στους 5 βαθμους κελσιου το αμαξι πηγαινε μια χαρουλα..ελα ομως που ανεβηκε η θερμοκρασια και το αμαξι με 15αρες θεοκοντο σασμαν κολλημενο διαφορικο και 31 κιλα ροπης απο το ρελαντι δεν γυριζε ουτε για πλακα την τριτη ταχυτητα....και ο γραφων να αναρωτιεται στους θεους πως ο τακης για αλλη μια φορα καταφερε το αδυνατον!!!

    αφου εχω απηβδησει...κοβω τα πειραματα πλεον και παω στον κανονικο μ μηχανικο (οχι στον τακη...)..ο οποιος επαναφερει το αμαξακι μεσα σε 5 λεπτακια στην ιδια κατασταση που ηταν πριν και ακομα καλυτερα διοτι ανακαλυψε και μια γκαφα που ειχε κανει στην αρχικη μετατροπη (χαλαλι του ομως)...αφου πρωτα με ρωτησε κατα λεξη "αυτος που σ φτιαξε το αμαξι, τι δουλεια κανει, ειναι μηπως ανθοπωλης-λουλουδας???????"....και φυσικα "εκλαψε" ολο το μαγαζι!!!! καπως ετσι λοιπον σωθηκε και το μοτερακι του ε30 που χαιρει ακρας υγειας μετα απο 7 χρονια κακομεταχειρησης και απειρων χαμογελων!!!

    υγ..τις προαλλες γνωρισα ενα παιδι που μ χαρακτηρισε τον συγκεκριμενο τακη ως ενα φοβερο μηχανικο....το παιδι αυτο εχει συνεργειο...και οχι δεν θα παω...μη πατε και εσεις.....

  10. The Following 3 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    A8hnaios (14-07-18), alexm (14-07-18), doctore (16-07-18)

  11. #6
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.292
    Thanked
    7235
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    οσοι με γνωριζουν προσωπικα, θα εχουν ακουσει ολα τα παραπανω καθως μπορει να τα γραφω για να γελασουμε αλλα οι ιστοριες ειναι περα για περα πραγματικες και τα προσωπα υπαρκτα!!!το γεγονος οτι δεν ονομαζω δημοσια "ποιοι ειναι και γιατι" ειναι στη δικη μου κριση και ευγενεια να μη το κανω γενικα σαν ανθρωπος-αν και δεν ισχυει στη δικη μ δουλεια αυτο..αρα θα μπορουσα ανετα να "κραξω"-..μπορει να ακουγονται ολα αυτα ενα κραξιμο αλλα πιστεψτε με τα χω τραβηξει...και δεν ειχε καθολου πλακα οταν τα ζεις...γιαυτο πολυ προσοχη σε ποιον εμπιστευεστε το αμαξι σας καθως οι καλοι μηχανικοι σπανιζουν και το 90% θελει το μεροκαματο και μονο....ναι τα μαστορια χαλανε τα αυτοκινητα μας...σοφη φραση...

  12. The Following 7 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    A8hnaios (14-07-18), alexm (14-07-18), BILL007 (14-07-18), doctore (16-07-18), Konstantinos E60 (18-07-18), skaros (15-07-18), topmar (14-07-18)

  13. #7
    Εγγραφή
    27-05-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    46
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσοι με γνωριζουν προσωπικα, θα εχουν ακουσει ολα τα παραπανω καθως μπορει να τα γραφω για να γελασουμε αλλα οι ιστοριες ειναι περα για περα πραγματικες και τα προσωπα υπαρκτα!!!το γεγονος οτι δεν ονομαζω δημοσια "ποιοι ειναι και γιατι" ειναι στη δικη μου κριση και ευγενεια να μη το κανω γενικα σαν ανθρωπος-αν και δεν ισχυει στη δικη μ δουλεια αυτο..αρα θα μπορουσα ανετα να "κραξω"-..μπορει να ακουγονται ολα αυτα ενα κραξιμο αλλα πιστεψτε με τα χω τραβηξει...και δεν ειχε καθολου πλακα οταν τα ζεις...γιαυτο πολυ προσοχη σε ποιον εμπιστευεστε το αμαξι σας καθως οι καλοι μηχανικοι σπανιζουν και το 90% θελει το μεροκαματο και μονο....ναι τα μαστορια χαλανε τα αυτοκινητα μας...σοφη φραση...
    Πόσο σε καταλαβαίνω φίλε......που να ξερες τι έχω τραβήξει κι εγώ (με διάφορα ονόματα) μόνο δύο ονόματα μου κάθισαν καλά ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΙ ΣΑΚΗΣ (Πατέρας και γιος) μετά από 3,5 με 4 χρόνια ταλαιπωρίας από 2 αντιπροσωπείες 6 εξειδικευμενα συνεργεία BMW (το ένα ειδικά με έκαψε την γούνα) και 2 μαστορους γενικής......

  14. The Following User Says Thank You to george.x82 For This Useful Post:

    nik200 (14-07-18)

  15. #8
    Εγγραφή
    27-05-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    46
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Όχι απλά ιστορία για κλάματα …..ιστορία για να πέφτουν μάτσο τα φάσκελα αυτοί θέλουν κρέμασμα στην πλατεία. Στον Γιώργο και τον Σάκη θα τους είμαι ευγνώμων μια ζωή. Μου έφτιαξαν το αυτοκίνητο μέσα σε 6 ημέρες μου ζήτησαν και συγνώμη για την καθυστέρηση (άκου να δεις) αλλά το καλύτερο από όλα , κάτι που δεν το γνωρίζουν και οι ίδιοι είναι ότι την επόμενη ημέρα είχα τα γενέθλιά μου! ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ!

    Υ.Γ. Το αμάξι πήγε για άλλο λόγω στον Γιώργο και Σάκη με οδική βοήθεια και μου είπαν απλά ότι το αμάξι δεν θα φύγει από εδώ με οδική δεν το επιτρέπουμε!

    Υ.Γ. Προτείνω να τα κλείσουν μερικοί γιατί θα πέσουν σε κανέναν τρελό και θα τρέχουν!

  16. The Following User Says Thank You to george.x82 For This Useful Post:

    nik200 (14-07-18)

  17. #9
    Εγγραφή
    27-05-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    46
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσοι με γνωριζουν προσωπικα, θα εχουν ακουσει ολα τα παραπανω καθως μπορει να τα γραφω για να γελασουμε αλλα οι ιστοριες ειναι περα για περα πραγματικες και τα προσωπα υπαρκτα!!!το γεγονος οτι δεν ονομαζω δημοσια "ποιοι ειναι και γιατι" ειναι στη δικη μου κριση και ευγενεια να μη το κανω γενικα σαν ανθρωπος-αν και δεν ισχυει στη δικη μ δουλεια αυτο..αρα θα μπορουσα ανετα να "κραξω"-..μπορει να ακουγονται ολα αυτα ενα κραξιμο αλλα πιστεψτε με τα χω τραβηξει...και δεν ειχε καθολου πλακα οταν τα ζεις...γιαυτο πολυ προσοχη σε ποιον εμπιστευεστε το αμαξι σας καθως οι καλοι μηχανικοι σπανιζουν και το 90% θελει το μεροκαματο και μονο....ναι τα μαστορια χαλανε τα αυτοκινητα μας...σοφη φραση...
    Το πόστ σου αυτό πρέπει να το βάλουνε δίπλα στο BMW fans!

  18. The Following User Says Thank You to george.x82 For This Useful Post:

    nik200 (14-07-18)

  19. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσοι με γνωριζουν προσωπικα, θα εχουν ακουσει ολα τα παραπανω καθως μπορει να τα γραφω για να γελασουμε αλλα οι ιστοριες ειναι περα για περα πραγματικες και τα προσωπα υπαρκτα!!!το γεγονος οτι δεν ονομαζω δημοσια "ποιοι ειναι και γιατι" ειναι στη δικη μου κριση και ευγενεια να μη το κανω γενικα σαν ανθρωπος-αν και δεν ισχυει στη δικη μ δουλεια αυτο..αρα θα μπορουσα ανετα να "κραξω"-..μπορει να ακουγονται ολα αυτα ενα κραξιμο αλλα πιστεψτε με τα χω τραβηξει...και δεν ειχε καθολου πλακα οταν τα ζεις...γιαυτο πολυ προσοχη σε ποιον εμπιστευεστε το αμαξι σας καθως οι καλοι μηχανικοι σπανιζουν και το 90% θελει το μεροκαματο και μονο....ναι τα μαστορια χαλανε τα αυτοκινητα μας...σοφη φραση...
    Τα αυτοκίνητά μας Νίκο δεν τα χαλάνε μόνα τους τα μαστορια, βάζουμε και εμείς το χεράκι μας και βγάζουμε τα ματάκια μας....
    Εαν έχεις Μ3 V8 και του χώσεις έναν κομπρεσορα π.χ, όποιας Χ επώνυμης εταιρίας και αν είναι, έχεις πολλές πιθανότητες να βλέπεις πιο συχνά τον Τάκη από την γυναικά σου...
    Εαν έχεις Evo 10 καλή ώρα... και από τα 295 μαμά αλογάκια στο πάει ο Τάκης στα 400+, δεν θα φταίει ο Τακουλης... που θα σπάσει.
    Το πρόβλημα πιστεύω ότι δεν είναι ο Τάκης, το πρόβλημα είμαστε εμείς που εμπιστευόμαστε τον κάθε Τακουλη... και όχι τον Τάκη που πρέπει!!!
    Τα προηγούμενα χρονια μπορώ να κατανοήσω ότι δεν υπήρχε η απαραίτητη πληροφόρηση στους χρήστες μεταξύ τους και αναγκαστικά ο καθένας μας εμπιστευόταν στον κάθε Τάκη,
    σήμερα όμως με την ενημέρωση που υπάρχει στα φόρουμ και γενικά στο ιντερνετι..., ο Τακουλης θα έπρεπε να είχε αλλάξει επάγγελμα (λουλουδας...) και ο χρήστης να πηγαίνει στον Τάκη και να του λέει αυτός τι θέλει να φτιάξει στο αυτοκίνητό του

    Υ.Γ: ωραιο θέμα Νικόλα, ευχαριστώ εκ μέρους του BMWfans!!!
    B58



  20. The Following 4 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    BILL007 (14-07-18), doctore (16-07-18), Konstantinos E60 (18-07-18), nik200 (14-07-18)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP