Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Αλλαγή ταπετσαριας οροφής Και πλαινων σε ε46 κουπε

  1. #1
    Εγγραφή
    03-04-10
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    170
    Thanked
    20
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αλλαγή ταπετσαριας οροφής Και πλαινων σε ε46 κουπε

    Καλημέρα,επειδή αρχίζουν να ξεκολλάει το ύφασμα από τα κολωνάκια στο 46 κουπέ μου,ένεκα της ηλικίας,ήθελα να ρωτήσω κάτι.Πήγα καταρχήν σε 2 ταπετσερηδες και μου είπαν ότι για τα μπροστινά πλαινα,που έχουν τους αερόσακους,τα αλλάζουν αλλά θα φαίνεται μια βίδα.Ξέρει κανείς τι ισχύει,πώς θα είναι αυτή η βίδα και αν είναι μονόδρομος το να φαίνεται.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexke46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,επειδή αρχίζουν να ξεκολλάει το ύφασμα από τα κολωνάκια στο 46 κουπέ μου,ένεκα της ηλικίας,ήθελα να ρωτήσω κάτι.Πήγα καταρχήν σε 2 ταπετσερηδες και μου είπαν ότι για τα μπροστινά πλαινα,που έχουν τους αερόσακους,τα αλλάζουν αλλά θα φαίνεται μια βίδα.Ξέρει κανείς τι ισχύει,πώς θα είναι αυτή η βίδα και αν είναι μονόδρομος το να φαίνεται.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Πρόβλημα όλων των Ε46. Πέρσι έβαλα καινούργιο στην πλευρά του συνοδηγού, αφού με τα μαστορέματα, 2 φορές το πάλεψα προσεκτικά, και πάλι "φούσκωνε" μετά από λίγο.
    Ο ταπετσέρης μου, ένας κατά γενική ομολογία απ τους καλύτερους στην Θεσσαλονίκη, μου είχε πει, πως είναι το λεπτό και θερμοκολλημένο το ύφασμα, που ότι και να βάλω θ το "ξεράσει" προς τα έξω και θα λεκιάσει. Αν σου βάλω, λίγο χοντρύτερο, δεν θα κουμπώνει το φιλέτο του airbag.
    Ριξε αν θες μια ματια εδώ στο DIY που είχα ανεβάσει.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  3. The Following User Says Thank You to gant For This Useful Post:

    BILL007 (14-07-18)

  4. #3
    Εγγραφή
    03-04-10
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    170
    Thanked
    20
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ταπετσερη,ποιον έχεις,αυτόν στην τούμπα?Η βίδα που λένε,είναι αν σπάσουν τα κλιπσακια?

  5. #4
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόβλημα όλων των Ε46. Πέρσι έβαλα καινούργιο στην πλευρά του συνοδηγού, αφού με τα μαστορέματα, 2 φορές το πάλεψα προσεκτικά, και πάλι "φούσκωνε" μετά από λίγο.
    Ο ταπετσέρης μου, ένας κατά γενική ομολογία απ τους καλύτερους στην Θεσσαλονίκη, μου είχε πει, πως είναι το λεπτό και θερμοκολλημένο το ύφασμα, που ότι και να βάλω θ το "ξεράσει" προς τα έξω και θα λεκιάσει. Αν σου βάλω, λίγο χοντρύτερο, δεν θα κουμπώνει το φιλέτο του airbag.
    Ριξε αν θες μια ματια εδώ στο DIY που είχα ανεβάσει.
    Κ.Γιωργο για κλασσικό πρόβλημα μιλάμε όταν στην πενταετία σου κρεμανε όλα και τρέχεις.
    Όταν αυτά όμως παρουσιάζονται στα 15-17 χρόνια , δεν το λες και κλασσικό πρόβλημα .

  6. #5
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexke46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ταπετσερη,ποιον έχεις,αυτόν στην τούμπα?Η βίδα που λένε,είναι αν σπάσουν τα κλιπσακια?
    Ακριβως, τον Σοφοκλη.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  7. #6
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κ.Γιωργο για κλασσικό πρόβλημα μιλάμε όταν στην πενταετία σου κρεμανε όλα και τρέχεις.
    Όταν αυτά όμως παρουσιάζονται στα 15-17 χρόνια , δεν το λες και κλασσικό πρόβλημα .
    Μπα Δημητρη του γιου μου, που ηταν αρκετες ωρες σε ηλιο, ειχαν ξεκολλησει ολα τα κολονακια, αμαξι τοτε 5ετιας.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  8. The Following User Says Thank You to gant For This Useful Post:

    BILL007 (14-07-18)

  9. #7
    Εγγραφή
    03-04-10
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    170
    Thanked
    20
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για να επανέλθω στο θέμα.Εχει κανείς αλλάξει το ύφασμα στα μπροστινά κολονακια σε Ε46?χρειάστηκε να φαίνεται κάποια βίδα?

  10. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexke46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να επανέλθω στο θέμα.Εχει κανείς αλλάξει το ύφασμα στα μπροστινά κολονακια σε Ε46?χρειάστηκε να φαίνεται κάποια βίδα?
    Όπως είπε παραπάνω ο Γιώργος το ύφασμα είναι απίστευτα λεπτό και έτσι μπορεί και χωράει το φιλετάκι που γράφει airbag.
    Αν αλλαχτεί με άλλο ύφασμα τότε η "φωλιά" αποκτά κάποια χιλιοστά παραπάνω και έτσι δεν μπαίνει τη θέση του το φιλετάκι, με συνέπεια να φαίνεται η βίδα που είναι απο κάτω.



  11. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    gant (16-07-18), Vassilis ///M (25-07-18)

  12. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5438
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ειδα μπροστα μου πριν χρονια να αλλαζεται το κολωνακι σε 46 με ποιο παχυ και με εγγυηση τοτε του μαστορα οτι δε θα εχει "συντομα" θεμα.
    Στη περιοχη του πλαστικου κλιπ εκοψε το υφασμα και το "χτυπησε" περιμετρικα με ενα εργαλιο σαν να θελει να το λεπτυνει. Το κλιψακι μπηκε κανονικα, κλικαρε και νομιζω το αμαξι μετα απο τουλαχιστον 5-6 χρονια δεν εχει κανενα προβλημα με ξεκοληματα κλπ.

    ...Δε μπορω να θυμηθω λεπτομεριες. Αν τον πετυχω θα ρωτησω το κυριο (γειτονας, οχι φιλος) και θα επαλελθω.



  13. The Following 2 Users Say Thank You to Χρίστος For This Useful Post:

    BILL007 (15-07-18), gant (16-07-18)

  14. #10
    Εγγραφή
    03-04-10
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    170
    Thanked
    20
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Υπάρχει κάποια φωτογραφία με την βίδα?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP