Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Bmw e46 316i αλλαγή ζάντας σε μεγαλύτερη διάσταση

  1. #1
    Εγγραφή
    05-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή Bmw e46 316i αλλαγή ζάντας σε μεγαλύτερη διάσταση

    Καλησπέρα σε όλους,

    Θα ήθελα την γνώμη σας για αλλαγή ζάντας σε 316i e46. Αυτή τη στιγμή το αυτοκίνητο έχει πάνω τις ζάντες του επισυναπτόμενου και διαστάσεις σε Λάστιχο 195/65/15.
    rims.PNG

    Όπως καταλαβαίνετε κάθε φορά που τις κοιτάζω τόσο και πιο πολυ τις σιχαίνομαι.
    Θέλω να πάω μέχρι 17αρα όχι παραπάνω αλλά έχω τις εξής επιφυλάξεις:

    1)Τιμή ελαστικών (Δεν θέλω να ξεφεύγει πολύ κάνω αρκετά χιλιόμετρα και περίπου στην διετία αλλάζω λάστιχα, χρησιμοποιώ τα continental premium contact eco 5)
    2)Απόδοση αυτοκινήτου (δεν τραβάει που δεν τραβάει μην το κάνω και χελώνα στο τέλος)
    3)κατανάλωση καυσίμου (Γενικώς πίνει κι εντός κι εκτός κι επί ταυτα)

    Οπότε θα ήθελα τις γνώμες και τα φώτα σας. Ακούω διάφορα τριγύρω οτι επηρεάζεται το πάτημα του αυτοκινήτου κτλπ αλλά σαν άσχετος με το αντικείμενο εικάζω, μα δεν μπορώ να καταλάβω τις συνολικές επιπτώσεις που θα έχει στο αυτοκίνητο η αλλαγή διάστασης ζάντας από 15''΄σε 17'' για παράδειγμα.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-01-13
    Περιοχή
    γερμανια-πατρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    250
    Thanked
    126
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το κόλπο είναι να μη τις πολύ κοιτάς, μια χαρά ζαντουλα είναι, εγώ τις είχα και επειδη 6 μήνες το έβλεπα με τα τασά και τα χειμερινά το καλοκαίρι που τις έβαζα μου φαίνονταν τέλειες 16"είχα εγώ με 205.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οι συγκεκριμένες ζάντες που έχεις είναι παρα πολύ ελαφριές και με το 65άρι προφίλ το 46άρι είναι μαγικό χαλί
    από άνεση. Με τις 17άρες θα χάσεις σε όλα όσα είπες αλλά όχι υπερβολικά για να το μετανιώσεις. Θα κερδίσεις
    σε αμεσότητα και αίσθηση στο τιμόνι και σε εμφάνιση πάρα πολύ γιατί με τις 15 είναι υπερβολικά μίζερο.
    Η διαφορά στα χρήματα είναι γύρω στο 150άρι στην τετράδα με ένα πρόχειρο ψάξιμο. Έσυ αποφασίζεις,
    αλλά 46άρι με 15άρα φίλε μου είναι κάπως... Κοίτα λίγο την μπροστινή φτεράκλα, είναι για 15!!??

  4. The Following 2 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    BILL007 (14-07-18), wheelman (12-07-18)

  5. #4
    Εγγραφή
    05-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι συγκεκριμένες ζάντες που έχεις είναι παρα πολύ ελαφριές και με το 65άρι προφίλ το 46άρι είναι μαγικό χαλί
    από άνεση. Με τις 17άρες θα χάσεις σε όλα όσα είπες αλλά όχι υπερβολικά για να το μετανιώσεις. Θα κερδίσεις
    σε αμεσότητα και αίσθηση στο τιμόνι και σε εμφάνιση πάρα πολύ γιατί με τις 15 είναι υπερβολικά μίζερο.
    Η διαφορά στα χρήματα είναι γύρω στο 150άρι στην τετράδα με ένα πρόχειρο ψάξιμο. Έσυ αποφασίζεις,
    αλλά 46άρι με 15άρα φίλε μου είναι κάπως... Κοίτα λίγο την μπροστινή φτεράκλα, είναι για 15!!??


    Καθαρά στην εμφάνιση στοχεύω κι εγώ. Βλέπω το δικό μου κάθε φορά και μετά βλέπω άλλα στο δρόμο και είναι λες κι εγώ έχω οδηγώ αμάξι 15χρόνια παλιότερο από το δικό τους χαχα. Με επιάσαν τα κόμπλεξ μου.

  6. #5
    Εγγραφή
    05-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σχετικά με τις διαστάσεις της ζάντας και κατ εξακολούθηση του ελαστικού όμως τι παίζει? Μπορώ να πάω και να βάλω όποια 17αρα πχ μου αρέσει ή πρέπει να προσέξω κι άλλα πράγματα? Αναλογικά πως ανεβαίνεις σε διάσταση χωρίς να πολυπειραχτει το γενικότερο πάτημα του αυτοκινήτου? Πχ από 195/65/15 αν πάω σε 225/45/17 θα είναι οκ? Και υπενθυμίζω ότι είμαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο. "Ξέρω" μόνο ότι ακούω στα συνεργεία
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giafkaman : 10-07-18 στις 13:35

  7. #6
    Εγγραφή
    14-09-10
    Περιοχή
    THESSALIA
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    298
    Thanked
    348
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Να λαβεις σοβαρα υποψη σου το γεγονος οτι αν απο 15αρα πας σε 17αρα οποιο σχεδιο ζαντας κι αν ειναι το αυτοκινητο θα φαινεται σαν “κατσικι”.
    Θελει χαμηλωμα (ελατηρια-αμορτισερ) για να φανει ωραιο το οπτικο αποτελεσμα.διαφορετικα θα φαινεται οπτικα ακομα χειροτερο.
    Το χαμηλωμα συνεπαγεται επιπλεον εξοδα(απο 500-600ευρω και προς τα πανω).
    Αν εισαι διατεθειμενος να τα δωσεις προχωρα το (υπαρχουν πολλα ωραια σχεδια σε 17αρες).
    Αλλιως αστο οπως ειναι...

  8. The Following User Says Thank You to m3e36 For This Useful Post:

    BILL007 (10-07-18)

  9. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m3e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να λαβεις σοβαρα υποψη σου το γεγονος οτι αν απο 15αρα πας σε 17αρα οποιο σχεδιο ζαντας κι αν ειναι το αυτοκινητο θα φαινεται σαν “κατσικι”.
    Θελει χαμηλωμα (ελατηρια-αμορτισερ) για να φανει ωραιο το οπτικο αποτελεσμα.διαφορετικα θα φαινεται οπτικα ακομα χειροτερο.
    Το χαμηλωμα συνεπαγεται επιπλεον εξοδα(απο 500-600ευρω και προς τα πανω).
    Αν εισαι διατεθειμενος να τα δωσεις προχωρα το (υπαρχουν πολλα ωραια σχεδια σε 17αρες).
    Αλλιως αστο οπως ειναι...
    Συμφωνώ απόλυτα!!!



  10. #8
    Εγγραφή
    05-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m3e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να λαβεις σοβαρα υποψη σου το γεγονος οτι αν απο 15αρα πας σε 17αρα οποιο σχεδιο ζαντας κι αν ειναι το αυτοκινητο θα φαινεται σαν “κατσικι”.
    Θελει χαμηλωμα (ελατηρια-αμορτισερ) για να φανει ωραιο το οπτικο αποτελεσμα.διαφορετικα θα φαινεται οπτικα ακομα χειροτερο.
    Το χαμηλωμα συνεπαγεται επιπλεον εξοδα(απο 500-600ευρω και προς τα πανω).
    Αν εισαι διατεθειμενος να τα δωσεις προχωρα το (υπαρχουν πολλα ωραια σχεδια σε 17αρες).
    Αλλιως αστο οπως ειναι...
    Σ'ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Θα το τσεκάρω. Φοράω Billstein κίτρινα αμορτισέρ και ελατήρια H&R λογικά αλλά δεν ξέρω αν ειναι χαμηλώματος(μαύρου χρώματος ειναι). ϊσως τα γράφω ακριβώς στο βιβλίο service πρέπει να το δώ με την πρώτη ευκαιρία. Αλλιώς θα το δω με τον μηχανικό μου.

  11. #9
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπορείς να βάλεις 17" αλλά σίγουρα θα έχεις αύξηση στην κατανάλωση και κόψιμο στις επιδόσεις εννοείται.
    Άλλο το 195 πχ και άλλο το 225...
    Εδω μπορείς να δεις τι ζάντα και τι λάστιχο μπορείς να βάλεις.
    Πρέπει η διάμετρος να είναι ίδια με αυτή που φοράει τώρα.

    https://www.willtheyfit.com
    Στις ζάντες πρέπει να προσέξεις το offset να μην είναι πολύ χαμηλό γιατί θα βρίσκει στα φτερά.
    Εδω θα βρεις τι φοράει τώρα και τι μπορείς να βάλεις.

    https://www.wheel-size.com/calc/
    Καλή επιτυχία

  12. The Following 3 Users Say Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    BILL007 (14-07-18), bomberman 3.28 (18-07-18), wheelman (12-07-18)

  13. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    794
    Thanked
    1238
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σε 17αρα ,ναι η σωστη διασταση ειναι 225/45/17. Οσων αφορα το χαμηλωμα η γνωμη μου ειναι , και να μην εισαι χαμηλωμενος μεχρι 17αρα δεν φαινεται ασχημα αλλα σε 18-19 ναι ειναι χαλια χωρις ... Με μια ελαφρια 17αρα δεν θα δεις πολυ μεγαλη διαφορα σε καταναλωση - επιδοσεις αλλα στην ανεση θα δεις ... θα σε ανταμειψει ομως η εμφανιση , με 15αρα απλα δεν βλεπεται ...
    bbs rules ....

  14. The Following User Says Thank You to georggge46 For This Useful Post:

    BILL007 (14-07-18)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP