Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Τεραστιο προβλημα με λαδια!

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    09-05-18
    Περιοχή
    Λακωνία
    Μηνύματα
    49
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή Τεραστιο προβλημα με λαδια!

    παιδια καλησπερα σας!
    θα ηθελα να μοιραστω το προβλημα μου μαζι σας γιατι εγω μεγαλο θεμα δυστυχως!
    αρχικά θα ηθελα να ευχαριστησω ολα τα παιδια που ηδη μοιραζονται τα προβληματα τους διοτι βοηθουν στο ψαξιμο και στη λυση αλλων παιδιων οπως και εμενα επισης!
    Η bmw που εχω (316i e46 2004-n45b16) μετα τα 190.000 χλμ καιει απιστευτα πολυ λαδι! διαπυστονωντας το πηγαινω σε μηχανικο και μου λεει πως ειναι νορμαλ καψιμο! επιμενω πως δν ειναι και αφου αλλαζουμε σε 5-40 παντα συνεχιζει να χανει αναβοντας ενδειξεις στα 3000χλμ φτανωντας το λαδι min του μετρητη (η αλλαγη λαδιων-φιλτρου ανα 8000χλμ). το παω και βρισκει χαλια τη φλατζα ψευτοκαπακου η οποια αλλαζεται αμεσως. συμπηρωνουμε λαδι και ολα ωραια νομιζωντας πως ειναι ολα ενταξει! ολα αυτα στα 214.500χλμ! ακριβως στα 216.000 αναβει ο αισθητηρας λαδιου και μετραω! παιδια... στο min το λαδι και να με κοβει κρυος ιδρωτας! το παω και μου λεει ή τσιμουχακια ή καποιο πιστονι και κατι τετοια (παρεπιπτοντως μου ειπε οτι δν μπορει να ανοιξει καπακι σε αυτο το κινητηρα για αλλαγη στα τσιμουχακια γιατι εχει ειδικα κλειδια και κοστιζουν και δν τον συμφερει να τα αγορασει) ! ελα να βαλουμε 10-40 και θα δεις βελτιωση μου λεει! παω στα 216.500 και κανω αλλαγη λαδιων φιλτρου και βαζωω 10-40 valvoline max life! φευγω προσεχωντας τακτικα κινητηρα και λαδια! μετα απο 3000χλμ μου εχει καψει τουλαχιστον 700ml λαδι ακομα και με 10-40! παω σε αλλο μηχανικο και του λεω την ιστορια και μου κανει "κοιταξε να δεις δν δικαιολογειται τετοιο καψιμο απο τσιμουχακια ειναι σιγουρα ελλατηρια, ανοιγεις κινητηρα και αλλαζεις ελλατηρια τσιμουχακια και μεταλλα και κανεις επισκευη 600-1000 ευρω το φθινοπωρο" ! τωρα ερχομαι σε σας και σας ρωτω τη γνωμη σας ενω γνωριζετε και γνωριζω οτι η χρηση του μοτερ ειναι πολυ καλη λογω "μπαμπα" και μετα ανελαβα εγω με μαξιμουμ τις 4000στροφες τσιτωμα αλλωστε n45b16 ειναι τι τσιτωμα να του κανω. τι θα κανατε σεις στη θεση μου? με βασανιζει πολυ και το σκεφτομαι συνεχεια!

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 22-03-19 στις 21:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP