Καλησπέρα σε όλους,

Σχετικά με ένα Ε46 318d που έχουμε στην οικογένεια και πήραμε πριν κάποιους μήνες. Το dieselάκι ήταν 2 χρόνια σε ακινησία πριν το πάρουμε. Είναι κατασκευής του 5/2003 1995cc 116hp ,φοράει τον πετρελαιοκινητήρα Μ47 και έχει 280,000χλμ . Το αυτοκίνητο πρόσφατα άλλαξε βαλβίδα ανακυκλοφορίας καυσαερίων(egr) με καινούργια, εκανε σέρβις, και μετά από αρκετά φουλαρίσματα με EKO AVIO συν του ότι έχω ρίξει και δυο φορές πρόσθετο χημικό για καθαρισμό των μπεκ, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.
Το αυτοκίνητο καπνίζει πολύ, μαύρο καπνό, από ρελαντί μέχρι 2-2,5χιλιάδες στροφές. Αν ανοίξει η τουρμπίνα και το πλακώσω βγάζει ελάχιστο καπνό. Το πρόβλημα υπάρχει στις χαμηλές-μεσαίες στροφές του κινητήρα. Να σημειώσω εδώ πως το ρελαντί του είναι άψογο και ούτε υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη λειτουργία. Ο κινητήρας φορτώνει σωστά και επίσης το αυτοκίνητο δε καίει καθόλου λάδι(έχω κάνει σχεδον 7000χλμ απ'το σερβις και δεν έχω συμπληρώσει).
Αντιλαμβάνομαι πως κάποιο θέμα με τα μπεκ πρέπει να υπάρχει.
Μπορούν όμως να καθαριστούν επαρκώς τα high-pressure common rail μπεκ που φοράει?????
Προσπάθησα να το περιγράψω όσο καλύτερα μπορούσα.

Σας παρακαλώ πολύ, απαντήσεις από γνώστες επί του θέματος για να μην αναλωνόμαστε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων