Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Περί πίσω υποπλαισίου σε Ε36

  1. #1
    Εγγραφή
    04-05-17
    Μηνύματα
    39
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή Περί πίσω υποπλαισίου σε Ε36

    Καλησπέρα και πάλι συνάδελφοι
    Η 36άρα 318is μου έχει φτάσει αισίως τα 327.000χλμ. Το αισίως είναι αστείο γιατί τα προβλήματα που μου έχει βγάλει τα 2 τελευταία χρόνια μπορούν να τσακίσουν και τα πιο γερά νεύρα. Αλλά μη μακρυγορώ. Θα αναφερθώ πολύ απλά στο ότι σε τελευταίο έλεγχο το πίσω δεξιό συνεμπλόκ του υποπλαισίου εμφάνισε ρωγμή, όπως φαίνεται στη φωτογραφία.
    Το κόστος εργασίας για την αντικατάστασή τους; 250€ και πρέπει να κατέβει όλη η γέφυρα.
    Στην περίπτωση που κατέβει όλη η γέφυρα θα ήθελα να προχωρήσω σε αντικατάσταση όλων των συνεμπλόκ πίσω, αλλά και των ζαμφόρ και των βάσεων της αντιστρεπτικής. Συνεμπλόκ τα μπροστά στα πίσω ψαλίδια είναι καινούρια febi αν και εκεί θέλαμε να βάλουμε powerflex αλλά δεν ήταν διαθέσιμα τη μέρα που τα αντικαταστήσαμε.
    Σχετικά με το πίσω υποπλαίσιο υπάρχουν οι εξής επιλογές:
    - Powerflex
    - Τα μαμά ΝΟΝ Μ3 (εδώ θα ήθελα να βάλω μόνο γνήσια και όχι κάτι άλλο)
    - Τα μαμά Μ3 είναι διαφορετικά τα 2 μπροστινά από τα 4

    Πάντως υπάρχει οδηγία της BMW, την οποία και παραθέτω https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e...ension/AJcfaEe
    , σύμφωνα με την οποία, υπάρχει εργαλείο που, όταν κατέβει λίγο η γέφυρα, μπορεί να γίνει αντικατάσταση χωρίς να βγει τελείως. Αλοίμονο εάν στη BMW ήθελαν κατέβασμα γέφυρας για την αλλαγή τους

    Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
    - Κάθε πόσα χρόνια ή χιλιόμετρα πρέπει να τα αλλάζουμε;
    - Έχει κάνει κάποιος αντίστοιχη δουλειά; Πόσο πήγε και που;
    - Έχει βάλει κανείς τα powerflex;
    - Έχει βάλει κανείς τα Μ3 συνμεπλόκ υποπλαισίου
    - Τα υπόλοιπα συνεμπλόκ στα πίσω ψαλίδια και διαφορικό χρειάστηκε κανείς να τα αλλάξει; Τι πρόβλημαείχε προυσιάσει;

    2018-01-29 16.02.20.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 22-04-18 στις 21:09

  2. The Following User Says Thank You to bill318is For This Useful Post:

    BILL007 (22-04-18)

  3. #2
    Εγγραφή
    04-05-17
    Μηνύματα
    39
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πως ξεκίνησε η ιστορία και ψάχνομαι; Το αυτοκίνητο πάει όπου θέλει αυτό, ακολουθεί άγρια την κλίση του δρόμου αλλά κυρίως έχει μια τάση προς τα δεξιά.
    Έχω αλλάξει πρόσφατα κρεμαγιέρα με καινούρια από Ε46, είναι ευθυγραμμισμένο και τα μπροστά συνεμπλόκ (είναι από Μ3) , δείχνουν καλά αν και έχουν 120.000χλμ.

    Κατά λάθος έχω βάλει 2 φορές τη φωτογραφία. Παρακαλώ κάποιος mod να αφαιρέσει τη μία

  4. The Following User Says Thank You to bill318is For This Useful Post:

    BILL007 (22-04-18)

  5. #3
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ως ενα σημειο ειναι λογικο να ακολουθει τις κλισεις του δρομου τι ζαντες-λαστιχα φορας; Στο 36αρι ενοιωθα το ιδιο με 17αρες και 245 πισω.
    quattro ist fur sissies

  6. The Following User Says Thank You to savvas bmwdakias For This Useful Post:

    BILL007 (23-04-18)

  7. #4
    Εγγραφή
    04-05-17
    Μηνύματα
    39
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    225/45/17

    για 10 χρόνια ήταν χάρακας, δεν ακολουθούσε τιποτα

    Τώρα αυτό το σημεείο το έχει ξεπεράσει κατά πολύ

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP