Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 65

Θέμα: Αναρτηση σε Ε36 318 is

  1. #51
    Εγγραφή
    04-05-17
    Μηνύματα
    39
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σε προηγούμενο post είχα αναφέρει τα Monroe.

    Δυστυχώς ακόμα και μέτά τις εποχές της κρίσης, υπάρχει μεγάλη απατεωνιά στον κόσμο και συγκεκριμένα στον κλάδο του αυτοκινήτου αφού πολλοί θέλουν να σου πάρουν τα λεφτά, να ξεσκαρτάρουν αυτό που έχουν και εάν είναι σωστό ή όχι δεν τους ενδιαφέρει.

    Και σας παραθέτω τη νέα ιστορία που συνέβει τις τελευταίες ημέρες:
    Διαβάζω σε κάποιο site ενός "εμπόρου εξειδικευμένου με αμορτισέρ" για τα monroe σε τιμή 240€ η τετράδα και πήρα τηλέφωνο την Παρασκευή. Αφού μου είπε ότι είναι για το μοντέλο μου που είναι το γνήσιο χαμήλωμα είπα οκ να κανονίσει να τα έχει τη Δευτέρα να περάσω να τα πάρω.

    Ακολούθησε η συνομιλία:
    - οκ τα παραγγέλνουμε να τα έχω τη Δευτέρα αλλά μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τους κωδικούς για να μη γίνει κάποιο λάθος και μείνω με άχρηστα αμορτισέρ στο χέρι;
    - Αυτή είναι η δουλειά μου θα πρέπει να με εμπιστευθείς αφού αμορτισέρ πουλάω και ξέρω εγώ!!!
    - Καλά φέρτα τη Δευτέρα και θα δούμε

    Τη Δευτέρα πριν πάω παίρνω τηλέφωνο
    - μπλα μπλα, μπορούμε να επιβεβαιώσουμε τους κωδικούς; Περιμένω να έχεις τους ΑΑΑ1-ΑΑΑ2 -ΑΑΑ3 (οι κωδικοι ειναι ενδεικτικοι)
    - μπλα μπλα , όχι δεν είναι αυτοι. Είναι οι ΓΓΓ1-ΓΓΓ2 -ΓΓΓ3 που είναι τα χαμηλωμένα και πιο ενισχυμένα και τους δίνει για το Ζ3
    - Μα μου δίνεις αμορτισέρ για Ζ3?
    - Τα ίδια είναι ξέρω εγώ είναι και πιο ενισχυμένα
    - Ευχαριστώ δε θα τα πάρω


    Όπως καταλαβαίνετε εάν δεν είχα ελεγξει τους κωδικούς αλλά είχα βασιστεί στα λόγια του "Επαγγελματία" (του @#$$%) θα είχα αγοράσει αμορτισέρ λάθος και τρέχα γύρευε. Ακόμα χειρότερα δε, εάν τα είχα βάλει πάνω, και είτε δε δουλέυαν σωστά είτε θα αστοχούσαν και μετά πάλι ταλαιπωρία χωρίς αποτέλεσμα.
    Κάτι που δεν ανέφερα ήταν το εξής, ο μηχανικός του συνεργείου που έχω το αυτοκίνητο θα πήγαινε να τα πάρει και θα τα τοποθετούσε οπότε όταν θα καταλάβαινα το λάθος θα ήταν αργά.

    Λυπάμαι που για άλλη μια φορά δεν μπορώ να αναφέρω δημοσίως το όνομα και την εταιρεία αυτού του απατεώνα για να γλυτώσω κόσμο. Είναι πάντως στην Αθήνα κοντά στα μαγαζιά με ανταλλακτικά και η σελίδα του δεν είναι αναλυτική με κωδικούς.

    Οποιος θέλει με PM

    Υπάρχει βέβαια πολύς κόσμος που θα τα έπαιρνε και θα τα έβαζε και θα ήταν ευχαριστημένος αλλά λόγω άγνοιας.

    Γι αυτό θέλω να σας εφιστήσω την προσοχή, να ζητάτε κωδικούς και να το ψάχνετε ακόμα και εάν είστε κουραστικοί.

    Πάντως εγώ θα τον μαυρίσω στο google θα πάρει μοναδιαίο αστέρι και πολύ του είναι γιατί δεν έχει μηδενικό αστέρι.

    Θα ήθελα να ακούσω γνώμες δικιές σας για το πως θα έπρεπε να κινηθούμε ενάντια σε τέτοιες περιπτώσεις.

  2. #52
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.514
    Thanked
    2705
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    η προσωπικη μου γνωμη είναι να μην παρεις φτηνη ρυθμιζομενη(ως προς το υψος). οι συγκεκριμένες είναι κατασκευασμένες στην Κινα με αμφιβολης ποιοτητας και αντοχης εξαρτήματα. συνηθως εχουν προβλήματα σωστης εφαρμογης(όπως επαθε φιλος σε Ζ3), δεν εχουν καμια τεχνικη υποστηριξη και δεν εχουν καθολου καλη συμπεριφορα στον δρομο. προτιμησε έναν καλο συνδιασμο επωνυμων αμορτισέρ ελατηριων η ακομα καλυτερα, αν το επιτρεπουν τα οικονομικα σου. αναζητησε μια μεταχειρισμενη επωνυμη πλήρως ρθμιζομενη και επισκευασε την.

  3. The Following User Says Thank You to dark knight For This Useful Post:

    LEONIDASKAL (28-12-18)

  4. #53
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    706
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αφού υπάρχει η εμπειρία του β8 γιατί να ψάχνει ο άνθρωπος.......bilstein μια χαρά είναι , δοκιμασμένη , μακροχρόνια και σκληρή χρίση ένα σετακι στα 540 ευρό και έφυγε
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  5. #54
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η φθηνή ρυθμιζόμενη που σου ανέφερα έχει κάποιες παραμέτρους. Σε πρώτη φάση δεν είναι για το 30αρι και το βάρος του, είναι φτιαγμένη για Ε36 οπότε το φάσμα στα ύψη και η σκληρότητα της είναι για Ε36. Παρόλα αυτά και το ύψος και η σκληρότητα έκατσαν κομπλέ για το 30αρι με την πίσω να δουλεύει στη χαμηλότερη ρύθμιση επειδή το ψαλίδι από το 30αρι πίσω είναι αλλιώς και το 36αρι έχει πιο μεγάλο ελατήριο. Στο σκάφος από το 30αρι είναι σφιχτή αλλά όχι απαγορευτική και αναφέρομαι στις λακούβες μιας πόλης. Κατά τ'αλλα δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα, το αυτοκίνητο έχει φτάσει μέχρι 230 με την ανάρτηση αυτή, οι εντυπώσεις δεν είναι οι καλύτερες δεδομένου βέβαια ότι μέτρο σύγκρισης έχω το δικό μου 36αρι με pss9 πάνω και μην ξεχνάμε ότι το 30αρι δεν είναι αυτοκίνητο για τέτοιες ταχύτητες... Ας πω απλά δεν ήταν τρομακτικό σε αυτά τα χιλιόμετρα και ότι πατούσε!

    Επιπλέον ανέφερα καθαρά ότι είναι μία οικονομική λύση όπως πχ εμείς καιγομασταν για ανάρτηση επειδή το αυτοκίνητο έπρεπε να πατήσει στο δρόμο, δεν είναι δηλαδή η ιδανική λύση ούτε θα σου βγάλει καμιά δεκαετία, είναι απλά ένα ΠΟΛΥ καλό deal για τα λεφτά της! Μπορεί δηλαδή να θεωρηθεί μία λύση 3-4 ετών μέχρι πχ να βρεις μία ακριβή coilover όπως οι pss της bilstein που εκεί πλέον παίζεις μπάλα σε άλλα επίπεδα... Έχεις μία άξια ανάρτηση την οποία δεν θα πετάξεις ποτέ και την επισκευάζεις σε ότι και να πάθει...

    Η άλλη ιδέα που θα σου έδινα θα είναι να μιλήσεις με τον Κυρλαγκιτση στη Θεσσαλονίκη, μανούλα στις bilstein!!! Μπορεί να σου φτιάξει ότι αγαπάς... Να βρεις μία μεταχειρισμένη pss πχ και να στην κάνει καινούρια και σε τιμή που δεν θα έπαιρνες με τίποτα τέτοιας κλάσης ανάρτηση...

    Καλή και η δοκιμασμένη λύση όπως λέει και ο Λεωνίδας αλλά γνώμη μου αν μπορέσεις κάνε την υπέρβαση και πήγαινε σε coilover!
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:

    Dimimav (28-12-18), nik200 (28-12-18)

  7. #55
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    706
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HLIAS - E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φθηνή ρυθμιζόμενη που σου ανέφερα έχει κάποιες παραμέτρους. Σε πρώτη φάση δεν είναι για το 30αρι και το βάρος του, είναι φτιαγμένη για Ε36 οπότε το φάσμα στα ύψη και η σκληρότητα της είναι για Ε36. Παρόλα αυτά και το ύψος και η σκληρότητα έκατσαν κομπλέ για το 30αρι με την πίσω να δουλεύει στη χαμηλότερη ρύθμιση επειδή το ψαλίδι από το 30αρι πίσω είναι αλλιώς και το 36αρι έχει πιο μεγάλο ελατήριο. Στο σκάφος από το 30αρι είναι σφιχτή αλλά όχι απαγορευτική και αναφέρομαι στις λακούβες μιας πόλης. Κατά τ'αλλα δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα, το αυτοκίνητο έχει φτάσει μέχρι 230 με την ανάρτηση αυτή, οι εντυπώσεις δεν είναι οι καλύτερες δεδομένου βέβαια ότι μέτρο σύγκρισης έχω το δικό μου 36αρι με pss9 πάνω και μην ξεχνάμε ότι το 30αρι δεν είναι αυτοκίνητο για τέτοιες ταχύτητες... Ας πω απλά δεν ήταν τρομακτικό σε αυτά τα χιλιόμετρα και ότι πατούσε!

    Επιπλέον ανέφερα καθαρά ότι είναι μία οικονομική λύση όπως πχ εμείς καιγομασταν για ανάρτηση επειδή το αυτοκίνητο έπρεπε να πατήσει στο δρόμο, δεν είναι δηλαδή η ιδανική λύση ούτε θα σου βγάλει καμιά δεκαετία, είναι απλά ένα ΠΟΛΥ καλό deal για τα λεφτά της! Μπορεί δηλαδή να θεωρηθεί μία λύση 3-4 ετών μέχρι πχ να βρεις μία ακριβή coilover όπως οι pss της bilstein που εκεί πλέον παίζεις μπάλα σε άλλα επίπεδα... Έχεις μία άξια ανάρτηση την οποία δεν θα πετάξεις ποτέ και την επισκευάζεις σε ότι και να πάθει...

    Η άλλη ιδέα που θα σου έδινα θα είναι να μιλήσεις με τον Κυρλαγκιτση στη Θεσσαλονίκη, μανούλα στις bilstein!!! Μπορεί να σου φτιάξει ότι αγαπάς... Να βρεις μία μεταχειρισμένη pss πχ και να στην κάνει καινούρια και σε τιμή που δεν θα έπαιρνες με τίποτα τέτοιας κλάσης ανάρτηση...

    Καλή και η δοκιμασμένη λύση όπως λέει και ο Λεωνίδας αλλά γνώμη μου αν μπορέσεις κάνε την υπέρβαση και πήγαινε σε coilover!
    Hλια φτιαχνει μονο coilover η και απλες bilstein. Στειλε ενα τηλ σε pm αν θες
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  8. #56
    Εγγραφή
    08-12-18
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    40
    Thanked
    69
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LEONIDASKAL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hλια φτιαχνει μονο coilover η και απλες bilstein. Στειλε ενα τηλ σε pm αν θες
    Φτιάχνει και απλές και coilover - και στις φτιάχνει όπως θέλεις. Τις επισκευάζει, τις κάνει rebuild κτλ κτλ.

    Τώρα τελευταία έχω ακούσει καλά λόγια από ανθρώπους που πηγαίνουν μεθοδικά σε πίστες και σε αγώνες. Προσωπική εμπειρία δεν έχω (μην σε πάρω και στο λαιμό μου).

    ΤΗλέφωνο δεν έχω - μπορείς όμως να το βρεις εύκολα στο ιντερνέτι (jamsport - κυρλαγκίτσης - κάπου στη σίνδο νομίζω)
    tsapi, το

  9. The Following 3 Users Say Thank You to tsapi For This Useful Post:

    BILL007 (29-12-18), HLIAS - E36 (01-01-19), LEONIDASKAL (29-12-18)

  10. #57
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    706
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tsapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτιάχνει και απλές και coilover - και στις φτιάχνει όπως θέλεις. Τις επισκευάζει, τις κάνει rebuild κτλ κτλ.

    Τώρα τελευταία έχω ακούσει καλά λόγια από ανθρώπους που πηγαίνουν μεθοδικά σε πίστες και σε αγώνες. Προσωπική εμπειρία δεν έχω (μην σε πάρω και στο λαιμό μου).

    ΤΗλέφωνο δεν έχω - μπορείς όμως να το βρεις εύκολα στο ιντερνέτι (jamsport - κυρλαγκίτσης - κάπου στη σίνδο νομίζω)
    Το βρήκα κιόλας. Ευχαριστώ

    Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  11. #58
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Υπάρχει αντίστοιχος και στην Αθήνα που κάνει και KONI https://www.budracing.gr/profile.php
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 29-12-18 στις 16:38



  12. #59
    Εγγραφή
    04-05-17
    Μηνύματα
    39
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILLYS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εγώ που έπαιξα σε αντιστοιχια με Bilstein καμία σχέση με το καλάμι της Sachs.
    τι εννοείς;

  13. #60
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ότι επέλεξα τον αντίστοιχο κωδικό της m σε Bilstein,το καλάμι της οποίας ήταν πιο χοντρό απ' αυτό της Sachs.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP