Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 65

Θέμα: Αναρτηση σε Ε36 318 is

  1. #21

    Προεπιλογή

    Γεια σου φιλε μ ευχαριστω! Πηγα τσεκαρα το αμαξωμα μου το μετρησανε ειναι ολοισιο και ατρακαριστω το μονο που εχει ειναι μια κακουβα στο ρεζερβουαρ καπου πρεπει να καβαλησε και τα στραβωσε γτ αλλαξα και ψαλιδι μπαλακι ζαμφιρακι και ημιμπαρο

  2. #22
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manos m Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα ιδια ελατηρια, μονο αμορτισερ θα αλλαξω
    Οικονομική λύση και τίμια αγορά είναι και τα KONI... Αν δεν θες δηλαδή να ανέβεις οικονομικά... Αλλιώς αν πήγαινες σε bilstein (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΧΙ τα μαύρα) θα είσαι κοντά στα 500€... Επίσης καλή λύση ειδικά με το χοντρό καλάμι...
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  3. The Following User Says Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:

    manos m (24-03-18)

  4. #23
    Εγγραφή
    06-01-18
    Περιοχή
    eresos lesvou / serres
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    28
    Thanked
    5
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μου ειπε ο μηχανικος μου για κατι itn αλλα δεν τα ξερω.. απο την παρακατω σελιδα τα koni str λενε; η πρεπει να παω στο 500eu για να δω καλο αποτελεσμα.. https://www.rellasamortiser.gr/el/32...-e46-1998-2005
    born to ride..

  5. #24
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτά έχει ένας γνωστός μου σε scirrocco με 3 πόντους χαμήλωμα και είναι πολύ ικανοποιημένος... Τα έχει 8 μήνες!
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  6. #25
    Εγγραφή
    24-01-13
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    2122
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.Εγώ είχα βάλει τα koni str ,όλα καλα στην αρχή ,στα 25.000 τα έστειλα για επισκευή,τα μπροστά,,δούλεψαν λίγο καλά,στα 40.000 τα πέταξα όλα.Τα πίσω ήταν σε καλή κατάσταση.Ε46 316 4πορτο.Προσωπικά με τα μαμά ελατήρια δεν μου άρεσε πως πήγαινε το αμάξι.Γούστα είναι αυτά βέβαια,ρωτάς και άλλους που τα έχουν δοκιμάσει.

  7. The Following User Says Thank You to isou For This Useful Post:

    manos m (24-03-18)

  8. #26
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μην παντρεύετε αμορτισέρ με ελατήρια χωρίς να είναι σετ. Πώς είναι δυνατόν να λειτουργήσουν σωστά πχ ελατήρια HR ή Eibach, με Bilstein B8 χοντρό καλάμι, είτε λεπτό καλάμι, είτε με ΚΟΝΙ str κλπ. Δεν γίνεται όλα να πηγαίνουν όλα.
    Εϊτε σετ, είτε αμορτισέρ εργοστασιακού τύπου με εργοστασιακά ελατήρια.
    Ε36 M44Β19

  9. The Following 2 Users Say Thank You to 6ylinder For This Useful Post:

    HLIAS - E36 (23-03-18), tasos.kamv (23-03-18)

  10. #27
    Εγγραφή
    06-01-18
    Περιοχή
    eresos lesvou / serres
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    28
    Thanked
    5
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σωστά γι'αυτό και γω ρωτάω ποια μπορώ να βάλω με H&R 1,5 χαμηλότερα από τα μαμά.. ο προηγούμενος είχε βάλει τα shacs που φοράει από την μάνα του νομίζω και τους βγήκε το λάδι γιατί δούλευαν χαμηλότερα..
    born to ride..

  11. #28
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν εννοώ αυτό που εννοείς...εσύ λες να μην τοποθετούνται ελατήρια χαμηλώματος σε νορμάλ αμορτισέρ.

    Εγώ λέω, ότι ακόμα και τα H&R χαμηλώματος, δεν ταιριάζουν με όλα τα αμορτισέρ χαμηλώματος, ως προς τα χαρακτηριστικά τους. Αμορτισέρ και ελατήρια δουλεύουν μαζί και ως εκ τούτου σχεδιάζονται μαζί. Τα Β8 υπάρχουν με λεπτό καλάμι και με χοντρό. Και τα 2 είναι αμορτισέρ χαμηλώματος...αρά θεωρητικά ταιριάζουν με όλα τα ελατήρια χαμηλώματος...είναι λάθος.

    Είτε βάζεις εργοστασιακού τύπου αμορτισέρ με εργοστασιακά ελατήρια, είτε βάζεις coilover.

    Σκέτα ελατήρια όπως αυτά που αναφέρεις...δεν μπορούν να λειτουργήσουν 100% σωστά με κανένα αμορτισέρ. Οπότε μπορείς να βάλεις όποιο αμορτισέρ χαμηλώματος γουστάρεις, με βάση τα γούστα σου ως προ τη σκληρότητα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 26-03-18 στις 15:56
    Ε36 M44Β19

  12. #29
    Εγγραφή
    06-01-18
    Περιοχή
    eresos lesvou / serres
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    28
    Thanked
    5
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ δηλαδή ποια μπορώ να βάλω ώστε να αποδώσουν σωστά και να ζήσουν.. γνωρίζει κάποιος; Ξαναλέω έχω ελατήρια HR 1.5 ποιο χαμηλά από τα μαμά, ευχαριστώ
    born to ride..

  13. #30
    Εγγραφή
    25-07-12
    Μηνύματα
    361
    Thanked
    333
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ταιριάζουν με όλα τα αμορτισέρ χαμηλώματος. Bilstein, ΚΟΝΙ κλπ. Η κάθε μία έχει τα μοντέλα της. Οι περισσότεροι τα τοποθετούσαν με Bilstein Β8 με λεπτό ή χοντρό καλάμι, αν και άποψή μου είναι το αυτοκίνητο θα κοπαναέι πολύ και με τις 18άρες που έχει θα είναι απλά για λύπηση. Ακατάλληλη λύση για Ελλάδα. Και με 17άρες πάλι το λυπάσαι. Έχε υπόψη σου ότι το 1,5 που γράφεις έιναι σε ίντσες. Οπότε καλύτερα γράφε ελατήρια 4cm.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 27-03-18 στις 17:45
    Ε36 M44Β19

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP