Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 65

Θέμα: Αναρτηση σε Ε36 318 is

  1. #1

    Προεπιλογή Αναρτηση σε Ε36 318 is

    Καλησπερα παιδια! Μολις εγινα κατοχος μιας γνησιας E36 318is! Θελει αρκετα μαζεματα θελω ομως να αρχισω απο τα σημαντικα. Το φοραει απ τον προηγουμενο ιδιοκτητη του 18αρια ζαντολαστιχα, μπροστα φοραει bilstein χοντρομπουκαλα εκ των οποιων το δεξι ειναι στραβο αλλα δεν ξερω τι μοντελο και τι ελατηρια εχει μπροστα με αποτελεσμα να βρισκει ο τροχος και σε στροφες και στη παραμικρη λακουβα...και πισω φοραει παλι bilstein αλλα δεξια κιτρινο κι αριστερα μαυρο!!! Θελω τωρα να του αλλαξω τις ζαντες με 17αρες απο M3 της σειρας και να βαλω τα bilstein B8 με ελατηρια eibach pro kit χαμηλωματος 30/30. Θα θελα την γνωμη σας για την επιλογη οσον αφορα επιδοσεις κτλ! Εχω σκεφτει και χαμηλωματος 50/30. Ευχαριστω εκ των πρωτερων!

  2. #2
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καταρχήν καλοταξιδη η 36αρα και να έχεις πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα!

    Ζάντες καλά θα κάνεις να βάλεις ΓΝΗΣΙΕΣ Μ3, και τονίζω το "γνήσιες" γιατί βρωμάει ο τόπος από ρεπλικες και σαν το πάτημα της Μ3 δεν θα το δεις με καμία άλλη ζάντα το 36αρι... Βέβαια οι σωστές 18αρες δίνουν άλλη εικόνα!

    Τώρα όσον αφορά την ανάρτηση για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε, βοήθησε μας εσύ πρώτος! Πες μας τι ψάχνεις, τι χρήματα διαθέτεις, αν χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο περισσότερο εντός ή εκτός πόλης και αν δίνεις έμφαση περισσότερο στην άνεση ή αν το θες πιο σφιχτό...

    Σίγουρα ο συνδυασμός αναρτήσεων που φοράς τώρα πρέπει να διορθωθεί!
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  3. The Following 2 Users Say Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:

    bakalos (27-03-18), BILL007 (20-03-18)

  4. #3
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συμφωνω απολυτα με τον Ηλια, στο θεμα αναρτησης τωρα καταρχην πανε πετα αυτα που εχεις τωρα και βαλε τον συνδιασμο που ανεφερες νομιζω πλην της ρυθμιζομενης ειναι ο καλυτερος συνδιασμος για τον δρομο.
    quattro ist fur sissies

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.172
    Thanked
    14067
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η πιο σωστή κίνηση είναι να πετάξεις τα 18άρια και να πας στην ζάντα που αναφέρεις, αν και δύσκολα τη βρίσκεις πλέον.

    Τα bilstein δεν είναι και η κορυφή στην άνεση. Αν "αντέχεις" ενα σκληρό setup προχώρα με το 30/30 αλλά προσωπικά μην πας σε τρομερά χαμηλώματα του τύπου 50 γιατί θα το μετανιώσεις στους ελληνικούς καρόδρομους.



  6. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    bakalos (27-03-18), HLIAS - E36 (20-03-18)

  7. #5
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν το σηκώνεις οικονομικά εγώ θα πρότεινα κάτι σε bilstein pss9... Θα μου ανάβεις κερί κάθε Κυριακή αν με ακούσεις! Και δεν θα ασχοληθείς ξανά με το θέμα ανάρτηση... Εγώ εδώ και 78.000 χλμ δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και η ανάρτηση δουλεύει άψογα!!!
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  8. #6

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω παιδια να στε καλα!!! Ναι γνησιες ειναι οι ζαντες! Το αμαξι ειναι της κυριακης μονο! Θελω να ειναι σκληρο , το εχω σκεφτει για τις pss αλλα καπως πολυ το κοστος αλλα θα το ψαξω κι αλλο! Απο ελαστικα τι προτεινετε;

  9. #7
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ελαστικά εγώ μπροστά έχω semi τα KUMHO ECSTA XS, πίσω δεν ξέρω, σβήστηκαν και τα γράμματα...
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  10. #8
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ποιες ειναι οι 18ρες σου και τι διαστασεις εχουν (οφσετ,φαρδος) ? Αν το αυτοκινητο ειναι σαββατοκυριακου τοτε μεινε με αυτες (εκτος αν δε σου αρεσουν). Επισης αφου το θες σκληρο τοτε κατ΄εμε η πιο ποιοτικη και vfm αναρτηση ειναι η ρυθμιζομενη της vogtland , γυρω στα 600...αυτη εχω και εγω ,θα με θυμηθεις .Απο λαστιχο εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος με κοντι σπορτ 5.

  11. #9

    Προεπιλογή

    Οι ζαντες ειναι 5μπρατσες ρεπλικα της bmw και ειναι θεοστραβες τωρα οφσετ θα σε γελασω εχουνε 2 δαχτυλα πατουρα 225/45 ειναι αλλα προτιμω και 17αρες κιολας! Και τις vogtland εχω κοιταξει τις ειδα στα λεφτα που λες στην ελευσινα..αλλα τις bikstein με τα eibach τα εχω βρει στα ιδια λεφτα ( φιλικη τιμη)

  12. #10
    Εγγραφή
    30-05-10
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και καλοταξιδο.

    https://www.car.gr/parts/view/114710...lstein-b6-apex

    Αν σου κανει θα την κατευχαριστηθεις, ηταν σε Μ3 3.2.

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP