Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: x-brace e36 318is 95'

  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή x-brace e36 318is 95'

    Καλησπερα σε ολους.. νεο μελος και ελπιζω να τα λεμε συχνα για διαφορα θεματα! Λοιπον...στο αυτοκινητο (ε36 318ις) απο στησιμο εχω ρυθμιζομενες αναρτησεις , εμπρος μπαρα θολων και 18αρες ασυμμετρες....με λιγα λογια εχω σαν προτζεκτ τη βελτιωση του αυτοκινητου και σιγα σιγα αναβαθμιζω...στην τωρινη φαση ψαχνω για x-brace αλλα εχω την εξης απορια...καπου ειχα διαβασει οτι μπαινει κατευθειαν σε κουπε δευτερης γενιας διοτι μονο αυτα εχουν ετοιμες τρυπες/υποδοχες και οτι στα πρωτης γενιας που ειναι και το δικο μου πρεπει να τρυπησεις...επισης μιας και ειμαι χαμηλωμενος(ενα δαχτυλο απο τα φτερα) και δεν αποκλειεται να χαμηλωσω κι αλλο θα εχω καποιο προβλημα ? κατεβαινει αρκετα δηλαδη κατω απο το καρτερ το σιδερο ? Ακομη...εχω δει οτι υπαρχουν δυο ειδη x-brace ενα με ισιο σιδερο και ενα με καμπυλη ωστε να μπορει να γινεται και η αλλαγη λαδιων χωρις καθε φορα να το βγαζω...κανουν και τα δυο ετσι ωστε να προτιμησω το δευτερο? Τελος,το κοστος εαν δεν κανω λαθος ειναι για καινουριο γνησιο γυρω στα 150€ μαζι με τις βιδες και υποδοχες...αξιζει να παρω μεταχειρισμενο απο καμπριο ε36 και ποσο περιπου κοστιζει?Ευχαριστω!

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 19-02-18 στις 13:19

  2. #2
    Εγγραφή
    14-09-10
    Περιοχή
    THESSALIA
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    298
    Thanked
    348
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απο οσο γνωριζω υπαρχει μονο ενα xbrace (γνησιο εννοω) και μπορεις να κανεις αλλαγη λαδιων χωρις να χρειαζεται να το βγαλεις.κατα διαστηματα ειναι μερικοι που εχουνε κανει καποιες ιδιοκατασκευες.
    Δεν εχεις κανενα προβλημα να βρει το xbrace λογω χαμηλωματος.
    Το γνησιο xbrace βιδωνει σε 6σημεια.4 τρυπες μπροστα στη γεφυρα και 2 πισω στο σασι.
    Τις 4 τρυπες στη γεφυρα τις εχουν μονο ολα τα cabrio και μονο τα m3.αν εχεις τετοια γεφυρα βιδωνεις κατευθειαν το xbrace.
    Αν δεν εχεις τετοια γεφυρα πρεπει να κανεις 4τρυπες στη γεφυρα και να βαλεις και 4 πριτσινια.
    Αν πιανουν τα χερια σου δεν ειναι δυσκολο να το κανεις μονος σου.
    Σε περιπτωση που το κανεις μονος σου και δεν εχεις πριτσιναδορο αυτο το link θα σε βοηθησει να τα πριτσινωσεις.
    https://www.pelicanparts.com/bmw/tec...66-X-Brace.htm
    Επισης κι αυτο το βιντεο

    Στο car.gr κατα διαστηματα βγαζουν για πουλημα μεταχειρισμενα xbrace 60-80ευρω.περιμενε να βρεις κανενα τετοιο.
    Απο οδηγικη συμπεριφορα το μονο μειον ειναι οτι μεταβιβαζονται σε περίπτωση που πατησεις λακκούβα οι κραδασμοι απο τον ενα τροχο στον αλλο.
    Αλλα στις στροφες το αμαξι ειναι πιο δεμενο και στιβαρο και σε εμπνεει να μπεις με πιο πολλα.
    Γενικα το xbrace αξιζει να το βαλεις.προσωπικα δεν το μετανιωσα.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to m3e36 For This Useful Post:

    BILL007 (19-02-18), Panos 316T (18-02-18)

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m3e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οσο γνωριζω υπαρχει μονο ενα xbrace (γνησιο εννοω) και μπορεις να κανεις αλλαγη λαδιων χωρις να χρειαζεται να το βγαλεις.κατα διαστηματα ειναι μερικοι που εχουνε κανει καποιες ιδιοκατασκευες.
    Δεν εχεις κανενα προβλημα να βρει το xbrace λογω χαμηλωματος.
    Το γνησιο xbrace βιδωνει σε 6σημεια.4 τρυπες μπροστα στη γεφυρα και 2 πισω στο σασι.
    Τις 4 τρυπες στη γεφυρα τις εχουν μονο ολα τα cabrio και μονο τα m3.αν εχεις τετοια γεφυρα βιδωνεις κατευθειαν το xbrace.
    Αν δεν εχεις τετοια γεφυρα πρεπει να κανεις 4τρυπες στη γεφυρα και να βαλεις και 4 πριτσινια.
    Αν πιανουν τα χερια σου δεν ειναι δυσκολο να το κανεις μονος σου.
    Σε περιπτωση που το κανεις μονος σου και δεν εχεις πριτσιναδορο αυτο το link θα σε βοηθησει να τα πριτσινωσεις.
    https://www.pelicanparts.com/bmw/tec...66-X-Brace.htm
    Επισης κι αυτο το βιντεο
    ...
    Στο car.gr κατα διαστηματα βγαζουν για πουλημα μεταχειρισμενα xbrace 60-80ευρω.περιμενε να βρεις κανενα τετοιο.
    Απο οδηγικη συμπεριφορα το μονο μειον ειναι οτι μεταβιβαζονται σε περίπτωση που πατησεις λακκούβα οι κραδασμοι απο τον ενα τροχο στον αλλο.
    Αλλα στις στροφες το αμαξι ειναι πιο δεμενο και στιβαρο και σε εμπνεει να μπεις με πιο πολλα.
    Γενικα το xbrace αξιζει να το βαλεις.προσωπικα δεν το μετανιωσα.



  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ΟΕΜ Part Numbers


    Upgrade your E36's rigidity and handling by adding this OEM X-brace!
    Kit includes mounting hardware! (07119915093 x4 - Hex screw w/ washers, 31101095140 x2 - Hex bolt w/ washers, 51718175003 x4 - Rivet Nuts, 07119915093 x4 - Hex Screws)



  6. #5
    Εγγραφή
    12-02-18
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    251
    Thanked
    111
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ...αν παρω τα παραπανω και τα παω στην αντιπροσωπεια θα ειναι λογικο το κοστος τοποθετησης ?

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP