Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 52

Θέμα: Ασφάλιση με κατατεθειμένες πινακίδες.

  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ασφάλιση με κατατεθειμένες πινακίδες.

    Ο κουμπαρος μου φέτος κατεθεσε πινακιδες και το εχει στο κλειστο γκαραζ στο σπιτι του μονοκατοικια.

    Το σπιτι του το εχει ασφαλισμενο στην Εθνικη με καλυψεις πυρος και περιεχομενου.

    Επειδη το αμάξι είναι κάποιας αξίας, Θελει να προσθεσει στο περιεχομενο και το αμαξι για φωτια/κλοπη , εννοειται πληρωνοντας τα αναλογούντα εξτρα ασφαλιστρα.

    Ο ασφαλιστής του λέει ότι καμιά ασφαλιστική δεν δέχεται να ασφαλίσει αμάξι χωρίς πινακίδες.

    Μήπως γνωρίζετε καμιά ασφαλιστική που να το δέχεται;

    Δεν μπορεί τόσες χιλιάδες αυτοκίνητα που έχουν καταθέσει πινακίδες μερικά με σοβαρή αξία, να είναι όλα ανασφάλιστα. Θα ήταν ότι πρέπει για κλοπή.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς όπως τα λες είναι και πολλοί ιδιοκτήτες δεν γνωρίζουν οτι ουσιαστικά τα αυτοκίνητα αυτά είναι στο έλεος!

    Καμία ελληνική ασφαλιστική δεν ασφαλίζει χωρίς πινακίδες! Σου ασφαλίζει αμα θες αλλά στο πλαίσιο του αντικειμένου, όπως πχ θα είχες ένα πίνακα.

    Ενα απο τα πολλά παράλογα σε αυτό τον τόπο...



  3. #3
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Καμία ελληνική ασφαλιστική δεν ασφαλίζει χωρίς πινακίδες! Σου ασφαλίζει αμα θες αλλά στο πλαίσιο του αντικειμένου, όπως πχ θα είχες ένα πίνακα.
    Μα αυτό ακριβώς ζητάει. Να το προσθέσει στην ήδη λίστα περιεχομένου του σπιτιού. Να το ασφαλίσει σαν αντικείμενο όπως τον καναπέ, το πιάνο κλπ . Δεν πρόκειται να το κινεί σε καμιά περίπτωση.

    Ούτε αυτό δεν δέχονται.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο friendgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αυτό ακριβώς ζητάει. Να το προσθέσει στην ήδη λίστα περιεχομένου του σπιτιού. Να το ασφαλίσει σαν αντικείμενο όπως τον καναπέ, το πιάνο κλπ . Δεν πρόκειται να το κινεί σε καμιά περίπτωση.

    Ούτε αυτό δεν δέχονται.



  5. #5
    Εγγραφή
    25-07-17
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    25
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οι ασφάλειες ζητάνε φωτοτυπία της άδειας και του διπλώματος για να ασφαλίσουν ενα όχημα , τι σημασία έχουν οι πινακίδες ; Αν εχεις κρατήσει φωτοτυπία της άδειας οταν κατέθεσες τις πινακίδες νομιζω το ασφαλίσεις μια χαρα . Κανω καπου λαθος ;

  6. #6
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εννοείται υπάρχει φωτοτυπία της άδειας για να πιστοποιηθεί ο κάτοχος το οποίο εξάλλου φαίνεται και από το Ε1 της εφορίας. Κι όμως δεν το δέχονται.

    Δεν ξέρω. Περίεργο. Μήπως φοβούνται ότι θα το κυκλοφορήσεις και σκοτώσεις κανέναν; Και πάλι αν γίνει κάτι τέτοιο απλά δεν θα σε καλύψουν γιατί θα έχει καταγραφεί ότι το αυτοκίνητο είναι παροπλισμένο και θα ανήκει στο περιεχόμενο του σπιτιού.

    π.χ. οι συλλέκτες με τα πανάκριβα μοντέλα δεν νομίζω να μην τα έχουν ασφαλισμένα.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-17
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    25
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ξερω τι συμβαινει με εσενα, εγω εχω ασφαλισμένο αυτοκινητο στην ING( συμβόλαιο με κλοπή φωτιά κτλπ) και εχω καταθέσει πινακίδες .


    Α, και για Να παρεις πινακίδες πρεπει να πας ασφαλιστήριο συμβόλαιο στην εφορία αλλιως δεν στις δινουν . Αρα ???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MixalhsGp : 16-02-18 στις 14:40

  8. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MixalhsGp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τι συμβαινει με εσενα, εγω εχω ασφαλισμένο αυτοκινητο στην ING( συμβόλαιο με κλοπή φωτιά κτλπ) και εχω καταθέσει πινακίδες .
    Και αυτό ίσως είναι ένα τραγικό λάθος που κάνουν αρκετοί, σκεπτόμενοι ότι η ασφάλεια θα τους καλύψει, οπότε συνεχίζουν να πληρώνουν παρά την κατάθεση.

    Ωστόσο για να καταθέσεις πινακίδες δηλώνεις υπεύθυνα χώρο στάθμευσης ιδιόκτητο.

    Αν ένα όχημα είναι σε κυκλοφορία και σου το κλέψουν απο ιδιόκτητο χώρο, οι ασφαλιστικές σε γνωστή τακτική αρνούνται να καλύψουν!
    Ποσώς δε μάλλον όταν υπεύθυνα έχεις δηλώσει ότι βρίσκεται σε συγκεκριμένο χώρο και δεν έχεις πινακίδες. Βούτυρο στο ψωμί...

    Τεράστιο θέμα και μιλάμε για το απόλυτο παράλογο σε αυτή την περίπτωση.

    Μίλα χθες με τον ασφαλιστή σου και θέσε του αυτό το πρόβλημα με ολες τις παραμέτρους.
    Ότι απάντηση και αν λάβεις, μη τη δεχθείς χωρίς πρώτα να στην υπογράψει υπεύθυνα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.



    Υ.Γ 1)Το πιο πιθανό είναι ότι τέτοιο χαρτί δεν θα φτάσει ποτέ στα χέρια σου και θα σε συμβουλεύσει άμεση διακοπή του συμβολαίου
    2) Καλωσήρθατε στην Ελλάδα



  9. #9
    Εγγραφή
    25-07-17
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    25
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αλλο το θεμα της αποζημίωσης και αλλο το αν σου επιτρέπει η ασφάλεια να το ασφαλίσεις χωρις πινακιδες . Το θεμα αποζημίωσης ειναι καθαρά το ποσό θελει να καλύψει ο ασφαλιστή σου , στην Ελλάδα εισαι .
    Μην μου αναφέρεις δικαστικές διαδικασίες εκει θα εχεις δίκιο αλλα οι σωστές συμφωνίες γίνονται πριν φτάσεις εκει.
    Όπως το λες , στην Ελλάδα εισαι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MixalhsGp : 16-02-18 στις 16:15

  10. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δηλαδή για να καταλάβουμε, το έχεις ασφαλίσει πρίν καταθέσεις (και απλά συνεχίζεις να πληρώνεις) ή μετά που κατέθεσες?



Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP