Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 52

Θέμα: Ασφάλιση με κατατεθειμένες πινακίδες.

  1. #31
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MixalhsGp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα το οτι δεν ασφαλίζεται χωρις πινακιδες ειναι παραπληροφόρηση. Κάντε τον κόπο να διαβάσετε τους όρους και τις προϋποθέσεις . Αναφέρουν τι συμβαίνει στην ασφάλεια αυτοκινήτων χωρις πινακιδες ξεκάθαρα .
    Εδώ και δυο τρία ποστ μας λες ότι ξέρεις τι γίνεται αλλά να κάνουμε κόπο να το διαβάσουμε;
    Μας το παίζεις έξυπνος; Ξέρεις ποιος είναι ο ρόλος του forum;
    Να βοηθάς τους άλλους με τις γνώσεις και όχι να πετάς εξυπνάδες και διάφορα άλλα.
    Αφού λοιπόν ξέρεις τι γίνεται και είσαι γνώστης γραψε καθαρά να το μάθουν και οι άλλοι.
    Άμα θέλεις να κρατήσεις τις γνώσεις σου για σένα μεγεια σου με χαρά σου.
    Απλα μην ξαναγράψεις καθόλου εδώ μέσα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimimav : 18-02-18 στις 17:58

  2. #32
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    1) Αυτοκίνητο που καταθέτει τις πινακίδες κυκλοφορίας είναι ακάλυπτο στα πάντα ασφαλιστικά από την ίδια ήμερα της κατάθεσης, ανεξάρτητα από το ποια είναι η ασφαλιστική εταιρεία, πότε λήγει και τι ασφαλιστικές καλύψεις έχει.

    2) Όταν τα οχήματα δεν φέρουν πινακίδες και άδεια κυκλοφορίας, υπάρχουν ασφαλιστικές εταιρείες (όχι όλες) που τα ασφαλίζουν σαν αντικείμενα μαζί με τον συγκεκριμένο χώρο στάθμευσης.



    όλα τα υπόλοιπα είναι κουβέντα να γίνεται....
    B58



  3. The Following 7 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    BILL007 (18-02-18), deepBLUE (24-02-18), doctore (18-02-18), Konstantinos E60 (18-02-18), Leonidas_E39 (20-02-18), skaros (19-02-18), wheelman (19-02-18)

  4. #33
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Αυτοκίνητο που καταθέτει τις πινακίδες κυκλοφορίας είναι ακάλυπτο στα πάντα ασφαλιστικά από την ίδια ήμερα της κατάθεσης, ανεξάρτητα από το ποια είναι η ασφαλιστική εταιρεία, πότε λήγει και τι ασφαλιστικές καλύψεις έχει.

    2) Όταν τα οχήματα δεν φέρουν πινακίδες και άδεια κυκλοφορίας, υπάρχουν ασφαλιστικές εταιρείες (όχι όλες) που τα ασφαλίζουν σαν αντικείμενα μαζί με τον συγκεκριμένο χώρο στάθμευσης.



    όλα τα υπόλοιπα είναι κουβέντα να γίνεται....
    Γνωρίζουμε κάποια εταιρία που να το κάνει ?
    Η Εθνική που έχω ένα σκασμό πράγματα ασφαλισμένα δεν το παίρνει μαζί μετά αντικείμενα του σπιτιού για κλοπή και φωτιά !!!

  5. The Following User Says Thank You to friendgr For This Useful Post:

    BILL007 (19-02-18)

  6. #34
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Που έχει ακινητοποιηθεί το αυτοκινητο;
    Το πάρκινγκ είναι ενιαίο με το σπίτι; (π.χ μεζονέτα με υπόγειο πάρκινγκ)
    B58



  7. The Following User Says Thank You to alexm For This Useful Post:

    BILL007 (19-02-18)

  8. #35
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που έχει ακινητοποιηθεί το αυτοκινητο;
    Το πάρκινγκ είναι ενιαίο με το σπίτι; (π.χ μεζονέτα με υπόγειο πάρκινγκ)
    4 μεζονέτες έχουν ένα υπόγειο κλειστό πάρκινγκ 5 θέσεων.
    Οι 2 θέσεις είναι δικές μου.
    Το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο έξω από την πόρτα της μεζονέτας μου.
    Σε λίγους μήνες θα μπει και εξωτερική κάμερα.

  9. #36
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το ξαναλεω.Προσπαθησαμε πολλες φορες και σχεδον με ολες τις γνωστες ασφαλιστικες να ασφαλισουμε με κατατεθειμενες πινακιδες,με τον αριθμο πλαισιου,σαν αντικειμενο στο κοινοχρηστο,τριων θεσεων, υπογειο τριοροφης οικοδομης και δεν βγαλαμε ακρη.Αν καποιος το εχει κανει ας γραψει την ασφαλιστικη.Ολα τα αλλα ειναι ............

  10. #37
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο friendgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    4 μεζονέτες έχουν ένα υπόγειο κλειστό πάρκινγκ 5 θέσεων.
    Οι 2 θέσεις είναι δικές μου.
    Το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο έξω από την πόρτα της μεζονέτας μου.
    Σε λίγους μήνες θα μπει και εξωτερική κάμερα.
    Ανοίγεις νέο θρεντ με θέμα Ασφάλιση με κατατεθειμένες πινακίδες και αναφέρεις Ο κουμπάρος μου φέτος κατέθεσε πινακίδες και το έχει στο κλειστό γκαράζ στο σπίτι του μονοκατοικία.

    Στην συνέχεια μας λες Η Εθνική που έχω ένα σκασμό πράγματα ασφαλισμένα δεν το παίρνει μαζί μετά αντικείμενα του σπιτιού για κλοπή και φωτιά !!!

    Τελικά βρισκόμαστε σε 4 μεζονέτες έχουν ένα υπόγειο κλειστό πάρκινγκ 5 θέσεων, οι 2 θέσεις είναι δικές σου, το αυτοκίνητο είναι παρκαρισμένο έξω από την πόρτα της μεζονέτας σου και λίγους μήνες θα μπει και εξωτερική κάμερα.

    Τα δικά σου δεν είναι ιδιόκτητος χώρος πάρκινγκ (σαν του κουμπάρου σου), κοινόχρηστος χώρος ονομάζεται και δεν έχει καμιά σχέση με το σπίτι.
    Ξεκαθάρισε για τι από τα παραπάνω (που είναι άσχετα μεταξύ τους) ενδιαφέρεσαι, για να καταλάβουμε και εμείς!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIM27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξαναλεω.Προσπαθησαμε πολλες φορες και σχεδον με ολες τις γνωστες ασφαλιστικες να ασφαλισουμε με κατατεθειμενες πινακιδες,με τον αριθμο πλαισιου,σαν αντικειμενο στο κοινοχρηστο,τριων θεσεων, υπογειο τριοροφης οικοδομης και δεν βγαλαμε ακρη.Αν καποιος το εχει κανει ας γραψει την ασφαλιστικη.Ολα τα αλλα ειναι ............
    τι είναι όλα τα αλλα..., δεν μας λες και εμάς;
    Το στο κοινόχρηστο,τριών θέσεων, υπόγειο τριώροφης οικοδομής έχει κάποια σχέση με το θέμα μας κλειστό γκαράζ στο σπίτι του μονοκατοικία;
    B58



  11. The Following 3 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    deepBLUE (24-02-18), Dimimav (21-02-18), doctore (21-02-18)

  12. #38
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχει σχεση με το ασφαλιση με κατατεθειμενες πινακιδες.Αυτο ειναι το θρεντ που συζηταμε.Η θεση παρκινκ που αναφερω ειναι ξεχωριστη ιδιοκτησια 23 τ.μ και εχει ποσοστο επι του οικοπεδου.Δηλωνεται στο Ε9 στον αναλογο κωδικο, εχει αντικειμενικη αξια και πληρωνει τα γνωστα κερατιατικα.Ο μονος εριστικος εισαι εσυ.Εαν ξερεις αφαλιστικη να το πεις.Αυτη ειναι η αξια της συζητησης.

  13. The Following User Says Thank You to DIM27 For This Useful Post:

    alexm (21-02-18)

  14. #39
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIM27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει σχεση με το ασφαλιση με κατατεθειμενες πινακιδες.Αυτο ειναι το θρεντ που συζηταμε.Η θεση παρκινκ που αναφερω ειναι ξεχωριστη ιδιοκτησια 23 τ.μ και εχει ποσοστο επι του οικοπεδου.Δηλωνεται στο Ε9 στον αναλογο κωδικο, εχει αντικειμενικη αξια και πληρωνει τα γνωστα κερατιατικα.Ο μονος εριστικος εισαι εσυ.Εαν ξερεις αφαλιστικη να το πεις.Αυτη ειναι η αξια της συζητησης.
    Το εάν είμαι εριστικός ή όχι μετά από 2952 ποστ άσε να το κρίνουν τα μέλη του φόρουμ με τα 13207 Thanker..., όποτε απλά το προσπερνάω... και πάμε παρακάτω.

    Τίτλος θέματος: Ασφάλιση με κατατεθειμένες πινακίδες.

    Ουσία θέματος: Ο κουμπαρος μου φέτος κατεθεσε πινακιδες και το εχει στο κλειστο γκαραζ στο σπιτι του μονοκατοικια.
    Το σπιτι του το εχει ασφαλισμενο στην Εθνικη με καλυψεις πυρος και περιεχομενου.
    Επειδη το αμάξι είναι κάποιας αξίας, Θελει να προσθεσει στο περιεχομενο και το αμαξι για φωτια/κλοπη , εννοειται πληρωνοντας τα αναλογούντα εξτρα ασφαλιστρα.
    Ο ασφαλιστής του λέει ότι καμιά ασφαλιστική δεν δέχεται να ασφαλίσει αμάξι χωρίς πινακίδες.
    Μήπως γνωρίζετε καμιά ασφαλιστική που να το δέχεται;
    Δεν μπορεί τόσες χιλιάδες αυτοκίνητα που έχουν καταθέσει πινακίδες μερικά με σοβαρή αξία, να είναι όλα ανασφάλιστα. Θα ήταν ότι πρέπει για κλοπή.


    Ο κοινόχρηστος χώρος - τριών θέσεων - σε υπόγειο τριώροφης οικοδομής που αναφέρεις εσύ και όπως λες δεν μπορείς να ασφαλίσεις το μακροχρόνια παρκαρισμένο αυτοκίνητο σαν αντικείμενο, τι σχέση έχει το κλειστό ατομικό γκαράζ σε πολυκατοικία ή μονοκατοικία.
    Αν τώρα σου γράψω: εγώ είμαι εριστικός ή εσύ που δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις..., θα συνεχιστεί η παρεξήγηση και πίστεψε με δεν είναι αυτός ο σκοπός μου!!!

    Πάμε λοιπόν επί του θέματος και προς ενημέρωση των μελών να ξεκαθαρίσουμε τι ισχύει με την ασφάλιση ακινητοποιημένου αυτοκίνητου.
    Το 2013 είχα καταθέσει τις πινακίδες του Μ5 για όλο τον χρόνο και το είχα ασφαλίσει για κλοπή ολική και μερική στο ποσό των 38000 ευρώ, σε κλειστό ιδιόκτητο ατομικό πάρκινγκ με ατομική γκαραζόπορτα, 200 μέτρα μακριά από το σπίτι που κατοικώ!!!
    Προϋποθέσεις ασφάλισης από την ασφαλιστική στην περίπτωσή μου: το πάρκινγκ να είναι ατομικό, να είναι ιδιοκτησία μου και δηλωμένο στο Ε9 μου, να έχει κλειστή γκαραζόπορτα, να μην έχει άλλη πόρτα εισόδου, το αυτοκίνητο η το πάρκινγκ να έχουν συναγερμό, να υπάρχει πυροσβεστήρας και να έχουν αφαιρεθεί οι τροχοί.
    Στην περίπτωση μου το να μην έχει άλλη πόρτα εισόδου είχε να κάνει με την απόσταση από το σπίτι μου και προφανώς δεν θα ζητηθεί σε μεζονέτα η μονοκατοικία με αυτόνομο υπόγειο π.χ χώρο στάθμευσης
    Όσο για τους τροχούς, όταν φωτογραφήθηκε ο χώρος από τον υπεύθυνο της ασφαλιστικής είχαν αφαιρεθεί από το αυτοκίνητο (ασχέτως τι έκανα εγώ μετά...) και σίγουρα δεν συμπεριλαμβάνονταν στο ασφαλιστικό συμβόλαιο!!!
    Τελειώνοντας με την περίπτωση μου θα πρέπει επισημάνω ότι στην αρχή δεν ήταν και πολύ εύκολοι..., όμως τα δυο αυτοκίνητα ιδιοκτησίας μου για αρκετό χρονικό διάστημα ασφαλισμένα σε αυτούς έπαιξε το ρόλο του!!!

    Προς βοήθεια της συζήτησης και την έγκυρη ενημέρωση των μελών για το θέμα (προσωπικά πλέον δεν εχω τέτοια... θέματα) να πω ότι τους πήρα την προηγούμενη Παρασκευή τηλέφωνο για να δω μήπως έχει αλλάξει κάτι και εγω γράψω άλλα-νταλλα...
    Η πρώτη τους ερώτηση ήταν εάν το αυτοκίνητο πριν ακινητοποιηθεί είναι ασφαλισμένο σε αυτούς, τους ενημέρωσα ότι και στα δυο αυτοκίνητα ιδιοκτησίας μου συνεχίζουν να είναι στην εταιρία τους και η ακινητοποίηση του ενός θα γίνει τον Ιούνιο που λήγει το ασφαλιστήριο συμβόλαιο, έλεγξαν τα ασφαλιστήρια συμβόλαια και μου είπαν ΟΚ

    Η ασφαλιστική εταιρία ήταν η Allianz.

    Υ.Γ: ελπίζω να σε κάλυψα στην άξια της συζήτησης...
    B58



  15. The Following 6 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    A8hnaios (24-02-18), BILL007 (21-02-18), deepBLUE (24-02-18), doctore (21-02-18), Leonidas_E39 (22-02-18), wheelman (21-02-18)

  16. #40
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να συνεισφέρει στο θέμα άλλα δεν θέλει να μαθευτεί.... ότι έχει καταθέσει πινακίδες, προσωπικά να του πω ότι δεν είναι ντροπή... και ότι εγώ το εχω κάνει πριν από αυτόν!!!
    B58



  17. The Following 3 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    BILL007 (21-02-18), deepBLUE (24-02-18), Leonidas_E39 (22-02-18)

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP