Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 52

Θέμα: Ασφάλιση με κατατεθειμένες πινακίδες.

  1. #11
    Εγγραφή
    25-07-17
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    25
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για να παρεις πινακίδες απο την εφορία θελει ή δεν θελει χαρτί ασφαλείας ;

  2. #12
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτό ίσως είναι ένα τραγικό λάθος που κάνουν αρκετοί, σκεπτόμενοι ότι η ασφάλεια θα τους καλύψει, οπότε συνεχίζουν να πληρώνουν παρά την κατάθεση.

    Ωστόσο για να καταθέσεις πινακίδες δηλώνεις υπεύθυνα χώρο στάθμευσης ιδιόκτητο.

    Αν ένα όχημα είναι σε κυκλοφορία και σου το κλέψουν απο ιδιόκτητο χώρο, οι ασφαλιστικές σε γνωστή τακτική αρνούνται να καλύψουν!
    Ποσώς δε μάλλον όταν υπεύθυνα έχεις δηλώσει ότι βρίσκεται σε συγκεκριμένο χώρο και δεν έχεις πινακίδες. Βούτυρο στο ψωμί...

    Τεράστιο θέμα και μιλάμε για το απόλυτο παράλογο σε αυτή την περίπτωση.

    Μίλα χθες με τον ασφαλιστή σου και θέσε του αυτό το πρόβλημα με ολες τις παραμέτρους.
    Ότι απάντηση και αν λάβεις, μη τη δεχθείς χωρίς πρώτα να στην υπογράψει υπεύθυνα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.



    Υ.Γ 1)Το πιο πιθανό είναι ότι τέτοιο χαρτί δεν θα φτάσει ποτέ στα χέρια σου και θα σε συμβουλεύσει άμεση διακοπή του συμβολαίου
    2) Καλωσήρθατε στην Ελλάδα
    Δηλαδη αν στο κλέψουν από την πιλωτη η κλειστό γκαράζ παρα την ασφάλεια κλοπης δεν αποζημιωνεσαι?Αυτο που το στηρίζουν?

  3. #13
    Εγγραφή
    25-07-17
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    25
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πριν φτάσουμε στο θεμα της αποζημίωσης ας λύσουμε το θεμα οτι ´´καμία ασφαλιστική δεν ασφαλίζει χωρις πινακίδες´´ . Ενα ενα το θεμα για να μην μπερδευτούμε ....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MixalhsGp : 16-02-18 στις 16:41

  4. The Following User Says Thank You to MixalhsGp For This Useful Post:

    BILL007 (16-02-18)

  5. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.172
    Thanked
    14067
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIM27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη αν στο κλέψουν από την πιλωτη η κλειστό γκαράζ παρα την ασφάλεια κλοπης δεν αποζημιωνεσαι?Αυτο που το στηρίζουν?
    Εκεί που στηρίζονται και ενώ καταβάλεις ασφάλιστρο για π.χ 5000 ευρώ στο τέλος θέλουν να σε αποζημιώσουν με 3000, ενω εσύ πλήρωνες κανονικά σαν λ@λ@κας για 5.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 16-02-18 στις 17:42



  6. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.172
    Thanked
    14067
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MixalhsGp Εμφάνιση μηνυμάτων
    ας λύσουμε το θεμα οτι ´´καμία ασφαλιστική δεν ασφαλίζει χωρις πινακίδες´´ . Ενα ενα το θεμα για να μην μπερδευτούμε ....
    Μιχάλη εσύ ασφάλισες εκ των υστέρων (μετά την κατάθεση) ή είχες απο πρίν και απλά συνέχισες?



  7. #16
    Εγγραφή
    25-07-17
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    25
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και τις δυο περιπτώσεις τις εχω εφαρμόσει !

  8. The Following User Says Thank You to MixalhsGp For This Useful Post:

    BILL007 (16-02-18)

  9. #17
    Εγγραφή
    25-07-17
    Μηνύματα
    85
    Thanked
    25
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί που στηρίζονται και ενώ καταβάλεις ασφάλιστρο για π.χ 5000 ευρώ στο τέλος θέλουν να σε αποζημιώσουν με 3000, ενω εσύ πλήρωνες κανονικά σαν λ@λ@κας για 5.
    Οταν κανεις την ασφάλεια μπορεις να ζητήσεις να σου κάνουν πραγματογνωμοσύνη για την αξία του αυτοκινήτου και να το ασφαλίσεις στην τιμη που πραγματικά αξίζει .... ώστε οταν ερθει η ωρα της αποζημίωσης να μην λες εμενα αξίζει 5 και αυτοί νa λένε αξίζει 3 . Σε κάθε ανανέωση θελει την διαδικασία και εχεις το κεφαλι σου ήσυχο .

  10. #18
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με το υπουργείο Οικονομικών, ένα όχημα το οποίο τίθεται σε ακινησία, αφού έχουν κατατεθεί οι πινακίδες του στην αρμόδια ΔΟΥ, δεν χρειάζεται να φέρει ασφάλιση.

    https://www.autotriti.gr/asfaleies/d...ish_122349.asp

  11. #19
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MixalhsGp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τι συμβαινει με εσενα, εγω εχω ασφαλισμένο αυτοκινητο στην ING( συμβόλαιο με κλοπή φωτιά κτλπ) και εχω καταθέσει πινακίδες .


    Α, και για Να παρεις πινακίδες πρεπει να πας ασφαλιστήριο συμβόλαιο στην εφορία αλλιως δεν στις δινουν . Αρα ???
    Δηλαδή αν πάρω τηλέφωνο στην ING θα μου το ασφαλίσουν ? η έχεις γάτα ασφαλιστή ?

    Στο ασφάλισαν ως αυτοκίνητο η σαν αντικείμενο μέσα στην ασφάλεια κλοπής και πυρός του σπιτιού ?
    Π.χ μαζί με τους πινάκες και τα στερεοφωνικά και αυτοκίνητο μάρκας ....

    Αναλυτικά η Interasco που είχα μικτή από την ήμερα αγοράς του αυτοκίνητου δεν μου το ασφάλιζε ποια για κλοπή και πυρκαγιά.
    Ενώ η Εθνική που έχω τα πάντα από συμβόλαια δεν μου το ασφάλιζε ως μέρος του σπιτιού πάρα το κλειστό πάρκινγκ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη friendgr : 16-02-18 στις 18:29

  12. #20
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως θα τρελαθώ, όλοι αυτοί που έχουν πολυτελή αυτοκίνητα αρκετών κυβικών και έχουν καταθέσει πινακίδες δεν μπορούν να τα ασφαλίσουν ?

    Τότε αποτελούμε τρελή λίστα για κλοπές !!!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP