Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 45

Θέμα: honda civic type r 2017 (ναι αυτο το διαστημικο....)

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή honda civic type r 2017 (ναι αυτο το διαστημικο....)

    καταρχην να καλησπερισω ολους...

    τις τελευταιες μερες ετυχε να οδηγησω για καμποσο το καινουργιο ταπερ. ναι αυτο που εγραψε το καλυτερο χρονο στο ring κτλ κτλ κτλ, που μοιαζει με καγκουρικο διαστημοπλοιο...με την τεραστια φτερουγα του πισω που εχει πραγματικη αεροδυναμικη, κατι μοναδικο στην κατηγορια!

    ας ξεκινησουμε ομως με τα βασικα...το αμαξι ειναι τεραστιο...ειναι κοντα 4.5 μετρα και πολυ πολυ πλατυ...φοραει 20αρα ζαντα με 30αρι προφιλ...απο μπροστα ειναι πολυ πιο ομορφο απο τις φωτος και μοιαζει αρκετα με subaru ενω απο πισω..ειναι αστα να πανε....το εν λογω αμαξι ηταν και κοκκινο οποτε σχεδον ντρεπεσαι να κυκλοφορεις με αυτο...με αυτες τις διαστασεις οι χωροι μεσα ειναι πολυ καλοι και το πορτ μπαγκαζ τεραστιο...τα εμπρος καθισματα ειναι σχεδον μπακετ και πολυ ομορφα και πραγματι σε κρατανε τελεια χωρις να κουραζουν..το ταμπλο ενω ειναι καλοσχεδιασμενο και πολυ ποιοτικο εχει ενα καρο λαμπακια που πραγματικα δεν χρειαζονται...ολα κοκκινα φυσικα οπως και τα μπροστα καθισματα...υπερβολες χωρις λογο κατ εμε..στο καντραν τωρα..μια οθονη με ενα μεγαλο στροφομετρο αλλα lambo...

    παμε και στα πιο σοβαρα τωρα...μοτερ και feeling....το μοτερ για αρχη ειναι πολυ καλο...ειναι εφαμιλο του cupra 300..αν και δουλευει καμποση πιεση βλεπε 1.5 bar.. ενω το cupra 1.1-1.2...σκεφτειτε λοιπον ποσο ποτεντιαλ εχει το vag....!τα 400 πρεπει να ρχονται ευκολα....το honda ομως απο την αλλη..θυμιζει αρκετα περισσοτερο ατμοσφαιρικο..οντας διροπο...με σκαλοπατια στις 3000rpm και στις 6000rpm....ιδιως 6-7 ειναι ballistic το αμαξι..και ενα μεγαλο μπραβο στους χονταιους μηχανικους....ο κοφτης ειναι στις 7...και το αμαξι ειναι αρκετα κοντο..για να σας δωσω ενα μετρο συγκρισης και μονο..το αμαξι παει σαν m3 e46..ισως και λιγο καλυτερο....δυνατο το hondaki....αλλα η ουσια του ομως δεν ειναι εκει....

    η ουσια ειναι στο στησιμο...κατι που αντιλαμβανεσαι απο τα πρωτα μετρα...το αμαξι ειναι πολυ καλο...βγαζει τρελλη προσφυση...και το τιμονι του ειναι για προσθιοκινητο πολυ πολυ καλο...γενικα το αμαξι δεν "χαζευει"...ειναι ενα κομματι..και φαινομενα torque steer μεσα στις στροφες ειναι πολυ λιγα παρα τους ελληνικους κατσικοδρομους...απο την αλλη ομως μην φανταστειτε οτι ειναι και γαλλικο..να γυριζει παντου και παντα την ουρα...καμια σχεση..για να φτασεις εκει..πρεπει να πηγαινεις με παρα πολλα...ειπαμε το αμαξι βγαζει πολυ προσφυση...αυτο ομως που ιδιως μ κανε εντυπωση ειναι το καλιμπραρισμα των ηλεκτρονικων...τι μαγικο χερι που επεμβαινει ακριβως εκει που πρεπει φτιαξανε??????????ναι ειναι επικα τα συστηματα...και πραγματι σε βοηθανε να πας με απειρα χιλιομετρα....αν και προσωπικα-δεν τα εμπιστευομαι-..αυτο βεβαια ειναι δικο μου χουι!!

    σε θεματα τωρα αισθησης θα γινω λιγακι κακος...ναι το αμαξι κανει οσα περιγραφω παραπανω αλλα το feeling παραμενει καλο-απλα καλο-μεχρι εκει...δεν γινεσαι ενα με το αμαξι...οπως ολα τα πολυ σοβαρα αμαξια...σαν να εχουν φτιαξει κατι που να στριβει τερμα αλλα οχι τοσο λογω οδηγου αλλα λογω τεχνολογικων λυσεων..προσωπικα σε μια στροφοδιαδρομη ισως να πηγαινα με ενα focus rs λιγακι πιο γρηγορα..λογω του οτι θα περναγα πιο καλα..οχι διοτι το honda δεν μπορει...ισως να ναι και πιο γρηγορο (ο τυπος γενικα το επιβεβαιωνει κιολας σε πιστα)..απλα εμενα δεν μ δινει την αυτοπεποιθηση..και φυσικα την κ@βλα να το πω!!!!!φυσικα δεν βοηθανε και οι δρομοι που ευνοουν το τετρακινητο...σιγουρα ομως το αμαξι ειναι μαλλον πιο γρηγορο απο το βαρυ focus...που το μοτερ του επισης δεν ειναι κατι το φοβερο...

    παμε τωρα και στην τιμη...47 χηνες..ειναι πολλα...παρα πολλα...ναι το αμαξι ειναι πολυ καλο...αλλα δεν ειναι ο βασιλιας της κατηγοριας..αυτος ειναι το focus...και απο την αλλη εχεις το τρελλο bargain cupra με 28 χιλιαρικα...το οποιο μοτερικα ειναι σχεδον ιδιο...και απλα χανει σε στησιμο και σε αισθηση..πολυ ειδικο κοινο λοιπον το honda ψαχνει...εγω προσωπικα απο την στιγμη που υπαρχουν οι δυο αλλες προτασεις μαλλον τα αλλα θα επαιρνα αναλογα φυσικα τα οικονομικα μ...

    για να το συνοψισω...ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια της honda...αλλα μαλλον δεν ειναι το αμαξι που μετα απο καιρο θα θυμαμαι οτι οδηγησα..sorry honda boys

  2. The Following 10 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    doctore (03-02-18), EVERGET (02-02-18), fotis (02-02-18), gant (02-02-18), Lefterisk (11-02-18), Leonidas_E39 (03-02-18), mark e92 (04-02-18), nikos valvetronic (04-02-18), vagmag (07-02-18), wheelman (07-02-18)

  3. #2
    Εγγραφή
    11-11-11
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    420
    Thanked
    1312
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σε ποια κατηγορία είναι πρώτο το RS;;;....

  4. The Following User Says Thank You to fotis For This Useful Post:

    nik200 (02-02-18)

  5. #3
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια κατηγορία είναι πρώτο το RS;;;....
    Σε θεμα οδηγικής απόλαυσης μιλάω πάντα φίλε μ Φώτη...εκει το rs3 είναι μη ρυθμισιμο μπροστοβαρο , το a45 λιγότερο συμμετοχικό, Τα 140 καλό αλλά όχι τόσο αποτελεσματικό όσο τα άλλα, το s3 αοσμο-αγευστο, αυτή πάνω κάτω είναι η κατηγορία των uber hatches!

  6. #4
    Εγγραφή
    11-11-11
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    420
    Thanked
    1312
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε θεμα οδηγικής απόλαυσης μιλάω πάντα φίλε μ Φώτη...εκει το rs3 είναι μη ρυθμισιμο μπροστοβαρο , το a45 λιγότερο συμμετοχικό, Τα 140 καλό αλλά όχι τόσο αποτελεσματικό όσο τα άλλα, το s3 αοσμο-αγευστο, αυτή πάνω κάτω είναι η κατηγορία των uber hatches!
    xexex το ξέρω πλάκα σου κάνω.

  7. The Following User Says Thank You to fotis For This Useful Post:

    nik200 (02-02-18)

  8. #5
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε θεμα οδηγικής απόλαυσης μιλάω πάντα φίλε μ Φώτη...εκει το rs3 είναι μη ρυθμισιμο μπροστοβαρο , το a45 λιγότερο συμμετοχικό, Τα 140 καλό αλλά όχι τόσο αποτελεσματικό όσο τα άλλα, το s3 αοσμο-αγευστο, αυτή πάνω κάτω είναι η κατηγορία των uber hatches!
    Δηλαδή μέχρι 2,0 κεκ ποιο θα προτιμούσες Nik?

  9. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    nik200 (02-02-18)

  10. #6
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή μέχρι 2,0 κεκ ποιο θα προτιμούσες Nik?
    Έχω οδηγήσει τα εξης:
    Audi s3
    Seat Leon cupra 300
    Peugeot 308 gti 270ps
    Ford focus rs
    Honda civic type r

    Για όλα τα υπόλοιπα ότι μ χουν πει δημοσιογράφοι και έχω διαβάσει....με κάθε επιφύλαξη..

    Εγώ προσωπικά λέω focus δαγκωτό....ειχε ψυχή το αμάξι αυτό..αλλα φυσικά πρέπει να τα οδηγήσει κάνεις να δει τι του ταιριάζει!

  11. #7
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω οδηγήσει τα εξης:
    Audi s3
    Seat Leon cupra 300
    Peugeot 308 gti 270ps
    Ford focus rs
    Honda civic type r

    Για όλα τα υπόλοιπα ότι μ χουν πει δημοσιογράφοι και έχω διαβάσει....με κάθε επιφύλαξη..

    Εγώ προσωπικά λέω focus δαγκωτό....ειχε ψυχή το αμάξι αυτό..αλλα φυσικά πρέπει να τα οδηγήσει κάνεις να δει τι του ταιριάζει!
    Το Rs είναι 2,5 μέχρι 2,0 δηλαδή μόνο το leon λες.
    Το μόνο κακό στο leon είναι η ποιότητα του εσωτερικού που δεν έχει καμία σχέση με το Α3.
    ΤοGolf R μήπως το εχεις οδηγήσει για να μας πεις εντυπώσεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mark e92 : 04-02-18 στις 23:02

  12. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    nik200 (05-02-18)

  13. #8
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ο βασιλιάς της κατηγορίας θα είναι το ολοκαίνουργιο renault megane rs(ειδικά η έκδοση trophy).
    1800 κ.εκ. (ότι πρέπει για Ελλάδα), τετραδιευθυνση, επιλογή είτε μηχανικό είτε αυτόματο κιβώτιο και
    εμφάνιση πιο προσγειωμένη τουλάχιστον από το honda.τι άλλο να ζητήσει κανείς

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Dimimav For This Useful Post:

    BILL007 (02-02-18), nik200 (02-02-18)

  15. #9
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.443
    Thanked
    21234
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχην να καλησπερισω ολους...
    ... σχεδον ντρεπεσαι να κυκλοφορεις με αυτο...
    ...απο την αλλη ομως μην φανταστειτε οτι ειναι και γαλλικο..
    ...παμε τωρα και στην τιμη...47 χηνες..ειναι πολλα...παρα πολλα...
    ...αλλα μαλλον δεν ειναι το αμαξι που μετα απο καιρο θα θυμαμαι οτι οδηγησα..sorry honda boys

    Καλησπέρα Νικ !

    Αν και δεν είμαι in a hatchback state of mind, πιστεύω ότι 47 χιλιάρικα είναι πάρα πολλά και γι αυτούς που είναι.
    Εκτός κι αν κάποιος έχει κάποιο κόλημα με τη Honda.
    Αλλά και 47 για να ντρέπεσαι να κυκλοφορήσεις...δεν ξέρω...

    Αυτό που ξέρω είναι ότι μεταφέρεις τα θετικά και τα αρνητικά των αυτοκινήτων που οδηγείς, πολύ καλύτερα από τους
    περισσότερους "ειδικούς" Έλληνες δημοσιογράφους !

  16. The Following 4 Users Say Thank You to doctore For This Useful Post:

    EVERGET (06-02-18), Leonidas_E39 (03-02-18), nik200 (03-02-18), nikos valvetronic (04-02-18)

  17. #10
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο doctore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα Νικ !

    Αν και δεν είμαι in a hatchback state of mind, πιστεύω ότι 47 χιλιάρικα είναι πάρα πολλά και γι αυτούς που είναι.
    Εκτός κι αν κάποιος έχει κάποιο κόλημα με τη Honda.
    Αλλά και 47 για να ντρέπεσαι να κυκλοφορήσεις...δεν ξέρω...

    Αυτό που ξέρω είναι ότι μεταφέρεις τα θετικά και τα αρνητικά των αυτοκινήτων που οδηγείς, πολύ καλύτερα από τους
    περισσότερους "ειδικούς" Έλληνες δημοσιογράφους !
    Συμφωνώ ότι είναι υπερβολικά τα χρήματα....

    Από κει και πέρα όσο αγαπώ να οδηγώ αυτοκίνητα άλλο τόσο αγαπώ να περιγράφω, όσο καλύτερα μπορώ, τον χαρακτήρα του καθενός...και η πλάκα είναι ότι πολλά από αυτά, που δεν το περιμένεις, είναι πράγματι πολύ καλά!

  18. The Following 2 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    doctore (03-02-18), EVERGET (06-02-18)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP