Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Δειγμα απο αλλαγη λαδιων κιβωτιου-διαφορικου

  1. #11
    Εγγραφή
    09-09-13
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    59
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γιατί το χρώμα και μόνο των λαδιών να υποδεικνύει ότι θέλουν αλλαγή?

    Δοκίμασες να δεις πόσα γρέζια έχουν? Με έναν μαγνήτη έξω από το ποτήρι (στον πάτω του) μπορείς να κάνεις δουλειά. Ίσως και μόνο δια της βαρύτητας. Αν τα βάλεις σε μπουκάλι θα γίνει πιο εύκολη η διαδικασία.

  2. #12
    Εγγραφή
    12-01-18
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    93
    Thanked
    76
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σε αυτο που λες μπορει να εχεις δικιο.οπως ειπαν και ποιο πανω τα παιδια, μαυρα θα ειναι και τωρα μετα απο 100 χιλιομετρα.αλλα δεν ειναι τοσα ,ειναι 120.000 και σιγουρα τα μεταλα εχουν τριφτει,μπορει και οχι.δεν εχω κανει αυτο που λες με τον μαγνητη ,δυστυχως τα πεταξα.το μονο που παρατηρησα ηταν πως μυριζαν τα παλια με τα καινουργια.αν αυτο λεει κατι.το κοστος ειναι μικρο ,ποιος ο λογος λοιπον ;

  3. #13
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Πόσο το κόστος να αλλαχτούν και τα δύο;
    Δε νομίζω να είναι απαγορευτικό



    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ


    Current World Population Clock

    U.S.National Debt Clock



    Always we need a ballance between the car and the woman as a perfect man dream!

  4. #14
    Εγγραφή
    12-01-18
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    93
    Thanked
    76
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αναλογως τι θα βαλεις , και αν το κανεις μονος σου η οχι.
    απο 35€ μεχρι 65€.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Bmw46 For This Useful Post:

    BILL007 (20-01-18), Shikari11 (20-01-18)

  6. #15
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εγώ άλλαξα τον Οκτώβριο του 2017 λάδι στο σασμάν, έβαλα Castrol 80w-90. Φυσικά αγόρασα 2 λίτρα και το υπόλοιπο το πήρα σπίτι. Το κόστος ήταν συνολικά 20 ευρώ. Την αλλαγή την έκανε ο μάστορας που αγόρασα το λάδι, το σασμάν μου έχει 2 βίδες.
    E30 318i

  7. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    Shikari11 (20-01-18)

  8. #16
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλά έκανες φίλε μου, είναι δυνατόν λιπαντικό και μάλιστα σε τόσο ''απαιτητικά'' εξαρτήματα να μην χρίζει αλλαγής? Η BMW, και όχι μόνο, το λέει για μείωση του κόστους χρήσης. Εγω τα αλλάζω κάθε 60.000χλμ και του διαφορικού είναι 1.5 λίτρο και κοστίζει 150 ευρώ!
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  9. The Following 2 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    A8hnaios (20-01-18), BILL007 (20-01-18)

  10. #17
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bmw46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε αυτο που λες μπορει να εχεις δικιο.οπως ειπαν και ποιο πανω τα παιδια, μαυρα θα ειναι και τωρα μετα απο 100 χιλιομετρα.αλλα δεν ειναι τοσα ,ειναι 120.000 και σιγουρα τα μεταλα εχουν τριφτει,μπορει και οχι.δεν εχω κανει αυτο που λες με τον μαγνητη ,δυστυχως τα πεταξα.το μονο που παρατηρησα ηταν πως μυριζαν τα παλια με τα καινουργια.αν αυτο λεει κατι.το κοστος ειναι μικρο ,ποιος ο λογος λοιπον ;
    Δεν είναι σίγουρο οτι έχει φθορά στα μέταλλα, το σημαντικότερο είναι οι ιδιότητες του λιπαντικού που χάνονται σταδιακά, όσο heavy duty και να είναι! Μην λυπάστε λάδια/βαλβολίνες στο μοτέρ-κιβώτιο-διαφορικό..είναι το ''αίμα'' του αυτοκίνητου!
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  11. The Following 4 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    A8hnaios (20-01-18), BILL007 (20-01-18), PetrosD (20-01-18), skaros (20-01-18)

  12. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο demanu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το χρώμα και μόνο των λαδιών να υποδεικνύει ότι θέλουν αλλαγή?

    Δοκίμασες να δεις πόσα γρέζια έχουν? Με έναν μαγνήτη έξω από το ποτήρι (στον πάτω του) μπορείς να κάνεις δουλειά. Ίσως και μόνο δια της βαρύτητας. Αν τα βάλεις σε μπουκάλι θα γίνει πιο εύκολη η διαδικασία.
    Αμα θέλεις το θέμα να το εξαντλήσεις και σου περισσεύουν κάποια χρήματα, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τα στείλεις για ανάλυση σε εργαστήριο https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1520

    Πρόκειται για μια εταιρεία στην Αμερική (https://www.blackstone-labs.com) όπου κάνει ανάλυση στο λάδι του κινητήρα σου και σου επιστρέφει ένα χαρτί με το αποτέλεσμα.
    Επίσης σου δίνει και μια συμβουλή για το πόσα ΑΣΦΑΛΗ χιλιόμετρα έχει ακόμα το λάδι σου.
    Το τεστ χωρίζεται σε 3 κύκλους (μπορείς να κάνεις και 1 μόνο για απλή ανάλυση) όπου στέλνεις τα λάδια και με τα αποτελέσματα κάθε φορά το κρατάς και πιό πολύ ώστε να φτάσεις στο μέγιστο χρόνο διάρκειας...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 20-01-18 στις 13:55



  13. #19
    Εγγραφή
    09-09-13
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    59
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα δικά μου του διαφορικού πάντως είχαν αρκετά γρέζια (116 στα 140.000km)

  14. #20
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    489
    Thanked
    740
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μιας και μιλαμε για αυτα.. τι λαδια προτεινουν για τα E46 για διαφορικο και κιβωτιο ?? Παιζει ρολο το μοντελο η ολα τα 46αρια παιρνουν τα ιδια?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP