Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Πρόβλημα κοντέρ E39 - Stepper Motor?

  1. #1
    Jime39 Guest

    Question Πρόβλημα κοντέρ E39 - Stepper Motor?

    Καλησπέρα σας είμαι καινούργιος στην ομάδα ..το πρόβλημα ξεκίνησε πέφτοντας σε κάτι μικρές λακούβες έπεφτε ο δεικτης τον χιλιομέτρων ο διχτης κατανάλωσης καυσίμου και ο δεικτης της βενζίνης δεν κάθεται σταθερός ανεβοκατεβαίνει όσο βενζίνη και να εχω μέσα ..ενώ το στροφόμετρο και η θερμοκρασία δουλεύουν κανονικά

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας!

    Το πρόβλημα έχει μάλλον να κάνει είτε με τα φυσάκια που πάνε πάνω στο κοντέρ (μπορείς να τα περάσεις ένα σπρέυ επαφών) είτε με τα μοτεράκια που είναι μέσα στο κοντέρ (stepper motors).
    Αμα πιάνουν τα χέρια σου και έχεις χρόνο και διάθεση εδώ μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το άνοιγμα



    Τα μοτεράκια μπορείς να τα βρείς απο εδώ για παράδειγμα

    https://www.ebay.com/itm/Stepper-Mot...-/162237534329



    Αλλιώς πάρε ένα μεταχειρισμένο κοντέρ και πήγαινε να στο κωδικοποιήσουν.



  3. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    wheelman (28-01-18)

  4. #3
    Jime39 Guest

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ ..τα φυσακια τα εχω κάνει με σπρέι επαφών αλά τίποτα .....λέτε να είναι καλύτερα να αγοράσω ένα αλο κοντέρ.

    ....να μου το κωδικοποιησουν δηλαδή εάν βάλω μεταχειρισμένο δεν θα δουλεύει ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη wheelman : 28-01-18 στις 00:57

  5. #4
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jime39 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ ..τα φυσακια τα εχω κάνει με σπρέι επαφών αλά τίποτα .....λέτε να είναι καλύτερα να αγοράσω ένα αλο κοντέρ.

    ....να μου το κωδικοποιησουν δηλαδή εάν βάλω μεταχειρισμένο δεν θα δουλεύει ?
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

    Αυτό που λέει ο Βασίλης, είναι να αντικατασταθούν τα βηματικα μοτέρ που κινούν τις βελόνες, κάτι που προύποθέτει κολλητήρι.

    Aν χειρίζεσαι κολλητήρι είναι ευκολη διακασία, κοιτάς τον κωδικό και παραγγέλενεις απο το ebay.
    Εγω είχα βρεί καινουρία σχετικά φτηνα και μαλιστα μου είχε κάνει εντύπωση ότι τoυ ταχύμετρου τα φορούσε και κάποιο αμερικάνικο,
    ενώ του δείκτη βενζίνης απο Fiat Stilo μέχρι ford και Volvo.

    Πριν μπέις όμως στην διαδικασία αλλαγής των stepper, μπορείς να ελέγξεις την καλή λειτουργεία τους μέσω διαγνωστικού.
    Σστο INPA έχει test που όρίζεις πχ χλμ και βλέπεις αν ανταποκρίνεται σωστά,
    ή του λές πήγαινε στις 2350 στροφές και παρακολουθείς αντιστοιχα αν αυτο που δείχνει τειλκά το κοντέρ έχει απόκλιση.

    Αυτό που θέλει μεγάλη προσοχή είναι το Βάλε-Βγάλε απο τις βελόνες, συνήθως εκει γίνεται η ζημιά,
    αποκολλάτε ή "παίρνει τζόγους" το αξονάκι.

    Αυτά απο εμένα, κάνε το test και πές μας...

  6. The Following User Says Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (28-01-18)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP