Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: N.4495/2017 ρυθμιση αυθαιρετων....

  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή N.4495/2017 ρυθμιση αυθαιρετων....

    Αν καποιος γνωριζει,θα ηθελα την γνωμη του για θεμα που προεκυψε στον χωρο του παρκιγκ της πολυκατοικιας που διαμενω.

    Το διαμερισμα το αγορασα τον 12ο του 2005 και εννοητε οτι το παρκιγκ που χρησιμοποιω απο τοτε, φαινεται και αυτο στα συμβολαια αγορας!!!.....ομως μετα απο δικαστικη διαμαχη (για πολλα και διαφορα....) της αντιπαρουχου με τον εργολαβο,αποκαλυφθηκε οτι οι θεσεις παρκιγκ ηταν δηλωμενες 32 ενω εχουν διαγραμμιση και κατανεμηθει 47!!!....τουλαχιστον 5 απο αυτες τις θεσεις "ανηκουν" στον εργολαβο,(οπως και δυο γκαρσονιερες) οι οποιες επινοικιαζονται κανονικα εδω και χρονια!!!......

    Το θεμα μου ειναι οτι:
    ο εργολαβος ζηταει να "τακτοποιησει" πολεοδομικα σε μονιμη βαση(?) καποια "αυθαιρετα" (?) παρκιγκ (το δικο μου και αλλων 5-6 συνιδιοκτητων μου εδω στην πολυκατοικια) με κοστος 30 ευρω,χωρις να χρεωσει δικα του εξοδα (γιατι αραγε?...).....

    εννοητε οτι τα 30 ευρω δεν ειναι θεμα ,αλλα κρυβεται κατι που δεν το βλεπω???....διαβασα λιγο τον νομο στο νετ,αλλα η κατανοηση του με τις νομικες ορολογιες και αναφορες σε "παραθυρακια", παραγραφους κλπ. ειναι αρκετα δυσκολο....

    οπως λοιπον προειπα,ανα καποιος μπορει να φερει αποψη,θα ειμαι ευγνωμων.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    να συμπληρωσω οτι αυτο που "ζηταει" ο εργολαβος,ειναι να υπογραψω μια υπευθυνη δηλωση,που λεει:
    1ον,οτι τον εξουσιοδοτω να προβει στις "απαραιτητες" ενεργειες για την ρυθμιση αυθαιρετων χωρων κλπ....

    και 2ον,οτι η οριζοντια ιδιοκτησια μου εχει επεκταθει-καταλαβει κοινοχρηστο χωρο του υπογειου (οπου βρισκονται ολα τα παρκιγκ) απο τον χρονο ανεγερσης της ολης οικοδομης!!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αν μπορούσα να διαβάσω τη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας της πολυκατοικίας σου και το συμβόλαιο αγοράς θα μπορούσα να πω μια γνώμη.
    E30 318i

  4. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    aristent (06-12-17)

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

  6. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    aristent (06-12-17)

  7. #5
    Εγγραφή
    22-09-13
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Thanked
    675
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Προφανως,βασει αλλων σχεδιων βγηκε η οικοδομικη αδεια και βασει αλλων εγινε η συσταση οριζ ιδιοκτησιας και κατ επεκταση η αγοραπωλησίες.Γνωστο και παλιο τρικ των εργολαβων.
    Προφανως ο εργολαβος το παει για αλλαγη χρησης απο υπογειο (βοηθητικό χώρο) σε θεση σταθμευσης.
    Τα 30 ευρω δεν ξερω απο που προκυπτουν,η δε υδ που σου ζηταει ειναι για την αποδειξη της παλαιοτητας της αυθαιρετης χρησης.
    Γνωμη μου,εφοσον δεν σου ζηταει χρηματα για τακτοποιηση (κοινως παραβολο και προστιμο),προχωρα το.

  8. The Following 3 Users Say Thank You to Lykouras For This Useful Post:

    aristent (06-12-17), BILL007 (06-12-17), I_MNL (25-12-17)

  9. #6
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8023
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παιδιά μισό λεπτό, εξυγειστε μου κάτι που δεν κατάλαβαινω.

    Άντε και υπάγεται στον νομό περί αυθετετων. όταν θα τελεσιδικησει η αγωγή του οικοπεδουχου για τα χαμένα χιλιοστά ποιον θα κυνηγήσει μετά και τι θα γίνουν οι θεσεις?

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη wheelman : 06-12-17 στις 13:17

  10. The Following 2 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    aristent (06-12-17), BILL007 (06-12-17)

  11. #7
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lykouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως,βασει αλλων σχεδιων βγηκε η οικοδομικη αδεια και βασει αλλων εγινε η συσταση οριζ ιδιοκτησιας και κατ επεκταση η αγοραπωλησίες.Γνωστο και παλιο τρικ των εργολαβων.
    Προφανως ο εργολαβος το παει για αλλαγη χρησης απο υπογειο (βοηθητικό χώρο) σε θεση σταθμευσης.
    Τα 30 ευρω δεν ξερω απο που προκυπτουν,η δε υδ που σου ζηταει ειναι για την αποδειξη της παλαιοτητας της αυθαιρετης χρησης.
    Γνωμη μου,εφοσον δεν σου ζηταει χρηματα για τακτοποιηση (κοινως παραβολο και προστιμο),προχωρα το.
    Ξεχασα να αναφερω οτι ο εργολαβος ειναι και πολιτικος μηχανικος,οποτε ουσιαστικα εκεινος θα κανει ολη την διαδικασια...και φυσικα εκεινος εκανε και ολες τις "παρατυπιες"....
    οσο για το "τρικ των εργολαβων" με εξοργιζει αφανταστα που πρεπει να παραδεχτω με υπευθυνη δηλωση την.... "αυθαιρεσια" μου!!!

    τι στο καλο? δεν με καλυπτει ο νομος???...αγορασα με νομιμα χαρτια συμβολαια,παραβολα κλπ. και αμεση πληρωμη και οχι με χτυπηματα στην πλατη διαμερισμα,αποθηκη και παρκιγκ!!!.....σε λιγο θα πρεπει να τα ξαναγορασω....αν δεν κανω οτι μου λενε οι απατεωνες!!!

    τα 30 ευρω δεν εχουν εξηγηση....αλλωστε δεν θα παραλαβω καποια αποδειξη γι'αυτα....


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά μισό λεπτό, εξηγειστε μου κάτι που δεν κατάλαβαινω.

    Άντε και υπάγεται στον νομό περί αυθετετων. όταν θα τελεσιδικησει η αγωγή του οικοπεδουχου για τα χαμένα χιλιοστά ποιον θα κυνηγήσει μετά και τι θα γίνουν οι θεσεις?
    αυτη ειναι και η δικη μου απορια....και το εκανα θεμα εδω!!!

    αν τελικα παραδεχτω με υπευθυνη δηλωση "αυθαιρεσια" ποιος μου λεει εμενα οτι στο μελλον θα τρεξει κατι αλλο που θα με ακυρωνει και θα χασω αυτο που ουσιαστικα αγορασα και χρησιμοποιω εδω και 13χρονια!!!

  12. The Following User Says Thank You to aristent For This Useful Post:

    I_MNL (25-12-17)

  13. #8
    Εγγραφή
    22-09-13
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Thanked
    675
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αρη,παει να στο περασει στα ψηλα,ωστε να μην δυσανασχετησεις και το ψαξεις παρακατω κλπ γιατι θα βρει το μπελα του.Προφανως και ειναι παρανομο αυτο που εκανε και εκαναν ολοι οι εργολαβοι -μηχανικοι τοτε.Αλλες εποχες...
    Μπορεις να τον κυνηγησεις,εννοειται,αν εχεις λεφτα για δικηγορους κλπ.
    Οσο για τον οικοπεδουχο,αν εχει παρει αυτα που προβλεπονταν στα σχεδια της πολεοδομιας,δεν μπορει να χει καμια απαιτηση απο τον εργολαβο.
    Ο εργολαβος απλα ξεχειλωσε μετα απο αυτο την οικοδομη για να βγαλει απ τη μυγα ξυγγι και καταπατησε ο,τι κοινοχρηστο χωρο και μη,πουλωντας σας διαμερισματα,αποθηκες και παρκινγκ βασει νεων τροποποιημενων κατα το δοκουν σχεδιων και οχι των νομιμων που εχουν κατατεθει στην πολεοδομια.

  14. The Following 4 Users Say Thank You to Lykouras For This Useful Post:

    A8hnaios (07-12-17), aristent (06-12-17), BILL007 (07-12-17), I_MNL (25-12-17)

  15. #9
    Εγγραφή
    22-09-13
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Thanked
    675
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Επισης,οπως αντιλαμβανομαι,θα επομιστει κι ολο το κοστος τακτοποιησης των αυθαιρεσιων του.Κατι ειναι κο αυτο.Μην το πεις ουτε του παππα.

  16. The Following 3 Users Say Thank You to Lykouras For This Useful Post:

    aristent (06-12-17), BILL007 (07-12-17), I_MNL (25-12-17)

  17. #10
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lykouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για τον οικοπεδουχο,αν εχει παρει αυτα που προβλεπονταν στα σχεδια της πολεοδομιας,δεν μπορει να χει καμια απαιτηση απο τον εργολαβο....
    ΑΝ η οικοπεδουχος τα ειχε παρει, ΔΕΝ θα ηταν "πυρ και μανια" κατα του εργολαβου!!!...φυσικα τον κυνηγαει δικαστικα και για κακοτεχνιες κλπ.

    αυτο ομως ειναι ενα προβλημα που αφορα κυριως αυτους,εμας μας αφορα το οτι θα μας παρουν τα "σκαγια" και θα πρεπει να λαβουμε την σωστη....."θεση".

    Για να εχεις μια "εικονα" της οικοδομης,προκειτε για συγκροτημα τριων 5οροφων πολυκατοικιων και 6 μεζονετων,εκ των οποιων η μια ανηκει στην αντιπαρουχο.

    Ολο αυτο το συγκροτημα εχει 47 υπογεια παρκιγκ,με μια εισοδο με γκαραζοπορτα και οι μεζονετες εχουν παρκιγκ ακριβως απο κατω τους, με εισοδο στο σπιτι και απο το υπογειο.

    Οι αποθηκες,πιθανον "συρρικνωθηκαν" για να βγουν αυτες οι θεσεις παρκιγκ,η δικη μου πχ.ειναι μονο 2μ Χ 2μ για διαμερισμα 108τμ.!!!

    τελος παντων,θα δω λιγο τα συμβολαια και θα επανελθω....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP