Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: "Σφύριγμα" διαφορικού σε 320 e90

  1. #1
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή "Σφύριγμα" διαφορικού σε 320 e90

    Καλησπέρα σε όλους.Οπως αναφέρω και στον τίτλο του νήματος,εχει λίγο καιρό που το διαφορικό άρχισε να σφυρίζει.Δεν γουργουριζει , ακόμα,μονο σφυρίζει.Στην αρχή το παρουσίαζε μόνο όταν αφηνα το γκάζι αλλά την τελευταία εβδομάδα το σφύριγμα ακούγεται και στο ρολαρισμα αλλά και κατά την επιτάχυνση.Βαλβολινες δεν έχω αλλάξει ποτέ ούτε στο διαφορικό αλλά ούτε και στο σαζμαν.Το αυτοκίνητο έχει 118.000 χλμ.Καμια ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει και τρόπους αντιμετώπισης?

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για αρχή άλλαξε άμεσα λάδια! Τόσο στο διαφορικό όσο και στο κιβώτιο!!!

    Το "σφύριγμα" που περιγράφεις είσαι σίγουρος ότι είναι διαφορικό και δεν είναι και τίποτα ημιαξόνια?



  3. #3
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μου δίνει την εντύπωση ότι είναι από το διαφορικό. Τα ημιαξονια τι θόρυβο μπορεί να κάνουν?

  4. #4
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βγάλε νέκρα με χαμηλή ταχύτητα (σε καμιά κατηφόρα) και πες μας εάν ακούγεται πάλι....

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  5. #5
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ακούγεται αλλά όχι τόσο έντονα.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-07-11
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    916
    Thanked
    696
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Aμα το σφυριγμα αυξανεται με την επιτανχυση του αυτοκινητου σε χαμηλες ταχυτητες τσεκαρε τους σιαγωνες του χειροφρενου μηπως κολλησε καμια...
    το επαθα πριν 1 μηνα και ο μηχανικος νομιζε πως ηταν ημιαξονια (τα ρουλεμαν μεσα) αλλα τελικα ηταν αυτο...

    e36 till death!
    its not what you can say its what you can proοve(denzel washighton-training day film).

  7. The Following 2 Users Say Thank You to leo328 For This Useful Post:

    BILL007 (02-12-16), Lykouras (02-12-16)

  8. #7
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και καλή χρονιά.Εύχομαι υγεία και ευτυχία σε όλους. Λοιπόν, σε εξέλιξη του θέματος παρατήρησα το εξής : Όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο, δηλαδή έχει κάνει λίγα χιλιόμετρα, ο ήχος εξακολουθεί να υπάρχει σε κάποιες περιπτώσεις πιο έντονα και σε κάποιες περιπτώσεις σχεδόν απαρατήρητος. Σε χαμηλή πλέον ταχύτητα της τάξης των 20 με 30 χάσω σχεδόν δεν υπάρχει. Όλα αυτά τα συμπτώματα προέκυψαν μετά από μακρύ ταξίδι και στην συνέχεια ένα πρωινό με μπόλικο πάγο όπου το αυτοκίνητο χρειάστηκε νσ σπινιαρει σχεδόν ακατάσχετα. Πιο μπροστά ακουγόταν συνεχώς. Βαλβολινες ακόμη δεν άλλαξα λόγω φόρτου εργασίας. Απόψεις? ??????

  9. #8
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Χαιρετώ όλη την παρέα. Μετά από 9 μήνες το διαφορικό τα τίναξε μάλλον. Έχουμε έντονο σφύριγμα σε ταχύτητες μέχρι 120χιλιόμετρα, γουργουριτό καθώς και τρέμουλο πλέον. Σε ερώτηση στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι μπορεί να είναι και ο σταυρός μόνο. Δυσκολεύομαι να το πιστέψω ότι τόσοι ήχοι μεταδίδονται από τον σταυρό και μόνο.Πέρα από αυτό, το βήμα που φοράει το αυτοκίνητο είναι 3.45 σύμφωνα με το πρόγραμμα της αντιπροσωπείας βάσει αριθμού πλαισίου. Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω πουθενά διαφορικό με τέτοιο βήμα. Το πιο κοντινό που έχω βρει είναι με βήμα 3.64 από 320 με τους 150 ίππους και κινητήρα με κωδικό Ν46(Εγώ έχω τον Ν43 με τα 170 άλογα ).Τι γίνεται σε περίπτωση που τοποθετήσω το κοντυτερο διαφορικό? Θα μαζέψει πολύ το αμάξι? Για καινούργιο δεν συζητώ καν !!!!Μου ζήτησαν 1.950 +Φ.Π.Α προ έκπτωσης! !!!!

  10. #9
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos320 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ όλη την παρέα. Μετά από 9 μήνες το διαφορικό τα τίναξε μάλλον. Έχουμε έντονο σφύριγμα σε ταχύτητες μέχρι 120χιλιόμετρα, γουργουριτό καθώς και τρέμουλο πλέον. Σε ερώτηση στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι μπορεί να είναι και ο σταυρός μόνο. Δυσκολεύομαι να το πιστέψω ότι τόσοι ήχοι μεταδίδονται από τον σταυρό και μόνο.Πέρα από αυτό, το βήμα που φοράει το αυτοκίνητο είναι 3.45 σύμφωνα με το πρόγραμμα της αντιπροσωπείας βάσει αριθμού πλαισίου. Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω πουθενά διαφορικό με τέτοιο βήμα. Το πιο κοντινό που έχω βρει είναι με βήμα 3.64 από 320 με τους 150 ίππους και κινητήρα με κωδικό Ν46(Εγώ έχω τον Ν43 με τα 170 άλογα ).Τι γίνεται σε περίπτωση που τοποθετήσω το κοντυτερο διαφορικό? Θα μαζέψει πολύ το αμάξι? Για καινούργιο δεν συζητώ καν !!!!Μου ζήτησαν 1.950 +Φ.Π.Α προ έκπτωσης! !!!!
    θα έχεις λίγο καλύτερες επιταχύνσεις μιας και θα κοντίνει ελάχιστα το σύνολο σου και λίγο μικρότερη τελική ταχύτητα. η διαφορά στο βήμα που γράφεις είναι ανεπαίσθητη βασικά.... μην κολλάς στο οτι έχει διαφορά στο βήμα. Εμένα έχει βήμα νομίζω 4.10 σε 320 Ε90 και δεν έχω πρόβλημα στα ταξίδια....τελική κάπου 225 έχω αλλά με κόφτη πιο πάνω στις 7.000rpm

  11. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα έχεις λίγο καλύτερες επιταχύνσεις μιας και θα κοντίνει ελάχιστα το σύνολο σου και λίγο μικρότερη τελική ταχύτητα. η διαφορά στο βήμα που γράφεις είναι ανεπαίσθητη βασικά.... μην κολλάς στο οτι έχει διαφορά στο βήμα. Εμένα έχει βήμα νομίζω 4.10 σε 320 Ε90 και δεν έχω πρόβλημα στα ταξίδια....τελική κάπου 225 έχω αλλά με κόφτη πιο πάνω στις 7.000rpm
    Εμείς όμως έχουμε και άλλο κιβώτιο Πετράν.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP