Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Ερωτήματα προς γνώστες / εμπειρότερους για πιθανή αγορά BMW 316i F30

  1. #1
    Εγγραφή
    30-12-16
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ερωτήματα προς γνώστες / εμπειρότερους για πιθανή αγορά BMW 316i F30

    Καλησπέρα σας,

    μια ερώτηση προς τους γνώστες του μοντέλου / εταιρείας.
    Έλεγξα σε επίσημο αντιπρόσωπο, με προοπτική αγοράς μια BMW F30 316i του 2015, στην οποία προέκυψε ότι έχει γίνει αλλαγή εγκεφάλου κινητήρα εντός εγγύησης προ μηνών και 1000 χλμ.
    Η αιτιολογία είναι ότι έδινε λανθασμένα αλαρμ πίεσης ελαστικών (runflat), με τελική (κατόπιν προειδοποιήσεων) απενεργοποίηση του DSC.
    Αυτό με παραξένεψε πολύ, δεδομένης της αξίας του εγκεφάλου, να έχει γίνει έτσι εύκολα αλλαγή με την πρώτη βλάβη – που πιθανώς να ήταν βλαμμένος κ ένας αισθητήρας.....

    Το αυτόκίνητο πρόσφατα βγήκε μάλιστα από την 2ετή εργοστασιακή εγγύηση, αν κ ο νεός εγκέφαλος καλύπτεται εκ νέου από 2-ετή εγγύηση.

    Δεν έχω εμπειρία με την BMW κ δεν ξέρω πως λειτουργεί η αντιπροσωπεία αλλά ςας ακούγεται φυσιολογικό? Αλλάζει η BMW έτσι εύκολα εγκεφάλους? Υπάρχει κάποια ευπάθεια στην F30?
    Φοβάμαι για κάτι σοβαρότερο που μπορεί να κρύβεται.
    Το αμάξι έχει λίγα χιλιόμετρα, ενώ την αντικατάσταση του εγκεφάλου μου την είπε ο αντιπρόσωπος που την έκανε, αλλά σε άλλο αντιπρόσωπο δεν φαίνεται στο ιστορικό του αυτοκινήτου......
    Για να σας προλάβω, ο πωλητής φαίνεται αξιόπιστος (ιδιώτης), αλλά από την άλλη δεν μου είχε πει τίποτα για αυτό, που το θεωρώ αν μη τι άλλο άξιο αναφοράς, έστω σαν επιλυθέν πρόβλημα εντός εγγύησης.

    Ευχαριστώγια τις απαντήσεις σας

    ΥΓ:Ευελπιστώ ότι θα γίνω κάτοχος της κ θα τα λέμε συχνότερα από εδώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο harisman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    μια ερώτηση προς τους γνώστες του μοντέλου / εταιρείας.
    Έλεγξα σε επίσημο αντιπρόσωπο, με προοπτική αγοράς μια BMW F30 316i του 2015, στην οποία προέκυψε ότι έχει γίνει αλλαγή εγκεφάλου κινητήρα εντός εγγύησης προ μηνών και 1000 χλμ.
    Η αιτιολογία είναι ότι έδινε λανθασμένα αλαρμ πίεσης ελαστικών (runflat), με τελική (κατόπιν προειδοποιήσεων) απενεργοποίηση του DSC.
    Αυτό με παραξένεψε πολύ, δεδομένης της αξίας του εγκεφάλου, να έχει γίνει έτσι εύκολα αλλαγή με την πρώτη βλάβη – που πιθανώς να ήταν βλαμμένος κ ένας αισθητήρας.....

    Το αυτόκίνητο πρόσφατα βγήκε μάλιστα από την 2ετή εργοστασιακή εγγύηση, αν κ ο νεός εγκέφαλος καλύπτεται εκ νέου από 2-ετή εγγύηση.

    Δεν έχω εμπειρία με την BMW κ δεν ξέρω πως λειτουργεί η αντιπροσωπεία αλλά ςας ακούγεται φυσιολογικό? Αλλάζει η BMW έτσι εύκολα εγκεφάλους? Υπάρχει κάποια ευπάθεια στην F30?
    Φοβάμαι για κάτι σοβαρότερο που μπορεί να κρύβεται.
    Το αμάξι έχει λίγα χιλιόμετρα, ενώ την αντικατάσταση του εγκεφάλου μου την είπε ο αντιπρόσωπος που την έκανε, αλλά σε άλλο αντιπρόσωπο δεν φαίνεται στο ιστορικό του αυτοκινήτου......
    Για να σας προλάβω, ο πωλητής φαίνεται αξιόπιστος (ιδιώτης), αλλά από την άλλη δεν μου είχε πει τίποτα για αυτό, που το θεωρώ αν μη τι άλλο άξιο αναφοράς, έστω σαν επιλυθέν πρόβλημα εντός εγγύησης.

    Ευχαριστώγια τις απαντήσεις σας

    ΥΓ:Ευελπιστώ ότι θα γίνω κάτοχος της κ θα τα λέμε συχνότερα από εδώ!
    Η αλλαγή μονάδας DME δεν είναι κάτι σύνηθες άλλα δεν είναι και πρόβλημα να αλλαχθεί στα πλαίσια κάποιας δυσλειτουργίας.
    Συνήθως τα προβλήματα παρουσιάζονται στις υπομοναδες και όχι στην DME.
    Τα ελαττωματικά ανταλλακτικά που αλλάζονται σε καθεστώς εγγύησης, έχουν εγγύηση για όσο χρόνο απομένει για να λήξει η εγγύηση του αυτοκίνητου.
    Αν το πληρώσεις το ανταλλακτικό έχει 2 χρονια εγγύηση, εάν η εγγύηση του αυτοκινήτου λήγει σε ένα μήνα και αλλαχθεί δωρεάν, η εγγύηση του ανταλλακτικου ισχύει για 1 μήνα.
    B58



  3. The Following 7 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    A8hnaios (27-09-17), aristent (28-09-17), BILL007 (27-09-17), deepBLUE (28-09-17), gant (28-09-17), Konstantinos E60 (27-09-17), Ptboul (27-09-17)

  4. #3
    Εγγραφή
    29-10-16
    Περιοχή
    Athens N.S.
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τη μοτερ φοραει Ν13 η Β38?

  5. #4
    Εγγραφή
    30-12-16
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Shrm Εμφάνιση μηνυμάτων
    τη μοτερ φοραει Ν13 η Β38?
    Φοράει το N13

  6. #5
    Εγγραφή
    30-12-16
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλλαγή μονάδας DME δεν είναι κάτι σύνηθες άλλα δεν είναι και πρόβλημα να αλλαχθεί στα πλαίσια κάποιας δυσλειτουργίας.
    Συνήθως τα προβλήματα παρουσιάζονται στις υπομοναδες και όχι στην DME.
    Τα ελαττωματικά ανταλλακτικά που αλλάζονται σε καθεστώς εγγύησης, έχουν εγγύηση για όσο χρόνο απομένει για να λήξει η εγγύηση του αυτοκίνητου.
    Αν το πληρώσεις το ανταλλακτικό έχει 2 χρονια εγγύηση, εάν η εγγύηση του αυτοκινήτου λήγει σε ένα μήνα και αλλαχθεί δωρεάν, η εγγύηση του ανταλλακτικου ισχύει για 1 μήνα.
    Από την BMW λένε ότι εφόσον αλλάχτηκε σε εγγύηση, έστω κ χωρίς επιβάρυνση, καλύπτεται από επιπλέον 2-ετή εγγύηση από την στιγμή της αλλαγής.
    Μου το είπαν σε 2 BMW αντιπροσωπείες.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to harisman For This Useful Post:

    alexm (27-09-17), BILL007 (27-09-17)

  8. #6
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο harisman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την BMW λένε ότι εφόσον αλλάχτηκε σε εγγύηση, έστω κ χωρίς επιβάρυνση, καλύπτεται από επιπλέον 2-ετή εγγύηση από την στιγμή της αλλαγής.
    Μου το είπαν σε 2 BMW αντιπροσωπείες.
    Μολις ενημερώθηκα επίσημα και έχουν δίκιο σε αυτό που σου λένε, μέχρι πριν ένα χρόνο ίσχυε αυτό που έγραψα πριν, είχαν γίνει όμως πολλά παράπονα από τους χρήστες και το καθεστώς έχει πλέον αλλάξει!!!

    mea culpa...
    B58



  9. The Following 6 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    A8hnaios (27-09-17), aristent (28-09-17), BILL007 (27-09-17), deepBLUE (28-09-17), gant (28-09-17), Lykouras (29-09-17)

  10. #7
    Εγγραφή
    29-10-16
    Περιοχή
    Athens N.S.
    Μηνύματα
    35
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μεχρι και το 2014 δειχνει να εχουν αλλαχτει 7 φορες οι κωδικοι των εγκεφαλων χωρις να εχει βγει καποια ανακληση.... Αν η δυςλειτουργεια ειναι απο τον DME μπορει καποιο πυρακι του να επαθε ζημια για τον οποιοδηποτε λογο.... απο την αλλη ειναι πιο φτηνο και σιγουρο να αλλαζετε ολο συστημα

  11. #8
    Εγγραφή
    17-01-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.024
    Thanked
    2300
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexm Εμφάνιση μηνυμάτων
    mea culpa...
    Off topic αλλα δεν μπορω να κρατηθω με θειο Αλέξη του παλιου καλου ορθοδοξου ΠΑΣΟΚ με ατακες Ανδρεα

    318 I (Άει) S (Σιχτίρ)

    Κάποτε αδιαφορούσα, τώρα απλά δεν με νοιάζει...
    Μου το 'χα πει!!!

  12. The Following 5 Users Say Thank You to DaywalkeR For This Useful Post:

    alexm (28-09-17), aristent (28-09-17), Leonidas_E39 (30-09-17), Lykouras (29-09-17), wheelman (29-09-17)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP