Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 42

Θέμα: [E60] Πρόβλημα με το I-drive

  1. #1
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή [E60] Πρόβλημα με το I-drive

    Μου συμβαίνει το εξής παράδοξο. Οσο ανεβαίνει η εξωτερική θερμοκρασία τα καλοκαιρινά μεσημέρια, κάνει διακοπές το ραδιόφωνο ή το cd που ακούω. Τη στιγμή που κάνει τη διακοπή η μουσική, παγώνει όλο το i-drive, δεν έχω δηλαδή ούτε τηλέφωνο, ούτε υπακούει σε άλλη εντολή από το κεντρικό μπουτόν ή το menu. Η διάρκεια της διακοπής είναι μερικά δευτερόλεπτα και επανέρχεται μόνο του. Η συχνότητα του φαινομένου έχω παρατηρήσει ότι εξαστάται από την ένταση της ζέστης.

    Διαγνωστικό μπήκε ήδη και δεν έχει καμμία καταγεγραμμένη βλάβη πλην στιγμιαίας υπερφόρτισης μπαταρίας και τροφοδοσίας κεραίας.

    Καμμία καλή ιδέα παιδιά οι 60άρηδες ? Προεόρτια module ίσως ...?

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κανε ενα τσεκ τις ασφάλειες.Ξεκινα απο τα απλά και ευκολα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Konstantinos E60 : 31-05-10 στις 10:10

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    σε ηλεκτρονικα ειδη, αν η βλαβη δεν ειναι μονιμη, αλλα περιοδικη και οχι σε τακτο διαστημα, αλλα τυχαιο, ειναι πολυ δυσκολο να εντοπιστει και να επισκευαστει.

    αυτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι, ειτε καποια καλωδια εχουν προβλημα με τις θερμοκρασιες και προκαλουν τις διακοπες, ειτε πας για αλλη μοναδα...

  4. #4
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανε ενα τσεκ τις ασφάλειες.Ξεκινα απο τα απλά και ευκολα.
    Κωνστανίνε, ασφάλεια που να επηρεάζεται από τη ζέστη ...?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ηλεκτρονικα ειδη, αν η βλαβη δεν ειναι μονιμη, αλλα περιοδικη και οχι σε τακτο διαστημα, αλλα τυχαιο, ειναι πολυ δυσκολο να εντοπιστει και να επισκευαστει.

    αυτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι, ειτε καποια καλωδια εχουν προβλημα με τις θερμοκρασιες και προκαλουν τις διακοπες, ειτε πας για αλλη μοναδα...
    Στάθη, μάλλον αυτό είναι το λογικό σενάριο και επειδή τρέχα γύρευε ποιό καλώδιο έχει πρόβλημα με την πολλή ζέστη, ο μηχανικός συνιστά αλλαγή μονάδας. Το ερώτημα είναι αν μετά την αλλαγή της μονάδας, το προβληματικό καλώδιο (πιθανότατα στην τροφοδοσία της κεραίας) εξακολουθεί να διαμαρτύρεται ... Μπέρδεμα τα ηλεκτρονικά δυστυχώς ...
    Για να δω τι θα πει και ο grandmaster ...

  5. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    [QUOTE=PANOS-E60;58685]Κωνστανίνε, ασφάλεια που να επηρεάζεται από τη ζέστη ...?




    Μην σου φαινεται τίποτα περίεργο.Ειδικά με τα ρευματα...
    Και απο την στιγμή που είχες υπερφόρτιση τιποτα δεν αποκλείεται και ακόμη περισσότερο δεν μπορείς να αποκλέισεις μια ασφάλεια που δεν ειναι καλά κουμπωμένη και με τις συστολές-διαστολές λογω θερμοκρασιών να επιρεάζεται.
    Βεβαια οι καλωδιώσεις και όλο το συστημα που ανέφερε ο Στάθης ειναι το πιο πιθανό σενάριο αλλα δεν χανεις τιποτα να κοιτάξεις την ασφαλειοθήκη.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πάνο βγάλε τη φίσα της μονάδας ULF (bluetooth controller) είναι πίσω αριστερά (πίσω από τα καλύμματα) πλάι στο θόλο του τροχού.

    Δεν θα λειτουργεί το bluetooth αλλά θα σταματήσουν οι διακοπές.. 99.9% έχει πρόβλημα υπερθέρμανσης το ULF...

  7. #7
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γειά σου Νίκο αρχηγέ !
    Αν θέλω να έχω και bluetooth ?

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    σε τετοια περιπτωση τοπιθανοτερο ειναι να υπαρχει ''ψυχρη'' κολληση σε καποιο εξαρτημα σε καποια συσκευη πχ οπως λεει ο Νικος στην προκειμενη ειναι το bluetooth λογο ψυχρης κολλησης οταν ζεσταινεται λογο διστολης υπαρχει καποια διακοπη/βραχυκυκλωμα πραγμα που ειναι πολυ δυσκολο να εντοπιστει και να διορθωθει!!αν ειναι αυτο απλα αλλαζεις ενα μοντουλ και τελειωνεις!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σου Νίκο αρχηγέ !
    Αν θέλω να έχω και bluetooth ?
    κανονικά θα πρέπει να αλλάξεις ULF γιατί οι πρώτες version έχουν θέματα... εναλλακτικά μπορεί να του αφαιρέσεις το καπάκι για να αερίζεται καλύτερα και να δεις πως θα πάει (σιγουρέψου όμως ότι δεν θα ακουμπάει κάποιο κάλυμμα/τσόχα/καλώδιο επάνω του..

  10. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε τετοια περιπτωση τοπιθανοτερο ειναι να υπαρχει ''ψυχρη'' κολληση σε καποιο εξαρτημα σε καποια συσκευη πχ οπως λεει ο Νικος στην προκειμενη ειναι το bluetooth λογο ψυχρης κολλησης οταν ζεσταινεται λογο διστολης υπαρχει καποια διακοπη/βραχυκυκλωμα πραγμα που ειναι πολυ δυσκολο να εντοπιστει και να διορθωθει!!αν ειναι αυτο απλα αλλαζεις ενα μοντουλ και τελειωνεις!!!
    κι αυτό είναι πιθανό

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP