Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Συντήρηση EGR - E90 320d

  1. #1
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Exclamation Συντήρηση EGR - E90 320d

    Καλησπέρα σας,

    μετά από την τοποθέτηση της δερματίνης που περιέγραψα σε άλλη ενότητα, σήμερα έκανα μια σημαντική συντήρηση - εκτός BMW & προβλεπόμενων εργασιών - στο αμάξι μου, που θα περιγράψω παρακάτω.

    Φίλος με ίδιο αυτοκίνητο ακριβώς με το δικό μου αλλά 185Κ Km (σε σχέση με τα 116Κ Km του δικού μου), εντόπισε διαρροή λαδιού στον κορμό, εκεί που κουμπώνει η πολλαπλή εισαγωγής. Για να μην μπω σε λεπτομέρειες λοιπόν, άλλαξε την πολλαπλή με νέα (κόστος αγοράς 915€!!), καθόσον είχε ράγισμα και ο εσωτερικός άξονας της που κινεί τα κλαπετα ήταν διαλυμένος. Με το άνοιγμα των μερών του αυτοκινήτου που απαιτούνταν λοιπόν, έγινε καθαρισμός στην EGR, στις σωληνώσεις και στο Intercooler που είχε γεμίσει λάδια.

    Αυτά στο όχημα του φίλου μου, ήταν η αφορμή να μπω σε σκέψεις για να προβώ σε προληπτική συντήρηση των αντίστοιχων μερών του δικού μου αυτοκινήτου, μιας και η ακύρωση της πώλησης του σημαίνει ότι θα το κρατήσω αρκετά χρόνια ακόμα και θέλω να το έχω σε άψογη κατάσταση.

    Αφού το άφησα το πρωί λοιπόν το αμάξι στον μηχανικό μου, το μεσημέρι δέχτηκα κλήση για περιγραφή των όσων διαπίστωσε, τα οποία ήταν:

    1) Η EGR ήταν γεμάτη κάρβουνο, η δε οπή της ήταν κατά 60% κλειστή από την βρωμιά! Συγκριτικά με το όχημα του φίλου μου, εκείνο ήταν στο 90% με τα χιλιόμετρα που έγραψα πιο πάνω ότι είχε.

    2) Η πολλαπλή εισαγωγής ήταν πάρα πολύ βρώμικη, από κάπνα και λάδι επίσης. Βγήκε, ψεκάστηκε με ειδικό υγρό καθαρισμού και αφού μούλιασε καλά η κάπνα-μούργα, με το πιεστικό μηχάνημα πλυθηκε και έβγαζε από την πίσω μεριά της απίστευτη μαυρίλα (2 φορές έγινε η διαδικασία αυτή).

    3) Το Intercooler εσωτερικά ήταν καθαρό, εξωτερικά δεν είχε χτυπήματα από πετραδάκια αλλά ήταν γεμάτο από ψόφια έντομα! Πλυθηκε με το πιεστικό μηχάνημα και καθάρισε εντελώς.

    4) Το κολάρο που στέλνει τον αέρα από το Intercooler στην πολλαπλή εισαγωγής, είχε ξεκουμπωσει στην ένωση με το Intercooler, άγνωστο το πως. Αυτό συνέβη πρόσφατα μάλλον, καθόσον το χαρακτηριστικό σύμπτωμα του ελαφρού σφυρίγματος κατά το overboost, ήταν αρκετά πιο έντονο εδώ και 1,5 μήνα, ενώ δεν ακουγόταν τίποτα πιο παλιά. Κουμπώθηκε η ασφάλεια του, χωρίς να δείχνει ότι έχει κάποιο πρόβλημα, θα το παρακολουθήσω όμως.

    5) Το προσφάτως προ 4μηνου αλλαγμένο φίλτρο αέρος κινητήρα ήταν σε άριστη κατάσταση μεν, αλλά το φιλτροκουτι ήταν γεμάτο από ψόφια έντομα, κυρίως μέλισσες!

    6) Συνιστάται η αλλαγή των υγρών του ψυγείου, άσχετα αν η BMW αναφέρει ότι δεν αλλάζονται ποτέ.

    7) Η τουρμπίνα είναι μια χαρά, χωρίς βρώμα ή κενά στον άξονα της.

    Ακολουθούν φωτογραφίες από την όλη συντήρηση, υπάρχει και βίντεο με τον καθαρισμό που δείχνει την μαυρίλα που έβγαλε αλλά όταν το ανεβάσω στο YouTube, θα προσθέσω εδώ και το link. Όλες οι φωτογραφίες είναι από το πριν, δηλαδή την κατάσταση που ήταν τα εξαρτήματα, εκτός από την τελευταία όπου δείχνει την - μετά το πρώτο καθάρισμα - πολλαπλή εισαγωγής.

    ΥΓ1: Είμαι περίεργος να δω διαφορά τώρα από την χρήση του αυτοκινήτου, λογικά θα πηγαίνει πολύ καλύτερα. Την συντήρηση αυτή, έχω σκοπό να την επαναλάβω σε 50Κ Km ξανά, προληπτικά.

    ΥΓ2: Τι υγρό για το ψυγείο προτείνει στο συγκεκριμένο όχημα η BMW; Να βάλω το γνήσιο ή κάποιο εφάμιλλης ποιότητας aftermarket, με κάποια συγκεκριμένη όμως προδιαγραφή, και ποια είναι αυτή;

    Sent from my Redmi Note 4Χ using Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 08-09-17 στις 23:40
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  2. The Following 13 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    andreas-d (09-09-17), aristent (09-09-17), atha (07-11-17), BILL007 (09-09-17), chrisgiapz3 (10-09-17), gant (11-09-17), isou (09-09-17), Konstantinos E60 (12-09-17), Leonidas_E39 (10-09-17), mark e92 (10-09-17), nikos valvetronic (28-10-17), vagmag (09-09-17), wheelman (09-09-17)

  3. #2
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μόλις ανέβασα και το βίντεο στο YouTube, δείτε το εδώ:



    Sent from my Redmi Note 4Χ using Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  4. The Following 3 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (09-09-17), chrisgiapz3 (10-09-17), Leonidas_E39 (10-09-17)

  5. #3
    Εγγραφή
    27-01-13
    Περιοχή
    γερμανια-πατρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    250
    Thanked
    126
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πολύ μαυρίλα η εισαγωγή σκέψου τη καταπίνουμε τόσα χρονια απο τα diesel

  6. #4
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreas-d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ μαυρίλα η εισαγωγή σκέψου τη καταπίνουμε τόσα χρονια απο τα diesel
    Τίποτα δεν καταπίνεις, υπάρχει ο καταλύτης και το DPF, στο δικό μου..... Από τα παλιά οχήματα όμως ναι.... Όλα είναι θέμα συντήρησης....

    Sent from my Redmi Note 4Χ using Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  7. #5
    Εγγραφή
    27-01-13
    Περιοχή
    γερμανια-πατρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    250
    Thanked
    126
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα δεν καταπίνεις, υπάρχει ο καταλύτης και το DPF, στο δικό μου..... Από τα παλιά οχήματα όμως ναι.... Όλα είναι θέμα συντήρησης....

    Sent from my Redmi Note 4Χ using Tapatalk
    Το dpf 9 στα 10 ταξί το έχουν κατάργηση πιθανόν και ιδιώτες, ότι καταπίνουμε κάρβουνο και καρκίνο τόσα χρονια απο τα diesel είναι γεγονός γιαυτο και πάει για κατάργηση πολιτικά συμφέροντα τα κρατάνε στη ζωή ακόμα, έως ποτέ όμως?????

  8. The Following User Says Thank You to andreas-d For This Useful Post:

    mark e92 (10-09-17)

  9. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Post

    Πωπω!!! Απίστευτο!!!! Μπράβο για το thread!!!

    Τα υγρά του ψυγείου eγώ τα άλλαζα κάθε 2 έτη αν και σύμφωνα με το TIS

    2.0 Change interval, changing and testing coolant, disposal, cleaning the cooling system

    Change interval, changing and testing coolant

    Regular checks of the coolant composition as part of Inspection I and II. As the anti-corrosion characteristics of the
    coolant decrease with time
    , the change interval of 4 years (3 years for M-Power vehicles) must be observed. The
    antifreeze concentration in the coolant must be checked each year before the cold season begins. The composition
    of the coolant must also be checked after the coolant level has been topped up.

    An areometer or densimeter (antifreeze tester) is required for setting and checking the concentration.

    It is permissible to mix various brands of the approved agents.
    Για εμένα βάλε το υγρό που δίνει η BMW
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία



  10. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    topmar (09-09-17)

  11. #7
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ για πληροφορίες φίλε μου, πάρα πολύ χρήσιμες!!

    Τότε γιατί δεν μου τα άλλαζε η BMW τόσα χρόνια;;;

    Υπάρχει περίπτωση να προκλήθηκε κάποια ζημιά από την μη αλλαγή τους τόσα χρόνια;;

    Μπαίνει άμεσα στο πρόγραμμα, εντός της ερχόμενης εβδομάδος για αλλαγή κι αυτό....

    Το μπουκάλι γνήσιο της BMW που βρίσκω στο Internet, είναι 1,5l. Αυτό είναι συμπυκνωμένο και αραιώνεται με απεσταγμένο νερό υποθέτω ε; Πόσο παίρνει μέσα το δικό μου;

    Sent from my Redmi Note 4Χ using Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 09-09-17 στις 15:10
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  12. #8
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε Βασίλη, μόλις διάβασα το SBS-2 που ανέβασες πιο πάνω, το οποίο γράφει μεταξύ άλλων:

    Ongoing technical development means that the coolant does not need to be changed on the vehicles listed below.
    - E65 from 09/2003
    - E60, all models since market introduction
    - E85 since market introduction
    - Vehicles with Service interval indicator (SIA) with petrol engines from 03/2003
    - Vehicles with Service interval indicator (SIA) with diesel engines from 09/2003
    - M vehicles from 09/2003

    Προφανώς επειδή το δικό μου ανήκει στην προτελευταία κατηγορία της παραγράφου αυτής (Vehicles with Service interval indicator (SIA) with diesel engines from 09/2003), τότε ΚΑΛΩΣ δεν αλλάχτηκε ποτέ το αντιψυκτικό, επειδή δεν το προβλέπει η ίδια η BMW.


    Sent from my Redmi Note 4Χ using Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  13. The Following User Says Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (10-09-17)

  14. #9
    Εγγραφή
    29-11-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    4.075
    Thanked
    7447
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η bmw δεν προβλέπει και αλλαγη λαδιων στα αυτοματα σαζμαν και οσοι τα πηραν στο χερι εγινε επειδη οι περισσοτεροι δεν αλλαξανε ποτε τους λαδια και την επαθαν την ζημια. Καλο ειναι τα ζουμια του αμαξιου να αλλαζονται ειτε η bmw τα δίνει εφορου ζωης ειτε οχι, καλο κανουμε κακο δεν κανουμε .

  15. The Following 6 Users Say Thank You to Leonidas_E39 For This Useful Post:

    andreas-d (10-09-17), BILL007 (10-09-17), I_MNL (08-11-17), Kazakos Garage (14-10-17), mark e92 (10-09-17), wheelman (28-10-17)

  16. #10
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ακριβώς γι'αυτό το λόγο που αναφέρεις, εγώ στο δικό μου άλλαξα στα 80.000Km τα λάδια και στο κιβώτιο ταχυτήτων και στο διαφορικό του δικού μου manual.

    Ακριβώς γι'αυτό το λόγο ξανά, προγραμματιζω την αλλαγή των υγρών του ψυγείου λοιπόν εντός της εβδομάδας, για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου.

    Ευχαριστώ τον Βασίλη για την αναλυτική ενημέρωση ξανά!

    ΥΓ: Στο θέμα του καθαρισμού τώρα, σήμερα πήγα το πρώτο ταξίδι 250ΚΜ και είδα αισθητή διαφορά στο αμάξι, τόσο ως προς την οικονομία καυσίμου (δεν το περίμενα αυτό) όσο ιδιαίτερα στον τρόπο που αρπάζει πλέον το μοτέρ εν κινήσει (η μεγαλύτερη διαφορά στην αίσθηση). Χαλάλι το αμελητέο κόστος εργασίας για αυτό που προσφέρει λοιπόν.

    Sent from my Redmi Note 4Χ using Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 10-09-17 στις 20:10
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  17. The Following 3 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (10-09-17), chrisgiapz3 (11-09-17), Leonidas_E39 (10-09-17)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP