Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Μελλοντικο Πλανο και Αγωνες Drift

  1. #1
    Εγγραφή
    30-08-17
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή Μελλοντικο Πλανο και Αγωνες Drift

    Χαιρετω την ομορφη παρεα!
    Πρωτο ποστ μου εδω περα κατι το οποιο επρεπε να γινει καιρο για να βαλω τα πραγματα σε μια θεση στο μυαλο μου
    Δεν ειμαι κατοχος Bmw αλλα εικαζω οτι την επομενη 2ετια θα γινω!

    Ειμαι πεποισμενος να φτιαξω ενα Drift Car σταδιακα και οσο γινεται μονος μου, κυριως για event, πιστας αντε και κανενα Σαββατο στους κεντρικους δρομους (αλλα μην το πειτε παραεξω )
    Ξερω εξαρχης οτι δεν θα ασχοληθω με μοτερ ατμοσφαιρικο της Bmw αλλα θα παω σε καποια λυση απο την μερια της Japan για παντρεμα ωστε να υπαρχει ενα μικρο σαλιγγαρι να σπρωχνει τα οποια μοτερ εχουν και περιθωρια εξελιξης υπεραρκετα.

    Εννοειται τα πρωτα βηματα θα ειναι κολλημενο διαφορικο και πιο κοντο, Ε46 ψαλιδια και Ζ4 κρεμαγιερα ενισχυσεις μπρος πισω μιας και πιανουν τα χερια μας, γυμνο εσωτερικο με ενα bucket και ενα υδραυλικο χειροφρενο και καποια φτηνη λυση coilover μιας και δεν ειμαστε και για KW κατευθειαν. Σιγουρα σταδιακα θα αλλαχτει και το ψυγειο οπως και γενικα τα μερη που "πονανε" λογω χρησης.

    Δεν εχω καταληξει σε καροτσα ομως... Ειμαι μεταξυ e30 και e36 και εκει θελω την βοηθεια σας μιας και τα δυο παιζουν σχεδον στα ιδια λεφτα αλλα δεν ξερω τα πλεονεκτηματα του καθενα.
    Επισης θα ηθελα την βοηθεια οσων γνωριζουν τι απαιτειται για μετατροπη σε SR. Απο οτι διαβασα χρειαζεται αλλος κεντρικος αξονας, ανταπτορα ή κοψιμο για να μπει ο λεβιες στην καμπινα, μετακινηση μοναδας abs και σερβο και αν δεν κανω λαθος θελει και αλλο καρτερ γιατι ειναι ο SR το εχει μπροστα ενω ta bmw πισω?Καλα διαβασα? Ηλεκτρικα τωρα...υπομονη και καλο ηλεκτρολογο γτ δεν ειναι να παιζεις με αυτα. Εξατμιση δεν σκαμε, λογικα ή απο το πλαι θα βγει ή απο πανω.

    Συγγνωμη αν σας κουρασα με τους Newbie ερωτησεις μου αλλα θα ηθελα πολυ να παρω μια ιδεα τι θα δω μπροστα μου!
    Ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    E36 καλύτερα.
    E30 318i

  3. #3
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για ποιο λόγο να βάλεις ιαπωνικό μοτέρ? πάρε ένα 36ρι και βάλε ένα Μ50Β25 (2500cc) και τούρμπισε το! Το μοτέρ αυτό είναι κυριολεκτικά γαϊδούρι! Αν δεις τις μπιέλες και τον στρόφαλό του θα καταλάβεις! Στην Σουηδία όλοι παίρνουν τα παλιά καραβάν και βάζουν τέτοια μοτέρ με τουρμπίνες απο Scania! χαχαχαχ...
    Φίλος εδώ έχει 36ρι τούρμπο(γράφει και εδώ) το τούρμπισε, κλειστό μοτέρ! και παίζει κοντά στα 400...και να σπάσει κάποια στιγμή τζάμπα τα πουλάνε, παιρνεις άλλο, ''πετάς'' τα πράγματα πάνω και έτοιμος..
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  4. The Following 4 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    BILL007 (03-09-17), Killertzis (02-01-19), Leonidas_E39 (08-09-17), Thomelef (06-09-17)

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αρχικά καλωσήρθες στην παρέα μας!

    Όπως είπε και ο Γιώργος ουσιαστικά δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να βάλεις japan μοτέρ.

    Για την καρότσα που ρωτάς (δεν ξέρω αν έχεις ψάξει ιδιαίτερα) αλλά το να βρεις καλή και καθαρή coupe E30 είναι ασύγκριτα πιο δύσκολο και σε κόστος ξεφεύγει. Απο Ε36 θα βρεις άνετα και σε λογικά χρήματα. Για εμένα γενικά τα Ε30 ξέχνα τα, είναι ακριβοθώρητα και χωρίς κάποια αξία αν δεν είναι γνήσια και χωρίς καλή φανοποιία-πράγμα πολύ δύσκολο (σκισίματα σε θόλους κτλπ...)

    Σε κάθε περίπτωση για εμένα σαν project ξεκίνα απο καρότσα, με καλές ενισχύσεις (δεν ξέρω αν σκέφτεσαι και για roll cage, όχι μόνο για το drift).
    Αν δεν έχεις καλή βάση ότι και μοτέρ να βάλεις και ότι στήσιμο και να κάνεις είναι στον αέρα.



  6. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    mark e92 (03-09-17), pilot (03-09-17)

  7. #5
    Εγγραφή
    30-08-17
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για το καλοσορισμα!!
    Χαιρομαι που απαντησατε αμεσα και με σωστες πληροφοριες
    Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν μοτερ απο Japan γιατι μου φαινεται γενικοτερα πιο αξιοπιστα και σκυλια. Δεν γνωριζα ομως οτι ο Μ50B25 ειναι οντως τοσο γαιδουρι και πως με κλειστο μοτερ αντεχει να παιζει safe 300hp. Σιγουρα παντως αν εφτιαχνα κατι τετοιο θα αλλαζα προεραιτικα καποια πραγματα οπως κουζινετα αντλια λαδιου και σιγουρα rebuild στο καπακι.
    Απο θεμα μεταδοσης ομως? 300 αλογα +- αντεχει η μεταδοση ή θα παιρνω συγχρονιζε στο χερι?
    Για ολοκληρο cage εννοειται το σκεφτομαι οχι ομως κατευθειαν.Οχι δηλαδη απο τα πρωτα βηματα.Νομιζω προτεραιοτητα εχουν τα τιμονια και η αναρτηση και μετα μοτερικα να δουμε πως θα σπαει η προσφυση ευκολα.

  8. #6
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σωστά το σκέφτεσαι για ένα ''ρετουσάρισμα''..τα μέταλλα που αλλάξαμε στο μοτέρ, το οποίο έγραφε πολλά χλμ στο κοντέρ που μπορεί να ήταν και γυρισμένα, ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση! Βέβαια εννοείτε κακό δεν κάνεις..τώρα όσον αφορά την μετάδοση, και αυτή ''μαμά'' είναι και αντέχει μια χαρά! Μόνο δίσκο θα χρειαστείς λογικά..
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  9. The Following User Says Thank You to pilot For This Useful Post:

    BILL007 (04-09-17)

  10. #7
    Εγγραφή
    30-08-17
    Μηνύματα
    3
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σχετικα με το budget τωρα
    Για αρχη για να στησεις μια καροτσα για χρηση σε καμια αλανα ή κανενα βραδυ να ψιλοδιπλωσεις ή πιστα που και που με μια απλη coilover, μια κρεμαγιερα πιο γρηγορη και ψαλιδια e46 με ενα bucket μεσα και ενα χειροφρενο υδραυλικο και ενα m50b25 ενα budget της ταξης 5.000 μαζι με την αγορα της καροτσας αρκουν? Φυσικα μιλαμε για αρκετη προσωπικη εργασια μιας και αυτη ειναι η χαρα του Project Car.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP