Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Απορία για Ε36 Μ50B25TU

  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-11
    Μηνύματα
    8
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή Απορία για Ε36 Μ50B25TU

    Καλησπερα.
    Αποφασισα να αγορασω ενα Ε36 με το εν λογω μοτερ(μετατροπη ολοκληρωμενη) και κανοντας ενα τεστ ντραιβ,διαπιστωσα οτι σε καμμια περιπτωση η αποδοση δεν πλησιαζει τους 192 ιππους...Επειδη περασαν απ'τα χερια μου ενα Ε30 με μοτερ Μ50Β25 (άβανο-μαμα) και ενα εργοστασιακο Ε36 318i ,θα ελεγα με σιγουρια οτι δεν βγαζει παραπανω απο 116 αλογα.Ο πωλητης μαλλον νομιζε οτι δε θα καταλαβω τι παιζει και μετα απο πιεση δεχτηκε οτι μπορει να ειναι μπουκωμενο,να βουλωσε ο καταλυτης...Εχετε καμμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει,δεδομενου οτι το μοτερ δουλευει πολυ στρωτα,χωρις κομπιασματα,κοψιματα κτλ.Ανεβαζει στροφες αλλα αργα και δεν ανοιγει οπως θα επρεπε ,ειδικα μετα τις 4000 στροφες ...Αναθυμιασεις δεν παρατηρησα,ουτε κανενος ειδους λαδιλα απο την εξατμιση,μετα μαλιστα απο πολυ ωρα.Σχετικα με το βανος,κανενας θορυβος περιεργος,ουτε κρυο,ουτε ζεστο.Κατι τελευταιο,αναβοσβηνει μονιμα το check στο καντραν,μηπως ειναι σε safe mode για καποιο λογο??? Ευχαριστω οσους απαντησουν και με συγχωρειτε για το μεγαλο ποστ...

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας! Εγω θα πηγαινα κατευθείαν σε εξειδικευμενο συνεργείο
    BMW.
    Διάγνωση και μέτρηση συμπίεσης για αρχή.

    Δεν πρόκειται αλλιώς να βγάλεις ακρη



  3. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    A8hnaios (09-08-17)

  4. #3
    Εγγραφή
    21-10-11
    Μηνύματα
    8
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για το καλοσωρισμα,παρ'ολο που ειμαι παλιο μελος,αλλα σιωπηλο...

    Σχετικα με τον ελεγχο,δε γινεται αμεσα αυτο,γιατι δεν εχει πινακιδες,λογω ακινησιας.
    Καποιος απο εδω μεσα μπορει να εχει μια ιδεα,να ξερω που βαδιζω δηλαδη,εκτος και πηγαν ολοι διακοπες...

  5. #4
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αν μπορείς να βγάλεις πολλαπλασιαστές και να μετρήσεις συμπίεση, θα ήταν καλό να μας πεις τα νούμερα.
    Στο ίδιο δικό μου είχα νούμερα από 230 έως 235 psi (αν θυμάμαι καλά τις μονάδες μέτρησης, κάπου το έχω σημειωμένο).
    E30 318i

  6. #5
    Εγγραφή
    21-10-11
    Μηνύματα
    8
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς να βγάλεις πολλαπλασιαστές και να μετρήσεις συμπίεση, θα ήταν καλό να μας πεις τα νούμερα.
    Στο ίδιο δικό μου είχα νούμερα από 230 έως 235 psi (αν θυμάμαι καλά τις μονάδες μέτρησης, κάπου το έχω σημειωμένο).
    Φιλε,εσενα μαλλον εψαχνα! Ελα λιγο τσατ,αν θυμασαι φορας το ταμπλο απο το δικο μου αυτοκινητο

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP