Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 46

Θέμα: Έρευνα αγοράς για Ε39

  1. #21
    Εγγραφή
    29-06-16
    Μηνύματα
    30
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αν θελεις την υγεια σου,μην μπλεξεις με αυτο το κιβωτιο.εκτος και αν υπαρχει εγγραφο που να αποδεικνυει οτι εχει ανακατασκευαστει την τελευταια τριετια το πολυ πενταετια.ναι γινεται σειριακο,αλλα αν βγαινεις απο τα ορια λειτουργιας του,κανει αυτα που εχει προγραματιστει να κανει.δλδ δεν σου επιτρεπει να το σπασεις,αν θελεις να κανεις καγκουριες.αλλο που ....... μονο του......(γραφω για το 5ηρ19,που εμπαινε στα μοντελα 2000+,που ειναι και ακριβο).....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexm : 14-07-17 στις 18:28

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CHRISTODOULOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στο forum,
    Ερώτηση :
    Το αυτόματο κιβώτιο της Ε39 έχει και θέση +/- για χειροκίνητη επιλογή σχέσης ?
    Έχω εντοπίσει ένα δύο αυτόματα Ε39 (μοντ. 99 και 00) και προβληματίζομαι σε σχέση με το μηχανικό κιβώτιο.
    Πώς είναι η σύγκριση των δύο ?
    Ευχαριστώ.
    To κιβώτιο αυτό είναι αρκετά αργό.Καμία σχέση με τα smg αν τσιμπάς απο το +/-. Γενικά όχι οτι δεν ειναι ωραία σαν κιβώτια, αλλά βασικός και καθοριστικός παράγοντας είναι η χρήση που θες να κάνεις.



  3. #23
    Εγγραφή
    01-07-17
    Μηνύματα
    13
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα στο forum.
    Η Ε39 θα χρησιμοποιείται κυρίως για μετακινήσεις εκτός πόλεως.
    Το αυτόματο κιβώτιο το θεωρώ πολύ πρακτικό και άνετο, αλλά θα ήθελα όταν το απαιτήσουν οι συνθήκες, να μπορώ να "γυρνώ" στο manual, ώστε να επιταχύνω κατά βούληση σε ψηλές στροφές. Αυτό μπορεί να γίνει εν κινήσει (η αλλαγή σε manual) ?
    Από πλευράς κόστους συντήρησης, τι σημαίνει το αυτόματο vs. manual ?
    Ευχαριστώ.

  4. #24
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μα σε ένα αυτόματο κιβώτιο, όταν πατήσεις τέρμα γκάζι, γίνεται kick down και κατεβάζει 1-2 σχέσεις μόνο του για να επιταχύνεις με πολλές στροφές. Δεν χρειάζεται να το κάνεις εσύ χειροκίνητα.
    E30 318i

  5. #25
    Εγγραφή
    17-04-10
    Περιοχή
    NAOUSSA GREECE
    Μηνύματα
    168
    Thanked
    232
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    κοστος συντήρησης αυτόματου.
    κάθε 100.000 χιλ (κάθε 60.000 προτείνουν οι γνώστες) αλλαγή φίλτρου αυτόματου κιβωτίου και αλλαγή λαδιών κιβωτίου συνολικό κόστος από 350 εως 500 ευρώ.
    σε κάθε περίπτωση με την αγορά του αυτοκινήτου πρέπει να γίνει άμεσα αυτή η αλλαγή...

  6. The Following User Says Thank You to BMWNAOUSSA For This Useful Post:

    BILL007 (15-07-17)

  7. #26
    Εγγραφή
    29-06-16
    Μηνύματα
    30
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα σε ένα αυτόματο κιβώτιο, όταν πατήσεις τέρμα γκάζι, γίνεται kick down και κατεβάζει 1-2 σχέσεις μόνο του για να επιταχύνεις με πολλές στροφές. Δεν χρειάζεται να το κάνεις εσύ χειροκίνητα.
    στο συγκεκριμενο,η αλλαγη γινεται σειριακα,δλδ αν ,και ξαναγραφω αν,αποφασισει να κατεβασει 2 ταχυτητες,θα τις κατεβασει σειριανα,πρωτα την μια ,μετα την επομενη.η καθυστερηση ειναι εμφανη,και δεν μπορεις να κανεις κατι σαν οδηγος.οτι ειναι κυριλα,ειναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BMWNAOUSSA Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοστος συντήρησης αυτόματου.
    κάθε 100.000 χιλ (κάθε 60.000 προτείνουν οι γνώστες) αλλαγή φίλτρου αυτόματου κιβωτίου και αλλαγή λαδιών κιβωτίου συνολικό κόστος από 350 εως 500 ευρώ.
    σε κάθε περίπτωση με την αγορά του αυτοκινήτου πρέπει να γίνει άμεσα αυτή η αλλαγή...
    αυτα ισχυουν,για ενα κιβωτιο το πολυ 10ετιας.μετα την 10ετια και αναλογως την χρηση,η αλλαγη φιλτρολαδου μπορει μονο να παρατεινει ελαφρα την κακια ωρα.(ειδικα αν καποιος προηγουμενος τραβουσε κανα τροχοσπιτο,αστα να πανε.......).τα κοστη των ανταλακτικων ειναι:250 η αντλια,300+ το σετ ορινγκ,400+ μετατροπεας,300+ τα δισκακια και των 6 συμπλεκτων που εχει μεσα(τα μεταλικα δυσκολα φθειρονται) .βαλε και την εργασια κανα 300αρι.........

  8. The Following User Says Thank You to nikolaou60 For This Useful Post:

    BILL007 (17-07-17)

  9. #27
    Εγγραφή
    17-04-10
    Περιοχή
    NAOUSSA GREECE
    Μηνύματα
    168
    Thanked
    232
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Από πουθενά δεν προκύπτει ότι στην 10ετία χρειάζεται ολική ανακατασκευή τα αυτόματα κιβώτιο.
    Εχω γνωστό με Ε39 του 2001 με αυτόματο κιβώτιο και πάνω από 500.000 χιλιόμετρα που πριν ένα χρόνο έκανε αλλαγή λαδιών στον κιβώτιο γιατί δεν ήξερε ότι χρειάζεται. η bmw δεν συστήνει αλλάγη (λαδια lifetime) το αυτοκίνητο κυκλοφορεί κανονικά χωρίς κανένα θέμα.
    καλό είναι να μην παραπληφορούμε τον κόσμο με προσωπικές εκτιμήσεις.

  10. The Following 3 Users Say Thank You to BMWNAOUSSA For This Useful Post:

    Leonidas_E39 (19-07-17), mitsos_chania (17-07-17), stef (17-07-17)

  11. #28
    Εγγραφή
    29-06-16
    Μηνύματα
    30
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εγω δεν εχω καποιον γνωστο με αυτο το κιβωτιο.εχω ενα τετοιο κιβωτιο ανοιγμενο στον παγκο μου για ελεγχο και ανακατασκευη,διοτι και το αλλο ιδιο που εχω πανω στο οχημα,βαζει σε λειτουργεια ασφαλειας το οχημα και πρεπει να ετοιμασω το ενα για αλλαγη..και ολα αυτα,σε πρωτο χερι,χωρις ελξη ,και ηπια οδηγηση σε ισιαδια.δεν εγραψα οτι θελει ανακατασκευη στην 10ετια,αλλα αν κανεις τον καμποσο και παρεις οχημα 10ετιας + με αυτο το αυτοματο, και σε βγαλει ζημια,το εναμιση χιλιαρικο δεν το γλυτωνεις.το συγκεκριμενο κιβωτιο εχει 2-3 σημεια που πονανε,και αν γινει αλλαγη των υλικων αυτων με ανταλακτικα της ζφ,η ζημια θα ξαναεμφανιστει.μονο με τριτου κατασκευαστη γλυτωνεις.και ειναι και κινεζος.....δεν θα γραψω άλλα μιας και οι γνωστοι μαλλον εχουν αλαθητο,και ας μην ξερουν να καλλιεργουν ουτε αγριοχορτο,και το κυριοτερο,η γνωση κοστιζει,δεν ειναι τσαμπα..............

  12. The Following 2 Users Say Thank You to nikolaou60 For This Useful Post:

    BILL007 (17-07-17), wheelman (23-07-17)

  13. #29
    Εγγραφή
    29-06-16
    Μηνύματα
    30
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    και το κυριοτερο,αν νομιζεις οτι οι γνωστοι,μας λενε παντα την αληθεια για τις ζημιες που εχουν βγαλει τα τα οχηματα τους,πλανασαι πλανην οικτρα ή κανεις και εσυ τα ιδια.......κριμα να μην μπορω να σβησω παλιαοτερα στοιχεια που ανηρτησα.κακως δινω στοιχεια,το ξερω,αλλα παντα την παταω και θελω να μοιραζομαι τις γνωσεις μου.πρεπει να κοψω τις βλακειες......500κ χωρις αλλαγη φιλτρολαδων,δεν παιζει ουτε σε ονειρο......πες του να λεει πιο πειστικες μπαρουφες

    μονο 5 λεπτα μετα,για επεξεργασια??αλλο επιπεδο......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolaou60 : 17-07-17 στις 19:28

  14. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν και δεν γνωριζόμαστε προσωπικά, εγώ θα έλεγα να μην "αρπάζεσαι" φίλε, γιατί σε αυτά που λες δεν είσαι μόνος σου και στην τελική όλοι έχουν κάποια άποψη -σωστή ή λάθος- που πρέπει να είναι σεβαστή.

    Και εγώ ήμουν έτοιμος να γράψω για τα "περι lifetime λιπαντικά". Lifetime ούτε κατά διάνοια, πλάκα κάνουμε?!?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikolaou60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μονο 5 λεπτα μετα,για επεξεργασια??αλλο επιπεδο......
    Οσο για το edit τι σε πείραξε ακριβώς?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikolaou60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το κυριοτερο,η γνωση κοστιζει,δεν ειναι τσαμπα..............
    Εδώ σόρρυ αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου.Αυτές είναι απόψεις του περασμένου αιώνα που "οι μάγοι της φυλής ήξεραν τα μυστικά και τα χρέωναν (δυσ)αναλόγως"

    Γιατί αν σε ένα θέμα έχεις τη γνώση, πες μου σε πόσα άλλα θέματα έχεις διαβάσει και πάρει αυτή τη γνώση απο αλλού? Τα ίδια με εσένα και πολύς άλλος κόσμος στο φόρουμ και εκτός.

    Ζούμε στην κοινωνία της πληροφορίας και πίστεψε με υπάρχει μπόλικη εκεί έξω, που μοιράζεται δωρεάν επι πάρα πολλών θεμάτων.


    Μην το βλέπεις έτσι λοιπόν και μην γίνεσαι και εσύ ένας απο τους πολλούς που "αρπάζεται"

    Το ότι είμαστε σε ένα φόρουμ, σημαίνει αυτόματα και διάλογο, που μόνο μέσω αυτού κάποιος που θα διαβάσει θα μπορέσει να κρίνει και να βοηθηθεί.

    Σε διαφορετική περίπτωση ας ανοίξουμε ο καθένας τη προσωπική του σελίδα και ας αναρτήσουμε το μανιφέστο μας, για να μην χαλάμε τις καρδιές μας - αλλά αυτό δεν είναι φόρουμ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 17-07-17 στις 20:14



  15. The Following 4 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    BMWNAOUSSA (18-07-17), mark e92 (19-07-17), wheelman (23-07-17), Βασιλης (18-07-17)

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP