Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 68

Θέμα: Μελλοντικος κατοχος Ε34

  1. #51
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δεν είναι απαραίτητα τα 4άκιδα. Φτηνά 2άκιδα βάλε.
    E30 318i

  2. #52
    Εγγραφή
    21-03-15
    Μηνύματα
    5
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savvas bmwdakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αν αξιζει ή οχι φιλε Legend το ξερει μονο αυτος και η τσεπη του, οπως ειπες αυτο ειναι ενα καθαρα υποκειμενικο θεμα για τον καθενα. Οντως ειναι ενα αμαξι παλιο με παλια πλεον τεχνολογια πανω του το οποιο οι περισσοτεροι ιδιοκτητες τα εχουν δωσει για αποσυρση και για καποιους αλλους ειναι απλα παλιοσιδερα. Για καποιους αλλους ομως μπορει να ειναι αποθημενο πολλων χρονων ή της παιδικης τους ηλικιας, που δεν μπορεσαν να το αποκτησουν οταν ηταν καινουριο και μπορουν να το παρουν σημερα τζαμπα. Μπορει να ναι μια καψουρα απλως, οπως και να χει το αν αξιζει ή οχι ο καθενας το ξερει, σημασια εχει οταν ασχολεισαι με τετοια αυτοκινητα να το απολαμβανεις και οταν μπαινεις μεσα να χαμογελας, αυτο το χαμογελο δεν πληρωνεται με τιποτα φιλε!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasg Εμφάνιση μηνυμάτων
    To αυτοκινητο υπαρχει ηδη και το κραταει ο πεθερος μου γιατι για να παρει κατι αντιστοιχο θελει πολλα λεφτα που δεν εχει και γιατι το πατημα του δεν συγκρινεται με αλλα....Οποτε βλεπω οτι αν δεν τυχει κατι οπως σοβαρη βλαβη θα το κρατησει μεχρι τελους..Οποτε οταν ερθει η ωρα να φυγει απο τα χερια του δεν θα αξιζει τιποτα και απο το να παει για παλιοσιδερα γιατι να μην το κρατησω?Ακομα και αν δεν καταφερω να το κανω τοσο καλο οσο θελω το κραταω για παιχνιδι με την πισω κινηση....Λεμε τωρα....
    Γούστα είναι αυτά κ δε θα διαφωνήσω.

    Η τοποθέτηση μου έχει να κάνει με την ολη ανακατασκευή-συντήρηση και το κόστος που θα ξεφύγει..
    Να ήταν κανα Μ5, θα έλεγα ναι, υπάρχει μια ιδιαιτερότητα!
    Διαβάζοντας το αρχικό ποστ είδα οτι ο φίλος ψήνονται για άλλο BMW οπότε δε μιλάμε για παιδικό όνειρο αλλά για κάτι που προέκυψε και ίσως για συναισθηματικούς λόγους να θέλει να το φτιάξει. Απλά εγω λέω ότι το κόστος θα ξεφύγει,τώρα αν το κρατήσει ως έχει αλλαζει το θέμα..

    Εύχομαι καλα χιλιόμετρα και να το φτιάξεις όπως επιθυμείς!

    Υγ:Ετυχε να δω BMW e39 που αγοράστηκε πριν καιρό κάπου στα 4-5 χιλ και έπαθα πλάκα!

  3. #53
    Εγγραφή
    16-07-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    55
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Legend Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γούστα είναι αυτά κ δε θα διαφωνήσω.

    Η τοποθέτηση μου έχει να κάνει με την ολη ανακατασκευή-συντήρηση και το κόστος που θα ξεφύγει..
    Να ήταν κανα Μ5, θα έλεγα ναι, υπάρχει μια ιδιαιτερότητα!
    Διαβάζοντας το αρχικό ποστ είδα οτι ο φίλος ψήνονται για άλλο BMW οπότε δε μιλάμε για παιδικό όνειρο αλλά για κάτι που προέκυψε και ίσως για συναισθηματικούς λόγους να θέλει να το φτιάξει. Απλά εγω λέω ότι το κόστος θα ξεφύγει,τώρα αν το κρατήσει ως έχει αλλαζει το θέμα..

    Εύχομαι καλα χιλιόμετρα και να το φτιάξεις όπως επιθυμείς!

    Υγ:Ετυχε να δω BMW e39 που αγοράστηκε πριν καιρό κάπου στα 4-5 χιλ και έπαθα πλάκα!
    Οι λογοι ειναι και συναισθηματικοι βεβαιως.Ειναι το πρωτο bmw που οδηγησα και οδηγω ακομα...Παταει καλα στο δρομο παρολα τα χρονια της και την κατασταση της.Παιζει ρολο βεβαια και το γεγονος οτι υπαρχει στην οικογενεια,εχω την βαση για να ξεκινησω...Σε λιγα χρονια δεν θα υπαρχουν τετοια αυτοκινητα και δεν προκειται να ξαναφτιαχτουν...Θα δω πως θα παει με τον καιρο και θα το παλεψω για το καλυτερο...Υγεια να εχουμε και ολα τα αλλα...

  4. #54
    Εγγραφή
    16-07-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    55
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χαιρετω την παρεα.Ξεκινησα σιγα σιγα να βαλω σε μια σειρα την γρια μιας και το τελευταιο τακτικο service που βρηκα οτι εχει κανει ηταν στις 278 χιλιαδες χλμ που σημαινει οτι εχει κανει 32 χιλιαδες χλμ χωρις αλλαγη λαδιων φιλτρων κτλ
    Ετσι λοιπον αγοραστηκαν τα ανταλλακτικα μαζι με τακακια για μπροστα αφου ειναι στα τελευταια τους και ενα μπαρακι ζαμφορ που κοπαναει
    IMG_20171031_140609.jpg
    Ετσι αλλαξα στις 310.000 χλμ λαδια,φιλτρο λαδιου,βενζινης,αερα,μπουζ και μενουν φιλτρο καμπινας,τακακια και μπαρακι ζαμφορ μολις παρω αδεια τον μηνα που μας ερχεται...

  5. The Following User Says Thank You to andreasg For This Useful Post:

    nikos valvetronic (03-12-17)

  6. #55
    Εγγραφή
    16-07-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    55
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δυστυχως ομως (η ευτυχως) σημερα που την πηρα για μια βολτα 10 χλμ ειδα οτι το καλοριφερ δεν εφερνε ζεστο αερα παρολο που ειχε σηκωσει θερμοκρασια.Μολις γυρισα σπιτι και ενω δουλευε ρελαντι ειδα την θερμοκρασια να ανεβαινει πολυ παραπανω απο το κανονικο και μολις ανοιξα καπο το πανω σωληνακι του ψυγειου να εχει σκιστει ελαφρως και να πεταει νερο
    Θεωρω οτι μαλλον εχει κολλησει ο θερμοστατης κλειστος και δεν μπορει να γυρισει τα νερα,οποτε φουσκωσε το κολλαρο και το εκοψε πανω στον σφυκτηρα.
    Υπαρχει περιπτωση να φταιει κατι αλλο?Παει καπου αλλου το μυαλο σας?Το αυτοκινητο εχει μεινει στο σπιτι και λεω να παρω εναν θερμοστατη και να τον αλλαξω μονος μου...

  7. #56
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Πρώτα απ' όλα θα σου πω εγώ τι θα έκανα μετά από 32 χιλιάδες χιλιόμετρα με τα ίδια λάδια.
    Θα αγόραζα ένα φτηνό ημισυνθετικό λάδι και θα έκανα μια αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Θα τα κρατούσα στο αυτοκίνητο λίγα χιλιόμετρα, 500-1000 θα τα πέταγα και μετά θα έβαζα μέσα το καλό λάδι που είδα στη φωτογραφία. Και ξανά αλλαγή φίλτρου. Εγώ θα έπαιρνα φίλτρο MANN. Τώρα βέβαια τα άλλαξες τα λάδια, αλλά θα ήθελα να τα κοιτάξεις σε 300 χιλιόμετρα και να μας πεις τί χρώμα έχουν!

    Για το καλοριφέρ, θα πρέπει να εξετάσεις την ηλεκτροβάνα, αν ανοίγει για να φέρει το ζεστό νερό μέσα. Θα πρέπει να πιάσεις τη σωλήνα που φέρνει τα νερά μέσα να δεις αν είναι ζεστή μέχρι πριν την ηλεκτροβάνα. Θα χρησιμοποιήσεις πολύμετρο στα καλώδια της ηλεκτροβάνας για να μετρήσεις αν έρχεται ρεύμα όταν γυρίζεις το διακόπτη θερμοκρασίας. (αν δεν κάνω λάθος είναι ίδια λειτουργία με το E30. Αν δεν είναι, τότε σου λέω βλακείες).

    Για να ελέγξεις το θερμοστάτη:
    1. Αν με κρύο κινητήρα βλέπεις να ζεσταίνεται το ψυγείο και τη βελόνα θερμοκρασίας να μην φτάνει τη μέση, τότε ο θερμοστάτης είναι ανοιχτός και δεν ζεσταίνεται αρκετά το μοτέρ.
    2. Αν με ζεστό κινητήρα και τη βελόνα θερμοκρασίας στο κέντρο το ψυγείο είναι κρύο, τότε ο θερμοστάτης είναι κλειστός και θα υπερθερμανθεί το μοτέρ.
    Και στις 2 περιπτώσεις πρέπει να τον αλλάξεις.

    Αν συμβαίνει κάτι άλλο, περιέγραψέ το μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PetrosD : 29-11-17 στις 13:58
    E30 318i

  8. #57
    Εγγραφή
    16-07-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    55
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα απ' όλα θα σου πω εγώ τι θα έκανα μετά από 32 χιλιάδες χιλιόμετρα με τα ίδια λάδια.
    Θα αγόραζα ένα φτηνό ημισυνθετικό λάδι και θα έκανα μια αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Θα τα κρατούσα στο αυτοκίνητο λίγα χιλιόμετρα, 500-1000 θα τα πέταγα και μετά θα έβαζα μέσα το καλό λάδι που είδα στη φωτογραφία. Και ξανά αλλαγή φίλτρου. Εγώ θα έπαιρνα φίλτρο MANN. Τώρα βέβαια τα άλλαξες τα λάδια, αλλά θα ήθελα να τα κοιτάξεις σε 300 χιλιόμετρα και να μας πεις τί χρώμα έχουν!

    Για το καλοριφέρ, θα πρέπει να εξετάσεις την ηλεκτροβάνα, αν ανοίγει για να φέρει το ζεστό νερό μέσα. Θα πρέπει να πιάσεις τη σωλήνα που φέρνει τα νερά μέσα να δεις αν είναι ζεστή μέχρι πριν την ηλεκτροβάνα. Θα χρησιμοποιήσεις πολύμετρο στα καλώδια της ηλεκτροβάνας για να μετρήσεις αν έρχεται ρεύμα όταν γυρίζεις το διακόπτη θερμοκρασίας. (αν δεν κάνω λάθος είναι ίδια λειτουργία με το E30. Αν δεν είναι, τότε σου λέω βλακείες).

    Για να ελέγξεις το θερμοστάτη:
    1. Αν με κρύο κινητήρα βλέπεις να ζεσταίνεται το ψυγείο και τη βελόνα θερμοκρασίας να μην φτάνει τη μέση, τότε ο θερμοστάτης είναι ανοιχτός και δεν ζεσταίνεται αρκετά το μοτέρ.
    2. Αν με ζεστό κινητήρα και τη βελόνα θερμοκρασίας στο κέντρο το ψυγείο είναι κρύο, τότε ο θερμοστάτης είναι κλειστός και θα υπερθερμανθεί το μοτέρ.
    Και στις 2 περιπτώσεις πρέπει να τον αλλάξεις.

    Αν συμβαίνει κάτι άλλο, περιέγραψέ το μας.
    Καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις συμβουλες
    Τα λαδια οπως ειπες και εσυ αλλαχτηκαν ηδη οποτε δεν μπαινω σε αυτη την διαδικασια.Το αυτοκινητο εχει ηδη κανει 1200 χλμ απο την αλλαγη αλλα δεν τα εχω κοιταξει ως προς το χρωμα,αυριο θα τους ριξω μια ματια...
    Οσον αφορα το καλοριφερ δεν νομιζω οτι φταιει η ηλεκτροβανα που δεν φερνει ζεστο αερα μεσα.Αν οντως εφταιγε αυτη το αυτοκινητο θα σηκωνε κανονικα θερμοκρασια και απλα δεν θα εφερνε ζεστο μεσα (οπως οταν ειναι κλειστο εντελως) ενω τωρα σηκωνει πολυ παραπανω θερμοκρασια απο οτι κανονικα...
    Κατα την γνωμη μου πιστευω (αν το σκεπτικο μου ειναι λαθος διορθωστε με) οτι εχει κολλησει ο θερμοστατης κλειστος οποτε δεν κανει κυκλωμα και δεν γυρναει τα νερα με αποτελεσμα να σηκωσει παραπανω θερμοκρασια το μοτερ,να φουσκωσει το κολλαρο και να το σκισει.
    Δεν παει καπου αλλου το μυαλο μου...Αν καποιος σκεφτεται κατι αλλο η εχει κατι να προτεινει ελευθερα.
    Αυριο θα παω να βγαλω το κολλαρο και τον θερμοστατη για να παω να παρω καινουργια να δοκιμασω...Αν γνωριζει κανεις για να αδειασω το παραφλου απο το ψυγειο εχει καπου βανα?Επισης αφου θα αδειασω το ψυγειο λεω να αλλαξω και το παραφλου.Να βαλω το κοκκινο G12 η παιρνει κατι αλλο?
    Ευχαριστω πολυ!!!!

  9. #58
    Εγγραφή
    16-07-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    55
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα στην παρεα. Σημερα πηγα να βγαλω τον θερμοστατη για να τον δοκιμασω και μολις πηγα να βγαλω το (σκισμενο) κολλαρο μαλλον βρηκα και την αιτια του κακου...
    IMG_20171130_145909.jpg
    Εχει σπασει το πλαστικο πανω στο οποιο πιανει το κολλαρο με τον σφυκτηρα. Προσπαθησα να πιασω τον σφυκτηρα στο κομματι που εχει μεινει αλλα δεν.....Επισης κατι που μου ξεφουρνησε σημερα ο πεθερος ειναι οτι προ 15 ημερων που ανεβαινε Αθηνα καποια στιγμη που το ειχε με νεκρα σε κατηφορα με 120 χλμ του ανεβασε θερμοκρασια (οχι κοκκινο) και μολις το ειδε εβαλε ταχυτητα και ξαναηρθε στα κανονικα επιπεδα,οποτε και δεν ασχοληθηκε περαιτερω αφου ολο το υπολοιπο ταξιδι στο πηγαινε και στο ελα δεν εκανε το παραμικρο
    Το ιδιο προβλημα μου ειπε ειχε αντιμετωπισει και οταν το ειχε πρωτοπαρει και κανεις δεν μπορουσε να βρει τι ειχε μεχρι που το βρηκε τυχαια μονος του(πολυ μικρη τρυπα στις κυψελλες τοτε).

  10. #59
    Εγγραφή
    16-07-11
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    64
    Thanked
    55
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οποτε παμε για καινουργιο ψυγειο...
    Εχει αρχισει να απαιτει και να ζηταει η "γρια""...

  11. #60
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Για αυτά που έχει φάει το αμαξάκι όλα αυτά τα χρόνια τίποτα δεν ζητάει, μόνο αναλώσιμα λόγω χιλιομέτρων και παλαιότητας.

    Ένα 34άρι διατηρημένο είναι φτιαγμένο να αντέξει για πολλά χρόνια.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    A8hnaios (07-12-17)

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP